30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.  (Přečteno 3090 krát)

baridor

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« kdy: 28 Dubna 2022, 19:14:12 »

Zdravím, v Ivančicích u Brna je případ, že městapo má trojkovou "tajnou" octavii v combi s Ramerem 10C. Nechávají ji zaparkovanou různě po městě po určitou dobu, samozřejmě na místech schválených od PČR. Jde mi o to jestli můžou takové měření provádět, jestli je Ramer v autě bez posádky, tudíž obsluhy, brán jako automatizované měřící zařízení nebo jestli lze argumentovat jak u případu Vyškov https://www.30kmh.cz/index.php?topic=6618.0 že u toho musí být obsluha(tam byla ale "trojnožka", ne Ramer uvnitř vozu). U obhajoby Vyškova právě bylo že to nemůže být bráno jako automatizované zařízení z důvodu toho, že radar je venku, vystaven povětrnostním podmínkám, atd. tudíž musí být pod dohledem nějaké osoby a na základě toho SO zastavil správní řízení, což v Ramer v oktávce není ovlivněn povětrnostním vlivům atd.
Na stránkách města to mají uvedeno jako stacionární měřič https://ivancice.cz/mereni-rychlosti-ve-spravnim-obvodu-orp-ivancice/
Díky za odpovědi.  ;)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #1 kdy: 28 Dubna 2022, 20:00:52 »

Nevím, zda je v tom nějaký posun, ale existuje rozsudek, který jako klíčové znaky toho, zda něco je/není automatizovaný prostředek ve smyslu § 125f ZPPK identifikoval to, zda do toho "obsluha" nezasahuje. Tedy že v zásadě nevadí, když to někam fízl doveze, nastaví, zapne atp. Nevadí ani to, že bude hlídat, aby to někdo nerozbil či neukradl, per analogiam by zřejmě navadilo ani to, kdyby drahý radar chránil před povětrnostními vlivy podobně jako kdysi Jarda Tvrdík chránil před deštěm svého chlebodárce. Pouze ta obsluha nesmí zasahovat do měření ani ho jinak ovlivňovat (zejména ne vybírat, kdo bude/nebude změřen) a taky nesmí v reálném čase na ty výsledky měření reagovat (zejména nesmí zřídit tzv. "likvidační stanoviště" a klasicky kasírovat bloky s tím, že změřená auta, která by z kapacitních či jakýchkoliv jiných důvodů nezvládli vyřešit na místě, by pak obeslali cestou odpustku a deliktu provozovatele).
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #2 kdy: 28 Dubna 2022, 21:55:20 »

Trochu zbytečná otázka, protože to stejně nikdo neudělá, ale je maření takové akce nějakým deliktem? Pokud by si tam někdo stoupnul, něco tam postavil nebo před to auto zaparkoval svoje auto (pokud by to samozřejmě neporušovalo ZPPK/PozKom)?

Napadá mě akorát schválnost, přičemž to ale asi ani není přiléhavé, protože se jedná o přestupek proti občanskému soužití a blokací Rameru nijak občanské soužití nenarušuji.
« Poslední změna: 29 Dubna 2022, 00:55:47 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #3 kdy: 29 Dubna 2022, 01:42:49 »

Nějaké občanské soužití bude poskokům státní moci u zadele, pokud ve vás identifikují diverzanta, který ohrožuje provoz něčeho tak důležitého jako Ramer. Nalistujte § 276 TZ.

Ale na vážnou notu - k blokaci měřiče by vzhledem k obvyklému způsobu provozování této činnosti bylo třeba sebe nebo nějakou překážku postavit buť přímo na komunikaci, nebo v její blízkosti na místo, které zpravidla bude mít povahu veřejného prostranství. Pokud by to nemělo porušovat žádné relevantní předpisy, je varianta s neživou překážkou je dost omezená - bylo by třeba mít sjednaný zábor (nepraktické, pokud není přesný plán měření znám předem), nebo se dovolat některé z poměrně mála výjimek (např. si tam postavit petiční stánek/stan). Přímo na komunikaci pak (bez ještě složitější byrokracie než u obecného veřejného prostranství) smíte postavit opravdu leda vozidlo v případech, kdy to ZPPK připouští (a byla by asi docela náhoda, kdyby fízli měřili tam, kde jim lze před měřičem legálně zaparkovat).

Blokace "vlastním tělem" je jednodušší v tom, že na to volně se pohybovat po veřejném prostranství (a s určitými omezeními i přímo na komunikaci) nepotřebujete (zatím ještě) žádné úřední razítko, ale zase vás může fízl v rámci svých pravomocí poměrně snadno vykázat. A dále už to nebude o blokaci radaru, ale o neuposlechnutí výzvy.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #4 kdy: 29 Dubna 2022, 07:44:32 »

Osobně můžu potvrdit, dopadlo to jak píše hh. Jednou to fízlové vzdali, podruhé z toho bylo neuposlechnutí. Někde tady mám k tomu i téma. Pravdou ale je, že normálně takové
věci nikdo nedělá.
« Poslední změna: 29 Dubna 2022, 08:19:57 od swenak »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 140
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #5 kdy: 29 Dubna 2022, 08:17:57 »

Možná by nebylo špatné postupovat jinak — zda-li taková běžná civilní oktávka může na daném místě vůbec parkovat…
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #6 kdy: 29 Dubna 2022, 08:32:22 »

IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #7 kdy: 29 Dubna 2022, 09:10:07 »

Nebylo by snažší si namalovat na kus kartonu "pozor radar" a prostě si s ním stoupnout o pár metrů dále a varovat tak projíždějící řídiče?
Nebo tam tu ceduli prostě zabodnout do trávniku.

Jinak blokovat zapárkováním svého vozu by jistě bylo možné. Ale naráží to na to, jestli tam je vhodné místo k parkování, bez toho aby se člověk dopustil nějakého přestupku.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #8 kdy: 29 Dubna 2022, 09:25:22 »

Snažší karton asi ano (já ho neměl a tak jsem odháněl mouchy), nudnější určitě ano:)

Jinak auto tam nemusíte přece zaparkovat, ale může se tam pokazit a nouzově ho tam odstavíte, řádně označíte a třeba i pod kapotou se můžete hrabat:)
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #9 kdy: 29 Dubna 2022, 09:42:03 »

A může vůbec městapo používat neoznačené vozidlo k plnění úkolů městapa? Viz §9 Zákona o obecní policii odst. 3. I když MV ČR říká, že když je to bez obsluhy, tak může.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #10 kdy: 29 Dubna 2022, 10:26:00 »

reseni je waze, chybi otevrena varianta
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #11 kdy: 29 Dubna 2022, 11:05:01 »

Řešením je nějaké nejlevnější Genovo, vzhledem k tomu, že (z dnešního hlediska) technologicky zaostalé Ramery stále převládají na silnicích... Kdybych bydlel v městě, kde se nějaký takový plovoucí Ramer vyskytuje, tak si to pořídím.

Jinak § 276 TZ jsem nikdy předtím neviděl, ale nazývat Ramer obecně prospěšným zařízením (byť je to předpokládám legitimní) je vtipné :D
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #12 kdy: 29 Dubna 2022, 12:15:15 »

@swenak, v tom odkazovaným vlákně píšete o štaflích za 450 Kč. Tak já jich objednávám prosím 10 000 ks, pokud jste tedy nepsal o rozkládacích schůdkách do špajzu a sklepa.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #13 kdy: 29 Dubna 2022, 14:01:59 »

Tak dnes jsou ceny jiné a i ty do špajzu budou za jinou cenu:)
IP zaznamenána

baridor

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Ivančice tajná oktávka měření bez obsluhy.
« Odpověď #14 kdy: 29 Dubna 2022, 14:21:12 »

DOPLNĚNÍ:
JEště jsem zapomněl přidat foto "tajné" oktávky. Ja sám jsem vybaven protišikanózním systémem Genevo, avšak jde mně i o ostatní řidiče.

Otázka ještě k tomu "zakrytí" Rameru. Co proste dát papír/karton velikosti třeba A3 za stěrač a tímpadem se zakryje čelní sklo -  ramer, bral bych to jako protizbraň proti jejich malýmu papírku za stěrač za blbý parkování. Auto se tím nepoškodí, jen záleží na tom aby pak nechtěli najít Helmuta, který zakryl "obecně prospěšné zařízení" v podobě Rameru a ideálně ho poslat na doživotí za mříže
IP zaznamenána