30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Neoprávněný odtah  (Přečteno 12936 krát)

Arty

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Neoprávněný odtah
« kdy: 21 Října 2015, 09:18:27 »

Dobrý den/Ahoj,

potřeboval bych rychlou pomoc jak řešit následující problém. Včera odpoledne (20.10.) jsem parkoval ve své ulici. Věděl jsem, že je plánováno čištění ulic 25.10 (všude značky) a počítal jsem s tim. Ovšem ráno když jsem chtěl jet do práce byla celá ulice odtažená (večer byla ještě plná) a nové značky zakazjícíí parkování od 20.10. do 23.10. Městská policie nevěděla o ničem, státní mi jen oznámila že mi to opravdu odtáhli a na Těšnově mi telefonicky sdělili kontakt na majora (šlo o odtah kuli průjezdu zahraničního prezidenta), který vyklizení ulic zadával ale odtah samozřejmě nerealizoval.

O odtah se stará Správa služeb hlavního města Prahy a bojim se, že mi budou tvrdit že značky tam byly (klidně tam mohli dát značku minutu před odtahem a vyfotit) a odtah je oprávněný. Jakou mám možnost se proti nim bránit? Jak bych měl ideálně postupovat? Auto bych potřeboval vyzvednout ale bojím se, že to bude podmíněno platbou pokuty (což není u odtahu málo - kluci pěkně zdražili...).

Zároveň pokud se pletu a ty značky tam opravdu byly a já jsem jen naprosto slepý, aby se mi to nevymstilo.


Můžu například někde požadovat aby mi ukázali dokumentaci umístění značek týden před odtahem?

Děkuji
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #1 kdy: 21 Října 2015, 09:27:16 »

Zdravím.
Toto jsem řešil cca 8 let zpět :). Stál jsem na ulcii a tvrdil, že tam značka nebyla. Oni tvrdili, že ano a že mají záznam jak ji umisťují a jak tma je v den odtahu. Já kontroval, že dva dny předtím tam nebyla. Na tom to zhaslo, protože oni trvali na svém a já neměl sílu a vlastně pak ani chuť to dál řešit.
Požadovat možno. Technická správa komunikací má mít vše doloženo. Nicméně samozřejně nic není zadarmo a dokumentaci jsou ochotni ukázat za (dříve) 250,-. Upozorňuji však, že prý mají záznam umíéstění značky a záznam v době odtahu. Jestli je ten záznam upravný to asi nikdo jen tak nezjistí.
Někde tu někdo tvrdil, že s emu povedlo vytáhnout auto bez zaplacení výpalného, nicméně já tomu moc nevěřím. Riziko jest, že každým dnem narůstá parkovné o 200 (250?) káčé.
Pokud není auto třeba ihned, je dobré naběhnout na TSK a udělat tam bugr. Vyřvat se na nějakého strejce a třeba povolí. Bohužel jsou na tohle zřejmě zvyknuti.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 317
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #2 kdy: 21 Října 2015, 09:55:02 »

Neřeším teď oprávněnost odtahu, předpokládejme, že byl neoprávněný, resp. se to tomu, kdo jej nařídil, nepodaří spolehlivě doložit. Je třeba si především rozmyslet, na jaké z následujících 2 úrovních se bude hra nadále hrát.

1) Necháte vozidlo na odtahovém parkovišti a jezdíte taxíkem (najmete řidiče, schováváte si jízdenky MHD ...). Dáte PČR šanci, aby rozhodnutí o odtahu sami zrušili (stížnost dle § 175 správního řádu, podnět ke zrušení rozhodnutí dle § 156 správního řádu) a když to neudělají (jako že neudělají), tak žaloba na nezákonný zásah dle § 82 a násl. SŘS. Plus se mezitím klasicky bránit v řízení o přestupku/sprdeli, pokud je SO rozjede. Pokud soud rozhodne, že bylo rozhodnutí o odtahu nezákonné, musí vám vozidlo vydat (bez nutnosti platit odtah) a následně se můžete domáhat náhrady vniklých nákladů.

2) Vyzvednete vozidlo a zaplatíte odtah. Tím sice máte auto, ale ztrácíte aktivní legitimaci k podání správní žaloby (protože důsledky zásahu už netrvají). Náhradu za zaplacený odtah pak vymáháte v režimu soukromého práva dle zákona č. 82/1998 Sb. (škoda způsobená nesprávným úředním postupem). Plus se opět paralelně bráníte řízení o přestupku/sprdeli.

Pes je zakopaný v tom, že šance na úspěch postupem 2 jsou o něco nižší než postupem 1 (souvisí to hlavně s režimem soukromého resp. veřejného práva). Jenže ve variantě 1 jsou zase o dost vyšší sázky (každým dnem vznikají náklady jednak za odtahové parkoviště a jednak za nemožnost užívat vozidlo, a trvat to bude minimálně několik měsíců).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 317
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #3 kdy: 21 Října 2015, 10:05:00 »

Ještě reakce na Mates. Bugr na TSK dělat můžete, ale bude to IMHO kontraproduktivní. TSK ve věci totiž hraje jen vedlejší roli - na začátku každého odtahu je nařízení odtahu, které musí udělat nějaký orgán veřejné moci (PČR, ozbrojený šimpanz MP, obec atp.). TSK by měli problém jen v případě, že by jednali svévolně bez takového nařízení (nebo si třeba spletli auto), případně pokud by to auto nějak poškodili, ztratili ...

Tj. útočit můžete jen proti tomu nařízení, resp. domáhat se náhrady škody od toho, komu se to nařízení přičítá. TSK je tam v postavení soukromého subjektu, jako by s vámi uzavřeli smlouvu o tom, že to auto odtáhnou a uskladní, kterou dodrželi, a vy máte plnit. Jen ta smlouva je jaksi bez ohledu na vaši vůli nahrazena tím nařízením odtahu - ano, je to úchylné, ale současná praxe i judikatora to takto vykládá.
IP zaznamenána

Arty

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #4 kdy: 21 Října 2015, 10:44:28 »

Tak jsem si trochu hrál na detektiva a zavolal na číslo společnosti která je umístěna na značce, aby mi mohli říct kdy byly tyto cedule umístěny. Paní mě ihned informovala že teprve včera na to přišla objednávka a dala mi číslo na kolegu, který toto umístění zajišťoval. Tento nepříjemný pán samozřejmě ihned začal tvrdit že značky umístil už před týdnem, že si asi vymýšlím a že může vše doložit - ovšem poslat mi to nemůže a mám si žádat jinde a akorát mě to bude stát zbytečné peníze a čas. Poté už i paní tvrdí (kolega jí prý přišel vynadat) že ona objednávka byla vlastně řešena před týdnem a že si to spletla s jinou vládní objednávkou (oh, jaká náhoda).

Chce se mi z tohoto systému brečet  :'(


Bez toho abych dost riskoval a byl měsíce bez auta tohle zřejmě opravdu nevyřeším. Vždy to bude tvrzení proti tvrzení. Mě pak beztak převálcuje více či méně zfalšovaný záznam o osazení značek.

Každopádně díky za rady.
IP zaznamenána

dan010

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #5 kdy: 21 Října 2015, 10:56:25 »

Měl jste si ten hovor s první paní nahrát! A co se zeptat sousedů jestli tam ty značky byly správně nebo nebyly - správné datum na nich, když si nejste jistý. Pokud by Vás bylo víc, co to bude tvrdit a přijde Vás 10 najednou dělat bugr, tak by tam už šance celkem byla, že Vám ta auta třeba i vydají.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #6 kdy: 21 Října 2015, 11:01:40 »

To se dělá tak že zaplatíte a máte auto. A pak začnete vymáhat bezdůvodné obohacení a rácení peněz. To už nikam nespěcháte.
IP zaznamenána

Arty

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #7 kdy: 21 Října 2015, 11:19:27 »

Nahrát mě to poté taky samozřejmě napadlo. Ale "poté" už je pozdě  :P

Ano, auto vyzvednu a uvidím jak to pak pujde řešit dál. Ale stejně tomu moc šancí nedávám. Všichni mi připadají připosraní to řešit a přehazujou si to jako horký brambor a sváděj vinu jeden na druhého a radši vše popřou.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 076
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #8 kdy: 21 Října 2015, 11:57:58 »

Pokud to zajišťovala externí firma, můžete zkusit požádat TSK (prostřednictvím InfZ) o veškerou komunikaci mezi správcem komunikace (TSK) a touto firmou třeba za poslední měsíc.

Komunikací se rozumí zejména, ne však pouze, zejména faxy, dopisy, e-maily, objednávky, potvrzení objednávek, záznamy hovorů nebo alespoň jejich data a časy, pracovní výkazy, faktury.

Případně to můžete rozumně omezit na pracovní výkazy a faktury za práce provedené v daném měsíci.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #9 kdy: 21 Října 2015, 16:43:28 »

Dle všeho by jste neměl být takto postižený sám.
Další najdete, když jim necháte v dané ulici za stěračem lístek :
"Pokud jste byli dne ... neoprávněně odtaženi ze zdejší ulice, prosím kontaktujte mne na tč. ... , mail ....  za účelem společného postupu proti této vyděračské taktice.
Pokud ne, přijměte prosím moji omluvu za obtěžování s přáním hezkého dne.
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #10 kdy: 21 Října 2015, 23:35:41 »

jak se má postupovat u "bezdůvodného obohacení". prekludovalo mi jedno odtažení, z kterého jsem se musel vyplatit a rád bych ty peníze dostal zpět
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #11 kdy: 21 Října 2015, 23:46:05 »

Je to běh na dlouho trať, ale promlčení je podle NOZ 10let. Začnete tím, že zdvořile požádáte toho, kdo odtah nařídil. On vám odpoví a tím určí směr dalšího vývoje.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #12 kdy: 22 Října 2015, 10:29:51 »

Tohle vlákno mě zajímá; mám v minulosti jeden odtah, který byl nařízen kvůli události, která se posléze vybarvila, že vlastně vůbec přestupek nebyla (chybné přenosné dopravní značení + pražský maraton). Papíry od tohoto už asi nejspíš nikde nemám, ale pro příště ..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #13 kdy: 22 Října 2015, 10:42:45 »

Je to běh na dlouho trať, ale promlčení je podle NOZ 10let. Začnete tím, že zdvořile požádáte toho, kdo odtah nařídil. On vám odpoví a tím určí směr dalšího vývoje.
10 let je v případě úmyslného bezdůvodného obohacení a to by jim muselo být prokázáno, jinak je to jen 3 roky.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 162
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněný odtah
« Odpověď #14 kdy: 22 Října 2015, 10:53:44 »

No tak oni ty odtahy dělají rozhodně s úmyslem se obohatit, ne? To přece není žádná dobročinná neziskovka…  :)
IP zaznamenána