30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku  (Přečteno 600 krát)

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil

Pokuta zaplacena, nicméně NSS později zrušil rozhodnutí soudu (o zamítnutí žaloby proti rozhodnutí).
Po doručení rozsudku NSS zaslána úřadu žádost o vrácení přeplatku na dani (se zdůvodněním), ve které byla i věta, aby žádost pokládali zároveň za předžalobní výzvu, kdy při neuhrazení přeplatku bude bez dalšího přistoupeno k soudnímu vymáhání.

Rád bych se skutečně do soudního vymáhání pustil, ale tady nemám žádnou praxi.
Jaký je správný postup?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku
« Odpověď #1 kdy: 19 Března 2024, 10:56:26 »

Záleží, jak přesně NSS rozhodl. Pokud pouze zrušil předchozí zamítavý rozsudek krajského soudu, tak původní správní rozhodnutí nikdy nebylo zrušeno (a pokud žádný ze soudů nepřiznal odkladný účinek, tak ani dočasně suspendováno). Musíte počkat, jak řízení u KS dopadne. Pokud ale NSS spor sám rozhodl postupem dle § 110(2) SŘS a předmětné rozhodnutí zrušil, můžete se do nich pustit.
« Poslední změna: 19 Března 2024, 14:43:46 od hh »
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku
« Odpověď #2 kdy: 19 Března 2024, 11:39:23 »

Rozumím. NSS zrušil rozsudek Krajského soudu a zrušil rozhodnutí Krajského úřadu (SO2) a věc mu vrátil k dalšímu řízení.

Neboli podle mě je teď věc ve stavu odvolání u SO2 (rozhodnutí o zamítnutí odvolání bylo zrušeno právě tím rozsudkem NSS), takže neexistuje žádné rozhodnutí SO1 v právní moci, které mi uložilo zaplatit pokutu.
Takže podle mého SO1 nárok na pokutu nemá, tedy je možné po nich daňový přeplatek vymáhat.

Chápu to správně?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku
« Odpověď #3 kdy: 19 Března 2024, 12:20:57 »

Já to chápu stejně.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku
« Odpověď #4 kdy: 19 Března 2024, 12:32:16 »

A protože moji žádost o vrácení daňového přeplatku SO1 ignoruje, musím něco udělat.
A tady mi není úplně jasné co.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku
« Odpověď #6 kdy: 19 Března 2024, 13:57:28 »

https://www.30kmh.cz/index.php?topic=7932.0
To ale není k tématu, ne?
Žádost jsem podal, úřad ji ignoruje.
Jde mi o další postup.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku
« Odpověď #7 kdy: 19 Března 2024, 14:22:09 »

Dalším postupem by mohlo být získání exekučního titulu, např. elektronického platebního rozkazu. Ideálně před tím, než SO2 stihne znovu rozhodnout  :)
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku
« Odpověď #8 kdy: 19 Března 2024, 14:33:23 »

Co se stavit za nejbližším exekutorem (vybaven potvrzením o zaplacení, rozhodnutími SO1 a SO2 a rozsudkem s potvrzením o nabytí právní moci)?
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku
« Odpověď #9 kdy: 19 Března 2024, 14:44:54 »

Číkus> To je zajímavý nápad, exekučním titulem jsou i rozhodnutí soudů a orgánů veřejné správy. Obávám se ale, že exekutorovi bude scházet doložka vykonatelnosti, teda pokud se NSS ve svém rozhodnutí k vrácení pokuty ve svém rozhodnutí nevyjádřil.
« Poslední změna: 19 Března 2024, 14:47:14 od urbann »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku
« Odpověď #11 kdy: 19 Března 2024, 15:02:04 »

Neboli podle mě je teď věc ve stavu odvolání u SO2 (rozhodnutí o zamítnutí odvolání bylo zrušeno právě tím rozsudkem NSS), takže neexistuje žádné rozhodnutí SO1 v právní moci, které mi uložilo zaplatit pokutu.
Takže podle mého SO1 nárok na pokutu nemá, tedy je možné po nich daňový přeplatek vymáhat.
Ano, neexistuje pravomocné rozhodnutí, je to zpátky v odvolacím řízení, takže vratitelný přeplatek vzniknul.

Vymáhání ale znamená ještě řadu formalit. Nelze jít rovnou za exekutorem nebo k soudu, jak výše padlo. Rozhodnutí NSS v tomto směru není vykonatelný titul (říká jen že ruší nějaké rozhodnutí, což se vykoná samo, ne že SO1 má něco někomu platit). Vykonatelné to bude asi jen ve vztahu k nákladům řízení (předpokládám, že nákladový výrok tam bude, když NSS sám rozhodl a nevracel to zpět k KS), ale ten bude směřovat na žalovaného, tj. SO2.

Nelze jít ani rovnou k soudu. K tomu civilnímu kvůli dělbě kompetencí, protože podle všeho nejde o soukromoprávní nárok z bezdůvodného obohacení či odpovědnosti za škodu, ale o veřejnoprávní poměr v režimu správy daní. Lze to dostat ke správnímu soudu, ale nejdřív je potřeba vygenerovat něco, do čeho by šlo dát žalobu. DŘ nabízí několik cest, ta asi nejpřímější a nejjednodušší je podat proti postupu správce daně námitku podle § 159 DŘ. V textu námitky se polopaticky popíše, v čem je problém, tedy primárně že správce daně v zákonné lhůtě přeplatek nevrátil, a pokud snad shledal nějaké důvody pro nevyhovění žádosti, žadatele o tom nevyrozuměl. O této námitce musí orgán už klasicky formálně rozhodnout a pokud by to bylo negativní, lze do toho podat správní žalobu proti rozhodnutí, pokud by i námitku ignoroval, lze žalovat na nečinnost (IIRC už není nutné uplatnit extra opatření proti nečinnosti, protože podle § 159 DŘ sama ta námitka může sloužit k odstranění nečinnosti, ale to by bylo třeba ověřit, není to můj běžný čálek kávy).

UPDATE: Ještě koukám do DŘ, a podle § 155(3) by teoreticky mohl úřad tu platbu zadržovat s tím, že je to platba na nepravomocné rozhodnutí. Ale to předbíháme, nejdřív je nutné prolomit to, že úřad vůbec nijak nereaguje, a k tomu je výše navrhovaná námitka ten správný nástroj.
« Poslední změna: 19 Března 2024, 15:50:02 od hh »
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:SO1 ignoruje výzvu k vrácení pokuty / daňového přeplatku
« Odpověď #12 kdy: 19 Března 2024, 16:35:49 »

... podat proti postupu správce daně námitku podle § 159 DŘ. V textu námitky se polopaticky popíše, v čem je problém, tedy primárně že správce daně v zákonné lhůtě přeplatek nevrátil, a pokud snad shledal nějaké důvody pro nevyhovění žádosti, žadatele o tom nevyrozuměl.

Tenhle postup se mi velmi líbí, námitka odeslána :-)
Uvidíme, jestli budou nějak vůbec argumentovat.
IP zaznamenána