30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Problémy se zdravotní pojišťovnou - osoba pečující o dítě...  (Přečteno 88 krát)

mhepp

  • Příspěvků: 498
    • Zobrazit profil

Ahoj,

tak tu máme takovou perličku. Manželka je od narození dítěte v roce 2024 osoba pečující o dítě do sedmi let. Žádný rodičák, mateřská, nic. Každý rok to dokládáme pojišťovně - vždy na období školního roku - od září do srpna. Tak to fungovalo doposud. Nyní, v únoru se pojišťovna ozvala, že jim to nestačí, poslali znovu v podstatě identický formulář, který jsme vyplnili a poslali zpět. Na to nám pojišťovna odpověděla, že dobrý, ale až od února a žádá čestné prohlášení, že manželka je za leden samoplátce, což znamená zaplacení pojistného (je to v tom papíru explicitně napsané).

Důležité body:
  - manželka je osoba pečující... bez přerušení už od vyčerpání rodičáku na předchozí dítě (cca 2023), pojišťovna to má doložené
  - komunikace s pojišťovnou je pomocí e-mailů a ze strany pojišťovny je snaha o telefonní hovory, to odmítáme kvůli dokumentaci. Papír nám žádný nedošel.
  - žádná komunikace s pojišťovnou stran této věci neproběhla před tímto týdnem (prej jsme to měli doložit dříve... Ale dali... na školní rok 25/26, tak jako v předchozích letech)

Otázka:
  - není náhodou pojišťovna vázaná doručováním dle správního řádu?
  - vím, že došlo ke změně legislativy, ale neměla si pojišťovna vyžádat papíry zavčas, pokud po mne něco chce?
  - Čestné prohlášení „Jsem osoba pečující o dítě“ jim nestačí... Jak jinak mohu toto dokázat?
  - Eskalace sporu s pojišťovnou - kam se obrátit s případnou stížností?

Na poslední e-mail s požadavkem vyplnění čestného prohlášení samoplátce reagovat nebudeme. Předpokládám, že dříve nebo později dorazí i papírový dopis.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 410
    • Zobrazit profil

Byl doručený dokument označen jako rozhodnutí? Pakliže ano, pojišťovna je v režimu orgánu státní správy vždy, když rozhoduje o právech a povinnostech v oblasti veřejného pojištění, což případ Vaší ženy zjevně je. Rozhodování je upraveno v § 53 zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, Vaší manželky se nejspíše týká § 53(1)(a). Čili pojišťovna má v takové situaci povinnost podle SprŘ nejen doručovat, ale i poučit. Pokud této povinnosti dostáli, byl nejspíše v poučení vkopírován či volně převyprávěn § 53(9), podle nějž se můžete odvolat u rozhodčího orgánu pojišťovny. Další fází v případě nevyhovění odvolání by byla správní žaloba. Nedivil bych se nicméně, pokud by přípis, který jste obdržel, nebyl rozhodnutím, ale jen nějakou "obchodní nabídkou", kterou většina lidí bohužel nedokáže odmítnout.

Podívejte se na § 7(1)(k). Podle mého názoru (a pokud jsem Vás správně pochopil) tam prostě jenom mají nepořádek a nějaký úředník špatně pochopil nějakou interní směrnici. Doporučuji napsat něco jako:

Citace
Dle § 7 odst. 1 písm. l) zákona č. 48/1997 Sb. jsem nepřetržitě osobou celodenně osobně a řádně pečující o dítě do 7 let věku. Tato skutečnost byla doložena dne 1.9.2025. Vzhledem k tomu, že nedošlo k žádné změně, stát je plátcem pojistného i za měsíc leden 2026. Jakýkoliv požadavek na úhradu pojistného jako samoplátce považuji za bezpředmětný.

Žádné čestné prohlášení bych nepodepisoval ani za leden neplatil, obojím by teoreticky mohlo dojít k uznání dluhu na pojistném za leden.

IP zaznamenána

Eric

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 415
    • Zobrazit profil

Možná to s tím nesouvisí, ale není to nějak navázané na to, že stát od letoška zatrhl nějaké možnosti rodičů u opečovávaných dětí ve věku od 7 let?
IP zaznamenána