30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Označení domovní schránky  (Přečteno 3005 krát)

the_raven

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Označení domovní schránky
« kdy: 24 Října 2023, 15:58:34 »

Zdravím,

je možné, že následující informace by mohla být někomu užitečná:

Pokud zřídíte Helmutovi doručovací adresu k vám do domovní schránky a tuto označíte jeho jménem, pak v případě, že se na této domovní schránce nevyskytuje žádné další jméno ( tedy vaše ), budou písemnosti doručovány tak, že:
1) avízo o příchodu zásilky adresátovi, který nebyl zastižen vhodí pošta do tohoto kastlíku vám i Helmutovi.
2) Zásilku s poznámkou o vhození do schránky po uplynutí úložní doby určenou Helmutovi pošta vhodí do tohoto kastlíku.
3) Zásilku s poznámkou o vhození do schránky po uplynutí úložní doby určenou vám pošta NEVHODÍ do tohoto kastlíku a písemnost se vrátí zpět odesilateli, navzdory poznámce o uložení a faktu, že se jedná o vaší správnou adresu, uvedenou na písemnosti.

Na tuto skutečnost jsem přišel čirou náhodou a když jsem reklamoval nedoručování zásilek určených pro mne na příslušné poště, bylo mi řečeno, že bych musel mít schránku označenou i svým jménem, ačkoliv na této adrese bydlím a mám zde trvalé bydliště.
Pošta prý postupuje podle interní směrnice, která je ovšem interní, tedy neveřejná :-)
Na dotaz, zda má pošta v takovém případě doručeno, mi bylo sděleno, že z hlediska odesilatele nevědí, z hlediska pošty rozhodně doručeno mají, i když zásilku vrátili.

Informaci mi osobně poskytla pošta v Kolíně. Pokud je váženému plénu toto již všeobecně známo, omlouvám se za plevelení fóra.

Hezký den všem.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #1 kdy: 24 Října 2023, 17:45:46 »

Jak to dělají lidé, kteří mají v ČR nájem, adresu a schránku a přitom jsou cizinci?
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #2 kdy: 24 Října 2023, 19:17:39 »

Nějak nevidim jiný problém, než ten, že v 1) postupovali špatně a neměli vhazovat. To, že někde někdo bydlí, ale nemá schránku, so které lze vhodit je problém adresáta. Jak má doručovatel vědět, že ta neoznačená schránka, resp. schránka, kde je "Helmut" je zároveň schránkou někoho dalšího a koho?

Zároveň bych nedělal paušálně závěr dle "JPP".
IP zaznamenána

the_raven

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #3 kdy: 24 Října 2023, 20:50:21 »

v případě 1) pošta vhazovala a ( u nás ) vhazuje oznámení vždy i v případě, že na schránce není uvedeno vůbec nic - shoduje -li se adresa na písemnosti. Neuvedl jsem, že bydlím na vsi, schránka je na vrátkách, není nijak označena krom toho, že na na těch samých vrátkách je i číslo popisné.
Smyslem mého příspěvku ( možná jsem se špatně vyjádřil ) bylo to, že pokud schránka nebude označena nijak, pošta normálně adresátovi, který zde bydlí, vhodí po uplynutí úložní doby písemnost do schránky. Bez ohledu na to, aby řešila, zda adresát má schránku příslušně označenou svým jménem.
Pokud ale na tu samou schránku její majitel umístí Helmutovo jméno, pak pošta doručí po uplynutí úložní doby zásilku pro Helmuta do této schránky.
Avšak pokud schránka bude označena pouze Helmutovým jménem, pošta naopak nebude po uplynutí úložní doby vhazovat dopisy adresátovi, který zde reálně bydlí a má tady adresu s trvalým pobytem, což dřív normálně dělala, když schránka nebyla označená vůbec ( tady u nás ve vsi nemá svým jménem označenou schránku snad nikdo )


A úplně paušalizovat si nedovolím, pouze jsem chtěl  napsat svou zkušenost, ale myslím si, že se tak neděje jen u nás ve vsi.
 


 
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #4 kdy: 24 Října 2023, 22:24:24 »

Z čehož vyplývá, že je optimální schránku u RD vůbec neoznačovat. I mé zkušenosti o tomto svědčí.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #5 kdy: 24 Října 2023, 22:28:29 »

A nebylo by nejlepší, kdyby byly na vrátkách schránky dvě, jedna se jménem majitele a druhá se jménem helmuta ?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #6 kdy: 24 Října 2023, 22:30:29 »

Proč?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #7 kdy: 24 Října 2023, 22:37:44 »

Ještě možná jedna fičůra. Možná by se dala na Helmuty využít. Kamarád má na pronajatém pozemku jenom přívěs. Není tam žádné číslo, je to také na vsi - čili žádné názvy ulic adresy jen NašeVes XYZ.
Potřeboval dostávat poštu (obecně) hlavně balíky. Jediné co existuje je číslo pozemku. Naučil tedy google mapy adresu Pepa Bezdomovec, NašeVes NNN kde NNN je číslo pozemku. Na vrátka si dal cedulku s číslem NNN a schránku se jménem a doručuje mu tam jak pošta tak kurýři (DPD,PPL a pod.)
Moná by tak šla udělat schránka Helmuta někde na opuštěném pozemku.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #8 kdy: 25 Října 2023, 08:20:55 »

Hm, neoznačenou schránku mají pošty nejraději. Když nemohou (nechce se jim) doručit, je to jedna z jejich oblíbených výmluv…
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #9 kdy: 25 Října 2023, 08:40:21 »

Hm, neoznačenou schránku mají pošty nejraději....

Jestli je to reakce na můj příspěvek

Ještě možná jedna fičůra. Možná by se dala na Helmuty využít. Kamarád má na pronajatém pozemku ...

tak zde schránka není neoznačená, je tam jméno Helmuta.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #10 kdy: 25 Října 2023, 10:20:37 »

Podíval jsem se do VOP a:

Článek 24 Dodání poštovní zásilky, jejíž převzetí příjemce nepotvrzuje

2)
Poštovní zásilku s poštovní adresou podle čl. 4 odst. 2, jejímž adresátem je fyzická osoba, podnik vloží v místě určeném
v poštovní adrese do domovní schránky adresáta. Za domovní schránku adresáta se považuje
a) schránka, která je označena jménem a příjmením adresáta;
b) není-li v místě schránka podle písmene a), schránka, která je označena příjmením shodným s příjmením adresáta;
c) není-li v místě ani schránka podle písmene b), schránka, u níž lze s ohledem na okolnosti předpokládat, že ji zřídil
adresát
.

Článek 26 Dodání poštovní zásilky, jejíž převzetí příjemce potvrzuje a která je určená do vlastních rukou nebo do vlastních rukou
výhradně jen adresáta

4)

Nebyl-li pokus o dodání poštovní zásilky s poštovní adresou podle čl. 4 odst. 2 některým ze způsobů uvedených
v odstavcích 2 a 3 úspěšný, nebo nebyl-li takový pokus z rozhodnutí podniku učiněn, podnik poštovní zásilku uloží.
Adresátovi podnik předá výzvu, aby si poštovní zásilku vyzvedl v určené lhůtě u stanovené pošty. Výzva může být
předána písemně některým ze způsobů uvedených v čl. 24 odst. 2, 3 a 6, prostřednictvím krátké textové zprávy (SMS),
nebo elektronické zprávy (e-mail) odeslané na e-mailovou adresu adresáta. Předání výzvy prostřednictvím krátké
textové zprávy (SMS) nebo elektronické zprávy je vyloučeno, pokud odesílatel zvolil u služby Doporučená zásilka ve
variantě doporučení psaní doplňkovou službu “Dodejka”. Nelze-li výzvu adresátovi výše uvedeným způsobem předat,
přičemž odesílatel použil zvláštní obálku podle čl. 17 odst. 4, jejíž součástí je poučení o právních důsledcích, podnik
zanechá písemnou výzvu, aby si adresát poštovní zásilku vyzvedl v určené lhůtě u stanovené pošty, na jiném vhodném
místě. Tímto místem může být i místo přístupné třetím osobám.
Pro účely zanechání výzvy, aby si adresát poštovní
zásilku vyzvedl v určené lhůtě u stanovené pošty, na místě přístupném třetím osobám odesílatel podnik zprošťuje
povinnosti nositele poštovního tajemství.

Článek 32 Vrácení poštovní zásilky

3)

Jestliže odesílatel uvedl na doporučenou zásilku ve variantě Doporučené psaní poznámku „Nevracet, vložit do
schránky“ nebo použil zvláštní obálku podle čl. 17 odst. 4, která má zelený pruh, přičemž současně neuvedl poznámku
„Nevkládat do schránky“ nebo „S vyloučením vložení do schránky“, podnik poštovní zásilku, kterou se nepodařilo
dodat některým ze způsobů podle čl. 25 odst. 2, 4, 5, 7, 10, 16, 17, 18, 19 nebo 23 nebo podle čl. 26 odst. 2, 3, 9, 10,
11, 12 nebo 16 namísto jejího vrácení odesílateli vloží do domovní schránky, poštovní přihrádky nebo dodávací schrány
adresáta; na poštovní zásilku přitom uvede, kdy byla do domovní schránky, poštovní přihrádky nebo dodávací schrány
adresáta vložena. V případech podle čl. 25 odst. 18 a čl. 26 odst. 11 však podnik postupuje způsobem podle předchozí
věty jen tehdy, má-li adresát zřízenu poštovní přihrádku. Za domovní schránku adresáta se považuje domovní schránka
podle čl. 24 odst. 2 a 3.
Není-li to však možné, podnik poštovní zásilku vrátí odesílateli. Je-li k poštovní zásilce připojeno
poučení o právních důsledcích, podnik je předá adresátovi společně s poštovní zásilkou.

4)
Pokud odesílatel použil zvláštní obálku podle čl. 17 odst. 4, jejíž součástí je vlastní oznámení, a poštovní zásilku není
možné podle odstavce 3 vložit do domovní schránky, poštovní přihrádky nebo dodávací schrány adresáta, podnik
připojené vlastní oznámení zanechá na jiném vhodném místě. Tímto místem může být i místo přístupné třetím
osobám.
Pro účely zanechání vlastního oznámení na místě přístupném třetím osobám odesílatel podnik zprošťuje
povinnosti nositele poštovního tajemství.
« Poslední změna: 25 Října 2023, 12:34:47 od swenak »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #11 kdy: 25 Října 2023, 10:46:44 »

Z toho mi vychází, že pokud je na schránce napsaný Helmut a má se vkládat, nelze vracet odesilateli.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #12 kdy: 25 Října 2023, 12:47:37 »

Mně z toho vychází, že pokud není schránka označena, tak do ní můžou doručovat, pokud je to "schránka, u níž lze s ohledem na okolnosti předpokládat, že ji zřídil adresát". Nicméně, jak ja tento konstrukt dojdou, to je už otázka. Teoreticky si umím představit něco jako "já tady doručuju už rok a vím, že zde bydlí Franta Vomáčka a je to jeho schránka, i když tam nemá jméno a když vhodím písemnost sem, tak ji dostane", případně, "včera tam ještě jméno měl" a podobně. U rodinného domu dejme tomu, pokud je tam jediná schránka. U bytového domu, nedej bože, pokud je tam více, než 1 neoznačená schránka, toto asi moc obhajitelné není, ač samozřejmě, pamatovat si doručovatelka může i takocou schránku. Tam by se to třeba mohlo nechat "u schránek" podobně, jako když se doručuje veřejnou vyhláškou. Ale ve všech případech je to dle všeho pouze otázka "osobních znalostí doručovatele", protože kontrola dle katastru nemovitostí, registru obyvatel a podobně dle mého neprobíhá.



Nicméně rozdíl mezi vhozením/nevhozením oznámení a samotné písemnosti tam dle mého není a to je asi to zásadní. Jestli to je Helmut, nebo majitel nemovitosti, nebo zřizovatel schránky je pak asi jedno, protože odesílatel je ten, co tvrdí, že existuje spojitost mezi adresou a adresátem. Doručovatel neověřuje, jestli se odesílatel nespletl, jaký je faktický stav a podobně.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #13 kdy: 25 Října 2023, 14:05:48 »

pk202: kdepak, to nebylo na Vás, pane kolego :-)
Byla to reakce na váženého pana kolegy Číkuse „Z čehož vyplývá, že je optimální schránku u RD vůbec neoznačovat.“. Ono to pak může být docela dvojsečné, jak už zde bylo napsáno…
IP zaznamenána

the_raven

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Označení domovní schránky
« Odpověď #14 kdy: 25 Října 2023, 18:36:19 »

Děkuji Vám za zajímavý rozbor, zejména za citaci VOP p. Swenakovi.
s Poznámkou p. Číkuse souhlasím, ale chystám se řešit pirátění, kdy sice já nejsem pachatel, ale zároveň u mne bude bydlet Helmut, který bude naprášen. Tedy Helmuta tam označeného budu potřebovat.
Protože však bych zároveň rád v tomto případě skutečného přestupce ( pokud by v dané kauze nastala sprdel ) zastupoval, budu potřebovat doručovat i na své jméno, které tam samozřejmě není.
On není problém si tu schránku označit, ale když to tak čtu, tak se tady může vyskytnout i určitý prostor pro kreativitu.
Mně z toho vychází, že pokud není schránka označena, tak do ní můžou doručovat, pokud je to "schránka, u níž lze s ohledem na okolnosti předpokládat, že ji zřídil adresát". Nicméně, jak ja tento konstrukt dojdou, to je už otázka. Teoreticky si umím představit něco jako "já tady doručuju už rok a vím, že zde bydlí Franta Vomáčka a je to jeho schránka, i když tam nemá jméno a když vhodím písemnost sem, tak ji dostane", případně, "včera tam ještě jméno měl" a podobně. U rodinného domu dejme tomu, pokud je tam jediná schránka. U bytového domu, nedej bože, pokud je tam více, než 1 neoznačená schránka, toto asi moc obhajitelné není, ač samozřejmě, pamatovat si doručovatelka může i takocou schránku. Tam by se to třeba mohlo nechat "u schránek" podobně, jako když se doručuje veřejnou vyhláškou. Ale ve všech případech je to dle všeho pouze otázka "osobních znalostí doručovatele", protože kontrola dle katastru nemovitostí, registru obyvatel a podobně dle mého neprobíhá.



Nicméně rozdíl mezi vhozením/nevhozením oznámení a samotné písemnosti tam dle mého není a to je asi to zásadní. Jestli to je Helmut, nebo majitel nemovitosti, nebo zřizovatel schránky je pak asi jedno, protože odesílatel je ten, co tvrdí, že existuje spojitost mezi adresou a adresátem. Doručovatel neověřuje, jestli se odesílatel nespletl, jaký je faktický stav a podobně.


 Ano, souhlasím s Vámi. Ovšem, pokud se odesilatel spletl, je to problém odesilatele. Ale pokud pošta nedoručila podle vlastních VOP, pak je to minimálně k diskusi.  Máte ovšem pravdu, že kdoví, na za základě čeho dospěje pošta k tomu "důvodu s ohledem na okolnosti předpokládat". No jo, ale proč mi potom podle stejné jejich logiky avíza o zásilce do schránky hází a samotnou zásilku potom do té samé schránky už ne?
 
Z toho mi vychází, že pokud je na schránce napsaný Helmut a má se vkládat, nelze vracet odesilateli.
Ano, Helmutovi vkládají, ale mně ne, ačkoliv tam bydlím, a mohli by dle jejich vlastních VOP předpokládat, že jsem to já, kdo tam tu schránku zřídil.

IP zaznamenána