30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Ustanovení opatrovníka Norovi  (Přečteno 10620 krát)

thk

  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
Ustanovení opatrovníka Norovi
« kdy: 20 Dubna 2015, 12:55:01 »

Loňského roku jsem krutě a bezohledně zaparkoval firemní auto na parkovišti před poliklinikou a když jsem se vracel,stáli u auta ozbrojení zedníci a fotili všechny špatně zaparkované vozy.Přišel jsem ke svému vozu a odemkl jej a už u mě byl orgán a spustil mantru o parkování mimo vyznačené čáry a ať předložím občanku.Po kontrole a poučení mi sdělil,že jsem se dopustil přestupku a ukládá mi pokutu.Vyfakoval jsem toho blba s tím,že auto jsem tam nezaparkoval a jdu ho jenom vyzvednout.Poté jsem odjel.Zhruba za dva měsíce přišla výzva na zaplacení pokuty,proti které jsem podal odpor.Následovalo předvolání na odbor SE,kde jsem uvedl,že vím kdo auto řídil,ale v souladu s článkem 37 Listiny práv a svobod odmítám vypovídat.Po zadokumentování a zápisu jsem odešel.Rozhodnutí bylo,že stíhání za přestupek se proti mě zastavuje.Protože vozidlo bylo služební,zaslal odbor SE výzvu na bonznutí řidiče na firmu,která vlastní vozidlo a jíž jsem jednatelem pouze já - říkejme ji třeba Jouda GROUP (bude důležité).Jako uvědomělý občan jsem napráskal Er.. z Norska a považoval celou srandu za uzavřenou.Nyní po zhruba třech měsících přišlo z odboru SE usnesení,že moje manželka,která je jednatelkou firma Jouda Building (tedy naprosto jiné firmy) je ustanovena jako opatrovník panu Er..z Norska!V následujícím odůvodnění se píše,že se Er..z Norska nepodařilo doručit příkaz o přestupku a že ona jako opatrovník bude mít zájem řádně hájit práva opatrovance,kterého považuje jednatel Jouda GROUP za osobu blízkou.NUTNO UVÉST,ŽE NIKDY SE NIKDO NEODVOLÁVAL NA OSOBU BLÍZKOU!!Následně jí byl doručen příkaz o uložení sankce za přestupek.
Je mi jasné,že se proti tomu musí manželka odvolat,jen by mne zajímalo,jak je možné někoho ustanovit opatrovníkem,aniž by s tím souhlasil!V příloze naskenované usnesení.Budu pochopitelně rád za rady ohledně odvolání a dalšímu postupu.Jsem v očekávací lhůtě 15 dní.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Ustanovení opatrovníka Norovi
« Odpověď #1 kdy: 20 Dubna 2015, 13:18:18 »

Dotaz do pléna - platí opatrovník pokuty? Jestli ne, tak by mohlo být hotovo a pokutu dluží pan z Norska.
« Poslední změna: 22 Dubna 2015, 09:39:33 od plikous »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Ustanovení opatrovníka Norovi
« Odpověď #2 kdy: 20 Dubna 2015, 13:30:42 »

No to je dobrý psycho.

Ustanovit opatrovníka v zásadě opravdu jde i bez jeho souhlasu, dokonce má povinnost tu funkci přijmout, nemá-li závažné důvody proti (§ 32 odst. 4 SprŘ). Musí ale skutečně jít o "vhodnou" osobu. Tady to má ale pár much - především si evidentně spletli Jouda Group a Jouda Building. Kdyby se nesekli, tak ten nápad s tou osobou blízkou je vtipný, ale nakonec by ta argumentace, že kdo půjčuje Norovi auto je vhodnou osobou, úřadu nejspíš prošla. Horší to je s druhou větou § 32 odst. 4 SprŘ, tj. nemůžou ustanovit opatrovníkem někoho, kdo může mít zájem na výsledku řízení a nebude tak řádně hájit opatrovance (což někdo, komu hrozí sprdel při sproštění Nora, evidentně je).

Pokud Nor neexistuje, tak ať mu žena klidně dělá opatrovatelku ;-) Pokud existuje a chcete ho z toho vysekat, tak ať se proti tomu opatrovatelství ohradí s poukazem na tu chybu, tj. že není vhodnou osobou a navíc má zájem na výsledku řízení. Možná si ale jen úřad dělá alibi, aby to následně hodil na sprdel a nedalo se mu nic vytknout stran snahy o potrestání řidiče. Tady by bylo ideální, když už úřad rozjel přestupkové řízení s Norem, to s ním co nejdýl hrát.

Každopádně je to kauza se solidním fun factorem, jestli s tím chcete pomoct, tak klidně pošlete SZ.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Ustanovení opatrovníka Norovi
« Odpověď #3 kdy: 20 Dubna 2015, 13:34:09 »

To podle mě vypadá jenom jako informace, že osobě E. E. byla uložena pokuta. Osoba E. E. je tedy povinna pokutu zaplatit a případně ji pak může vymáhat na opatrovníkovi, pokud by tento nekonal v jeho zájmu (při opatrovnictví). Vzhledem k tomu, že E. E. už do ČR nikdy nepřijede, považoval bych to za win.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Ustanovení opatrovníka Norovi
« Odpověď #4 kdy: 20 Dubna 2015, 13:40:53 »

Dotaz do pléna - plazí opatrovník pokuty? Jestli ne, tak by mohlo být hotovo a pokutu dluží pan z Norska.
Ne, opatrovník je jako zástupce (zmocněnec), dokud je opatrovníkem, tak jedná za opatrovance, ale práva a povinnosti vznikají opatrovanci. Nemůžou na opatrovníka ani pokud by tu pokutu chtěli např. exekuovat.

Teoreticky se může opatrovník dopustit jistých deliktů, např. když by svým postupem záměrně opatrovanci škodil, tak mu bude odpovídat za škodu (opět ale tomu Norovi, ne státu) a v extrémním případě může být trestně odpovědný (zpronevěra, porušení povinnosti při správě cizího majetku ...), ale to u opatrovnictví pro doručování v řízení o banální pokutě fakt nehrozí :-)
IP zaznamenána

john.hawk

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Ustanovení opatrovníka Norovi
« Odpověď #5 kdy: 21 Dubna 2015, 13:30:29 »

opatrovník je ustanoven jen pro doručení písemností viz správní řád.. takže oni doručeno mají, nabyde jim to pravní moci a mají splněno.. pokutu však nikdo nezaplatí a věc půjde do kelu..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Ustanovení opatrovníka Norovi
« Odpověď #6 kdy: 21 Dubna 2015, 15:49:05 »

Nic jako "opatrovník pro doručení" neexistuje, i když se tomu tak vzhledem k obvyklé praxi říká - orgán si totiž jako vhodnou osobu typicky vybere např. obec či nějakého zaměstnance obce, a ten následně krom toho, že je mu doručeno, nehne prstem. Čímž je ten institut poněkud degradován na jakousi berličku při doručování osobám, kterým se nedaří doručit normálně.

Jinak ale samozřejmě opatrovník po dobu, po kterou je ustanoven opatrovníkem, funguje jako regulérní zástupce účastníka, tj. může v řízení činit jeho jménem jakékoliv úkony, které by mohl činit jakýkoliv jiný zástupce, zákonný či smluvní. Viz § 31 SprŘ.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 009
    • Zobrazit profil
Re:Ustanovení opatrovníka Norovi
« Odpověď #7 kdy: 06 Října 2017, 03:46:10 »

Je možné se nabídnout jako opatrovník Helmuta (pokud se mu např. nedaří doručovat, § 22, § 32/2/d SprŘ), případně jako opatrovníka navrhnout/doporučit někoho "úplně cizího"?

Co si vůbec představit pod osobou, která není známa? Nešlo by to našroubovat na "nezjištěného řidiče"?

Řídila osoba mně blízká, proto neuvedu totožnost. Jelikož není orgánovi známa osoba řidiče, požaduji po orgánovi aby v souladu s § 32/2/e SprŘ ustanovil této neznámé osobě řidiče opatrovníka. Jelikož se jedná o osobu mně blízkou, nelze mít důvodně za to, že mám takový zájem na výsledku řízení, který odůvodňuje obavu, že nebudu řádně hájit zájmy opatrovance a jsem tedy vhodnou osobou dle § 32/4 SprŘ

nebo

Řídil Helmut Nedoruczitelny, narozen 1.4.1990, bytem Na Svém Voru Z Petlahví 1, Tichý oceán. Jelikož se vám nepodaří mu cokoli doručit, musíte mu ustanovit opatroníka, já se nabízím (příp. jako opatrovníka navrhuji Kamaráda Kteréhoalevlastněneznám, nar..., bytem..., jehož souhlas k opatrovnictví přikládám)

nebo v případě odložení a překlopení na sprdel z důvodu nedoručení Helmutovi

Odložení bylo protizákonné, pokud se vám nepodařilo doručit, měli jste v souladu s § 32/2/d SprŘ ustanovit opatrovníka.

IP zaznamenána