30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí  (Přečteno 6123 krát)

Pongo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« kdy: 16 Února 2023, 12:56:21 »

Ahoj..

už jsem nějaký čas zpátky přišel s otázkou ohledně věci která se mi stala ještě minulý rok v půlce října - a jmenovitě překročení o 50km/h a více.

Trošku jsem vystřízlivěl a došel k závěru že jsem lehce v pasti. Nemůžu dojít k tomu, jak vlastně (ne)budu fungovat po dobu zákazu řízení a s tím i zadržení ŘP.
Obecně jsem toho načetl tolik, že se v tom všem začínám ztrácet a byl bych vděčný, kdyby mi místní znalci poradili a pomohli k nějakému řešení.

Předpokládám že správko bude zahájeno někdy v půlce března. Oznámení přijde do datovky. Zastupovat mě bude firma, která se těmito věcmi zabývá (uvidíme na kolik to bude účinné).

Pomiňme variantu, že k zákazu nedojde, s tou raději už moc nepočítám.

1. Mezinárodní ŘP, z toho co jsem četl, se odevzdává zároveň s normálním ŘP. Tedy, nejspíš tím nevyřeším problém.
2. Bydlím v členském státě EU, nikoliv v ČR, avšak, nemám zde (prozatím) přechodné bydliště po dobu 6 měsíců, pro 1) absolvování autoškoly
                                                                                                                                                                          2) výměny ŘP za místní
Ovšem, pokud by se zahájení protáhlo a ještě by zastupující firma protahovala proces (pokud je to možné) třeba bych dokázal ŘP vyměnit. Vycházelo by to na 20. srpna 2023.
Jak potom ČR přistupuje k ŘP vydanému v členském státě, z toho co jsem četl úřad který vyměňuje ŘP posílá zpět do ČR.

3.Ježdění bez ŘP (mimo ČR).. se mi moc nepozdává vzhledem k možnosti způsobení dopravní nehody a touhle cestou moc jít nechci

Já obecně k mému přestupku a následkům s ním spojeným přistupoval víceméně jako ke "stopce" na území ČR. Což se mi zatím začíná potvrzovat míň a míň, co víc, přijde mi že od toho není útěku.

Za všechny rady, urovnání pohledu na věc a případně řešení Všem moc děkuju.

« Poslední změna: 16 Února 2023, 13:02:47 od Pongo »
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 17 Února 2023, 00:18:20 »

Nevim, ve kterem state EU se nachazite, ja uvedu mou skusenost z Rakouska: Tady se smi vymenit CZ-ridicak (nebo obecne jakejkoli zahranicni) za rakouskej jakmile ma taky clovek oficialne zarizenej pobyt. Tech 6 mesicu je maximalni doba, po kterou se smi ridit s ceskym ridicakem auto na ceskejch znackach. Vymenit se to smi ale driv.

Ceskej ridicak mi nikdo nevzal (asi se spolehal ze jej pudu ja sam vratit do CR), jenom ourada opsal udaje z ceskeho do rakouskeho. A krom klasickeho "velkeho" rakouskeho ridicaku (takovej rozkladaci papir) sem si pozdeji vybavil jeste ten malej, formatu krednitni karty. Ourada se ptal jestli chci ten velkej (rakouskej) odevzdat, ale kdyz mi rekl, ze nadale plati (stejne jako malej), ponechal sem si jej taky.

Uz nekolik let mam tedy 2 rakouske ridicske prukazy, a jeden ceskej. Pouzivam vsechny, dle krajiny ve ktere se nachazim. Zjevne rakouskej ourad nic do CR nenahlasil, protoze muj cesky ridicak nebyl zneplatnen. Jiz nekolikrat sem jej ukazal pri kontrole v CR, nebyly zadne potize (to spis policajty zajimalo jakto ze mam na aute rakousky znacky). Dokonce i kdyz sem mel v CR nehodu a policajtum ukazal ceskej ridicak a rakouskej technicak (taky na me jmeno), nebyly zadne potize. Kdyby sem tedy o ceskej prisel kvuli nakymu prestupku, bez obav bych jezdil i do CR na rakouskej.

Jestli muzu na zaklade sve skusenosti radit, pak bych si tedy na vasem miste urychlene skusil vybavit zahranicni ridicak. U cizincu z krajin EU se uznava absolvovani autoskoly, takze jde jenom o administrativni krok na pockani (na rozdil ode mne, kolega ze srbska musel po 20 letech rizeni delat znovu autoskolu). V podstate to jde hned jakmile mate tady pobyt, a ten se da taky zaridit u nakyho znamyho, alespon na par dni. A kdyz sem u toho, trvalej pobyt mam taky v AT a zaroven v CR (a taky sem si ponechal obcanku). Vim, porusil sem nekolik zakonu, a se*u na to!

Jak sem rekl, tady mi nikdo ceskej ridicak nechtel vzit, ale kdyby chtel, rekl bych ze jiz mam nakej proces s ceskym ridicakem v CR, a tedy ho jeste potrebuju. Ze ho pak sam pozdeji odevzdam. Coz by vlastne ve vasem pripade mohla byti pravda, kdyz jej pak po rozhodnuti spravniho organu budete muset odevzdat....   :-)
IP zaznamenána

JakubR1

  • Příspěvků: 122
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #2 kdy: 17 Února 2023, 00:55:01 »

... Tech 6 mesicu je maximalni doba, po kterou se smi ridit s ceskym ridicakem auto na ceskejch znackach. ...

...A kdyz sem u toho, trvalej pobyt mam taky v AT a zaroven v CR (a taky sem si ponechal obcanku). Vim, porusil sem nekolik zakonu, a se*u na to!...

Já myslím, že EU nám milostivě umožnila, abychom používali původní český řidičák v ostatních zemích EU neomezeně. Alespoň já v Německu to tak měl roky.
Přehlášení auta na místní SPZ je jiná věc, tam to obvykle chtějí do 6 měsíců.

Mít trvalý pobyt v AT a ČR a nechat si občanku myslím neporušuje žádný český zákon. Také jsem to tak měl. Jak se vlastně vůbec český byrokrat dozví, že žiju venku? Pokud mu to sám neřeknu, tak nikdy.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #3 kdy: 17 Února 2023, 04:47:01 »

Já si myslím, že ani není nutné měnit SPZ, už rok kolem sebe vídám jezdit ukrajinské SPZ, snad nemusejí ani platit dálniční známku. Nebo jaký paragraf stanovuje povinnost měnit SPZ?
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #4 kdy: 17 Února 2023, 07:32:31 »

SPZ se meni kvuli pojisteni/dani. Aby si skratka nemec nebo rakusan nezaregistroval auto v CZ, kde se za nej plati mnohem mene (ja platim za vcelku bezne auto v AT dan+povinne pojisteni kolem 1000€ rocne, v CZ by to bylo mozna 200-300). A stejne pokud cizinec ma trvalej pobyt v AT, sve vlastni auto musi pre-registrovat do AT (platit vyssi dan, pojisteni, a doplatit NoVA). Dokonce jestli se nepletu, ta lhuta je zakonem stanovena na maximalne 3 mesice. A myslim ze podobne je to i v Nemecku...
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #5 kdy: 17 Února 2023, 09:02:50 »


.....Kdyby sem tedy o ceskej prisel kvuli nakymu prestupku, bez obav bych jezdil i do CR na rakouskej.


Čímž byste se dopustil TČ maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, pokud byste o "ceskej prisel kvuli nakymu prestupku" na území ČR.
IP zaznamenána

Pongo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #6 kdy: 17 Února 2023, 09:26:32 »

U mě se jedná o Polsko. Fakticky jsem včera prověřoval možnost výměny ŘP na úřadě.

Váží se k tomu dvě podmínky:
1) pobyt minimálně 6 měsíců (jsem již déle, lze vyřešit čestným prohlášením)
    -budu mít dočasné bydliště, stále si chci nechat české jako trvalé..
2) Z toho co chápu nevydají bez místní "karty pobytu" něco jak OP pro cizince s bydlištěm

Nechám si to prověřit ještě u známe úřednice.

Jen teda nevím, jak to skutečně funguje s tím odevzdáním, ponecháním si českého ŘP, to mě skutečně zajímá. Ale, rozhodně půjdu cestou výměny.

Podtrhávám, že během zákazu řízení bych se ČR vyhýbal jak čert kříži. Jde mi jen o překlenutí doby zákazu, pro ježdění mimo ČR.


IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #7 kdy: 17 Února 2023, 11:50:34 »

V tom pripade by ste se zadneho prestupku nedopustil, protoze zakaz rizeni vydany v CR plati jenom pro uzemi CR. A kdyby ste si nevybavil zahranicni ridicak, staci rict ouradu ze ste ten ceskej "stratil" a proto ho nemuzete odevzdat. Oni ho sice stejne zneplatni, jenze to polskej "policjant" nema pri bezne kontrole jak zjistit.

Pro jistotu bych se ale snazil jezdit slusne (vyhybat se prestupkum, nehodam, atd), alespon v tomto "prechodnem" obdobi. Aby se policie v zahranici nerozhodla nejak ten ridicak poradne proverit, a kontaktovat ceskou policii...
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #8 kdy: 17 Února 2023, 12:09:10 »

... Oni ho sice stejne zneplatni, jenze to polskej "policjant" nema pri bezne kontrole jak zjistit.

Tady je problém při pípadné větší havárii - pojišťovna by pak nemusel plnit a to je pak dražší než taxíky na rok.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #9 kdy: 17 Února 2023, 12:42:42 »

pk202+1

Zákon 168/1999 Sb.
§ 10

Právo pojistitele na úhradu vyplacené částky
(1) Pojistitel má proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že pojištěný
....
g) řídil vozidlo a nebyl držitelem příslušného řidičského oprávnění, s výjimkou řízení vozidla osobou, která se učí vozidlo řídit nebo skládá zkoušku z řízení vozidla, a to vždy pouze pod dohledem oprávněného učitele nebo řidiče cvičitele individuálního výcviku,
h) řídil vozidlo v době, kdy mu byl uložen zákaz činnosti řídit vozidlo,

Tedy pokud by kolega SimSon při zaviněné nehodě mával polskému policajtovi před nosem českým "ztraceným" řidičákem, který neodevzdal při uděleném zákazu řízení v ČR, pak by nejspíše byl nepříjemně překvapen. Sice uvádí nějakou definici "slušné" jízdy, leč nadále to jsou hraběcí rady.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #10 kdy: 17 Února 2023, 13:56:57 »

V tom pripade by ste se zadneho prestupku nedopustil, protoze zakaz rizeni vydany v CR plati jenom pro uzemi CR.
K tomu máte nějaký pramen? Já to zkoušel hledat po všech čertech, a našel jsem akorát komentáře, které klasicky končí přesně tam, kde začíná problém, a pak pár článků, kde autor plácnul nějaký názor (podobně jako vy výše) bez jakéhokoliv zdroje či podrobnější argumentace.

Jde o to, zda zákaz řízení vyslovený jako trest v přestupkovém, resp. trestním řízení, se vztahuje i na zahraničí. Je už např. konstantně judikováno, že (minimálně soudní) zákaz platí i mimo veřejné PK, tedy i tam, kde si, nebýt toho zákazu, může kdokoliv jezdit i bez ŘO. Tedy neplatí striktně, že by v tomto režimu šlo zakázat jen to, co jinak stát musí svému poddanému milostivě povolit.

Co je poměrně jasné, že pokud zákaz platí, tak CZ trestní zákon na takový skutek dosáhne. A to dokonce redundantně, jednak přes zásadu personality, ale i tím, že porušení chráněného zájmu, což je u mařeny pořádek v chodu veřejné správy, nastal v ČR. Jiná věc je, že se to běžně nestíhá, jednak proto, že na 99,99 % takových případů se vůbec nepřijde, zbytek se nějak vyřídí už v té cizině, pokud se v nějakém nepatrném zlomku případů shodou náhod opravdu stane, co to skončí až CZ státnímu zástupci na stole, tak se to nejspíš nějak odloží či odkloní, protože ani ten SZ si nebude jistý, jestli to je trestné, a vůbec by s tím bylo plno dalších komplikací. Právě proto asi nejde najít relevantní judikatura.
IP zaznamenána

Pongo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #11 kdy: 17 Února 2023, 14:16:39 »

Pánové, shrnujíc,

rozhodně nechci mařit úřední rozhodnutí a hledám legální a správnou cestu pro to, jak mimo ČR řídit.
Opravdu nechci zadlužovat děti mých dětí kvůli tomu, že náhoda je blbec.

Šlo mi spíš o reálné zkušenosti, někoho tady z fóra, než dohady na téma jízda se zadrženým ŘP a její následky.
V dodatku, policie tady je ještě víc vyčůraná než ta naše a již jsem párkrát měl setkání s místní žandarmerií, nedovedu se představit, co by nastalo kdybych řekl, nemám hoši.
U občanů lze dohledat podle čísla PESEL (něco jako naše rodné číslo), u mě by v tom případě nenašli, protože by Český ŘP nebyl propojený.

Pro mě je řešení jednoduché a shrnuji pro případ, že by se někomu taky hodilo.
1) stálý nebo dočasný pobyt v členské zemi EU trvající nejméně 6 měsíců (s čestným prohlášením o délce trvání, lze obejít)
2) Pas, OP, nebo jakýkoliv dokument totožnosti
3) žádost, úhrada správního poplatku,..
4) snad už vydaný zahraniční ŘP

Až celou proceduru projdu, dám ještě vědět, jak to celé probíhalo.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #12 kdy: 17 Února 2023, 14:26:18 »

Co je poměrně jasné, že pokud zákaz platí, tak CZ trestní zákon na takový skutek dosáhne. A to dokonce redundantně, jednak přes zásadu personality, ale i tím, že porušení chráněného zájmu, což je u mařeny pořádek v chodu veřejné správy, nastal v ČR.
tedy analogicky by mělo platit i pro jakýkoliv jiný zákaz činnosti, včetně té, pro kterou český vohnout  v jiné zemi obdržel oprávnění až po vysloveném zákazu v ČR.  To vznikne zajímavá situace, že by český orgán nepřímo stíhal za legálně prováděnou činnost na území jiného státu.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #13 kdy: 17 Února 2023, 17:51:09 »

Odkdy maji ceske zakony exteritorialni platnost? Ja byl porad v tom, ze dle ceskeho zakona neni mozne stihat ceskeho obcana, kterej spachal danej skutek v zahranici (az na nekolik vyjimek). To co je trestne dle ceskeho zakona nemusi byt trestne taky dle jurisdikce platne na zahranicnim uzemi. Jak by se s necim takovym chtelo ceske pravo vyrovnat?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí
« Odpověď #14 kdy: 17 Února 2023, 18:18:46 »

Třeba takový Kramný byl v ČR odsouzen za dvojnásobnou vraždu spáchanou v Egyptě, přestože to Egyptská policie odložila.

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-egyptska-policie-kramnemu-nic-neprokazala-pripad-odlozila-220498
IP zaznamenána