30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?  (Přečteno 9212 krát)

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil

Pěkný pátek všem. Mám dotaz ohledně doručování a přejdu hned ke konkrétním datumům.

1.1 doručuje pošťačka, ale nejsem doma - hodí tedy do schránky lístek, že mám dopis na poště, s tím že je možné jej vyzvednout od zítřejšího dne. Tudíž lhůta 10 dní,kdy nastane fikce doručení  neběží od 1.1 ale až od 2.1 ano?

Tzn. že fikce doručení nastane 12.1, tzn. že odpor je možno podat do 20.1 s tím že jsou zachovány všechny lhůty. Je tomu tak?

Setkal jsem se teď s tím, že úřad bral pro výpočet lhůty, kdy bylo doručeno fikcí datum, kdy bylo uloženo na poště, ale nikoliv datum, kdy si jí bylo možné vyzvednout, a právě ten 1 den tam hraje v o to, že byl/nebyl odpor podán pozdě. Ale to je špatně ne?

Snad je to srozumitelné, co tím myslím. Vím, že doručování se tu řeší hodně, ale nic takto konkrétního, kde bych se s jistotou dověděl odpověď na tuto situaci jsem nenašel. Pokud by to tak bylo, napadá mě spousta využití v praxi.

Děkuji za diskusi.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #1 kdy: 28 Ledna 2022, 20:42:20 »

Ano, podle par. 24 odst. 1 Správního řádu je počátek lhůty vázán na den, kdy byla uložená písemnost připravena k vyzvednutí, nikoli na den, kdy byl učiněn první pokus o doručení a vhozena výzva.
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #2 kdy: 28 Ledna 2022, 21:27:58 »

Výborně, když vím, že úředník kouká často spíše na datum kdy bylo uloženo, co prostě poslat příkaz v poslední možný den, ale úředník bude myslet, že se to nestihlo. Pravě jako to nyní aktuálně řeším v živé kauze. Tzn. že napíše, že lhůta nebyla dodržena, formálně to předá napřezkum, ale v praxi je hotovo a úředník má za to, že má pravomocný příkaz a kraj mě pouze uvědomí o tom, že vyrozumí o tom, že příkaz nabyl díky opožděnému odporu právní moci. Ale pyrát ví že odpor byl podán včas.

A tady sem na vážkách - úřad mi doručí oznámení o tom, že příkaz je pravomocný a já vím že není a jezdím. Když mě čapnou..... co pak? Bude mi dáno k tíži to, že sem úřad nepoučil, že je blbý a řídil, i když odpor byl podán ve lhůtě a právní moci nenabyl?  Zdá se mi to totiž až moc snadné.... a to v reálu znamená, že někde dělám chybu, jen nevím kde.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #3 kdy: 28 Ledna 2022, 21:50:29 »

Pro jistotu se ještě koukněte na sledování zásilek.
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #4 kdy: 28 Ledna 2022, 21:54:40 »

A co konkrétně tam mám prosím hledat?

Děkuji
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #5 kdy: 28 Ledna 2022, 22:18:37 »

Není možné/lepší se řídit tím, že den doručení fikcí je poslední možný den vyzvednutí zásilky uvedený na výzvě k vyzvednutí? Nic nepočítat a prostě se kouknout na ten údaj?


Teda aspoň takto to chápu já a pokud i tento základ chápu špatně, tak shame on me; ale já vždy funguji tak, že jeli např. na výzvě uvedeno, že je možno vyzvednout nejpozději do 14.2., tak 14.2. považuji za doručeno (fikcí) a první den lhůty je 15.2.
« Poslední změna: 28 Ledna 2022, 22:22:20 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #6 kdy: 28 Ledna 2022, 22:28:43 »

Dýkej> Datum uložení zásilky (nemusí být nutně shodné s datem prvního pokusu o doručení).

johncreek> To bych nedoporučoval. Dříve jsem na to spoléhal, ale zdá se, že to není dobrý nápad.
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #7 kdy: 28 Ledna 2022, 22:30:19 »

Číkus - no, ale mě nezajímá datum uložení zásilky, ale datum, kdy je připraveno k vyzvednutí. A to mohu být a docela častou jsou 2 rozdílné dny.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #8 kdy: 28 Ledna 2022, 22:35:56 »

Číkus > Dobře, teď jste mi trochu zbořil jednu ze základních představ o fungování tohoto světa. Jaký je tedy 100% jistý způsob, jak zjistit, kdy bylo doručeno fikcí? Přes tu službu track & trace? Podívám se na datum uložení zásilky a od tohoto dne počítám 10 dní, včetně toho dne uložení? :D
« Poslední změna: 28 Ledna 2022, 22:51:02 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #9 kdy: 28 Ledna 2022, 22:42:49 »

Ano, já se vždy podívám to trackingu pošty a pak si spočítám desátý den kalkulačkou zde na 30kmh.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #10 kdy: 28 Ledna 2022, 22:45:48 »

Lafa > Ok, takže je to standardní SprŘ lhůta, jejíž počínající událost je uložení a první den je den následující po dní uložení. Jinými slovy poučení jest - raději důvěřovat trackingu, než tomu, co je uvedeno na výzvě.
« Poslední změna: 28 Ledna 2022, 22:50:47 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #11 kdy: 28 Ledna 2022, 22:54:18 »

johncreek: ale tak to není. Pokud Vám pošťačka doručuje v pátek a nemůžete si to ten den vyzvednout - protože to prostě není možné na poučení to máte, že leze vyzvednout až další den,  tak prvním možným dnem je pondělí a lhůta se počítá od úterka -10 dní včetně.


24/1 říká

Jestliže si adresát uložené písemnosti písemnost ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byla k vyzvednutí připravena, nevyzvedne, písemnost se považuje za doručenou posledním dnem této lhůty.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #12 kdy: 28 Ledna 2022, 23:04:42 »

To fakt? To se mi intuitivně nezdá. Když se koukám na tracking jedné své zásilky, tak zásilka byla uložena ve stejný den, jako byla doručována. Na té výzvě zpravidla mívám, že mohu vyzvednout ještě ten den od cca 16ti hodin (pošta zavírá myslím v 18:00). Z toho mi plyne, že i když se to pošta pokusí doručit a současně uloží v pátek, tak prvním dnem oné 10denní lhůty bude sobota.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #13 kdy: 28 Ledna 2022, 23:10:58 »

Pokud Vám to pošta uloží v pátek a zároveň napíše, že už v pátek od 16 můžete vyzvednout tak je to přesně jak říkáte.

Ale pokud jsem někde na periferii atd. a pošta má otevřeno do 15, 16 hodin, tak opravdu často je zásilka ready až následující pracovní den. Což v případě malých prdelovic může být až v pondělí ( nebo sobota, tam samozřejmě záleží jestli mají v sobotu otevřeno.

Navíc není tomu tak dlouho co mi šel dopis z FU. Byl to pátek a volala mi manželka, že tam bylo pošťačka ale do vl. rukou, ale... že jí vyloženě řekla, že to půjde vyzvednout až v pondělí. Proto jsem jí potom naháněl na sídlišti...chtěl jsem mít klidný víkend a ne mít nervy co zas za sranec došel z FÚ. No nakonec to bylo jen oznámení o zániku registrace k DPH :-D
 

« Poslední změna: 28 Ledna 2022, 23:14:01 od Dýkej »
IP zaznamenána

Paulie86

  • Příspěvků: 229
    • Zobrazit profil
Re:Doručování - uvažuji správně, nebo mi něco podstatného uniká?
« Odpověď #14 kdy: 28 Ledna 2022, 23:17:57 »

Ani mně se to nezdá.
Pokud poštačka doručuje v pátek, tak už ten pátek je den, kdy byla písemnost připravena k vyzvednutí - což i byla, převzít od pošťačky to šlo. Počítá se den prvního pokusu o doručení a to, že nejste v době doručování přítomen, je jen Váš problém a lhůta začíná běžet hned druhým dnem, tj. od soboty.
Že to doručují většinou dopoledne, kdy pracující lidi obyčejně doma nebývají, nehraje žádnou roli. Aspoň já to chápu takhle.


EDIT.
« Poslední změna: 28 Ledna 2022, 23:23:08 od Paulie86 »
IP zaznamenána