30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu  (Přečteno 5931 krát)

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« kdy: 14 Dubna 2021, 11:46:23 »

Dnes jsem narazil na zajímavý problém.
Člověk bez trvalého pobytu na území ČR nemůže byt provozovatelem auta.
Řešili jste to už někdo?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 309
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #1 kdy: 14 Dubna 2021, 12:49:00 »

V jakém kontextu narazil? Z 56/2001 Sb. IMHO neplyne, že by automaticky osoba bez TP nemohla být provozovatelem. Je to tam přesně naopak, pokud tu provozovatel má TP (nebo PO sídlo), musí být vozidlo zapsáno do tuzemského registru (plus/minus nějaká přechodná období, je-li registrováno v jiné zemi). Dále existuje povinnost podle § 11 podat žádost o zápis změn (asi včetně údaje o TP provozovatele), i když vzhledem k formulaci, že je povinen "vlastník, nebo provozovatel" by mě docela zajímalo, koho by pak stíhali za porušení povinnosti, kdyby šlo o různé osoby.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #2 kdy: 14 Dubna 2021, 13:01:47 »

Zajistím přesné podobnosti.
Zatím toto: Osoba zrušila trvalý pobyt na území ČR, je majitelem a provozovatel vozidla. Protože při změně trvalého pobytu je povinnost oznámit změnu do registru vozidel, osoba šla svědomitě oznámit změnu (tedy ukončení) trvalého pobytu do registru vozidel na městský úřad.

Po několika vtipných poznámkách ("A to teda bydlíte v  maringotce?", "Když nemáte trvalý pobyt, tak se nesmíte vyskytovat na území ČR", "Když nemáte trvalý pobyt, tak nemůžete vlastnit motorové vozidlo") odmítly úřednice změnu vyznačit s tím, že osoba bez trvalého pobytu nemůže být provozovatelem (majitelem už ano) a musí se s někým domluvit, kdo má trvalý pobyt a bude v techničáku jako provozovatel. Údajně se úřednice odkazovaly na nějaký zákon.

edit: Ano, na zákon 56/2001 Sb.
« Poslední změna: 28 Září 2022, 07:58:09 od Lafayette »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 309
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #3 kdy: 14 Dubna 2021, 13:55:59 »

No, v tom případě postup asi OK, akorát bych si dal pozor, aby z návštěvy registru a podání žádosti o zápis změny vznikla nějaká stopa. Optimálně samozřejmě buď protokol, nebo potvrzenou kopii žádosti, nebo ji opakovaně podat, ale tentokrát ne "u okénka", ale klasicky jako běžné podání. Nebo tam aspoň dojít ještě jednou, se svědkem, nahrávat, poznamenat si jméno úřednice. Jde o prevenci proti stíhání za přestupek spočívající v nesplnění povinnosti požádat o zápis změny

Jak s tím naloží registr je už jejich problém. Pokud vykládají zákon 56/2001 Sb. tak, že tam tu změnu nezapíšou, tak fajn, tak ji zkrátka nezapíšou, žádost zamítnou (proti tomu se lze odvolat), v registru bude pořád nějaká adresa (na kterou ale těžko bude účinné doručování fikcí), to provozovateli ani vlastníkovi nemusí vadit. S nějakým "musíte se domluvit s někým" bych úřednici slušně poslal do háje (pokud bych měl vůbec chuť se s ní o něčem bavit), žádná povinnost "domluvit se s někým" v zákoně 56/2001 Sb. není. Jestli si registr myslí, že ztráta TP provozovatele je takový problém, který odůvodňuje zahájení nějakého procesu (např. řízení o vyřazení vozidla z provozu či o zápisu jeho zániku, nebo stíhání někoho za nějaký delikt), tak ať podle toho postupují.

Pokud by našli nějaký způsob, jak vlastníkovi/provozovateli bez TP komplikovat provozování jeho vozidla po tuzemských komunikacích, stačí přinejhorším ve vhodný čas vždy na chvíli TP přihlásit ... a pak už jen sledovat, koho to bude déle bavit.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #4 kdy: 14 Dubna 2021, 14:11:02 »

Myslím, že z druhé půly jednání audionahrávka je. Začalo se nahrávat až poté, co to začalo vypadat na komplikovanou věc, na začátku asi nic takového očekáváno nebylo.

Ještě zvážíme to "běžné podání" se stejnou žádostí.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #5 kdy: 15 Dubna 2021, 08:39:10 »

Tak zdá se, že to bude mít ještě jednu novou úroveň.

Osoba bez trvalého pobytu půjde přehlásit koupené auto. Tam ovšem hrozí ta obstrukce ze strany registru trochu víc, protože když odmítnout zapsat do registrů a techničáku nového majitele/provozovatele, tak je situace horší, než když jen nechce zapsat ukončení TP.
Ale v nejhorším se asi přihlásí TP na pár hodin a zase odhlásí.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #6 kdy: 15 Dubna 2021, 08:53:31 »

Obávám se, že se zápisem nového provozovatele už bude problém, protože § 6 odst. 3 písm. c)

Citace
§6
(3) Obecní úřad obce s rozšířenou působností zapíše silniční motorové vozidlo nebo přípojné vozidlo do registru silničních vozidel na základě písemné žádosti vlastníka silničního vozidla, popřípadě společné žádosti vlastníka a osoby, která je v žádosti uvedena jako provozovatel silničního vozidla, pokud
...
e) provozovatel silničního vozidla má na území České republiky
1. trvalý pobyt
, dlouhodobý pobyt nebo, jedná-li se o občana jiného členského státu, přechodný pobyt v délce alespoň 6 měsíců v kalendářním roce, nebo jí byl udělen azyl,
2. sídlo, jedná-li se o právnickou osobu, nebo
3. odštěpný závod, jedná-li se o zahraniční právnickou osobu.

a § 10 odst. 1

Citace
§ 10 Zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla
(1) Obecní úřad obce s rozšířenou působností zapíše změnu vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla v registru silničních vozidel na základě žádosti nebo oznámení, jsou-li splněny podmínky podle § 6 odst. 3 písm. d) a e)...
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #7 kdy: 15 Dubna 2021, 09:03:38 »

Aha!

Takže na zápis provozovatele opravdu trvalý pobyt na chvíli zařídit. Vlastník může být osoba bez TP.
« Poslední změna: 15 Dubna 2021, 09:09:45 od Lafayette »
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #8 kdy: 15 Dubna 2021, 09:26:37 »

Přes to, obávám se, nepojede vlak. Já byl v podobné situaci (s tím zrušením TP už zapsaného provozovatele), ale TP jsem si potom zase kvůli jiným věcem zřídil. Mezitím jsem ale stihnul na MD poslat žádost o nezávazné právní stanovisko, které ochotně posílají žadatelům o informace spolu se zamítnutím žádosti, protože jde o novou informaci, ale zatím mi neodpověděli. Pokud ale odpoví dřív, než za uherský rok, postnu to sem, může se to při vymazání trvalého pobytu z registru hodit.

[offtopic]A budu tiše doufat, že se brzo techničáky zruší a údaje o provozovatelích a vlastnících se budou automaticky synchronizovat z registru obyvatel/osob, stejně jako to je u podnikatelů, kteří mají sídlo v místě trvalého pobytu.[/offtopic]
IP zaznamenána

tomasfuk

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #9 kdy: 02 Srpna 2021, 16:06:24 »

Podařilo se tohle někomu nějak vyřešit? Je vlastně třeba tohle nějak řešit? Jsem vlastníkem a provozovatelem vozidla, ukončil jsem trvalý pobyt na území ČR a vlastně vůbec nevím, zda mám tímto zneplatněné "osvědčení o registraci vozidla". Nikde se mi nepodařilo dohledat, že by ukončením trvalého pobytu na území ČR platnost zanikla či snad bylo dokonce vozidlo z evidence vyřazeno. Všude se dočítám pouze o ohlašovací povinosti z důvodu změny TP, ale vlastně jsem se nikde nedozvěděl, zda ukončení pobytu se považuje za změnu (úředničina).

Změnu nahlásím, úřad změnu odmítne, protože nesplním zakonné podmínky, ale co dál? Vozidlo je registrováno a ručení je zaplacené...
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #10 kdy: 02 Srpna 2021, 18:44:13 »

Já to chápu tak, že pokud má provozovatel trvalý pobyt na území ČR, musí být tento zapsán v technickém průkazu.
Nic se nehovoří o tom, co když trvalý pobyt nemá.

Ovšem na druhou stranu bez trvalého pobytu nejde nový provozovatel zapsat. Ovšem teoreticky, mě se to třeba povedlo.
IP zaznamenána

dan010

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #11 kdy: 09 Září 2022, 18:56:18 »

Přes to, obávám se, nepojede vlak. Já byl v podobné situaci (s tím zrušením TP už zapsaného provozovatele), ale TP jsem si potom zase kvůli jiným věcem zřídil. Mezitím jsem ale stihnul na MD poslat žádost o nezávazné právní stanovisko, které ochotně posílají žadatelům o informace spolu se zamítnutím žádosti, protože jde o novou informaci, ale zatím mi neodpověděli. Pokud ale odpoví dřív, než za uherský rok, postnu to sem, může se to při vymazání trvalého pobytu z registru hodit.

[offtopic]A budu tiše doufat, že se brzo techničáky zruší a údaje o provozovatelích a vlastnících se budou automaticky synchronizovat z registru obyvatel/osob, stejně jako to je u podnikatelů, kteří mají sídlo v místě trvalého pobytu.[/offtopic]

Ahoj, povedlo se ti získat nějakou informaci z MD? Já teď řeším sebe, že bych si zrušil trvalý pobyt v ČR, ale mám na sebe napsáno několik vozidel se kterými jezdím, ale trvalý pobyt v ČR skutečně nemám, neboť nikde nepřebývám trvale a nyní bydlím na lodi v marině v Praze. :-D
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #12 kdy: 12 Září 2022, 13:00:43 »

To je stejné, jako když mám řidičák, nemám trvalý pobyt a ničemu to nebrání, ale nejde bez trvalého pobytu si nechat vystavit nový po expiraci. Prostě se s touhle variantou nepočítá..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Paulie86

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #13 kdy: 27 Září 2022, 19:04:59 »

Ono se není čemu divit. Průměrné české úřední hnízdo jede podle šablon a kolonek ve formulářích. Stačí, když se objeví něco, co nespadá do škatulky nebo se to tam jenom běžně nedělá, a už nevědí která bije.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel vozidla bez trvalého pobytu
« Odpověď #14 kdy: 28 Září 2022, 08:04:48 »

Všiml jsem si, že jsem nedokončil ten příběh s přehlášením koupeného auta.

Takže osoba bez TP zašla na městský úřad s techničákem a žádostí o zápis nového majitele a provozovatele.
Aniž by se úředník na cokoliv ptal, zapsal jako adresu jednu z původních adres trvalého pobytu oné osoby bez TP. Nejsem si úplně jist, ale pravděpodobně ani ne tu, kterou má osoba uvedena u druhého auta a kterou se pokusila změnit v úvodním příspěvku.
Neboli aktuálně ona osoba nemá TP na území ČR, ale je provozovatelem (a majitelem) 2 aut, z nichž každé má nejspíš zapsané jinou adresu provozovatele (zřejmě 2 minulé adresy TP oné osoby).
IP zaznamenána