30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Prodej vozu a neprovedený přepis  (Přečteno 350 krát)

kargee

 • Příspěvků: 4
  • Zobrazit profil
Prodej vozu a neprovedený přepis
« kdy: 04 Května 2021, 06:49:36 »

Zdravím všechny,
Obrátil se na mne cizinec, který v dobré vůli před 2 lety prodal vozidlo. Má kupní smlouvu. Přepis nechal na novém vlastníkovi. Ten samozřejmě neudělal nic a vozidlo po pár měsících také prodal dál. Podle výzev z pražských úřadů vozidlo páchá po městě hrozné parkovací přestupky.
Auto je tedy v registru vedené na prvního prodejce. Jak tu situaci nejefektivněji řešit?
Díky za nakopnutí
IP zaznamenána

Quick

 • Příspěvků: 27
  • Zobrazit profil
Re:Prodej vozu a neprovedený přepis
« Odpověď #1 kdy: 04 Května 2021, 12:01:10 »

Určite sa tu ešte ozvú aj skúsenejší ľudia, ale z môjho laického pohľadu mi príde najlepšie nahlásiť auto ako kradnuté. Aktuálny držiteľ auta nemá totiž so skutočným provozovatelom uzavretú žiadnu zmluvu, takže nemá ani oprávnenie auto používať.

Do budúcna je istejšie si pri predaji pýtať minimálne splnomocnenie na prepis auta na nového majiteľa a úplne najistejšie je pred odovzdaním auta ísť na DI to auto prepísať osobne aj s novým majiteľom.
IP zaznamenána

lora

 • Příspěvků: 112
  • Zobrazit profil
Re:Prodej vozu a neprovedený přepis
« Odpověď #2 kdy: 04 Května 2021, 12:16:25 »

Nahlásit krádež, která se prokazatelně nestala (existuje kupní smlouva) mi nepřijde jako uplně dobrá rada. Pokud už se chcete pohybovat za hranou zákona, tak mi přijde lepší nechat zmizet SPZ. Jinak toto se tu už kdysi řešilo a co jsem tak pochopil, tak legální cesta je na hodně dlouho s nejistým výsledkem.
« Poslední změna: 04 Května 2021, 12:18:02 od lora »
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 5 438
  • Zobrazit profil
Re:Prodej vozu a neprovedený přepis
« Odpověď #3 kdy: 04 Května 2021, 12:32:33 »

kargee: Prohledejte fórum, stejná situace je řešená opakovaně. Neexistuje jednoduché ani jediné správné řešení - klíčem je takovou situaci nedopustit.

mi príde najlepšie nahlásiť auto ako kradnuté. Aktuálny držiteľ auta nemá totiž so skutočným provozovatelom uzavretú žiadnu zmluvu, takže nemá ani oprávnenie auto používať.
To je až krajní forma nátlaku, navíc to neodpovídá realitě. Registr vozidel je jen evidence, na to, kdo je skutečný vlastník/provozovatel, nemá vliv (ani jedním směrem, převod vlastnického práva není podmíněn přepisem v registru, a naopak s existujícím zápisem v registru nejsou automaticky spojena vlastnická či užívací práva k autu, zápis může fungovat nanejvýš jako vyvratitelná domněnka). Nejspíš tedy auto užívá, drží a reálně provozuje jeho skutečný vlastník, akorát zápis v registru neodpovídá realitě (z čehož pramení více problémů, než jen pokuty za parkování). Pokud by první prodejce chtěl využít toho, že o těch prodejích není nikde záznam, tedy nebude mít problém přesvědčit úřady, že je stále vlastník (např. za účelem získání duplikátu TP), tak bych si na jeho místě hodně dobře rozmyslel, jestli náhodou zítra nebude potřeba úřady přesvědčit o opaku (např. pokud to auto nemá platně uzavřené POV a bude někde bourat).
IP zaznamenána

Quick

 • Příspěvků: 27
  • Zobrazit profil
Re:Prodej vozu a neprovedený přepis
« Odpověď #4 kdy: 04 Května 2021, 12:42:06 »

Tak našiel som tému s nejakými relevantnými radami pre autora, ktoré mu snáď pomôžu to vyriešiť.

https://www.30kmh.cz/index.php?topic=3324.msg32683#msg32683
IP zaznamenána

urban.novak

 • Příspěvků: 119
  • Zobrazit profil
Re:Prodej vozu a neprovedený přepis
« Odpověď #5 kdy: 04 Května 2021, 13:01:36 »

Nejvyšší správní soud pak v rozsudku ze dne 6. 12. 2016, č. j. 7 As 254/2016 - 33 konstatoval, že zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů umožňuje, aby byla změna údajů v registru učiněna i na žádost osoby, která je jako vlastník je stále v registru evidována, ale dostatečným způsobem prokáže, že reálným vlastníkem vozidla již není. Takový postup je nutné připustit tím spíše s ohledem na to, že osoba v této situaci již zpravidla nebude mít dokumenty požadované zákonem č. 56/2001 Sb. k dispozici, a nemusí mít ani možnost se k nim dostat.

https://www.epravo.cz/top/clanky/ochrana-proti-nesoucinnosti-kupujiciho-pri-prepisu-vozidla-v-registru-silnicnich-vozidel-112387.html

Případně pak dejte vědět, jak to probíhá v praxi.
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 5 438
  • Zobrazit profil
Re:Prodej vozu a neprovedený přepis
« Odpověď #6 kdy: 04 Května 2021, 13:36:39 »

I toto zde již bylo diskutováno. Aktuálně tento rozsudek může posloužit spíše jako inspirace než praktický návod. Zákon 101 už je minulostí (nahrazeno GDPR a navazujícím adaptačním zákonem 110/2019 Sb.), a zároveň v 56/2001 Sb. přibyla možnost přepisu na základě jednostranné žádosti, ale naráží to na požadavek recentní evidenční kontroly.
IP zaznamenána