30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Podání e-mailem těsně před půlnocí  (Přečteno 4171 krát)

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Podání e-mailem těsně před půlnocí
« kdy: 07 Května 2021, 23:22:34 »

S tím, že něco dojde úřadu v noci, ale nějaké potvrzení dorazí až další pracovní den, poté, co to někdo živý v podatelně odklepne a pošle dál, problém nebývá, už z toho potvrzení většinou je skutečný čas doručení vidět (někdy to bývá schované, nebo je tam těch časů víc a ten klíčový, tedy kdy se to poprvé "dotklo" příjemce, je třeba najít). Což i v té odkazované odpovědi od FB berou trochu šmahem, jako by předpokládali, že to došlo skutečně až ten další den.

Osobně k tomu preventivně vždy přistupuju s nedůvěrou, tedy podávám-li něco mailem, nenechávám to na posledních 5 minut před koncem lhůty, zejména je-li to úřadu, kam jsem poslední dobou nic takto neposílal, ale pošlu to v rámci lhůty v pracovní den dopoledne a čekám, zda z úřadu vypadne nějaká odpověď, pokud ne, buď je prudím po telefonu, podám jiným způsobem, nebo tam, kde by z toho potenciálně mohla být výhoda, alespoň zajistím dostatek podkladů pro budoucí znaleckou bitvu (přesnou binární kopii odesílané zprávy, logy z vlastních serverů, odpověď od MX serveru příjemce atp.).

Nerad plevelím vlákno offtopicem, ale rozhodl jsem se toto vyzkoušet.

Byl podán opravný prostředek v den X asi 5 minut před půlnocí. Potvrzení od e-podatelny přišlo asi 20 minut po půlnoci s informací, že podání bylo přijato v den X v 23:59. Dle SO však bylo podání  ze dne X+1 přijato v den X+1. Vzhledem k tomu, že opravný prostředek by bývalo bylo možno podat asi až v den X+4 (podával jsem se značným předstihem konce lhůty), tak je to asi jedno. Na stranu druhou, kdyby šlo o něco vážnějšího, jaká by byla korektní reakce? Je-li pravdou to co píšete (a já rozhodně věřím 100x více Vám, než babkám se zjevem Kláry Dostálové), pak podání vstoupilo do sféry vlivu v den X, na což mi IS e-podatelny sám dal elektronicky podepsaný důkaz.
« Poslední změna: 07 Května 2021, 23:27:41 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #1 kdy: 07 Května 2021, 23:37:29 »

Jelikož to považuji za zajímavé, dovolil jsem si oddělit do samostatného tématu.

Mám za to, že v případě konfrontace by se nakonec ukázalo, že bylo doručeno v den X. Řidičák do ohně bych za to ale nedal. Budu se těšit na vyjádření ostatních.

Můžete přiložit stanovisko SO, že bylo podáno až X+1? Díky.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #2 kdy: 07 Května 2021, 23:46:41 »

Sice asi tímto vystoupím z anonymity, neb z doslechu vím, že to tu místní úředníci více či méně čtou, ale co už :D Nechci prozrazovat hlubší kontext, protože bych to později rád zveřejnil na doporučení Číkuse v sekci citátů a výroků.
Já je ohledně toho nekonfrontoval, nicméně:

Podatelna:
Citace
Vaše podání '' bylo přijato elektronickou podatelnou Městského úřadu v XX dne 26.04.2021 v 23:59:11 a čeká na ověření elektronického podpisu proti následujícímu seznamu odvolaných certifikátů. Jednoznačný identifikátor vašeho emailu v systému elektronické podatelny je X.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #3 kdy: 07 Května 2021, 23:52:07 »

V tomto Vašem konkrétním případě, to (jak jste již sám zhodnotil) nemá žádný reálný význam, neboť nyní se lhůta odvíjí od doručení oné výzvy (a také jde patrně o nějakou prkotinu ohledně InfZ). Tedy pokud vynechám kočkování ve smyslu, že 27.4.2021 jim nebylo doručeno nic a co tedy vlastně chtějí.

V obecném měřítku je to ale IMHO velice zajímavé, neboť rozseknutí tohoto dilematu by mohlo mít zásadní vliv na některé spory.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #4 kdy: 07 Května 2021, 23:53:44 »

Mohu zkusit podat doplnění odvolání obdobně, akorát na konci lhůty (středa 23:55). Nerad bych ale aby to přišlo úplně vniveč, protože mám v plánu v tom odvolání realně argumentovat.

Jinak samozřejmě souhlasím, že jde o prkotinu, nicméně už se plnohodnotně jede podle správního řádu, takže lze předpokládat, že by SO postupoval obdobně i u přestupku.

Ad Číkus > Od tohoto úřadu očekávám ještě jednu odmítačku InfZ (platový test), takže to tam mohu vyzkoušet.
« Poslední změna: 08 Května 2021, 00:00:20 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #5 kdy: 07 Května 2021, 23:58:52 »

Pokud Vám jde o testování, doporučil bych spíše než doplnění odvolání raději něco s propadnou lhůtou*, třeba zase nějaké odvolání, např. proti zamítnutí infožádosti o něčem, co je Vám vlastně úplně volné. Mám za to, že i opožděným odoláním se orgán musí zabývat. Pokud tedy není opožděné až tak moc, že již došlo k rozhodnutí o odvolání.

*) Termín "propadná  lhůta" jsem někde odposlechl, jelikož nejsem právně vzdělán, nejsem si jist, zda to používám správně.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #6 kdy: 08 Května 2021, 00:13:01 »

Zmeskana lhuta? Napr. https://www.havelpartners.cz/koronavirus-a-posun-lhut-ve-spravnich-rizenich/

Pohledejte si NSS, kde je nekde judikat, ktery rika, ze nezalezi, kdy to prijala podetelna, ale kdy mela moznost se s pisemnosti seznamit. Doruceno bylo v 23:59... to ze uredni si rano uvari kafe je problem uradu. Obsah emailu mel k dispozici od 23:59.
« Poslední změna: 08 Května 2021, 00:14:54 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #7 kdy: 08 Května 2021, 01:21:19 »

*) Termín "propadná  lhůta" jsem někde odposlechl ...
To je synonymum k prekluzivní - znamená to, že samotným uplynutím lhůty právo zaniká. Např. lhůta pro podání odvolání, nebo v hmotném právu třeba lhůta na uplatnění předkupního práva podle § 1124 OZ. Plno lhůt ale tento charakter nemá, jejich uplynutí sice má nějaký právní význam, ale ne sám o sobě zánik práva. Např. promlčení závazku (závazek jako takový nezaniká, dokonce ani možnost ho vymáhat u soudu, ale dlužník získá námitku, kterou se případné žalobě ubrání), pořádkové lhůty pro postup SO (nedodržení nemá přímý vliv na řízení ani na věc, o které se rozhoduje, ale lze uplatnit prostředky proti nečinnosti), nebo třeba lhůta k vyjádření podle § 36(3) SprŘ (uplynutím právo vyjádřit se nezaniká, ale orgán už na něj nemusí čekat).
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #8 kdy: 18 Května 2021, 10:54:46 »

Dnes mi ? InfZ rozhodnutí o zamítnutí poskytnutí informace o platu, nicméně nebylo doručováno ve smyslu správního řádu (nechtěli občanku, nebylo poučení). V tomto případě je předpokládám doručení neprůkazné, tudíž nemohu podat odvolání minutu před koncem lhůty :D
« Poslední změna: 27 Května 2021, 11:02:18 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #9 kdy: 18 Května 2021, 12:12:10 »

Bylo tedy rozhodnutí o zamítnutí infožádosti vůbec doručeno?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #10 kdy: 18 Května 2021, 12:37:00 »

Zrovna u této věci se asi nechci vydávat touto cestou, nicméně vzhledem k neprůkaznosti doručení mě napadá zkusit podat odvolání třeba za měsíc a vyzkoušet, jak zareagují.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #11 kdy: 18 Května 2021, 22:09:55 »

Další varianta je podat žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti a následně případně i nečinnostní žalobu.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #12 kdy: 18 Května 2021, 22:15:06 »

Toto bych kdyžtak s detaily probral v SZ, nicméně jestli se chápeme dobře, mám za to, že u InfZ v této fázi není na místě žádost o opatření proti nečinnosti, ale InfZ stížnost, která supluje žádost o opatření proti nečinnosti. Pohrával jsem si s myšlenkou podat odvolání třeba za měsíc půl od faktického nedoručení.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Podání e-mailem těsně před půlnocí
« Odpověď #13 kdy: 18 Května 2021, 22:16:41 »

Máte pravdu, neuvědomil jsem si, že se nejedná o běžné rozhodnutí. To podání odvolání "pozdě" je také dobrý námět na pokus.
IP zaznamenána