30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Prokazování porušení zákazu vycházení  (Přečteno 13927 krát)

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #30 kdy: 29 Října 2020, 08:15:39 »

Mobile Witness jsem kdysi zkoušel, co si vzpomínám, sekalo to 1min dlouhé úseky, nepoužitelné.

O365 neřeší problém. Buď bude kvalita k ničemu, nebo to neprojde na cloud, ať už objemem dat celkově, nebo tokem. Kvalitní záznam se prostě musí ukládat lokálně.
Snad by to šlo přes Synology a Synology Lice Cam, ale to chce mít Synology a volné licence dohledového centra.
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #31 kdy: 29 Října 2020, 10:42:38 »

IZS - to co tu píšete je přece dávno překonáno - NNS už několikrát konstatoval, že sprostý podezřelý má na věci osobní zájem. Navíc může beztrestně lhát jako obviněný v řízení. Naopak policista je ve věci nezaujatý ( pokud neprokážete opak) protože náplní jeho práce je postihovat přestupky,  a je v řízení v pozici svědka, který by za křivou výpověď mohl dostat citelný postih.

Samozřejmě, že snad neexistuje uživatel fóra co by policajta považoval za nestranného svědka, ale co to píšu je, jak se na věc dívají správní orgány v kombinaci s NSS. Víte kolik správních sem měl, kde svědectví fízla stačilo? A kraj to podržel?  A podržel by to i NSS vzhledem k tomu jak se k tomu staví ve svých rozsudcích.
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #32 kdy: 29 Října 2020, 10:57:05 »

IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #33 kdy: 29 Října 2020, 11:34:21 »

Tak to ale odkazujete na to, co jsem zde psal, že policista není automaticky nevěrohodný. Jestli máte nastudovanou konstantní judikaturu na to, že výpověď obviněného je naopak paušálně vždy nevěrohodná, tak sem s ní, protože takovou opravdu neznám.
IP zaznamenána

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #34 kdy: 29 Října 2020, 13:11:55 »

Btw nevíte, jestli se zákaz vycházení vztahuje i na jízdu automobilem?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #35 kdy: 29 Října 2020, 13:18:13 »

Spíš mě zajímá jiná věc. Principialně ano, všichni víme, že SO by nám měl dokazovat vinu, ne my nevinu. V praxi mi ale připadá (z tohoto fora), že je to přesně naopak. 2 fízlové tvrdící, že vás viděli s telefonem, video na kterém je hovno vidět a stejně musíte bojovat jak blázen s nejistým výsledkem. Proč by to mělo být u SŘ s hygienou jinak?.. Osobně bych spíš čekal (možná špatně), že vám hygiena rovnou pošle příkaz -> odpor a vy budete muset v SŘ prokazovat nevinu nějakým dojemným příběhem..
dk (2020-10-28, 18:59:12) +1

Ano, fízl v roli svědka je vždy pravdomluvný, objektivní, nezaujatý a neomylný, zatímco sprostý podezřelý/obviněný pravděpodobně lže, protože přeci fízl na tom nemá žádný osobní zájem a za lhaní by šel z uniformy do tepláků, zatímco sprostý podezřelý chce jen uniknout spravedlivému trestu, a z toho, že lhát na svoji obhajobu za určitých podmínek smí, podle železné logiky úřadů nepochybně plyne, že opravdu lže. I kdybychom aplikovali výše popsanou doktrínu (je to trochu parodované, až tak jednostranně to soudy v žádném případě neposuzují), tak v případě zákazu vycházení ani toto nepomůže.

Mějme hypotetického pravdomluvného fízla, jehož svědectví se 1:1 překlopí do skutkových závěrů rozhodnutí o přestupku. Bude-li tvrdit, že jste řídil bez pásů či za jízdy telefonoval, stačí to na naplnění znaků skutkové podstaty. Ale v případě zákazu vycházení mu nebude stačit tvrdit, že vás ve 2.00 viděl a legitimoval na ulici a odmítl jste mu sdělit, jaký k tomu máte důvod. Být venku samo o sobě zakázané není. Nesdělení důvodu také není přestupek, tuhle povinnost do opatření zapomněli napsat (můžeme tipovat, jak dlouho bude trvat, než se to vláda pokusí nějak „opravit“). No a bude-li fízl tvrdit, že jste byl venku a neměl k tomu důvod, tak ta část „neměl k tomu důvod“ už není svědectví, tedy nějaká objektivní skutečnost, kterou by fízl vnímal svými smysly (nejde-li o telepata), ale jen jeho hodnocení, a i kdyby ho úřad chtěl převzít, pořád to bude muset prokázat.

Něco jiného by bylo, kdyby se fízli místo pouhé bodové kontroly na někoho pověsili a zdokumentovali, co vlastně venku dělá, kam jde atp. Pak by obvinění neznělo „byl venku“, ale „Obviněný XY, toho času nezaměstnaný, v čase X-Y vykonával chůzi po ulici U směrem S, kde u čerpací stanice Č provedl zakoupení 5 lahví piva značky Nektar, zahájil konzumaci jednoho piva bezprostředně po odchodu z prodejny, tedy na místě veřejné přístupném, a poté se tento odebral na adresu A, která není jeho bydlištěm. Z místní znalosti a dalším šetřením bylo zjištěno, že se na adrese A zdržuje osoba O, se kterou obviněný v minulosti páchal majetkovou trestnou činnost.“ Z toho by už závěr o porušení opatření šlo učinit, resp. obrana by musela být sofistikovanější než jen pouhé mlčení.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #36 kdy: 29 Října 2020, 13:18:25 »

Btw nevíte, jestli se zákaz vycházení vztahuje i na jízdu automobilem?

Ano. Spíš by mě zajímalo v tomto ohledu.. MP může stavět lidi jen pokud má podezření na přestupek. Existuje však presumpce neviny a Policie ani MP se nesmí defaultně domnívat, že počínáte protiprávně.

Může teda MP vůbec v autě stavět lidi na kontroly, jestli neporušují zákaz? A nejen v autě, ale i osobně? 
Na základě čeho se domnívá, že bych mohl porušovat zákon? :D
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #37 kdy: 29 Října 2020, 15:09:49 »

Může teda MP vůbec v autě stavět lidi na kontroly, jestli neporušují zákaz? A nejen v autě, ale i osobně? 
Na základě čeho se domnívá, že bych mohl porušovat zákon? :D
Je to stejné jako kontrola občanek. Jste podobný hledané osobě. Nebo vás pochúzkář nezná ergo jste odjinud a je třeba vás prověřit.
IP zaznamenána

gogobrno

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 647
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #38 kdy: 29 Října 2020, 16:02:46 »

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/za-poruseni-nocniho-vychazeni-padly-na-liberecku-i-desetitisicove-pokuty-40340699#dop_ab_variant=0&dop_req_id=qPhhJmkSO0D-202010291456&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

„Mladík navíc neměl roušku a na otázku policistů, zda ví o tom, že porušuje epidemiologická nařízení, odpověděl, že to ví, ale že je mu to jedno,“ popsala policejní mluvčí Ivana Baláková.

To vypadá na pana Číkuse :-)
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #39 kdy: 29 Října 2020, 17:47:10 »

Nene, ten by jim to sice řekl, ale rozhodně by si nenechat dát pokutu příkazem :)
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #40 kdy: 29 Října 2020, 18:13:08 »

Ja si myslim ze ano, ale po vypsani bloku by si to rozmyslel :D
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #41 kdy: 29 Října 2020, 22:11:20 »

Musím se přiznat, že jsem včera po 21 hodině dělal takový malý průzkum. Mám zde v místě podezření na dva možná tři aktivní práskače. A zákaz vycházení je úplně ideální situace, jak si je proklepnout a stejně tak si proklepnout připravenost místních opičích a poloopičích složek.  Vybaven nahrávací technikou  jsem  dobře hodinu korzoval na vytipovaných známých okamerovaných místech, pod okny práskačů a na místech, kde jsem měl podezření, že jsou kamery. Výsledek? Nic, nic prostě zklamání a nuda.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #42 kdy: 30 Října 2020, 00:26:39 »

Nemohu spat a premyslim nad jednou teoretickou situaci, kdy by tri osoby, zamestnanci jednoho zamestnavatele, vyrazily rekneme v obytnem voze nekam do prirody, tam ho odstavili a stravili vikend.

Vse se sazmozrejme toci kolem usneseni vlady c. 1102 ze dne 26. rijna ( https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/omezeni-volneho-pohybu-1102.pdf ).

Behem dne me to netrapi, volny pohyb v prirode neni omezen, skupina osob bude sice vetsi dve, ale protoze se jedna o "zaměstnance vykonávajících práci pro stejného zaměstnavatele" (a nikde se nepise ze musi zrovna pracovat), povazuji to za bezproblemove.

Co me ale trochu trapi je omezeni volneho pohybu po 21. hodine.

Samotny vuz bude odstaven na nejspise verejne pristupnem parkovisti. Jak resit pobyt v nem? Tim, ze bude na verejnem miste a jen po dobu vikendu, pochybuji, ze se na to bude vztahovat pojem bydliste ci nejaka nedotknutelnost obydli. Zaroven co kdyby ti lide sedeli napriklad na lavicce pred nim.

Kdyby je snad nejaky prislusnik chtel resit, samozrejme by se s nim nebavili a chteli by to resit jako chlapi ve spravnim rizeni. Ale tak nejak by bylo fajn vedet kam to v budoucnu ubirat...

Napadlo me nekolik argumentu, ale vsechny si asi dokazu rozbit. Ale jeden z nich precijen vycuhuje a ac se mi zda dost kostrbaty a sileny, co vy na to?

Citace

I. zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky v době od 21:00 hod. do 04:59
hod. s výjimkou:
...

II. zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky v době od 05:00 hod. do 20:59
hod. s výjimkou:
...
  8. cest za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a pobytu tam

...

III. nařizuje
1. omezit pohyb na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat
v místě svého bydliště s výjimkou případů uvedených v bodech I a II,
...

To usneseni mi narizuje byt v miste bydliste ovsem s vyjimkou, kterou je napriklad pobyt v prirode. Ciste teoreticky (a predpokladam, ze mi to rozbijete), slo by toho vyuzit a tvrdit, ze narizeni 1./III neporusuji, protoze je tu vyjimka 8./II a nikde se nerika, ze narizeni ma take casove omezeni (casove ohraniceny je jen zakaz, nikoli narizeni)?

Navic oni se pohybovat nebudou, oni budou setrvavat na miste. Coz jim ani nic jineho nezbyva, protoze kvuli moznemu ovlivneni alkoholem nebude mozne z parkoviste odjet...

Materialni znak tu take neni - vlada toto opatreni zavedla (vlastne proc, oni ho neoduvodnili) asi aby snizili nakazu. Ale tri spolupracovnici, kteri jsou stejne spolu den co den a kteri se nebudou nijak pohybovat nerizene venku a nebudou mit moznost potkat nekoho jineho... Ale vime jak to s tim materialnim znakem u spravnich organu je... 
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #43 kdy: 30 Října 2020, 01:14:07 »

I. a II. vám zakazují volný pohyb - stricto sensu pro splnění těchto zákazů nemusíte být doma, ale jen se nesmíte potulovat v ulicích (a v noci teda ani v lesích). Tedy pokud budou zaměstnanci zavření v obytňáku a celou noc z něj nevystrčí paty a vyhmátla by je tam nějaká aktivní hlídka, nedovedu si představit, jak by argumentovali, že se jedná o volný, natož pak pohyb. Obratně se tomu dá vyhnout i u dalšího potenciálního problému s otázkou "bydliště", protože prostor obytného vozu není veřejným prostorem, takže vás nemusí trápit otázka osob sdílejících jednu domácnost ve vztahu k omezenému počtu osob na veřejnosti. Dokonce i ve III. se tomu podle mě dá vyhnout, jelikož odkazuje na výjímky ze zákazu, tedy (mj.) pobyt v rekreačních objektech - a tady už je to hodně fantazie a spíše pro pobavení, ale podařilo se mi vyhrabat rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 29. 5. 2017, sp. zn. 6 A 205/2013, dle kterého by rekreační objekt mohl být i maringotka, obytný vůz apod.

Jako zajímavá odbočka mi přide jízda autem, potažmo takovým obytňákem - podle mě jízda autem není volným pohybem ve smyslu toho nařízení.
IP zaznamenána

zdesu

  • Příspěvků: 321
    • Zobrazit profil
Re:Prokazování porušení zákazu vycházení
« Odpověď #44 kdy: 30 Října 2020, 05:25:59 »

Jezdím přes celé město do práce ráno na čtyři, ale nevšimnul jsem si, že by byla policie aktivní. Potkal jsem je, ale pouze se projíždí. Předpokládám, že už z důvodu nebezpečí nákazy koronou mají instrukce neprovádět kontrolní kontroly. Množství lidí kteří se půjdou jen tak projíždět v noci autem je si zanedbatelné a proto se to taky neřeší. MP a chodci, to je jinej level :)
IP zaznamenána