30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] 1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr  (Přečteno 20101 krát)

Sandro

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
[?] 1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« kdy: 28 Března 2015, 14:04:10 »

Dobrý den
udělal jsem chybu a asi bych i zasloužil být za ni potrestán, nicméně přesto bych ze situace rád vyvázl s co nejmenšími následky, prosím Vás tedy o radu, jak postupovat.

Dnes nad ránem mne chytili za volantem s alkoholem, postupně jsem nadýchal 1,12 - 0,81 - 0,71 promile (jsou to hodnoty, které ukázal přístroj, není tedy odečtena nejistota měření 0,24), nic jsem nepodepsal, s hodnotami jsem nesouhlasil, jelo se na krev. Výsledky ještě nemám, dá se očekávat hodnota mezi 0,7 -1,1 promile. Jedná se o můj první konflikt se zákonem a "dobrými mravy".
V autě se mnou jel dobrý známý, po dechových zkouškách se "vypařil", policie se o něj nijak nezajímala, předpokládám tedy, že jeho totožnost neznají.
13.4. se mám dostavit k podání vysvětlení, jaký navrhujete postup?
*mám se dostavit nebo se omluvit?
*v případě, že se dostavím, jak bych měl vypovídat? Sklopit uši nebo kličkovat co to dá?
*je příliš velký risk/nesmysl zkoušet to uhrát na případ krajní nouze, kdy jsem jel, protože jsem spolujezdce zamýšlel dopravit do nemocnice (např. upadl na hlavu, a byl v bezvědomí, těsně před zastavením hlídkou se probral a následně z vlastní iniciativy zmizel). Co riskuji, pokud se prokáže nepravdivost takovéto výpovědi?
Budu vděčný za jakoukoliv radu či názor.
IP zaznamenána

torrente

  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #1 kdy: 28 Března 2015, 14:23:21 »

Moc nechápu, co se bude odehrávat na tom podání vysvětlení, když ještě nejsou výslekdy z krve. A ta dechová zkouška je neplatná (rozdíl přes 10%).
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #2 kdy: 28 Března 2015, 14:41:23 »

Myslím, že chybou bylo jet na krev - pokud to vyjde nad 1 promile bude z toho trestný čin, pokud méně, přestupek. Dechová zkouška má velký tak rozptyl měření (>10%), že mohla být zpochybněna.
IP zaznamenána

Sandro

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #3 kdy: 28 Března 2015, 14:46:40 »

Na krev se jelo z iniciace PČR, řekl něco v tom smyslu, že rozptyl je větší než 10%, proto bude proveden odběr krve.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #4 kdy: 28 Března 2015, 17:26:20 »

Řidičák Vám nechali, nebo ne?

Na ústní bych jim nasral, taky nechápu, co tam chtějí řešit. Počítám, že máte jít na fízly. Tak to v klidu ignorujte.

Ta krev podle mě bude někde v rozmezí 0,5-0,7, možná i míň, záleží na tom, za jak dlouho ji vzali, ale ten alkohol padal celkem rychle a na trestný čin to nevyjde ani náhodou.

Pokud s tím budete chtít pomoci, tak přes soukromé zprávy. Bohužel tak poslední měsíc-dva téměř nemám čas to tu číst, ale tenhle případ mě zajímá  8) Uvidíme, co pak bude ve spise, ale podobné případy se většinou dají relativně v pohodě vyhrát.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #5 kdy: 28 Března 2015, 18:53:14 »

Zkuste si udělat odhad toho, co Vám asi vyjde v krvi na základě znalosti toho, kdy a co jste vypil.
http://www.alkoholmetr.cz/
Ty hodnoty z měření dechu jsou irelevantní, normální pokles je 0,1-0,15 %o za hodinu. To první měření je patrně extremní díky nepříliš hlubokému dýchání v klidu. Potom už jste klidný nebyl. 8)

Nebo si udělejte rekonskrukci pití v domacím prostředí a sledujte, jakou máte spalovací křivku.
IP zaznamenána

Sandro

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #6 kdy: 28 Března 2015, 20:52:51 »

Moc děkuji za rady a nabídnutou pomoc, určitě bych ji rád využil.
Odběr krve proběhl cca hodinu po prvním dýchnutí. Řidičák mi sebrali, teoreticky se bez něj obejdu libovolně dlouhou dobu, ale každý měsíc mne bude bolet, takže bez řidičáku bych nechtěl být např. rok, pokud to nebude nezbytně nutné. Možnost získat ho zpět do doby vyšetření případu asi není, nebo ano?
Také jsem si uvědomil, že mi v tom zmatku zapomněli vrátit občanský průkaz (!) a malý techničák k vozidlu, momentálně tedy nemám možnost legitimace, lze tohoto nějak využít?

K tomu podání vysvětlení: po odběru krve jsme jeli na policii, kde si vypisovali nějaké papíry, na závěr mi dali do rukou vytištěný list A4 s výzvou k podání vysvětlení, přesněji: "Výzva k podání vysvětlení podle § 158 odst. 7 trestního řádu", dále moje osobní údaje, pod tím "Dostavte se dne 13.4.2015 v 14:00 (kam): Policie ČR xxxxxx, k podání vysvětlení podle § 158 odst. 6 trestního řádu. S sebou si vezměte občanský (nebo jiný jej nahrazující) průkaz [který si nechali] a toto předvolání.

Dále je psáno, že pokud se bez dostatečné omluvy nedostavím, mohu být podle § 158 odst. 7 trestního řádu předveden a podle § 66 mi může být udělena pořádková pokuta do výše 50 000 kč.

Toto mám tedy ignorovat? Text zní celkem odstrašujícím dojmem, mám to ignorovat a dělat mrtvého brouka, vymyslet si výmluvu, proč se nemohu dostavit nebo tam mám jít a vykládat pohádky?

Poslední věc k tomuto, a tady jsem možná udělal chybu: dali mi do rukou také prázdnou obálku "Doporučeně do vlastních rukou jen adresátovy" s červeným pruhem (snad jako že v ní mělo být to předvolání?) a já podepsal ten štítek, který si odlepil a nechal si ho (moc pěkně to okecal a já si neuvědomil možné následky, vypadalo to neškodně), může být toto problém?


Dle postovaného alkohol-metru bych měl mít v době dýchání cca 1,16 promile (dělá mi to nízká tělesná váha) a v době odběru krve (tedy za hodinu) cca 1,01 promile.
Ovšem vím o sobě, že mám velmi rychlý metabolismu a spalování, jsem zvyklý na poměrně velké dávky alkoholu, takže vyvozuji, že naměřená hodnota bude výrazně nižší.
Co se týče dýchání, tak na první dýchnutí jsem neměl čas se připravit, poté jsem se "rozdýchával", proto ten skok.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #7 kdy: 29 Března 2015, 18:34:57 »

Řidičák mi sebrali, teoreticky se bez něj obejdu libovolně dlouhou dobu, ale každý měsíc mne bude bolet, takže bez řidičáku bych nechtěl být např. rok, pokud to nebude nezbytně nutné.
Toto je fatální problém. Jsou v zásadě dvě možnosti:
1) Potáhneme rok správní řízení, až to spadne do prekluze, takže nedostanete pokutu ani body, ale budete rok stejně fakticky bez řidičáku.
2) Dostanete pokutu řádově několik tisíc, 7 bodů a zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok. Asi by Vám dali tak 6-9 měsíců, záleží na více faktorech (promile v krvi, přestupková minulost apod.). Po polovině si lze požádat o vrácení a ta polovina se počítá ode dne, kdy Vám řidičák fakticky byl odebrán, ne ode dne rozhodnutí. Teď to bude třeba měsíc a půl trvat, než to vůbec fízlové předají správnímu orgánu, ten než zahájí řízení atd. Takže je možné, že byste třeba za 3 měsíce dostal zákaz na 6 měsíců a rovnou si mohl požádat o vrácení po půlce. Je to otázka priorit, jestli víc potřebujete urychleně vrátit řidičák nebo vás víc bude srát pokuta a body.

Také jsem si uvědomil, že mi v tom zmatku zapomněli vrátit občanský průkaz (!) a malý techničák k vozidlu, momentálně tedy nemám možnost legitimace, lze tohoto nějak využít?
Z hlediska přestupku ne. Chtějte to vrátit na ústním jednání.

"Výzva k podání vysvětlení podle § 158 odst. 7 trestního řádu", dále moje osobní údaje, pod tím "Dostavte se dne 13.4.2015 v 14:00 (kam): Policie ČR xxxxxx, k podání vysvětlení podle § 158 odst. 6 trestního řádu. S sebou si vezměte občanský (nebo jiný jej nahrazující) průkaz [který si nechali] a toto předvolání. Dále je psáno, že pokud se bez dostatečné omluvy nedostavím, mohu být podle § 158 odst. 7 trestního řádu předveden a podle § 66 mi může být udělena pořádková pokuta do výše 50 000 kč.
To mění situaci. Znamená to, že to zatím vedou jako podezření z trestného činu. Teprve až budou výsledky z krve pod promile, tak to postoupí úřadu jako přestupek (jen toto bude trvat reálně kolem měsíce a půl, klidně i více). Jděte tam a řekněte, že odmítáte vypovídat. Hlavně se nenechte zlomit k žádné výpovědi, nesnažte se nic vysvětlovat atd. To nemá v této fázi vůbec cenu, to si necháme až na úřad.

Poslední věc k tomuto, a tady jsem možná udělal chybu: dali mi do rukou také prázdnou obálku "Doporučeně do vlastních rukou jen adresátovy" s červeným pruhem (snad jako že v ní mělo být to předvolání?) a já podepsal ten štítek, který si odlepil a nechal si ho (moc pěkně to okecal a já si neuvědomil možné následky, vypadalo to neškodně), může být toto problém?
Tím pádem mají důkaz, že Vás předvolali na toho 13.4. Jinak by Vás normálně museli obeslat poštou. Chyba to je, ale ne fatální.

Alkohol v krvi obvykle bývá plus mínus stejný nebo nižší než nejnižší nadýchaná hodnota. Takže tipuji těch 0,7-0,5.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #8 kdy: 29 Března 2015, 19:30:28 »

Citace
Tím pádem mají důkaz, že Vás předvolali na toho 13.4. Jinak by Vás normálně museli obeslat poštou. Chyba to je, ale ne fatální.

Jen čistě teoreticky — ta obálka neprošla řádně poštou, dá se na to hodit podvod ze strany úřadu?
« Poslední změna: 29 Března 2015, 19:42:20 od ViktorN »
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #9 kdy: 29 Března 2015, 19:54:24 »

Jen čistě teoreticky — ta obálka neprošla řádně poštou, dá se na to hodit podvod ze strany úřadu?

Pokud vím, zákon nevylučuje doručení jinak, než poštou.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #10 kdy: 29 Března 2015, 20:57:02 »

Jen čistě teoreticky — ta obálka neprošla řádně poštou, dá se na to hodit podvod ze strany úřadu?
Když mu dali podepsat prázdný ústřižek, tak ve chvíli, kdy by to zpětně vyplnili, to je podvod a zneužití pravomoci úřední osoby. Nedá se to ale dokázat, takže jen teoreticky.

Doručit mohou i osobním předáním, ale bez podpisu by neměli prokázáno, že doručili. Teď mají.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #11 kdy: 29 Března 2015, 21:40:24 »

díky za odpověď. V každém případě platí opět to samé: „nikdy nevěřit úředníkovi. Nikdy!“
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #12 kdy: 29 Března 2015, 23:15:24 »

Tohle by Vás mohlo inspirovat :
http://www.novinky.cz/krimi/168991-dve-promile-zpusobily-lecive-kapky-haji-se-ridic-soudy-mu-veri.html
Toto lze to bez podrobností o množství a čase sdělit policistům na dotěrné dotazy jako jediné možné vysvětlení jak to vzniklo. Aby potom orgání nemohli tvrdit, že je Vaše výpověď účelová.
Dokud nebudou výsledky z krve, tak se stejně nic nerozhodne.
IP zaznamenána

Sandro

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #13 kdy: 31 Března 2015, 19:04:58 »

Pokuta mě nějak výrazněji bolet nebude, body už jsou horší ale pořád přijatelné, prioritní je pro mě co nejdříve opět řídit (jen pokud by byla krev nad 1 promile tak bych to asi oželel, ale to pravděpodobně nenastane).

Pokud bude v krvi např. 0,5 promile a já to budu chtít uhrát na nějakou pohádku (např. že 0,3 je zvýšená biologická hladina a ten zbytek musí být ze zminovaných kapek/kompotu nebo podobně) tak stále platí postup, že na podání vysvětlení mám odmítnout vypovídat a tuhle verzi vytáhnout až v pozdější fázi?  A pokud by to prošlo za jak dlouho lze očekávat navrácení řidičáku?

Mám trošku obavu z toho, co bude ve spisu, myslím si, že si mě tam ti pomáhači pěkně podají, měly takové kecy jakože: "podívejte, je cítit, že jste nějaký alkohol měl, ted jde jen o to, kolik ukáže krev". Mohl by mě nepříznivě vyznívajíci spis potopit?
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:1,12 - 0,81 - 0,71 + odběr
« Odpověď #14 kdy: 31 Března 2015, 23:10:54 »

Můj osobní názor je, že pití kapek by mělo být zmíněno bez rozvádění nějakých podrobností, alkohol tam beztak bude. Jenom kvůli tomu, že později už by to mělo nižší věrohodnost. Asi ještě lepší jsou běžné švédské kapky http://www.lekarna7.cz/pro-seniory/pripravky-z-lecivych-rostlin-a-bylin.html?order=1-1&pid=27428 , obsahují 36% alkoholu, takže v alkoholmetru si lze namodelovat množství odpovídající množství destilátu pro podobný výsledek (měli by stačit cca 2 velké panáky těsně před jízdou).   
IP zaznamenána