30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Rozhodnutí SO2 doručeno pouze provozovateli  (Přečteno 2900 krát)

Lafayette

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 429
  • Zobrazit profil
Rozhodnutí SO2 doručeno pouze provozovateli
« kdy: 10 Července 2023, 03:21:55 »

Klasická sprdel, provozovatel v průběhu řízení ustanovil zástupce pro celé řízení.
Zástupce poslal odvolání proti rozhodnutí SO1 o vině provozovatele, SO1 posoudil odvolání jako opožděné a předal ho takto na SO2. Ten potvrdil opožděnost odvolání, ale rozhodnutí o tom poslal pouze provozovateli, nikoliv zmocněnci, a to dokonce přes to, že přímo v hlavičce rozhodnutí píše
Franta Vopička, narozen XX.XX.XXXX, Ulice 123, Město, zastoupený panem Franta Flinta, Ulice jiná 456, Město jiné.


Provozovatel Vopička tím, že dal plnou moc na celé řízení zmocněnci Flintovi, vůbec ani žádný dopis nečekal a jen náhodou ho předal Flintovi.

Je třeba reagovat, nebo nedoručení zmocněnci je zásadní chyba SO2?
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 319
  • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí SO2 doručeno pouze provozovateli
« Odpověď #1 kdy: 10 Července 2023, 03:41:48 »

Kdyby to odvolání nebylo opožděné, tak by se s tím dalo pracovat, ale pokud skutečně opožděné bylo, nehraje to zásadní roli. Rozhodnutí SO1 je v takovém případě pravomocné, žádné promlčecí lhůty už neběží, žalobu proti rozhodnutí podat taky nelze (pro nevyužití opravných prostředků), na prominutí zmeškání odvolání už bude pozdě, a že SO možná spackal doručování deklaratorního rozhodnutí o opožděnosti odvolání nic nemění.

Jinak dobrou praxí je do PM pro celé řízení do demonstrativního výčtu, na co všechno se vztahuje, připsat, že PM platí pro řízení "ve všech stupních", případně natvrdo pro řízení o odvolání, nebo klidně obecněji, že se vztahuje i na podávání řádných a mimořádných opravných prostředků a řízení o nich. Ať je jasno a orgán nezkouší třeba to, že PM platila jen pro řízení v prvním stupni a na odvolání že potřebujete novou.
« Poslední změna: 10 Července 2023, 03:47:23 od hh »
IP zaznamenána

Lafayette

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 429
  • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí SO2 doručeno pouze provozovateli
« Odpověď #2 kdy: 10 Července 2023, 04:26:52 »

Odvolání opožděné nebylo. Úřad si to myslí, ale není to tak. Úřad špatně spočítal doručení fikcí. V tomto ohledu je naše pozice jistá, opravdu udělali chybu o jeden den (a SO2 to zřejmě ani nezkontroloval, prostě to vzal tak, jak tvrdil SO1).

Jinak děkuji za tu radu ohledně výčtu, na co se PM vztahuje, určitě příště použiju.

Tedy jak pracovat s nedoručením rozhodnutí zmocněnci?
« Poslední změna: 10 Července 2023, 04:30:09 od Lafayette »
IP zaznamenána

Eric

 • Příspěvků: 690
  • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí SO2 doručeno pouze provozovateli
« Odpověď #3 kdy: 10 Července 2023, 09:17:22 »

S chybně spočítaným odvoláním jsem se ještě nesetkal, s chybně spočítanou lhůtou pro podání námitek ano a v odvolání jsem uváděl tabulku s pojmenováním a číslováním dnů a odkazy na Správní řád :-)
Nicméně tady podle mě nejde tolik o chybné doručení, jako o vadné rozhodnutí.
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 319
  • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí SO2 doručeno pouze provozovateli
« Odpověď #4 kdy: 10 Července 2023, 10:48:44 »

Eric: Ano, kdyby to bylo doručené normálně, tak je řešením žaloba proti rozhodnutí o opožděnosti odvolání. Logika je taková, že pokud bylo odvolání řádné a včasné, mělo suspenzivní účinek, tedy napadené rozhodnutí SO1 není v právní moci (přímo proti němu žalobu dát nelze) a naopak tím rozhodnutím, kterým SO2 tvrdí, že odvolání bylo opožděné, a proti kterému se nelze dále odvolat, bylo zasaženo do práv. Soud v případě důvodné žaloby rozhodnutí o opožděnosti zruší a vrátí řízení odvolacímu orgánu ve stavu po podání odvolání s pokynem, že s ním má naložit jako s včasným.

Chybné doručení lze využít tak, že dokud to řádně nedoručí zástupci, není ta věc v právní moci a ani nezačala běžet lhůta pro podání správní žaloby. Takže lze počkat do prekluze, pak si vynutit doručení (nahlížením do spisu, nebo tím, že se zástupce začne o stav řízení zajímat, neformálně nebo přes opatření proti nečinnosti) a pak tu žalobu podat s tím, že jednak odvolání bylo včasné, a jednak v důsledku toho, že to u sebe SO2 rok válel, má promlčený podkladový přestupek.

Ale je to jen schéma, doporučuju si na důsledky doručení jen účastníkovi udělat důkladnější rešerši a našlapovat opatrně.
IP zaznamenána