30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: EL.podpis - platný nebo neplatný  (Přečteno 2469 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
EL.podpis - platný nebo neplatný
« kdy: 14 Října 2023, 12:48:33 »

MMB opět čaruje s modulem ověřování el.podpisu.
Jak z níže uvedeného mám mít jistotu, že to přijali a uznali platnost?
V těle emailu byla zpráva + příloha PDF
Podepsána jak příloha PDF, tak i samotný email.
Stejný podpis , stejným stylem a u jednoho dokumentu platný a u druhého neplatný??
A co znamená kvalifikovaný prostředek pro vytváření el.podpisů?

A. Ověření datové zprávy
Doplňující údaje Ověřeno službou BC Elektronický podpis je neplatný.
Důvod je uveden v detailech ověření. Elektronický podpis nebyl vytvořen pomocí kvalifikovaného prostředku pro vytváření elektronických podpisů.

Elektronický podpis formátu PKCS_7 NOT_ETSI. Dokument nebyl po podpisu změněn.Podpisový certifikát je kvalifikovaný.Informace o podpisu č.1
Podepsal  xxxxxxxxx
Vystavitel C=CZ,CN=I.CA Qualified 2 CA/RSA 02/2016,O=První certifikační autorita\,a.s.,SERIALNUMBER=NTRCZ-xxxxxx
Platnost od - do 04.02.2023 21:23:16 - 04.02.2024 21:23:16
Datum vydání CRL11.09.2023 16:32:40
Algoritmus podpisu SHA_1RSA
Detaily ověřen íResource:"org.bouncycastle.mail.smime.validator.SignedMailValidatorMessages" Id:"SignedMailValidator.emailFromCertMismatch" Arguments: 2 normalEncoding: ISO-8859-1 ClassLoader: nullOvěřitelnost


B. Ověření příloh datové zprávy Magistrát města BRNA.pdf
Podepsáno el. podpisem. Všechny el. certifikáty podpisů jsou platné a nebyly revokovány.application/pdf279311 B (bajtů)
NázevTypVelikostVýsledek ověřeníPříloha č. 11
Počet podpisůz toho platných 1
Doplňující údaje
Ověřeno službou DSS
Elektronický podpis je platný.
Elektronický podpis nebyl vytvořen pomocí kvalifikovaného prostředku provytváření elektronických podpisů. Elektronický podpis formátu PADES B. Dokument nebyl po podpis uzměněn.Podpisový certifikát je kvalifikovaný.
« Poslední změna: 14 Října 2023, 12:50:58 od sennheiser »
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:EL.podpis - platný nebo neplatný
« Odpověď #1 kdy: 14 Října 2023, 14:21:48 »

Zkontrolujte si, jestli máte v certifikátu stejný email jako ten, ze kterého jste zprávu odeslal.
Oba úřady ověřovaly něco jiného. MMB kontroloval podpis emailové zprávy, zatímco v Brně si vystačili s kontrolou podpisu PDFka.
Možná by stačilo poslat nepodepsaný email, který bude obsahovat zprávu v podepsaném PDF?
Není jednodušší komunikovat s úřady přes datovou schránku? Pak podepisování řešit nemusíte.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:EL.podpis - platný nebo neplatný
« Odpověď #2 kdy: 14 Října 2023, 15:41:36 »

S používáním el. podpisu při komunikaci se SO mám poměrně bohaté zkušenosti. Na podepisování emailů bych se vykašlal. Vždycky bych sdělení hodil do PDFka a podepsal to. Pokud je podepsané PDF, samotný email nemusí být podepsaný. Nikdy jsem s tím neměl problém a bláboly od informačního systému podatelny jsem nebral moc vážně - fungovalo to všelijak.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:EL.podpis - platný nebo neplatný
« Odpověď #3 kdy: 14 Října 2023, 17:35:31 »

Kvalifikovaný elektronický podpis = podpis vytvořený kvalifikovaným prostředkem (většinou čipová karta) založený na kvalifikovaném certifikátu
Uznávaný elektronický podpis = podpis založený na kvalifikovaném certifikátu, který je uložen mimo kvalifikovaný prostředek (v souboru, na YubiKey, v systémové klíčence...)
Zaručený elektronický podpis = podpis.

Pro naprostou většinu použití stačí běžným lidem uznávaný elektronický podpis. Podatelna tvrdí, že Elektronický podpis nebyl vytvořen pomocí kvalifikovaného prostředku, ale Podpisový certifikát je kvalifikovaný, tj. jde o uznávaný elektronický podpis a je platný.

Ale jak píše johncreek, pokud je podepsané pdfko, tak je jedno, jestli je podepsaný i celý e-mail.
« Poslední změna: 14 Října 2023, 17:41:15 od adolf »
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:EL.podpis - platný nebo neplatný
« Odpověď #4 kdy: 14 Října 2023, 19:26:17 »

to Adolf:  oba podpisy byly vytvořeny stejným postupem ( pomocí čipové karty) .
je ale děs, že státní správa má v tom takový bordel.. a to není jen MMB , to jsou i soudy.
PDF vždy podepisuji. Jen se mi už stalo, že SO neakceptoval obecně nepodepsaný email, i když v něm bylo vloženo podepsané PDF.
Proto od té doby podepisuji jak tělo emailu, tak i přiložené PDF.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:EL.podpis - platný nebo neplatný
« Odpověď #5 kdy: 14 Října 2023, 22:08:16 »

Podepisují ZÁSADNĚ jen PDF, které posílám obyčejným mailem. Nikdy s tím nebyl žádný problém.

Mimochodem, já si naopak myslím, že je lepší používat mail a elektronický podpis, než datovou schránku.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:EL.podpis - platný nebo neplatný
« Odpověď #6 kdy: 16 Října 2023, 22:30:22 »

Čistě pro zajímavost, jak se ten certifikát na tu kartu dostal? Evidentně nejde o kvalifikovaný prostředek, což je asi primární důvod, proč se s čipovou kartou obtěžovat
IP zaznamenána