30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Ústní jednání v době nouzového stavu  (Přečteno 7147 krát)

ishick

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Ústní jednání v době nouzového stavu
« kdy: 13 Října 2020, 14:43:46 »

Zdravím vážení,

jsem předvolán na ústní jednání v jednom moravském městě, které by se mělo uskutečnit v době omezení provozu úřadů v souvislosti s jedním z posledních mimořádných opatření. Termín jednání je ve dne, kdy úřad má mít svých 5 hodin otevřeno, ale již ne v tomto rozsahu.

V opatření je uvedeno:
omezení rozsahu úředních hodin orgánů se neuplatní v případech, kdy
a) dosavadní rozsah úředních hodin orgánu nepřesahoval rozsah stanovený tímto krizovým opatřením,
b) by omezení rozsahu úředních hodin ohrozilo činnost orgánu nebo nepřiměřeně omezilo práva klientů/veřejnosti,
c) byl klientovi předem potvrzen termín k dostavení se na pracoviště orgánu.

Nepředpokládám, že samotné opatření je bianco šek na nedostavení se, termín můžu brát za potvrzený tím, že je stvořil úřad, práva bych si omezil, pokud bych se k jednání nedostavil.

Zároveň možnost posunout cokoliv v řízení na pozdější termín není úplně k zahození, i když k případné prekluzi je ještě daleko.

Nabízí se rozumná omluva z jednání - s někým covid-pozitivním jsem zatím neinteragoval (tak, že bych na to měl papír od hygieny či nařízenou karanténu), zároveň ale plukovník zavřel školy, bude potřeba se starat o děti a jejich vzdělání a z viru na úřadě můžu mít oprávněnou obavu i bez papíru, zvlášť když vláda úřad omezuje, aby nás ochránila.

Co si o tom myslíte? Dopady, s kterými já teď kalkuluju - pokud pošlu omluvu a úřad ústní jednání neposune, přijdu o jednoduchou možnost navrhnout předvolání svědků, na druhou stranu by vzhledem ke krizovému stavu mohl být bod do odvolání, že úřad neposunul a mě tak krátil na právech (nevím jak moc tohle hrotí ať už 1. nebo 2. instance). Svědci (příslušníci) na toto jednání pozváni nejsou, já bych byl rád, aby se v řízení objevili, minimálně bude zábava (ale jistotu, že je úřad předvolá nemám, pro něj je to už teď hotová a potvrzená věc).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #1 kdy: 13 Října 2020, 14:53:11 »

V tom opatření se píše něco o tom, že úřady sice nedostaly befelem všechno zrušit a zavřít, ale mají činnosti, kde dochází k osobnímu kontaktu s lidmi, omezit jen na nejnutnější míru a preferovat písemnou (zejm. elektronickou) či jiné distanční formy. Ústní jednání u tuctových přestupků bez výslechu svědků, provádění ohledání či nějakých důkazů nelistinné povahy jistě není nutné konat (pokud si to obviněný nevymínil), a je-li to třeba, jistě to není nezbytné v následujících 2-3 týdnech.

Pro začátek bych si tam zavolal a ověřil, jestli to nebudou odročovat, a pokud ne, rovnou bych se zeptal na odůvodnění nezbytnosti a neodkladnosti tohoto úkonu a pak to přeposlal jako zvědavý dotaz Červené Mikině na MV.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #2 kdy: 13 Října 2020, 18:07:45 »

Nevím jak u vás, ale u nás stačí zavolat doktorovi, že mám horečku a neschopenka je vyřízena telefonicky  :)
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #3 kdy: 13 Října 2020, 18:51:00 »

V jednom mém případu ústní jednání nadřízené na tento týden zrušili. Sice jen3 dny předem, ale věděl jsem, o co jde, tak jsem vyzvedl.
IP zaznamenána

ishick

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #4 kdy: 14 Října 2020, 15:02:34 »

Tak to vypadá, že úřad se k tomu zatím postavil tak, že nic rušit/přesouvat nebude. Úřední osoba pro můj případ tam prý teď tento týden není a úředník, co zvedl telefon, se vyjádřil, že o žádném posouvání neví.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #5 kdy: 02 Listopadu 2020, 14:01:11 »

Rád bych úřad (tedy raději konkrétního parazita) za nařízené ústní jednání na kterém si trvá někam udal. Ale komu - nadřízenému orgánu? Policii? Hygieně?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #6 kdy: 02 Listopadu 2020, 14:24:22 »

Začal bych novým návrhem na odročení (resp. omluvou, jak se to nadepíše není podstatné). Jak jsem pochopil, původní omluva plánovanou dovolenou je irelevantní, ubytovat vás z důvodu rekreace teď stejně nikde nemůžou, tedy je úplně stejně irelevantní, zda to SO akceptoval či ne.

Teoreticky byste to mohl zkusit původní důvody nějak modifikovat (že sice nejedete do hotelu, ale dovolenou už máte zaměstnavatelem nařízenou, a tak se budete místo rekreace starat o tetičku na druhém konci republiky, která s tím už počítá atd. atp., plus nějak argumentovat původnímu neuznání). Ale na to bych se vykašlal.

Spíš bych to postavil jinak - jako dotaz, zda s ohledem na platná opatření (č. 426/2020 Sb. do 3. 11.,
č. 445/2020 Sb. od 4. 11.) bude jednání odročeno a pokud ne, požádal bych (v režimu § 36(2) SprŘ) o vysvětlení, podle čeho je bezodkladné vedení jednání ve vaší věci nezbytně nutné či zda jde o plnění úkolů vlády České republiky směřujících k dosažení cílů nouzového stavu, a pokud bude SO na konání trvat, omluvit se z důvodů obavy o zdraví své a především svých zranitelných blízkých vzhledem k současné epidemiologické situaci (můžete vyhledat, kde AB, ministři a další autority radí osobní lockdown, který jako uvědomělý občan samozřejmě chcete v maximální míře dodržet). Pokud i v reakci na toto SO odpoví, že pokud nevybuchne jaderná elektrárna, děti se do škol vrátí jednání se konat bude, můžete podat obecnou stížnost podle § 175 SprŘ a klidně paralelně i nějaký obecný podnět kamkoliv jinam (asi spíš nadřízenému SO, než hygienikům, kteří vám odpoví nejdřív na Hromnice, ale to je vcelku fuk, klidně udělejte kobercový nálet, včetně dopisu pánovi v červené mikyně).
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 231
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #7 kdy: 10 Listopadu 2020, 09:01:05 »

V opatření je uvedeno:
omezení rozsahu úředních hodin orgánů se neuplatní v případech, kdy
a) dosavadní rozsah úředních hodin orgánu nepřesahoval rozsah stanovený tímto krizovým opatřením,
b) by omezení rozsahu úředních hodin ohrozilo činnost orgánu nebo nepřiměřeně omezilo práva klientů/veřejnosti,
c) byl klientovi předem potvrzen termín k dostavení se na pracoviště orgánu.
Nepředpokládám, že samotné opatření je bianco šek na nedostavení se, termín můžu brát za potvrzený tím, že je stvořil úřad, práva bych si omezil, pokud bych se k jednání nedostavil....Nabízí se rozumná omluva z jednání...Co si o tom myslíte?...

Sdílím svoji zkušenost, v den nařízeného jednání asi hodinu před jsem poslal e-mail s obecnou omluvou ve stylu:

"Vážení, omlouvám se Vám tímto, ale z důvodu dodržování krizových opatření Vlády ČR proti šíření koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ na území České republiky se nedostavím k ústnímu jednání nařízenému na ....... a žádám o změnu termínu jeho konání po skončení platnosti uvedených opatření".

Ouřada mi hned odpověděl taky na mail:
"Vážený pane....na základě obdržené omluvy z ústního jednání, které se mělo konat dnešního dne...Vám sděluji, že termín ústního jednání byl stanoven v souladu s nařízením Vlády ČR s ohledem na krizové opatření. Termín ústního jednání byl v rozsahu Vládou ČR stanovených úředních hodin, kdy úřední hodiny MÚ... jsou stanoveny...pondělí 8 – 10 a 13 – 16 a středa 8 – 10 a 13 – 16. Zaslaným předvoláním a nařízením ústního jednání byla dodržena veškerá krizová opatření Vlády ČR proti šíření koronaviru vztahující se na výkon státní správy a územní samosprávy. Na základě těchto skutečností není Vaše omluva řádně odůvodněna. Přesto jsem rozhodl Vaše důvody a omluvu s ohledem na současné dění a složitou situaci napoprvé uznat. Ve věci  bude stanoven nový termín ústního jednání, kdy o tomto termínu budete písemně vyrozuměn. Uvedená opatření Vlády ČR omezují, ale nikoliv zakazují výkon správního orgánu a vedení správního řízení. Z tohoto důvodu nelze čekat s nařízením ústního jednání a vedením dalšího správního řízení na ukončení platnosti opatření ze strany Vlády ČR, kdy v současné době nikdo není schopen toto ukončení platnosti opatření předjímat. V dalším případě již nebude správním orgánem omluva z totožných důvodu akceptována".

Jen pro zajímavost, text jsem opravil co do chyb v souvětí a překlepů...jakmile ouřada neděla kopíruj a vlož tak to je teda dílo...Možná se to dá nějak použít...
« Poslední změna: 18 Listopadu 2020, 07:01:45 od kacafirek »
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #8 kdy: 10 Listopadu 2020, 09:36:19 »

Zkusil jsem opět získat spis datovkou a odpověděli mi hned dva paraziti, pověřený parazit že nic nepošle a jiný parazit na 106, že jim v poslání spisu brání správní řád, že tam o tom nic není.
Kromě tradičních citací hospodárnosti, stanoviska ombudsmana atd jsem připojil i to nařízení vlády jak maj všecko dělat elektronicky a vyhýbat se kontaktům. To už fakt jedině tam dojít okopírovat spis a umlátit je tím srolovaným spisem.

pro srovnání, co rozesílá PČR, oddělení zbraní, tedy orgán a činnost o světelné roky důležitější než nějaký referent přes kamery

Informace o situaci na úseku státní správy v oblasti zbraní a střeliva v době nouzového stavu

Vážený pane, vážená paní,

s ohledem na přetrvávající nouzový stav a mimořádná opatření vlády přijímaná z důvodu šíření koronavirové nákazy a skutečnost, že většina těchto omezení bude trvat ještě minimálně do 20. listopadu t.r., si Vás dovolujeme blíže informovat o situaci na úseku státní správy v oblasti zbraní a střeliva.

Ministerstvo vnitra průběžně na svých stránkách aktualizuje stanoviska k postupu v oblasti zbraní a střeliva v souvislosti s nouzovým stavem a vyhlášenými mimořádnými opatřeními. Aktuální stanoviska je možné nalézt vždy zde: https://www.mvcr.cz/clanek/zbrane-strelivo-bezpecnostni-material-84336.aspx

 V rámci aktuální situace Vás upozorňujeme zejména na následující:

a)       s výjimkou registrace zbraně můžete většinu žádostí nebo jiných podání podle  zákona o zbraních učinit buď elektronicky nebo korespondenčně; důrazně doporučujeme prioritně využívat tento způsob komunikace s příslušným útvarem policie a minimalizovat tak nutnost fyzického kontaktu se správním úřadem,
b)      pro elektronické podání můžete využít rovněž e-mail, k jehož využívání jste Policii České republiky poskytl souhlas (a na který jste tedy obdrželi tuto zprávu); po dobu nouzového stavu se nevyžaduje zaručený nebo uznávaný elektronický podpis,
c)       formuláře žádostí, které lze přímo v elektronické podobě vyplnit, si můžete  stáhnout ze stránek Ministerstva vnitra zde: https://www.mvcr.cz/clanek/formulare-ke-stazeni-736999.aspx?q=Y2hudW09MTA%3d
d)      správní poplatek můžete uhradit rovněž převodem na účet (viz stanovisko Ministerstva vnitra uvedené výše).

Nejste-li si jisti konkrétními možnostmi postupu ve Vaší konkrétní záležitosti, využijte vždy nejdříve telefonického nebo e-mailového dotazu na Váš příslušný útvar policie. Veškeré potřebné kontakty na odbory služby pro zbraně a bezpečnostní materiál lze dohledat podle Vašeho trvalého bydliště v této mapě na stránkách Policie České republiky: https://www.policie.cz/SCRIPT/imapa.aspx
V současnosti nadále běží veškeré správní lhůty a doby platnosti. Pokud není z jakéhokoli vážného důvodu možné zákonem o zbraních stanovenou lhůtu dodržet, je třeba podle § 41 správního řádu bez zbytečného odkladu po odpadnutí překážky požádat příslušný útvar policie o prominutí zmeškání úkonu. V žádosti je třeba uvést konkrétní důvody, které v učinění úkonu ve lhůtě bránily, a současně případně připojit zmeškané podání.
IP zaznamenána

ishick

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #9 kdy: 29 Listopadu 2020, 11:31:35 »

Update k mojí situaci - moje úřední osoba byla pracovně neschopna i v den nařízeného jednání, po telefonátu přímo na úřad jsem nakonec byl spojen s někým náhradním, kdo měl dané jednání provést. Ten se vyjádřil tak, že oni dělají vše podle nařízení vlády, dodržují hygienická opatření a není tedy důvod jednání nekonat. O omluvě prý rozhodne moje úřední osoba, až bude pracovně schopná.
Později ve stejný den, jsem odeslal žádost o informaci o stavy řízení a pořízení kopie spisu elektronickou formou (že vzhledem k epidemické situaci dává smysl řešit co nejvíce věcí elektronicky) s tím, že se chci vyjádřit k podkladům pro vydání rozhodnutí do 7 dnů po obdržení spisu. Už je to víc jak měsíc, zatím ticho po pěšině.
IP zaznamenána

Lys

  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #10 kdy: 05 Prosince 2020, 16:19:26 »

Na základě tohoto tématu jsem vznesl dotaz, zda bude moje podání vysvětlení přesunuto s ohledem na vládní usnesení. Od šéfa odboru dopravy magistrátu jihočeské metropole se mi dostalo odpovědi, že termín podání vysvětlení není usnesením vlády dotčen.
Protože já jsem touto odpovědí dotčen byl, poslal jsem panu šéfovi stížnost. Uvidíme, jak to dopadne.
IP zaznamenána
"Každej nemůže bejt chytrej. Ty hloupí musej dělat výjimku, protože kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej."

ishick

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #11 kdy: 04 Ledna 2021, 18:35:10 »

Tak další update k případu - úřední osoba rozhodla, že omluva z důvodu obavy z nákazy v době výrazných vládních omezení a trvání nouzového stavu je nedůvodná a vydala rozhodnutí vinen.

Zároveň se nikdo nezabýval mou žádostí o informaci o stavu řízení, nedostal jsem žádnou odpověď, v rozhodnutí není zmíněna, kopii spisu mi samozřejmě taky neposlali, i když by člověk naivně očekával, že v době omezování potkávání osob budou postupovat tak, abychom to potkávání skutečně nějak omezili.

Určitě se odvolám (i když od odvolacího/potvrzovacího orgánu nemám žádná očekávání), pro spis se ještě stihnu zastavit osobně.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #12 kdy: 05 Ledna 2021, 01:00:19 »

...pro spis se ještě stihnu zastavit osobně.

Tak nezapomeňte roušku co nejjednodužší - nejlépe z trenek - pořádně kuckejte a stěžujte si na to že Vám není dobře.... aspoň je trochu vystrašíte :)

edit: Tohle samozřejmě jen pokud nemáte úředně nařízenou karanténu, nebo po pozitivním testu na covid - to byste si zadělali na problém s úmyslným šířením nakažlivé nemoci
« Poslední změna: 06 Ledna 2021, 23:01:38 od pk202 »
IP zaznamenána

ishick

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #13 kdy: 06 Ledna 2021, 19:09:56 »

Úřední osoba byla tak příjemná, že tam asi budu chodit častěji. Na tohle snad musí dělat talentové zkoušky  ;D

K věci - úřad v podstatě úplně ignoroval mou žádost o informace o stavu řízení (žádal jsem informace o řízení podle §36 SprŘ, v podobě kopie spisu do datové schránky) a mé stanovisko, že se chci vyjádřit k podkladům pro vydání rozhodnutí po obdržení kopie spisu. Toto obdrželi do datové schránky v den jednání, z kterého jsem se nedůvodně omluvil (ve spisu mohlo být o den později). Já teda upřímně ani nečekal, že by mi spis skutečně poslali (i když by to byl hezký pocit, že alespoň v krizové situaci budou vycházet lidem vstříc), ale neměli by se s touto žádostí nějak vypořádat?
IP zaznamenána

Lys

  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
Re:Ústní jednání v době nouzového stavu
« Odpověď #14 kdy: 07 Ledna 2021, 06:37:45 »

Já jsem v podobném, leč mírnějším případu, podal na parazity stížnost na porušování vládních opatření a listiny základních práv EU, kde je zakotveno právo na přístup ke spisu. Plakal jsem tam, že se nemůžu dostat ke spisu, aniž by to bylo zdraví ohrožující.
Sice moc nevěřím, že to pomůže, ale když si parazit ve stížnosti přečte své jméno, snad se mu trochu stáhnou poloviny. Je zvyklý na beztrestnost z titulu své funkce a najednou se mu dá ochutnat jeho vlastní medicíny.
Kdybyste chtěl, můžu Vám poslat kopii stížnosti.
IP zaznamenána
"Každej nemůže bejt chytrej. Ty hloupí musej dělat výjimku, protože kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej."