30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vypnuté semafory.  (Přečteno 2196 krát)

mikeman

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Vypnuté semafory.
« kdy: 19 Července 2022, 08:53:02 »

Zdravím,  jak by se měl zachovat řidič pokud přijede ke křižovatce na které jsou umístěny semafory ale nic na nich nesvítí? Lze najít tento stav někde v zákoně?
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Vypnuté semafory.
« Odpověď #1 kdy: 19 Července 2022, 09:53:40 »

IP zaznamenána

mikeman

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Vypnuté semafory.
« Odpověď #2 kdy: 19 Července 2022, 11:50:17 »

To jsem četl,  hlavně by mne zajímala legislativní stránka věci.  Vznikla tu křižovatka kam nazvali svetla ale už snad měsíc tam jen je a nefungují.  Dle mě by měla blikat buď žlutá nebo by měli být zakryté.  V téhle situaci to asi není nebezpečné neb se všichni řídí jak byly zvyklí na hlavní a vedlejší.  Nelíbí se mi to ale z celkového pohledu, většina lidí když se jich zeptám jak se mají chovat když nesviti semafor tak hned odpoví bez přemýšlení že podle značek.  Jen jeden člověk v mém okolí se nad tím trochu zamyslel. Ostatní začnou trochu přemýšlet až když se jich zeptám co když je rozbité jen červené světlo v tvém směru.  Opici na 156 i 158 nepomohlo ani to a prý mám jít na nějaký kurz abych se naučil předpisy.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Vypnuté semafory.
« Odpověď #3 kdy: 19 Července 2022, 12:35:52 »

Pokud jsem něco nepřehlédnul, explicitně v ZPPK vypnutý semafor řešený není. Formálně ani z hlediska legislativně-technického v tom problém nevidím. Řidič je povinen řídit se nikoliv existencí semaforu, ale signály. Ty jsou popsané vždy jako nějaké svítící světlo či kombinace, vypnutý semafor jednoduše nenaplní hypotézu žádného pravidla v platných předpisech, tudíž z něho neplyne žádná povinnost. Stejně jako neplyne třeba z přítomnosti odpadkového koše hned vedle silnice (což stejně jako vypnutý semafor ZPPK též neřeší).

Pokud jde o blikající oranžovou, § 70(2)(d) ZPPK zní takto: Při řízení provozu na křižovatce znamená pro řidiče [...] signál se žlutým světlem "Pozor!" povinnost [...] Svítí-li světlo tohoto signálu přerušovaně, nejde o křižovatku s provozem řízeným světelnými signály

Tedy ta norma říká, co znamená blikající oranžová, nikoliv to, že by vypnutý semafor musel blikat. Primárně je to formulované jako speciální ustanovení k pravidlu o významu svítící žluté, jinak by to ad absurdum znamenalo, že by se u blikajícího semaforu musel řidič trefovat do intervalu, kdy světlo nesvítí (protože zapnutá žlutá znamená povinnost zastavit). Ani žádnou nadstandardní výkladovou metodou (např. nějakou úvahou a contrario) v tomto případě nelze dovodit, že by z existence pravidla o blikající žluté plynulo cokoliv pro stav, kdy nikde nic nebliká.

Na technickou stránku semaforů je zde řada povolanějších, tak mě případně opravte/doplňte, ale mám za to, že design toho systému je failsafe v tom smyslu, že prasklou žárovku či podobou poruchu detekuje a nemůže nastat stav, že by jednomu směru pustil zelenou a jinému (v důsledku závady) nic.

Souhlasím, že mít někde dlouhodobě vypnutý semafor není vhodné. Řidiči mohou zmatkovat, nebo třeba za prudkého slunce při zkoumání, zda tam něco svítí/nesvítí, přehlédnout něco podstatnějšího, zkrátka to může rozptylovat pozornost. Hodit v takovém případě na signální hlavy pytel by určitě neškodilo. Ale čistě z hlediska platných pravidel a významu pro ridiče je to jednoznačné.
« Poslední změna: 20 Července 2022, 11:18:11 od hh »
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 124
    • Zobrazit profil
Re:Vypnuté semafory.
« Odpověď #4 kdy: 19 Července 2022, 18:14:59 »

Mikeman, nejlépe to pochopíte, pokud si uvědomíte, že příloha č. 9 k vyhlášce č. 294/2015 Sb. "Světelné signály" popisuje pouze význam světelných signálů.
Vy píšete o bednách (semaforech) na kterých žádné světelné signály nesvítí. To je jako byste mudroval o svislé tyči, na které není upevněna žádná dopravní značka. Ta tyč sama o sobě nemá žádný význam pro nikoho, stejně jako ty nesvítící semafory.
IP zaznamenána

mikeman

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Vypnuté semafory.
« Odpověď #5 kdy: 19 Července 2022, 19:48:02 »

Ano, dle měje nesvitici semafor je velmi podobný jako přijet ke křižovatce, kde vidím u sebe prázdnou tyč na které má být značka upravující přednost a na ostatních cestách vidím tyč se značkou ale nevím jakou. A reagovat budu tak že vjedu před auto které jede z leva protože mi má dát přednost.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Vypnuté semafory.
« Odpověď #6 kdy: 19 Července 2022, 21:53:02 »

nevím jak dnes, ale "kdysi" byl systém nastaven tak, že nefunkce libovolné červené, znamenalo automaticky přechod do blikající oranžové
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Vypnuté semafory.
« Odpověď #7 kdy: 20 Července 2022, 11:11:17 »

kde vidím u sebe prázdnou tyč na které má být značka upravující přednost a na ostatních cestách vidím tyč se značkou ale nevím jakou.

Klidně se na mě zlobte, ale pokud někdo nerozpozná DZ upravující přednost i z druhé strany, nemá na PK co dělat.

IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Vypnuté semafory.
« Odpověď #8 kdy: 20 Července 2022, 11:25:12 »

Protoze ty znacky jsou delane tak aby je kazdy videl ze vsech smeru.... Boze to je zase kec...
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Vypnuté semafory.
« Odpověď #9 kdy: 20 Července 2022, 12:18:36 »

nevím jak dnes, ale "kdysi" byl systém nastaven tak, že nefunkce libovolné červené, znamenalo automaticky přechod do blikající oranžové

Tak by to melo byt v beznych pripadech. Ale v pripade vypadku napajeni nebo kdyz se delaji semafory nove, tak to nemusi tak fungovat.
IP zaznamenána