30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 4 5 [6]

Autor Téma: Ukončení POV  (Přečteno 19478 krát)

mhepp

  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #75 kdy: 20 Června 2022, 10:48:34 »

Už jsem to tu psal... U pojišťovny, v případě nedoporučeného dopisu, řeším vypověď takhle:

Na základě nové kalkulace pojistného, které mi bylo doručeno tehdy a tehdy (datum dle vlastní potřeby a uvážení) vypovídám pojistku.

Pojišťovna se cukala jen jednou, celkem symbolicky.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #76 kdy: 20 Června 2022, 12:39:09 »

Čekám na tu žalobu, hledám advokáta. Mě je úplně jedno, jestli to bude stát 100k, já chci ten kocourkov vidět.
Trochu závidím vašemu (budoucímu) advokátovi - klienti, kterým je jedno, kolik na případu provaří, a bude-li kvalitní zážitek, je jim v podstatě i jedno, jak to formálně dopadne, rozhodě nerostou na stromech.

Mě napadlo argumentovat tím, že když člověk odjede na pracovní cestu nebo dovolenou, tak mu pojišťovna může poslat nějaký dopis, který oznamuje navýšení pojistného třeba na desetinásobek, a pojistník tím přijde o možnost se k tomu jakkoliv vyjádřit, protože pojišťovna si jednostranně rozhodne o tom, že obyčejné dopisy se berou jako doručené třetí den po odeslání.
Řekněme, že si u vás objednám nějaké práce, uzavřeme jednoduchou smlouvu o dílo, kde budou základní parametry (jak má vypadat to dílo, kdy bude hotové, kolik to bude stát, resp. jak se ta cena určí). O doručování tam nebude nic, takže platí i zákonná fikce o dojití právního jednání učiněného poštou.

No a v době, kdy jste na dovolené, vám poštou pošlu jednostranné snížení ceny na desetinu. Podle vás to znamená, že když se k tomu "nevyjádříte", že se cena skutečně změní?

POV nemám, protože chci, ale protože to stát nařídil a tyhle blitky v jejich podmínkách tolerovat nechci.
Stát vám nenařídil uzavřít konkrétní smlouvu s konkrétní pojišťovnou. Pominu-li, že existuje hafo způsobů, jak to udělat, abyste se s takovými detaily jako POV nemusel osobně zatěžovat (např. operativní leasing), tak pokud si z nabídky na trhu nevyberete, jste si jistý, že je to stále problém státu?
« Poslední změna: 20 Června 2022, 12:40:57 od hh »
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #77 kdy: 20 Června 2022, 14:08:01 »

Už jsem to tu psal... U pojišťovny, v případě nedoporučeného dopisu, řeším vypověď takhle:

Na základě nové kalkulace pojistného, které mi bylo doručeno tehdy a tehdy (datum dle vlastní potřeby a uvážení) vypovídám pojistku.

Pojišťovna se cukala jen jednou, celkem symbolicky.

A už je tu několikrát napsané, že to nemusí fungovat, viz můj případ - ostatně odpovídal jsem pojišťovně naprosto stejným způsobem a ta se nijak necukala. Prostě to celé odmítla, dluh prodala a věřitel nyní dluh vymáhá zákonným způsobem.

Trochu závidím vašemu (budoucímu) advokátovi - klienti, kterým je jedno, kolik na případu provaří, a bude-li kvalitní zážitek, je jim v podstatě i jedno, jak to formálně dopadne, rozhodě nerostou na stromech.

Meh.

No a v době, kdy jste na dovolené, vám poštou pošlu jednostranné snížení ceny na desetinu. Podle vás to znamená, že když se k tomu "nevyjádříte", že se cena skutečně změní?

No změní, protože se k tomu nevyjádřím. Jenže kde není žalobce, není soudce. Snižovat cenu není totéž jako cenu zvyšovat.

Stát vám nenařídil uzavřít konkrétní smlouvu s konkrétní pojišťovnou. Pominu-li, že existuje hafo způsobů, jak to udělat, abyste se s takovými detaily jako POV nemusel osobně zatěžovat (např. operativní leasing), tak pokud si z nabídky na trhu nevyberete, jste si jistý, že je to stále problém státu?

S tímhle nesouhlasím. Jednak stát něco nařídil, tudíž celý problém mi vzniknul hlavně proto, že stát zas něco reguluje a druhak, pokud stát řekne "vždyť si můžete vybrat" a potom vydá stovky a tisíce ustanovení, kterými všechny ty subjekty, ze kterých si mohu vybrat "reguluje", tak se jedná o výběr jen na oko, reálně tam žádná volba není. Abychom do této ideologické diskuse moc nezabředávali, tak ten problém je vždycky můj, ano.

EDIT: Zmiňujete operativní leasing, což je paradoxně takový náběh na vidle. Kolega měl na operák Rapid, podepsal smlouvu na 2 roky a po třech měsících leasingovce vypověděla Kooperativa smlouvu na POV a HAV. Flotilu Rapidů jim znovu pojistila myslím Česká, jenže ta si naúčtovala dvojnásobné peníze. No a tak poskytovatel operáku prostě zvýšil měsíční platby za pronájem vozidel. Tuhle podmínku ve smlouvě měli toho času všichni a je to důvod, proč jsem si operák nakonec nepořídil. Takže i jako klient, který si pořídil auto na operák se vás tenhle problém může týkat, ale paradoxně vaše pozice bude ještě horší, protože ze smlouvy nejde (tehdy nešlo) odstoupit bez penále.
« Poslední změna: 20 Června 2022, 14:12:56 od mcsoap »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #78 kdy: 20 Června 2022, 15:51:12 »

Nejlepší je jezdit taxíkem. Tam znáte cenu dopravy z bodu A do bodu B a nic víc vás nemusí trápit :)
Pro lidi co jezdí málo se to kupodivu i vyplatí víc, než vlastnictví vozu. :-)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #79 kdy: 20 Června 2022, 16:31:54 »

No změní, protože se k tomu nevyjádřím. Jenže kde není žalobce, není soudce. Snižovat cenu není totéž jako cenu zvyšovat.
No kdyby cenu snížil ten, kdo ji má platit, a vy byste byl v pozici toho, kdo dostane méně, tak očekávám, že by se žalobce a následně i soudce našel.

V nastíněném myšlenkovém pokusu by se samozřejmě smlouva nezměnila. Aby se něco takového stalo, museli byste v původní smlouvě mít ujednáno něco na způsob, že navrhne-li něco (třeba změnu ceny) jedna strana a druhá se k tomu v nějaké lhůtě nevyjádří, že se to považuje za souhlas a změna za účinnou. Podobné konstrukce se v trochu omezenější podobě skutečně občas používají (a nejen jako projev zmrdství, v určitých typech obchodů to může dávat smysl), ale rozhodně nic takového není součástí ani platné regulativy pojistných smluv (či specificky POV), ani běžnou součástí podmínek reálně uzavíraných POV.

U autoprolongace pojištění sice skutečně může při pasivitě pojistníka dojít k prodloužení a zdražení, ale to, co vidíte jako obrovskou křivdu, ve skutečnosti není tak dramatické. Smlouvu jste měl uzavřenou na dobu určitou, a pouze ke konci období může pojišťovna dopis s účinky, které vám vadí, poslat. Nestane se to nečekaně, či dokonce schválně tak, že by pojišťovny hromadně přeceňovaly právě v období dovolených. Dále je tam luxusní 30denní lhůta. Pokud jezdíte na takto dlouhé dovolené, je dobrým zvykem si nějak zařídit kontrolu schránky. Pokud je problém ten obyčejný dopis, tak buď jste si vybral nějakou opravdu oldschool pojišťovnu/produkt, kde modernější komunikace není možná, nebo jste to pojišťovně zakázal. Normálně tyhle věci chodí mailem/sms atp.

EDIT: Zmiňujete operativní leasing, což je paradoxně takový náběh na vidle.
V čem jsem si naběhl na vidle? Já netvrdil, že operativní leasing je (ve všech svých variantách a od všech možných poskytovatelů) naprosto sluníčkový a že musí vyhovovat každému. Ale pro někoho, kdo nezvládá základní administrativu kolem POV, a nedovede se ani s pojišťovnou dohodnout na nějaké jiné formě komunikace, která by mu vyhovovala, tak by tohle mohla být cesta - tedy za předpokladu, že vám bude klapat vztah aspoň s tím poskytovatelem operáku. Je tu i plno dalších možností, např. už zmíněný taxi, a dalo by se vymyslet mnoho ještě bizarnějších. Námitky, že to není výhodné, neberu, jde přece o princip, ne o to ušetřit. Mám ale jednu radu, která není ve stylu "ať jedí koláče" - je možné si najít makléře, který se vám bude o pojistné smlouvy starat, a od výročních dopisů, porovnávání nabídek atp. vás odstíní.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #80 kdy: 20 Června 2022, 17:18:31 »

U autoprolongace pojištění sice skutečně může při pasivitě pojistníka dojít k prodloužení a zdražení, ale to, co vidíte jako obrovskou křivdu, ve skutečnosti není tak dramatické. Smlouvu jste měl uzavřenou na dobu určitou, a pouze ke konci období může pojišťovna dopis s účinky, které vám vadí, poslat. Nestane se to nečekaně, či dokonce schválně tak, že by pojišťovny hromadně přeceňovaly právě v období dovolených. Dále je tam luxusní 30denní lhůta. Pokud jezdíte na takto dlouhé dovolené, je dobrým zvykem si nějak zařídit kontrolu schránky. Pokud je problém ten obyčejný dopis, tak buď jste si vybral nějakou opravdu oldschool pojišťovnu/produkt, kde modernější komunikace není možná, nebo jste to pojišťovně zakázal. Normálně tyhle věci chodí mailem/sms atp.

Mě strašně vytáčí, že jsem lajdácky nenaskenoval ten první dopis, který mi ze SLAVIE přišel. Ta lhůta rozhodně nebyla 30 dní, bylo to něco absurdního, jako třeba 5 nebo tak něco. Navíc to není "ke konci pojištění." Přišlo to 2 měsíce před koncem pojištění. Na jiné auto mi to ze stejné pojišťovny nyní přišlo 3 měsíce před koncem pojištění. Vy říkáte, že to vidím jako strašlivou křivdu a já říkám, že ano. Tohle je pro mě na úrovni nějakého prodejce hrnců, který nechce pustit důchodce z předváděčky papiňáku. Je to úplně jasně udělané tak, aby to tomu člověku přišlo, když na to nečeká a ta lhůta je nastavená, aby byla vysoká šance to nestihnout.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #81 kdy: 21 Června 2022, 11:18:59 »

Změna pojistného viz § 2786 OZ, případně autoprolongace bez změny parametrů § 2803 OZ. Lhůty jsou:

- Nejpozději 2 měsíce před dnem splatnosti upraveného pojistného musí pojistitel poslat dopis (nebo nějak jinak právně účinným způsobem změnu oznámit). Sorry za nepřesnost, já to pořád beru, že to je "ke konci pojištění" (splatnost pojistného se obvykle kryje se začátkem nového období).

- Nejpozději měsíc od oznámení dle předchozího bodu musí pojistník, který nesouhlasí se změnou, tento nesouhlas projevit (právně účinným způsobem vůči pojistiteli, např. mu taky poslat dopis).

- Pokud pojistitel pojistné nezmění, ve smlouvě je ujednána autoprolongace a pojistník nechce pokračovat, musí to oznámit nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období. (Teoreticky to funguje symetricky, ale ukončení ze strany pojistitele jsem ještě neviděl.)

Jen tak na okraj, jde o obecnou úpravu pojistné smlouvy, nic specifického pro POV (či jiná povinná pojištění). Nevidím na té úpravě nic pobuřujícího, v praxi IMHO funguje a vyhovuje oběma stranám. I načasování dává smysl - lhůty rozhodně nejsou krátké, ale ani přehnaně dlouhé vzhledem k tomu, že typická délka období je rok. Zkrátka T - 2 měsíce očekávám dopis, a když nepřijde, znamená to, že chce pojišťovna pokračovat za stejných podmínek (a mám zhruba 2 týdny, abych ji ukončil), pokud dopis přijde, mám na odmítnutí měsíc.

Máte pravdu, že oznámení změny pojistného nemá limit z druhé strany, ale předpokládat, že to budou pojišťovny nějak efektivně zneužívat, je už level paranoie mimo moji představivost. Sám píšete, že v tom probíraném případě (dále jen "strašlivá křivda") dopis přišel 2 měsíce před koncem, pravděpodobně tedy lhůta ze strany pojišťovny byla dodržena. Nemám to nějak detailně vypozorované, ale obvykle pojišťovny ty 2 měsíce dodrží s nějakou minimální rezervou (už proto, že z hlediska jejich cenotvorby není výhodné novou nabídku dávat zbytečně brzo). 3 měsíce pořád z hlediska pojistníka nevnímám jako nějaký pokus o podraz (a to i za předpokladu, že píšete-li 3 měsíce, jsou to opravdu 3 měsíce, a ne třeba 2.5).

Tedy nám zbývá už jen vysvětlit, jaká skutečně byla lhůta v dopisu od Slavie - "něco absurdního, jako třeba 5 nebo tak něco". Jste docela střelec, pokud se chcete kvůli takové ptákovině soudit, a zrovna tento klíčový dopis jste vyhodil ...
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 4 5 [6]