30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Sdeleni o podani opozdeneho odporu  (Přečteno 906 krát)

qurrito91

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Sdeleni o podani opozdeneho odporu
« kdy: 29 Února 2024, 16:25:45 »

Zdravim pratele,

potreboval bych poradit, neb jsem buzerovan prestupkovym odobor mestskeho uradu. Zacatkem bylo doruceni vyzvy k uhrade urcene castky, na nez jsem nereagoval (vim, chyba). Mestsky urad tedy dale zaslal prikaz k uhrade vymerene pokuty (ani jeden z vyse zminenych dokumentu uz nemam), proti nemuz jsem 15.12. podal blanketni odpor.

Dlouho se nic nedelo nacez 12.2. mi bylo doruceno sdeleni o podani opozdeneho odporu (v priloze). Podle uradu uplynula lhuta pro podani odporu 12.12., nebot prikaz byl fikci dorucen 4.12. Problem tkvi asi v tom, ze jsem se ohledne data doruceni orientoval podle obalky, na ktere bylo dle meho nazoru napsano (rukou dorucovatelky), ze zasilka bude ulozena do 7.12. (obalku prikladam). Ted kdyz na to koukam, tak je tam uvedeno i ulozeni od 24.11., coz by odpovidalo 4.12. Kazdopadne, me otazky jsou nasledujici.

1) Je mozno argumentovat, ze jsem se v dobre vire domnival, ze lhuta pro podani odporu je do 15.12., coz by odpovidalo doruceni 7.12.?
2) Pripadne je nejaka sance argumentovat svou nepritomnosti v dobe mezi 11.12. a 14.12.?

Prosim o vase nazory, zda je nejaka sance se domoci zpravoplatneni, pripadne nove moznosti podani odporu. Pripadne jak bude urad postupovat, pokud neuhradim spravni trest plynouci z podle uradu jiz pravomocneho prikazu (splatnost 12.1.), alespon do ukonceni komunikace ohledne pravoplatnosti odporu? Hrozi navyseni domnele dluzne castky?

Muj cil je hlavne necpat zbytecne penize urednimu simlu, pokud uznate pravdepodobnost meho uspechu jako nizkou, pokutu zaplatim.

Moc diky za vsechny rady.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Sdeleni o podani opozdeneho odporu
« Odpověď #1 kdy: 29 Února 2024, 17:30:17 »

Podle nejnovější judikatury čmáranice na obálce ani faktická doba uložení nejsou relevantní. Okamžik fikce se počítá podle oznámení/poučení, co bylo vhozeno při nezastižení. Tam musí být datum, od kdy je/bude na poště uloženo, plus 10 plus víkendové pravidlo rovná se okamžik doručení. Ve vašem případě tedy nejspíš skutečně toho 4. 12. Koukněte ještě na sledování zásilky na webu pošty.

Moc možností nemáte. Teoreticky šlo žádat o určení pozdějšího termínu doručení (§ 24 odst. 2 správního řádu) nebo o navrácení v předešlý stav (§ 41 správního řádu), ale tady máte 15 dní od pominutí překážky. Tahle lhůta je dávno fuč. Můžete zkusit nějaké výstřely naslepo, např. ty žádosti i tak podat a tvrdit, že překážkou byl váš omyl (podpořený i poznámkou pošty na obálce) a opadla až teď, když vám přišlo vyrozumění, případně rekurzivně požádat i o prominutí zmeškání lhůty k podání žádosti o prominutí zmeškání lhůty atp., ale "uchytilo" by se to jen náhodou, zákonným předpokladům to neodpovídá a těžko to nějak ohnout (i kdybyste získal potvrzení, jste celou dobu někde ležel v komatu, problém je samotný podaný opožděný odpor, z čehož plyne, že nejpozději 15.12. jste o příkazu věděl a nic vám nebránilo činit úkony v řízení, takže neukecáte tu lhůtu k žádosti dle § 41).

Další teoretickou možností je podat podnět k přezkumnému řízení. Ale k tomu by to chtělo najít nějakou zjevnou nezákonnost v příkazu, jinak se tím nikdo nebude vůbec zabývat (což nejspíš nebude ani tak, provedení přezkumu je v zásadě na libovůli SO).

Ohledně placení není moc co řešit. Ono by to asi chvíli vydrželo (před exekucí by učitě přišla nějaká výzva/upomínka), ale pokud nejste ve stavu ekonomické mrtvoly, kterou existence dluhu netrápí, je jednodušší to zaplatit. Kdyby se náhodou přecijen povedlo věc ještě zvrátit, požádat o vratku je snadné.
IP zaznamenána

qurrito91

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Sdeleni o podani opozdeneho odporu
« Odpověď #2 kdy: 22 Března 2024, 14:23:00 »

Diky! Myslel jsem si to, takze jsem zaplatil a naslepo jsem nestrilel.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:Sdeleni o podani opozdeneho odporu
« Odpověď #3 kdy: 22 Března 2024, 22:05:10 »

Podle nejnovější judikatury čmáranice na obálce ani faktická doba uložení nejsou relevantní. Okamžik fikce se počítá podle oznámení/poučení, co bylo vhozeno při nezastižení. Tam musí být datum, od kdy je/bude na poště uloženo, plus 10 plus víkendové pravidlo rovná se okamžik doručení. Ve vašem případě tedy nejspíš skutečně toho 4. 12. Koukněte ještě na sledování zásilky na webu pošty.

Bohužel mám aktuálně několik proher u NSS, kde se říká, že podstatné není ani oznámení/poučení vhozené do schránky při nezastižení, ale to, co je napsáno na doručence, která se vrací zpět odesílateli (a kterou adresát ani nikdy nevidí).
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Sdeleni o podani opozdeneho odporu
« Odpověď #4 kdy: 23 Března 2024, 07:41:44 »

Je možné alespoň jeden takový anonymizovaný rozsudek zveřejnit? Půjde něco z toho k ÚS? Předem díky
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:Sdeleni o podani opozdeneho odporu
« Odpověď #5 kdy: 23 Března 2024, 13:22:34 »

Je-li zájem, zveřejním. O ÚS uvažuji, ale žádný plán ještě nemám, stále jen úvahy.
IP zaznamenána