30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Datová schránka v průběhu  (Přečteno 12472 krát)

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Datová schránka v průběhu
« kdy: 22 Září 2015, 10:20:28 »

Mám takový malý dotaz. Spíše utřídění myšlenek.
Mám v současné době dvě aktivity u MHMP. Jednou pirátských 43 na nesymslné 30 v půl třetí ráno a jednou stání na vyhrazeném soukromém parkovišti. U obého mi byla poštou doručena žádost o výpalné. Bohužel se nezdržuji na místě bydliště a poštu si přeposílám, tedy nešla fikce.
Nicméně po doručení těchto dvou dopisů jsem si zřídil datovku pro FOO (FOP už mám déle).
Má nyní úřad povinnost posílat do datovky a tedy mohu s klidem nechávat doporučené dopisy hnít na poště, nebo po první dopisu může pokračovat v dopisech vesele dále? Já bych tipl první mořnost, ale nejsem si úplně jist a tedy rád přivítám zkušenosti jiných :)
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #1 kdy: 22 Září 2015, 10:55:18 »

4 As 6/2013
[11] Na závěru o absenci doručení napadeného rozhodnutí nemůže nic změnit ani okolnost, že postup stěžovatele ve správním řízení lze hodnotit jako obstrukční. Zejména v řízení týkajícím se správního trestání zajisté není povinností účastníka (obviněného) všestranně správnímu orgánu vycházet vstříc a ulehčovat mu tak jeho postup směřující k vydání rozhodnutí. Naopak je jistě právem účastníka používat jakékoli legální prostředky za účelem dosažení rozhodnutí pro něj příznivého včetně případného zastavení řízení pro zánik odpovědnosti za přestupek. Na druhou stranu správní orgán má k dispozici zákonem předvídané možnosti, jak takovému účelovému postupu obviněného čelit a dosáhnout včasného projednání přestupku (např. je s podivem, že správní orgán prvého stupně neověřoval důvody uváděné stěžovatelem jako omluvu jeho nedostavení se na ústní jednání, případně pro prodloužení různých lhůt a zjevně účelový postup stěžovatele opakovaně toleroval). To, že obviněný důsledně využívá veškeré možnosti pro oddálení rozhodnutí ve věci, však nemůže zbavit správní orgán povinnosti postupovat důsledně v souladu se zákonem a konkrétně v případě doručování správního rozhodnutí ověřit, zda adresát nemá zřízenou datovou schránku.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #2 kdy: 22 Září 2015, 11:39:45 »

Podle všeho co vím, tak okamžikem zpřístupnění DS vzniká povinost doručovat do DS i uprostřed "živého" SŘ. Nemusíte je na to ani upozorňovat.
Dejte si ale pozor, aby se jim nějakou konstrukcí nepodařilo prokázat, že jste se s danou písemností mohl seznámit. Takže nepřípustné je například odmítnout přijmout písemnost od doručovatelky s tím, že Vám mají psát do DS, přiznat se že po uplynutí lhůty Vám písemnost vhodili do schránky a pod... 
IP zaznamenána

dmitrijsadlo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #3 kdy: 22 Září 2015, 14:37:10 »

Také jsem zakládal DS po žádosti o výpalné od MHMP. Sami začali doručovat do DS, bez upozornění.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2015, 21:26:05 »

Ano, maji povinost dorucovat do DS a nemusis jim to oznamovat. Moje zkusenost (plus z doslechu z okoli) je takova, ze u nepodnikajici fyzicke osoby to s pravdepodobnosti >90% poserou a je to neprustrelny bod do odvolani nebo prezkumu. Konkretne me se podarilo, ze magistrat neobjevil datovou schranku v deviti (!!!) po sobe jdoucich dopisech, dokonce ani kraj v odvolani na to neprisel, ale to muze byt v kazdem miste jinak.
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #5 kdy: 23 Září 2015, 10:09:33 »

Také jsem zakládal DS po žádosti o výpalné od MHMP. Sami začali doručovat do DS, bez upozornění.

Přesně o to mi šlo. Aby pak neřekli, že první byl dopis poštou a pak už nemají povinnost hledat, jestli už nemám datovku.
Děkuji :)
IP zaznamenána

dan010

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #6 kdy: 10 Října 2015, 12:22:50 »

Jo a ještě je celkem vtipné, že pokud na tu datovku přijdou, tak jim odpovědět datovkou a pak ji zrušit... to je na chvíli zmate a až zase přijde něco poštou, tak jim poštou odpovědět a ihned si datovku znovu zřídit :)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #7 kdy: 10 Října 2015, 12:38:16 »

Nezmate je to vůbec - pokusí se vám doručit do datovky, ukáže se, že je znepřístupněná, a obratem to pošlou poštou. Jestli je to zdrží, tak max. o den.
IP zaznamenána

dan010

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #8 kdy: 10 Října 2015, 17:48:38 »

Zmate, protože pak si ji hned zase založím znovu. :-D
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #9 kdy: 10 Října 2015, 18:11:21 »

Jsou tam limity na počty znepřístupnění - Byla-li datová schránka na žádost znepřístupněna dvakrát za poslední rok, lze ji zpřístupnit nejdříve uplynutím 1 roku od jejího posledního znepřístupnění. - viz 300/2008 Sb. §11 odst. 6.
IP zaznamenána

dan010

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #10 kdy: 10 Října 2015, 22:16:58 »

Jsou tam limity na počty znepřístupnění - Byla-li datová schránka na žádost znepřístupněna dvakrát za poslední rok, lze ji zpřístupnit nejdříve uplynutím 1 roku od jejího posledního znepřístupnění. - viz 300/2008 Sb. §11 odst. 6.

Takže ji mohu každý rok zřídit, zrušit, zřídit a zase zrušit... to je myslím dostatečné :)
IP zaznamenána

smg465

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #11 kdy: 11 Října 2015, 23:23:27 »

A pokud mi leží dopis na poště do úřadu a ja si např. hned druhý den založím datovku, jak je to s doručováním? Musí mi to poslat znovu do datovky?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka v průběhu
« Odpověď #12 kdy: 12 Října 2015, 07:55:06 »

Učitě ne.
Úřad je povinen doručovat do datové schránky a poštou pouze tehdy, pokud datovka není. V okamžiku zahájení doručování (odeslání dopisu) datovka nebyla, tedy úřad doručuje správně.
IP zaznamenána