30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Celní úřad nedoplatek - od MÚ mi nic nepřišlo  (Přečteno 3523 krát)

zorro-ms

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Celní úřad nedoplatek - od MÚ mi nic nepřišlo
« kdy: 21 Května 2021, 15:09:35 »

Zdravím,
 přišel mi obyčejný dopis s vyrozuměním o nedoplatku od celního úřadu.
Na celní úřad jsem zavolal a dozvěděl jsem se, že jsem spáchal před 4 lety dopravní přestupek.
Pravděpodobně se jednalo o stacionární radar, jelikož se nevybavuji, že by mě stavili.
Chtějí po mě zaplatit částku a pokud nezaplatím, tak exekuce.

Od městského úřadu, pod který radar spadá mi však nic nepřišlo. Tedy já osobně jsem nic nepřevzal.
Zda dopis převzal někdo z osob na stejné adrese, říct nedokáži.

Jaké jsou možné obrany?
Co když dopis převzala osoba žijící na stejné adrese a již mi ho zapomněla předat? Dá se to považovat za doručení?

Děkuji za rady, MS
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Celní úřad nedoplatek - od MÚ mi nic nepřišlo
« Odpověď #1 kdy: 21 Května 2021, 15:45:08 »

přišel mi obyčejný dopis s vyrozuměním o nedoplatku od celního úřadu.
Jak to víte, že přišel?

Co když dopis převzala osoba žijící na stejné adrese a již mi ho zapomněla předat? Dá se to považovat za doručení?
Nedá. Ovšem mohla také nastat fikce doručení. Pokud vhodili do schránky oznámení s poučením a dopis nikdo nepřevzal, tak 10. den nastala fikce doručení (jako by bylo skutečně doručeno)
Ovšem zcela jistě to nemohl být jeden dopis. Minimálně dva, a to výzva k zaplacení a příkaz.


Asi bude potřeba zajistit spis.
IP zaznamenána

zorro-ms

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Celní úřad nedoplatek - od MÚ mi nic nepřišlo
« Odpověď #2 kdy: 21 Května 2021, 15:55:26 »

přišel mi obyčejný dopis s vyrozuměním o nedoplatku od celního úřadu.
Jak to víte, že přišel?
Jednalo se o obyčejný dopis vhozený do schránky.

Děkuji vám za reakci, dohledal jsem zde vlákno, kde jsem se již na případ před 5 lety ptal.
Budu pokračovat na https://www.30kmh.cz/index.php?topic=3050.msg48780

MS
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Celní úřad nedoplatek - od MÚ mi nic nepřišlo
« Odpověď #3 kdy: 21 Května 2021, 15:58:40 »

Je zde mnohokrát řešeno.

Pokud šlo skutečně o přestupek z automatu, jste podle popisu ve velmi pokročilé fázi. Úřad je přesvědčen, že disponuje pravomocným titulem (tj. rozhodnutím nebo příkazem), kterým vám byla uložena pokuta. Tohle by při standardním postupu muselo přijít, a ještě předtím minimálně jeden další dopis (výzva k úhradě určené částky).

Máte DS? Na místě, kde máte trvalý pobyt (nebo doručovací adresu, pokud ji v evidenci máte zadanou) kontrolujete schránku? Jste provozovatelem vozidla? Pokud ano, v registru vozidel (ve velkém TP) máte stejnou adresu jako trvalý pobyt?

Rozhodnutí o přestupku se doručuje do vlastních rukou, případné předání jiné osobě by šlo napadnout. Mohlo ale dojít k doručení fikcí, tedy do schránky by bylo vloženo jen oznámení a poučení a po nějaké době pak jen samotný dopis, tam už nemá význam, co se s ním pak fyzicky stalo, považuje se za doručený uplynutím lhůty pro jeho vyzvednutí na poště.

Každopádně, jestli jde o skutek 4 roky starý, jsou jen 2 možnosti. Buď nějaké rozhodnutí skutečně existuje a bylo řádně (byť fikcí) doručeno. Pak vám asi nezbyde než zaplatit, efektivní obrana není možná (hrát si na schovávanou před exekutorem kvůli jedné dopravní pokutě smysl nedává). Nebo doručeno nebylo, pak je ale věc už promlčená - protože buď ten dopis doručovali až nedávno, pak to ale bylo promlčené už v okamžiku původního odeslání, nebo to naopak bylo někdy dávno, ale pokud se to k vám nedostalo, nebylo řízení ukončeno (možná dokonce ani nebylo zahájeno) a k promlčení došlo někdy mezi původním odesláním a současností.

Pro další postup je třeba znát detaily - tedy v prvním kole, co tím podkladovým titulem, který celníci vymáhají, chtějte jeho kopii, ne jen per huba, čeho se to zhruba týká. A zjistit kdy bylo vydáno a kdy, kam a s jakým výsledkem bylo doručováno. Není třeba se bát podívat do spisu, tím, že vám teď bude něco doručeno, už si pozici nezhoršíte. Jen je třeba z opatrnosti využít opravný prostředek - tedy pokud např. uvidíte příkaz, podat obratem (klidně na místě do protokolu) odpor, proti rozhodnutí odvolání atp.
IP zaznamenána

zorro-ms

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Celní úřad nedoplatek - od MÚ mi nic nepřišlo
« Odpověď #4 kdy: 21 Května 2021, 16:09:12 »

Rozhodnutí o přestupku se doručuje do vlastních rukou, případné předání jiné osobě by šlo napadnout. Mohlo ale dojít k doručení fikcí, tedy do schránky by bylo vloženo jen oznámení a poučení a po nějaké době pak jen samotný dopis, tam už nemá význam, co se s ním pak fyzicky stalo, považuje se za doručený uplynutím lhůty pro jeho vyzvednutí na poště.

Bylo doručeno jiné osobě, žijící na stejné adrese.
Omlouvám se, před založením tématu jsem si neuvědomil, že jsem tento případ zde již probíral.
Mohl by poprosit o pokračování v https://www.30kmh.cz/index.php?topic=3050.0?

Děkuji, MS
« Poslední změna: 21 Května 2021, 16:26:01 od zorro-ms »
IP zaznamenána