SprŘ se zde neaplikuje. Infožádost v případě nekonfliktního vyřízení má vlastní a maximálně zjednodušenou procesní úpravu. Podání žádosti nezahajuje správní řízení a poskytnutí informace nemá povahu rozhodnutí (srov. § 20(4) InfZ - použijí se základní zásady, v ostatním se SprŘ nepoužije).
Pokud jde o mailování, tak právě díky této zjednodušené úpravě jde žádost podat prostým e-mailem (není vyžadován uznávaný el. podpis - na druhou stranu, pokud ho někdo má, jeho použití samozřejmě nevadí), srov. § 13(1) InfZ (podle SprŘ by taková žádost nesplnila obecné náležitosti podání, právě pro absenci dost dobrého podpisu). Pro poskytnutí je možné uvést jako adresu pro doručování e-mail, slovy zákona "elektronickou adresu", srov. § 14(2) InfZ. Zde se to v praxi příliš neliší od postupu podle § 19(4) SprŘ, ale formálně se z výše vysvětlených důvodů o postup podle SprŘ nejedná, tedy ani netřeba řešit okamžik doručení podle odst. 9 resp. 10.
Elektronickou komunikaci infozákon určitým způsobem dokonce preferuje, viz např. § 6 InfZ - místo přímého poskytnutí může PS poslat odkaz na zveřejněnou informaci (což vzato do důsledku může vždy, protože i tu přímo poskytnutou informaci má povinnost zveřejnit - § 5(3) InfZ - takže kdyby chtěl, může to rovnou hodit na web a poslat jen odkaz). "Oldschool" žadatel (žijící někde v perníkové chaloupce bez elektřiny a internetu) může trvat na přímém poskytnutí, ale toto právo nemá, pokud samotnou žádost podal elektronicky.
Doručování poskytnuté informace nemusí PS vůbec řešit. Jedinou administrativní povinnost, kterou PS má kromě samotného vyřízení žádosti a zveřejnění poskytnuté informace je pořízení záznamu o svém postupu (srov. § 14(6) InfZ). To může mít velmi jednoduchou a stručnou podobu. V zásadě stačí založit "spis", do něj vložit žádost a kopii odpovědi, a pokud z toho bude vidět i kdy, jakou formou a kam odpověď odešla a kdo věc za PS vyřizoval, tak ani není třeba extra "záznam" pořizovat, protože je v tom obsažen.
Kdyby informace žadateli nedošla nebo s tím měl jakýkoliv jiný problém, tak si dá stížnost, a může se to řešit. Vykazovat doručení jen za účelem krmení úředního šimla je πčovina - nic takového nepožaduje ani platný zákon, ani zdravý rozum.