30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]  (Přečteno 1971 krát)

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil

Protoze jsem to resil prakticky:
Budování infrastruktury elektronických komunikací patri pod Zakon o liniovych stavbach https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-416  pripadne  Zákon o elektronických komunikacích  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-127#cast1-hlava5-dil5 s navazanim na Stavebni zakon.

Takze zalezi co se budu a jak se buduje, obvykle tam nastupuje pisemny souhlas nebo zadost o vyvlastneni.
Zatim  mam jen zkusenost, ze jsem (tusim Cetin) do baraku nepustil - financni nahrady jsou smesne max. 10K a mate je tam doslova navzdy a pripadne pak nastupuje urad).
Neskutecny odrbe je se pak takove priteze zbavit. Uz jem videl i pripad el. rozvodu souseda ve vedlejsim byte - navrh asi za komaru.

Jen pro info mesicne za pronajem trasy dle parametru a lokace bezne plati 10-50K.

Navrh smlouvy byl - opticka trasa je popsana jako HDPE trubka s optickym vlakne uvnitr, ktere nemate jak kontrolovat a je tak do zivotnosti vlakna coz je bezne 50let +.

Po teto zkusenosti zriti vnejsi pripojny bod mimo budovu s pripojenim k centralnimu uzlu a to uz musi kazdy provider respektovat, bohuzel  SVJ casto ridi naprosti humanisticti idioti.

Pokud jde o LS pres pozemky nevim, jak se tomu vyhnout, zatim jsem neresil.

Je to opravdu neco, soukroma spolecnosti se  na Vasem majetku se nekdo pase, musite se trase vyhybat, vydelava na nem namaly baksis a jednou Vam hodi smesnou kost.
Zakon o LS byl psan naprosto ucelove a zcela popira osobni vlastnictvi, zkuste neco takoveho v zapadnich zemich a se zlou se potazete.

Nakonec musel zridit datovou pripojku vne budovy, zbytek se ridi samostatnou smlouvou s providerem(ne Cetin) a predkupnim pravem za stanovenou cenu SVJ.
« Poslední změna: 25 Července 2022, 20:14:07 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #1 kdy: 25 Července 2022, 21:58:27 »

fu: Nějak nám ta diskuse ujíždí od fízlího Ferrari nečekaným směrem. Nicméně když už jsme u ZEK a chování operátorů v domech, tak v jednom obřím SVJ dělám statutára a zprostředkovaně mám informace z řady dalších míst, a nikde jsem neviděl, že by to operátoři tlačili na sílu, a pokud výjimečně došlo na nějaké poměřování délky pohlavních orgánů, že by to operátor vyhrál. Taky by mě docela zajímala statistika těch vyvlastnění oproti případům, kde došlo k normální dohodě, tj. ať už poskytnutím jednostranného (a kdykoliv odvolatelného) souhlasu, zřízením služebnosti, či uzavřením nějaké jiné ryze obligační smlouvy.

My konkrétně jsme to řešili i v domě buď souhlasem, nebo bylo-li třeba nějaké věci upravit podrobněji a operátor cítil potřebu mít záruku, že ho odtud bezdůvodně nevykopneme hned jak dokončí investici, uzavírala se obligační smlouva. Typicky bezúplatná (maximálně se nějak ošetřilo účtování energií, a nějaké naturální protislužby typu poskytnutí konektivity pro potřeby domu) - ty drobné, které by za to byly, nemělo smysl řešit. Na technické stránce, kudy co a jak budou tahat, případně jak to zkoordinovat, aby tam 10 různých operátorů nevytvořilo nějaké kabelové peklo a na chodbách vzorkovník plastových lišt, nikdy nebyl problém. Naopak, byl jsem až překvapen, jak pragmaticky a poměrně velkoryse byly realizátoři schopni plnit naše dílčí požadavky výměnou za to, že s jejich vstupem do domu jako takovým jsme jim nedělali a nechtěli dělat žádné principiální problémy.

Ale úplně chápu že tam, kde se vede zákopová válka, z jedné strany se hází klacy pod nohy a z druhé vyhrožuje vyvlastněním, že to asi bude úplně jiný příběh. Nicméně, ZEK je norma primárně pro operátory, až na tu krajní možnost vyvlastnění to vlastníka nemovitosti v podstatě nemusí zajímat, ostatně i ten ZEK nakonec předpokládá, že s vlastníky se vše vypořádá existujícími instituty soukromého práva a do těchto poměrů se nijak nemontuje. Navíc případ, který nastínil ladin, nejspíš časově spadá do období před existencí ZEK.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #2 kdy: 26 Července 2022, 14:19:01 »

hh: Kdyz jsme mimo to Ferari...
Jsem ve 3 SVJ(60/24/300) a je problem spise v lidech ve vedeni, nez s operatory. Dohodout se da lecos a dabel je ukryt v detailech(viz HDPE a opticke vlakna a "bubu o vyvlastneni tam take bylo" (pravnik to nevyhodnoti, ze tam je hacek, protoze nema technicky vhled).
Nabidka je tato a  z me zkusensti SVJ proste nevidi tu moznost rici NE.
Rozdilne chovani je mensi firma vs moloch, kde prijde dopis od pravniho a pak jelita co prijdou konat.

Reseni je centralni pripojny bod a lokalni datova infrasktruktura do kazdeho bytu - resi naprosto vsechny problemy, protoze pote je operator povinen tento bod pouzit. Dalsi problrme je v prechodu na optiku z metaliky - dalsi kabely(GPON) s "lakavou nabidkou zrychleni) - coz je nesmysl, ale lide to nevi.
S platbami za elektriku problem nebyl, resi se to dotazenim vlastniho pripojneho mistaod treba CEZu.
V  SVJ 60+(4 operatori,s tejna jak v jinych dke je 24bytu) tak tam to je pavouci dum s trcimi kabely na chodbacha  problem je pri rekonstrukcich/malovani/indetifikaci kabelazi apod.
Pripadne vymahani nahrady skod, "hele tady jsme meli u Vas kabel" - to je tak 10 let zpet a byly to jeste tusim IDSN.

Zakopovou valkou bych to nenazval, ale kazdy si ma chranit sve zajmy a SVJ to casto proste neumi. Az na jedno jsou lide ve vedeni mimo realitu (nejhorsi jsou lekari a ucitelky).
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

vita.nek

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #3 kdy: 28 Července 2022, 15:09:07 »

Dohodout se da lecos a dabel je ukryt v detailech(viz HDPE a opticke vlakna a "bubu o vyvlastneni tam take bylo" (pravnik to nevyhodnoti, ze tam je hacek, protoze nema technicky vhled).
Nabidka je tato a  z me zkusensti SVJ proste nevidi tu moznost rici NE.

omlouvám se za offtopic, ale mohu z čisté zvědavosti vědět, jaký ďábel je ukryt v HDPE trubce pro optický kabel?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #4 kdy: 28 Července 2022, 15:11:22 »

hh: Kdyz jsme mimo to Ferari... [...] Nabidka je tato a  z me zkusensti SVJ proste nevidi tu moznost rici NE. [...] Reseni je centralni pripojny bod a lokalni datova infrasktruktura do kazdeho bytu - resi naprosto vsechny problemy, protoze pote je operator povinen tento bod pouzit. [...] Zakopovou valkou bych to nenazval, ale kazdy si ma chranit sve zajmy a SVJ to casto proste neumi. Az na jedno jsou lide ve vedeni mimo realitu (nejhorsi jsou lekari a ucitelky).
Když už tu jede OT vlákno, tak pár glos, moje zkušenost je evidentně opačná než vaše.

Ano, centrální rozvody optiky, které pak jednotliví operátoři použijou a už po baráku nic netahají, jsou jedním z možných řešení (a měl by to určitě být standard u nových projektů, pokud jejich projektant použil mozek na něco jiného než chlazení protékající krve). Ale pokud je potřeba fyzické rozvody teprve vybudovat, tak mi nepřijde až tak jednoznačné, že by vždy nutně muselo být pro SVJ výhodné to tímto směrem tlačit, pokud by se na tom zároveň muselo nějak finančně podílet.

Ad "SVJ proste nevidi tu moznost rici NE". No já hlavně nechápu, proč by vůbec mělo někomu říkat NE. SVJ je organizace sloužící k jedinému účelu, a tím je správa společných částí domu a souvisejících záležitostí. Na poskytování služeb EK je zákonným rámcem daný veřejný zájem, a SVJ může tak maximálně kecat do toho JAK to zařídit, aby se operátoři dostali ke svým (potenciálním) zákazníkům a dům přitom nepřišel k újmě, nikoliv JESTLI jim to dovolí. Pokud bych vlastnil jednotku v domě, kde by nějaký ajťák ve výboru rozjížděl přetahovanou s operátory, protože by si tak realizoval své fetišistické představy o tom, jak se to má správně dělat, tak bych při první vhodné příležitosti usiloval o jeho konec v orgánech SVJ, nahrazení způsobené škody, a místo něj bych tam navolil ty doktory a učitelky.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 628
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #5 kdy: 28 Července 2022, 17:24:49 »

V panelácích bývají kabely k sousedovým světlům ve vaší podlaze.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,1399.0.html
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #6 kdy: 28 Července 2022, 18:48:32 »

hh - doplneni, patrne to nebylo zrejme - nechtel jsem se rozepisovat:

Optika
Vyhody: metalicke oddeleni( jednom dome s jednou zemi je to nepodstatne, prepeti prijde po jime rozvodu), mensi prurez, moznou tahat soubezne z rozvody EE.
Nevyhody:  bez nalezitych nelevnych nastroju nemoznost zjisteni poruchy a opravy, mensi fyzicka odolnost, spatna skalovatelnost s narustajici spotrebou, vice druhu, ktere nejsou vzajemne plne kompatibilni SM/MM(SI/GI a jeste ruzne tridy+nutny prevodnik presne dle vlakna) s ruznou cenou rychlosti a vzdalenosti, cena v ramci uzlu i koncoveho bodu vyssi 2-3x. Extra krabicka nebo nutna podpora koncovym zarizenim. Nemoznost centralniho zalohovani EE samotnym kabelem. Ochrana uzivatele pred neiozujicim zarenim (to jsem tedy u stavajicich pripojek nevidel).

Metalika - max. 100m v cat5e, levna oprava/udrzba/provoz, vetsi objem kabelaze, min. rychlost 1-2.5Gb, nesmi se tahat soubezne s EE, jednoducha zaloha EE, fyzicky nejodolnejsi, kompatibilni se vsemy kramy na trhu

Tak nevim jestli Vase rada budovani opticke trasy je vhodne reseni pro nasledujicich 30 let, kdyz nevite co Vam provider priste bude chcit strcit do baraku - GPON/GPEN/...(FTTB/FTTH/...), takovou stavbu, kde bych to doporucil jsem jeste nevidel.


Prvni dum:
Ne se rika, kdyz provider chce na strechu, kde si chce rozvijet svuj bussines( muze jit na jinou strechu, kde se dohodne a s VZ asi nepochodi).
TO melo byt na lekare podano pro § 220, protoze souhlasil se smlouvou, aby sam z ni tezil vyhody(~30K)jen pro sebe a SVJ tratilo(min. tech 30K) - to mate pravdu. Byl odhalen tim ajtakem(neni v organech SVJ), ktery jim zajistim odkup/prenechani stavajicich rozvodu do bytu vcetne opticke casti za smesnou castku(upravu tras, odstaraneni kramu z chodeb, usporadani na strese dle predstav SVJ).
Bohuzel SVJ nemelo koule  TO podat(mozna chtelo lekari navzdy zavrit otvor kecaci), cimz nebyly naplneny vsechny fetisticke predstavy ajtaka. Nicmene lekar se nedal a prisel si stezovat, ze mu z 80GHz pojitka brni zuby a slysi provoz. Tim se uznal pred vsemy za blazna a byl odkazan na CTU, aby smeroval svou energii spravnym smerem.*

Druhy dum: kamarad jednoho providera(patrne tezi z lepsi ceny jako lekar vyse, zatim nemame dukazy) nakecal blaboly o vyhode GPON, takze se pulka baraku nechala ukecat a doslo k 2x rozdrbalni chodeb.
Rozvody jsou vlastnictvim providera(s tim nikdo nehne). Posleze obyvatele zjistili, hele rychlost se mi nezvysila a naprosto zbytecne vyhodila nemalou castku z okna a po schuzi SVJ prisla osobne ajtakovi toto sdelit, tim byl ovsem zcela ukojen.

Treti dum: diky ucitelce a jinemu doktorovi produpavame 100K rocne, doktor je takovy strelec, ze  poucuje revizaka, jak se ma delat elektrika/ajtaka, jak se maji delat site. Ze mu chybi 6let zapojeny hydrant a je to uvedeno kazdorocne v revizni zprave si strelec nejak nevsiml.

PS: Mozna rozdil je v tom, ze ja se na to divam ocima nekoho, kdo to dela jen >  20let, vcetne staveb a nasledneho provozu mezi budavama > 5k pripojek a provozem 24/7.
*Uz jsem zazil vypinani AP(jen na 2.4GHz, ale mobil jim navadi) a tiskaren kvuli emisim, vsichni titul prof. z prirodnich ved.
« Poslední změna: 28 Července 2022, 20:00:09 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #7 kdy: 29 Července 2022, 10:37:02 »

Metalika x Optika. Jednou jsi ztracen, zítra patří ti svět, každý ví - časy se mění. Ta vlákna jsou dnes levnější než metalika, sváření, diagnostika a všechno kolem už není zdaleka taková věda, jako bývalo. Inteligentně navržený dům především počítá s tím, že nějaké datové rozvody bude třeba tahat (a že životnost těch technologií, jak morální, tak fyzická, je podstatně nižší než životnost domu). Takže tam existují přístupné slaboproudé stoupačky, nebo aspoň nějaké opakovaně použitelné chráničky (tj. bez mezer zalitých betonem).

Tak nevim jestli Vase rada budovani opticke trasy je vhodne reseni pro nasledujicich 30 let, kdyz nevite co Vam provider priste bude chcit strcit do baraku - GPON/GPEN/...(FTTB/FTTH/...), takovou stavbu, kde bych to doporucil jsem jeste nevidel.
Tak moment, byl jste to vy, kdo začal s tím, že jediným správným řešením je lokální infrastruktura do každého bytu, kterou je každý operátor povinen použít. Já jaksi naivně předpokládal, že tím v dnešní době myslíte GPON, ale jak vidím, tak pod vlivem 20+ let zkušeností jste nejspíš zamrzl v minulosti, milujete metalický ethernet (bastly typu GPEN), a především máte potřebu se do toho operátorům montovat.

Já to vidím úplně jinak. I když kolem těch technologií se též motám (a nejspíš déle než vy), tak jako zástupce SVJ nevidím důvod, proč by se v tom mělo SVJ jakkoliv angažovat, dokud normálně funguje trh. Ať si tam operátor natahá klidně třeba telegrafní drát, nebo provázek s kelímky na konci, pokud jim to bude fungovat. Ideální stav je, když je dům navržen tak, že nový propoj lze udělat i bez toho, aby tam musela nastoupit hovada se zbíječkou, a pokud se staví úplně nový dům, tak očekávám, že bude připravená nejen trasa, ale že do ní někdo pro začátek dá i vlákno. Až tam pak přijde nějaký provider, může ho použít, nebo taky ne, jeho věc.

K historkám z domů. Pokud se osoba s krycím jménem "lékař" dopustila nějaké nekalosti, mohl jste na něj TO podat sám, ne o tom psát báchorky sem. Koule nejsou povinnou výbavou pro podání TO. Druhý dům - chápu to správně, že tu GPON si zainvestovalo SVJ, případně část vlastníků/uživatelů? To zní skutečně jako ptákovina (pokud nešlo o nějakou velmi speciální situaci). Pokud o tom hlasovalo SVJ a byl jste přehlasován, udělal jste nějaké další kroky ke zvrácení toho rozhodnutí a dovození odpovědnosti těch, kdo s ním přišli, nebo vám stačí využívat zdejší fórum jako lampárnu? Dtto hydrant - máte asi bambilion možností, co s tím udělat, ale ze všech si vyberete tu, že si o tom budete povídat ve vlákně o policejním Ferrari ...
« Poslední změna: 29 Července 2022, 11:14:13 od hh »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #8 kdy: 29 Července 2022, 11:01:35 »

Na pomerovani penisu nemam chut ani naladu, a uz vubec potrebu si nebo nekomu neco dokazovat a ani se nazorove sjednocovat, protoze oba jiste zijeme v jine geografick,cenovem a finacne bohatem akvariu.
Pripadnou vecnou diskuzi si muzeme nechat nekdy u piva.
Ctenar si muze vybrat sam argumenty strany, ktere jsou blize jeho zkusenostem, lokalite, financnim nakladum a potrebam.

To co jsem neco poradil jsou dlouhodobe spokojeni, usetrili znacne finacni prostedky a to je nejdulezitejsi.

IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

vita.nek

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #9 kdy: 29 Července 2022, 11:08:21 »


Optika

Nevyhody:   mensi fyzicka odolnost, spatna skalovatelnost s narustajici spotrebou, vice druhu, ktere nejsou vzajemne plne kompatibilni SM/MM(SI/GI a jeste ruzne tridy+nutny prevodnik presne dle vlakna) s ruznou cenou rychlosti a vzdalenosti, cena v ramci uzlu i koncoveho bodu vyssi 2-3x. Extra krabicka nebo nutna podpora koncovym zarizenim. Nemoznost centralniho zalohovani EE samotnym kabelem.


to řeší ta Vámi proklínaná HDPE trubka, pokud je jí celá trasa vedena, lze "škálovat" dle aktuální potřeby. Je možné zafouknout více druhů kabelů, lze také při potřebě změny či poruchy vlákna kabel vytáhnout a nahradit jiným

ta cena kabelu rozdílná od metaliky tak razantně není, potřeba převodníků/modulů pro různé  technologie samozřejmě je


a stále by mě opravdu zajímalo jaký ďábel je dle Vás ukryt v HDPE trubce pro optický kabel?  - Já v ní narozdíl od lišty či jiného typu chráničky/uložení vidím jen výhody.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #10 kdy: 29 Července 2022, 12:24:25 »

Téma rozděleno a část o datových rozvodech přesunuta do gaychatu.

Na pomerovani penisu nemam chut ani naladu, a uz vubec potrebu si nebo nekomu neco dokazovat a ani se nazorove sjednocovat, protoze oba jiste zijeme v jine geografick,cenovem a finacne bohatem akvariu.
Já si nepřišel nic poměřovat, ale pojďme si shrnout váš vstup. Ladin (přes oslí můstek ohledně závaznosti nějakých vedlejších ujednání v kupní smlouvě na Ferrari) nadhodil téma, zda se na něj vztahuje povinnost strpět kabel v bytě, pokud se k tomu zavázal předchozí vlastník. Na to vy, aniž by to jakkoliv souviselo, jste nás začal zásobovat svými svéráznými názory na fungování operátorů v domech. Jste přitom velmi konzistentní - např. aby technologicky soudobé rozvody zainvestoval Cetin, je to špatně, protože už byste se ho nezbavili a na náhradách nabízí almužnu, ale pokud si GPON zainvestuje samo SVJ, je to taky špatně, protože jsou to do vzduchu vyhozené peníze. A k tomu úplně bez příčiny paušálně pozurážíte doktory, učitelky a vůbec všechny bez toho jediného správného technického vzdělání.

Běžte se léčit! Pokud se to povede, na pivo pak rád zajdu.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #11 kdy: 29 Července 2022, 12:37:22 »

a stále by mě opravdu zajímalo jaký ďábel je dle Vás ukryt v HDPE trubce pro optický kabel?  - Já v ní narozdíl od lišty či jiného typu chráničky/uložení vidím jen výhody.

Ten dabel byl v tom, kdy je ukoncena smlouva - jednim z mala  byla vymena puvodniho vlakna.
Protoze to byl korporat, tak maji smlouvu jednu a bud podepisete nebo papa, tak sli na sloupek u domu.
Coz se nikdy nedozvite protoze vlakno se zafukuje a smlouva nikde nepopisovala moznost to vlakno kontrolovat v prubehu casu zda je puvodni.

Bezna zivotnost optickych vlaken ~30let+ a zatim jsem se setkal jen s moralni degradaci vlakna, nez funkcni.
Nepusobi tam zadne vnejsi vlivy, ktere by ho nejak zasadne degradovaly v budove a mimo si provider na nej muze navarit co chce a  v budove je to stale to puvodni vlakno. Klidne 100let+.

Takhle je vlakno jineho providera a SVJ ma moznost si ho kdykoliv odkoupit za pevne stanovenou smesnou castku. Podnikatel se vykopne, treba kdyz se zmeni vlastnik(skupovani smejdskymi korporaty stale probiha) a nebo se zacne chovat nehezky.
Kdyz jste v takovem smejdskem korporatu tak za nej kopete,  a zacina doba, kdy se puvodni prukopnici, kteri skutecne poghli trhem dostanou do duchodu, nebo zemrou na nehodu a manzelka/deti obvykle nejsou schopni pokracovat -> prodej.
« Poslední změna: 29 Července 2022, 12:41:31 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #12 kdy: 29 Července 2022, 13:01:44 »

Protoze to byl korporat, tak maji smlouvu jednu a bud podepisete nebo papa, tak sli na sloupek u domu.
Shodou okolností přesně tohle jsem loni řešil. V jednom domě Cetin, v jiném Vodafone, je to dost velký korporát? Původně jsem ani nejednal s nimi přímo, ale se zástupcem externí firmy, kterou si na akvizice najali. Když došlo na formality, pochopitelně jsme taky dostali k podpisu šablonovité smlouvy/souhlasy. Když jsem požadoval nějaké změny, jediný "problém" byl v tom, že to maník od akviziční společnosti nemohl rozhodnout sám a varoval mě, že to možná bude déle trvat. Nakonec ani netrvalo, Cetin bez výhrad akceptoval námi upravený návrh a ani se nekonalo žádné další jednání či korespondenční kolečko protinávrhů a připomínek. Trvalo to asi 3 týdny. U Vodafone si to od akvizitorů stáhli k sobě a jednal jsem s jejich zástupcem přímo, a i když na pár detailech jsme se chvíli zasekli, nebylo to nic, co by vybočovalo z obvyklého rámce obchodních jednání.

Já tyhle globální firmy nijak zvlášť nemiluju, ale to, že by za všech okolností byly zcela neflexibilní, je zkrátka jen předsudek.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #13 kdy: 29 Července 2022, 13:19:28 »

Korporat ustupek udelat nechtel, co vic rict. Provider na strese seka dobrotu, splnil vse co SVJ chtelo.

SVJ chtel zustat ve svem dome panem nadevsim. Nemusel pri rekonstrukci(ktera probihala nasledne) se nekoho ptat, skemrat, doprosovat zadat.
Optiku do bytu nechteli kvuli dalsim zbytecnym nakladum(metaliku meli) a navic na danou oblast maji naprosto mimoradne podminky pripojeni s garantovanou rychlosti X00/X00Mbit pro cely dum se sdilenym pasmem. ISO win 10 pod 3 min.
V podstate kdykoliv kazdy ma k dispocizi 50% X00/X00 bez vypadku a vsichni jsou vysmati a vic nepotrebuji.
« Poslední změna: 29 Července 2022, 14:26:28 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Datové rozvody v bytových domech [Was: Jak rychle to rozsekají?]
« Odpověď #14 kdy: 29 Července 2022, 15:40:05 »

Pokud jste/jsou všichni vysmátí, tak fajn. Pokud se Cetin skutečně rozumně dohodnout nechtěl (a nebylo to spíš z důvodů na straně SVJ), není ho škoda. Ale dlouhodobě není optimální mít ve větším domě jen jediného (použitelného) providera. Je lepší být zdravý a bohatý, než nemocný a chudý. Podle stejné logiky je lepší mít jednoho providera než žádného, a stejně tak je lepší mít jednoho dobrého než 5 mizerných. Ale ani to, že jsou aktuálně všichni vysmátí, není důvod házet případné další alternativě klacky pod nohy.

SVJ chtel zustat ve svem dome panem nadevsim.
Dovolte, abych se zasmál. Přiznávám, že jako statutár v SVJ zažívám všelijaké emoce (zejména když mě čas od času poctí svojí pozorností některý z našich kverulantů), ale pocit "pána nade vším" jsem dosud nepoznal.

Na uspořádání vztahů s providerem tak, aby to nezkomplikovalo plánovanou rekonstrukci, není třeba plést si správu domu s feudální državou. Když se to dělá dobře, jsou taktéž všichni vysmátí, ale kdyby došlo na lámání chleba, pořád SVJ tahá za delší konec provazu.
IP zaznamenána