30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Platnost značení - invalida  (Přečteno 537 krát)

Dzankej

 • Příspěvků: 7
  • Zobrazit profil
Platnost značení - invalida
« kdy: 02 Května 2021, 12:39:58 »

Zdar chlapi, potřeboval bych poradit... na které parkovací místo je vztažena tato umístěná dopravní značka? Respektive, je vůbec umístěna dobře? Jednoho dne z ničeho nic přibyla i z této strany...Vodorovné značení chybí - pod tou Dacii je - tam je vymezené místo přímo na SPZ - viz foto. Dnes po x měsících mi nějaký městapák nechal jejich reklamní předmět za stěračem....

Díky

IP zaznamenána

johncreek

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 547
  • Zobrazit profil
Re:Platnost značení - invalida
« Odpověď #1 kdy: 02 Května 2021, 13:13:46 »

A vy jste stál tam, kde stojí ta Dacie? Jinak musí být invalida označen vodorovnou i svislou značkou.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Dzankej

 • Příspěvků: 7
  • Zobrazit profil
Re:Platnost značení - invalida
« Odpověď #2 kdy: 02 Května 2021, 13:18:54 »

Ne, jak je prázdné parkovací místo - před Dacii... vodorovné značení úplně chybí... tím doufám, že je to jasné...
IP zaznamenána

johncreek

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 547
  • Zobrazit profil
Re:Platnost značení - invalida
« Odpověď #3 kdy: 02 Května 2021, 13:40:48 »

Nepletu-li se, tak toto by měl být WIN. Nicméně ještě bych počkal na potvrzení někoho zkušenějšího.

EDIT: Po rešerši jsem došel k zjištění, že je v tom typický český bordel. Původně sice skutečně byla nutnost, aby byly značky obě (svislá i vodorovná), nicméně už pár let se argumentuje (a vydalo k tomu stanovisko i MD), že svislé značky jsou nadřazeny vodorovným a tudíž to přestupek je. Nejedná se však o 125c f11, ale "obyčejné" 125c 1k, tedy stání na vyhrazeném parkovišti (a aplikuje se tam údajně i doba tří minut). Je v tom však totální výkladová nejednota. Zatímco někteří policisté a i úředníci na vzdory stanovisku MD tvrdí, že to prostě žádný přestupek není, jiní se to snaží urputně vymáhat jako 125c(1)(k)..

Je otázka, jak se k tomu místní malý odbor přestupků postaví a domnívám se, že je tam velmi slušná šance na výhru, nicméně rozhodně ne 100%. Jedna pozitivní zpráva tu přesto je. Pokud byste do sporu šel, pak vám nehrozí pokuta 6000 Kč (jako za invalidy), ale 2500 Kč.
 
Tak, či onak, určitě prozatím lísteček ignorujte a počkejte, co přijde z úřadu. Vidím jako dost možné, že nepřijde nic, ale možná to budou zkoušet.

Toto je čistě amatérské myšlenkové cvičení, prosím Dzankej, zapomeňte na to, nejspíš to je nesmysl:
Pokud by to úřad klasifikoval jako 125c f11 (stání na invalidech), které to zjevně pro absenci vodorovného značení býti nemůže, nestálo by za to případ nechat spadnout do sprdele? Ve sprdeli by se pak mohlo prokázat, že to objektivně nemohl být přestupek dle f11 a řízení by mohlo být zastaveno. Současně by vznikla překážka rei iudicatae a nebylo by možné zahájit jiný sprdel, neb podstatou sprdele je, že provozovatel nezajistil, aby s jím provozovaným vozidlem nebyly páchány přestupky. Z toho již přeci byl podezřelý a řízení bylo zastaveno, takže nemůže být kvůli totožnému deliktu zahájeno znovu.
« Poslední změna: 02 Května 2021, 15:03:11 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

cocomoon

 • Příspěvků: 467
  • Zobrazit profil
Re:Platnost značení - invalida
« Odpověď #4 kdy: 02 Května 2021, 19:00:00 »

A je ta značka vůbec správně umístěná. Neměla by být před začátkem toho státní? Takhle to může budit dojem, že její platnost je pro nádledující stání. tj. tam kde je Dáčka.
A taky značka má být včas a dostatečně viditelná. Pokud vidím, tak je tam jednosměrka. Takže ze směru jízdy není vůbec vidět. Prostě přijedu, zacouvám a značky si vůbec nemusím všimnout.
« Poslední změna: 02 Května 2021, 19:03:39 od cocomoon »
IP zaznamenána

Dzankej

 • Příspěvků: 7
  • Zobrazit profil
Re:Platnost značení - invalida
« Odpověď #5 kdy: 02 Května 2021, 19:13:44 »

Ano, taky si myslím, že je špatně umístěna respektive platí pro místo s Dackou... I proto jsme tam normálně parkovali...
IP zaznamenána

Dzankej

 • Příspěvků: 7
  • Zobrazit profil
Re:Platnost značení - invalida
« Odpověď #6 kdy: 02 Května 2021, 19:42:42 »

Značka  označující  parkoviště  vyhrazené  pro  osobu  těžce  zdravotně  postiženou musí  být  doplněna vodorovnou značkou č V 10f „Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou“‘. Obr. 118 Údaj  o  tom,  pro koho  je  parkoviště  vyhrazeno,  se  uvádí  na  dodatkové  tabulce  č.  E  13  „Text“  pod značkou č. IP 12 nebo jej lze uvést ve spodní části značky místo nápisu „RÉSERVÉ“ (obr. 119). Obr. 119 Tento dokument je součástí systému TP online. Byl vytvořen zpracovatelem v elektronické podobě shodné se schváleným zněním MD.
Jiné  doplňující  údaje  (např.  počet  vozidel)  včetně  dovoleného  způsobu  stání  (symboly  užívané  na značkách č. IP 11b až č. IP 11g) se uvádějí na dodatkové tabulce. Vyhrazená jednotlivá parkovací místa v řadě kolmých nebo šikmých stání se označují značkou umístěnou čelně k příjezdu. - že by to mohlo toto vyřešit?

Citováno z 532/2013-120-STSP/1 - ZÁSADY  PRO  DOPRAVNÍ  ZNAČENÍ NA  POZEMNÍCH  KOMUNIKACÍCH
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 5 438
  • Zobrazit profil
Re:Platnost značení - invalida
« Odpověď #7 kdy: 03 Května 2021, 05:52:16 »

No, řekl bych, že ZPPK ani vyhláška 294/2015 Sb. pravidla pro umístění značek na parkovišti neřeší, rozhodně ne srozumitelně.

Přímo v ZPPK není nic (jen že značky existují a že prováděcí předpis, což je shora citovaná vyhláška, stanoví podrobnosti jejich význam a užití, pod což s trochou fantazie spadá i umístění a vymezení úseku platnosti). Ve vyhlášce pak je v § 2(4), že značky upravující zastavení a stání značky upravující zastavení nebo stání se umísťují při tom okraji vozovky nebo pozemní komunikace, k němuž se vztahují. U definice IP 12 není ohledně úseku platnosti opět nic, u E 8d jen lakonicky, že jde o úsek platnosti.

Tedy pro nějakou složitejší situaci než lineární komunikaci a parkování na jejích okrajích srozumitelná úprava chybí. Možná bude něco v technických předpisech, ale ty nejsou pro řidiče závazné a ani je nemusí znát. Aplikováno na uvažovaný případ, ve spojení s tím, že IP 12 předpokládá doplnění o vodorovné značení, bych to viděl skuteně tak, že to bylo myšleno pro to stejné místo. Z obou stran je značka zřejmě proto, že i na to místo jde vjet z obou stran.

V každém případě, vzkazy od MP ignorujte (i kdybyste jednoznačně měl pravdu, je ztráta času s MP cokoliv řešit). Až pokud se ozve úřad, lze přemýšlet nad reakcí.
IP zaznamenána

Dzankej

 • Příspěvků: 7
  • Zobrazit profil
Re:Platnost značení - invalida
« Odpověď #8 kdy: 03 Května 2021, 12:28:19 »

Souhlas... Samozřejmě, na opičárnu v žádném případě - ztracený čas, ani ve vlastním zájmu, jak se mi snaží nakázat  ;D

Přidávám ještě pár fotek z vedlejšího parkoviště - stejně situované parkoviště.... vodorovné značení je všude....

Tak počkáme, uvidíme... Ale už jsem slyšel, že více obyvatel mělo "problém".. jak to dopadlo, zjistím


IP zaznamenána

Dzankej

 • Příspěvků: 7
  • Zobrazit profil
Re:Platnost značení - invalida
« Odpověď #9 kdy: 03 Května 2021, 19:44:21 »

Pánové, už dopředu špekuluji, třeba zbytečně... ale... Ještě je možnost, že jsme zaparkovali "projetím" parkovacího místa pro invalidy (tam, kde stojí modrá Dacie), zaparkovali tedy na inkriminované místo bez toho, abychom viděli svislé značení... Uvažuji správně? Existuje nějaký zákaz "pohybu" na vozičkářích?

Já našel toto:  § 67 odst. 8 ZPPK - Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.

Děkan!
IP zaznamenána