30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 13

Autor Téma: [LOST] Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"  (Přečteno 41833 krát)

pozemstan

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #75 kdy: 21 Února 2019, 17:25:44 »

k tomu titulování - aby nedošlo k nepochopení - já nejsu puritán a nemám s tím problém jakože základní prvoplánový - spíše jde o to, že to může být kontraproduktivní ve smyslu že v tom je určité citové zabarvení - a jakmile je někde citové zabarvení, člověk snadněji udělá chybu, něco podcení, atd.

jinými slovy já sám to nepoužívám a když to používá někdo jiný, tak mi to přímo nevadí, ale musím pak pečlivěji kontrolovat, co ten člověk píše

pokud je někdo profesionál a dokáže to oddělit, ok
IP zaznamenána

pozemstan

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #76 kdy: 21 Února 2019, 17:57:43 »

Citace
Tohle mi přijde, že i bez podrobné specifikace je vyložitelné jen jediným rozumným způsobem, zkrátka má cyklista tu stezku použít, vede-li podél silnice. Jelikož to není vázané na DZ, tak bude-li tvrdit, že si ji nevšimnul (nemohl/nemusel při plnění dalších povinností dle ZPPK všimnout), bude to otázka prokazování zavinění, ovšem v typickém případě, kde někde někde v poli vede silnice, vedle stezka a jinak široko daleko nic, asi nepůjde o udržitelnou obranu.

no, předpokládejme, že v ideálním případě (kdy je stezka v poli hned vedle silnice v konstantní vzdálenosti třeba 3 metry) je výklad zřejmý (i když mi to jako občanovi z toho zákona rozhodně nevyplývá, ale to teď ponechám stranou) - jak to bude v případě, že na začátku to bude kilometr pěkně souběžné a na konci to uhne o 50 metrů vedle a bude to ústit do úplně jiné silnice? (což je zrovna můj případ) a já bych pak chtěl jet na druhou stranu než to od té silnice uhne - což je stále ten můj reálný případ

a jak to bude v případě, že těsně předtím než bych najel na tu stezku, tak uhnu na kolmou silnici a celé to velkou oklikou objedu po úplně jiné silnici? jak daleko musím být od výchozího bodu té stezky, aby nademnou "měla moc" a povinně mne vcucla jako černá díra? tedy jak je definovaný její "horizont událostí"? :-) mi to rozhodně v tom zákoně nějak chybí

pak by mne zajímalo, jak velkou část té stezky musím "užít"? ani to v tom zákoně není - formálně vzato jsem tu stezku užil - stáli jsme na ní s PČR a jel jsem po ní pak zbytek cesty domů

to mi připomíná další příhodu s touto stezkou a PČR - jel jsem po ní asi před měsícem a cestou vidím jejich auto přímo na stezce (!) jak prostředkem couvají rovnou proti mně - vůbec se nenamáhali nějak uhnout ke kraji, klidně by mne přejeli (řídila ženská) - dojel jsem kousek dál a tam bylo vyloženě jezero - záplava, nedalo se jet, tak jsem to otočil a cestou zase s velkými obtížemi jsem předjel to couvající auto, které se zase nenamáhalo mi to nějak usnadnit a jelo prostředkem - kudy jsem pak v takové situaci měl legálně jet v daném směru?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #77 kdy: 21 Února 2019, 18:06:22 »

já nejsu puritán a nemám s tím problém jakože základní prvoplánový
Už jen to, že vám to stálo za úplně zbytečný komentář, že se v tom nadále se patláte, a nyní nově například veřejně deklarujete, že budete používání nehezkých označení pro policajty používat jako jakýsi indikátor méně kvalitního textu (který „musíte pečlivěji kontrolovat“), dokazuje, že s tím patrně máte problém zcela zásadní. Na to, že jste tu nový, navíc deklarovaně přicházíte z „jámy lvové“, jsme se toho o vašich představách, pocitech, a jak bychom se jim měli přizpůsobit, na můj vkus dozvěděli o mnoho víc, než by v dané situaci bylo adekvátní ...
IP zaznamenána

pozemstan

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #78 kdy: 21 Února 2019, 18:17:35 »

nepsal jsem nikde, že by se měl někdo přizpůsobit a obecně ani nemám ve zvyku psát něco mezi řádky

zato mám ve zvyku reagovat na výtky, které směřují mým směrem (pokud je považuji za neoprávněné), to je celé

dává to teď  smysl?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #79 kdy: 21 Února 2019, 18:26:37 »

jak to bude v případě, že na začátku to bude kilometr pěkně souběžné a na konci to uhne o 50 metrů vedle a bude to ústit do úplně jiné silnice? (což je zrovna můj případ) a já bych pak chtěl jet na druhou stranu než to od té silnice uhne - což je stále ten můj reálný případ
Na kole jsem naposledy jel asi v 17 letech, tak mne opravte, jsem-li úplně mimo, ale pokud vím, tak cyklostezka není nic jako dálnice, na kterou by bylo dovoleno najíždět a opouštět ji jen v přesně definovaných bodech. Brání vám něco v tom místě, kde se stezka odděluje od paralelní silnice, po které chcete pokračovat, přejet na tu silnici?

Pokud by pravidlo povinného užití cyklostezky znamenalo jet po ní např. jen pár desítek metrů (a složitě se dostávat na ni či zpět na silnici), tak formálně stále půjde o porušení daného pravidla, ale zřejmě by se dalo dovolat absence materiálního aspektu.

a jak to bude v případě, že těsně předtím než bych najel na tu stezku, tak uhnu na kolmou silnici a celé to velkou oklikou objedu po úplně jiné silnici? jak daleko musím být od výchozího bodu té stezky, aby nademnou "měla moc" a povinně mne vcucla jako černá díra? tedy jak je definovaný její "horizont událostí"? :-) mi to rozhodně v tom zákoně nějak chybí
Cítíte se být fotonem, resp. blížíte se na svém velocipédu rychosti světla, že vás černá díra vtáhne teprve tehdy, dostanete-li se k jejímu horizontu události? Jinak viz výše, IMHO nad vámi má ta stezka moc v celé délce, kdy vede podél silnice, nikoliv jen v okolí „vstupních bodů“.

pak by mne zajímalo, jak velkou část té stezky musím "užít"? ani to v tom zákoně není - formálně vzato jsem tu stezku užil - stáli jsme na ní s PČR a jel jsem po ní pak zbytek cesty domů
Jasně, slovíčkaření. Doporučuji 1) přečíst si nějakou základní literaturu o interpretaci práva a 2) zkusit takovou argumentaci v reálu. Pak pokračujme v diskusi.

to mi připomíná další příhodu s touto stezkou a PČR - jel jsem po ní asi před měsícem a cestou vidím jejich auto přímo na stezce (!) jak prostředkem couvají rovnou proti mně - vůbec se nenamáhali nějak uhnout ke kraji, klidně by mne přejeli (řídila ženská) - dojel jsem kousek dál a tam bylo vyloženě jezero - záplava, nedalo se jet, tak jsem to otočil a cestou zase s velkými obtížemi jsem předjel to couvající auto, které se zase nenamáhalo mi to nějak usnadnit a jelo prostředkem - kudy jsem pak v takové situaci měl legálně jet v daném směru?
Pokud je stezka objektivně nesjízdná, tak neexistuje povinnost ji užít, zákonem nelze uložit nesplnitelnou povinnost. Pokud sjízdná sice je, ale s neúměrnými obtížemi, tak viz výše, užití silnice by pak mělo být kryto absencí společenské škodlivosti. Chová-li se PČR jako hovado - opět viz výše, z toho neplyne pro výklad abstraktních ustanovení ZPPK naprosto nic.

nepsal jsem nikde, že by se měl někdo přizpůsobit a obecně ani nemám ve zvyku psát něco mezi řádky

zato mám ve zvyku reagovat na výtky, které směřují mým směrem (pokud je považuji za neoprávněné), to je celé

dává to teď  smysl?
Ne.
IP zaznamenána

pozemstan

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #80 kdy: 21 Února 2019, 18:49:38 »

Citace
Brání vám něco v tom místě, kde se stezka odděluje od paralelní silnice, po které chcete pokračovat, přejet na tu silnici?

ano, je tam prudká mez, místy keře - ta stezka vede vedle silnice, ale průměrně asi 2 metry pod její úrovní (včetně místa, kde se odchyluje od silnice)

a aby to nebylo úplně jednoduché, na druhé straně silnice je v celé délce nijak značkami neznačená stezka - rovněž souběžně se silnicí a rovněž oddělená mezí

Citace
IMHO nad vámi má ta stezka moc v celé délce, kdy vede podél silnice, nikoliv jen v okolí „vstupních bodů“

"moc" v celé délce podél silnice tedy chápu, ale v tomhle místě dotazu mi šlo právě o ty vstupní body (protože jsou na nich příkazové značky) - jak moc jsou "určující"? jakože mi přikážou vpodstatě změnit směr mé jízdy? přijedu kolmo, ale míjím tu značku C9a - tzn. musím zatočit na stezku anebo si můžu jet dál kolmo a ten vstupní bod (značku) můžu ignorovat?

jinak zbytku rozumím nebo věřím :-), díky
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #81 kdy: 21 Února 2019, 20:46:59 »

zákonem nelze uložit nesplnitelnou povinnost
Tak ten byl dobrej :-)
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 755
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #82 kdy: 21 Února 2019, 21:39:34 »

...
 (snažím se i za úřadem a orgánem vidět obyčejného člověka), ...
obyčejný člověk, dělá třeba pokladní v supermarketu
ta Vás nechce prvoplánově okrást, protože co namarkuje, to musí být v kase
tam můžete být shovívavý, protože když na to upozorníte nadřízeného, tak Vám drobné vrátí a pravděpodobně pokladní potrestá
aby se totéž stalo ve správním řízení, je běh na dlouhou trať a vždy bez závěrečného potrestání
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #83 kdy: 22 Února 2019, 01:26:01 »

ano, je tam prudká mez, místy keře - ta stezka vede vedle silnice, ale průměrně asi 2 metry pod její úrovní (včetně místa, kde se odchyluje od silnice)[...]"moc" v celé délce podél silnice tedy chápu, ale v tomhle místě dotazu mi šlo právě o ty vstupní body (protože jsou na nich příkazové značky) - jak moc jsou "určující"? jakože mi přikážou vpodstatě změnit směr mé jízdy? přijedu kolmo, ale míjím tu značku C9a - tzn. musím zatočit na stezku anebo si můžu jet dál kolmo a ten vstupní bod (značku) můžu ignorovat?
Řekl bych, že řešení všech těchto otázek spočívá ve výkladu slov „povinen užít“ z předmětného ustanovení (a to výkladu standardním, rozumném, založeném na kontextu a smyslu dané úpravy, nikoliv fantasmagorickém typu užít = 1x ročně se dotknout). Je-li mezi stezkou a silnicí vodní příkop hlídaný aligátory, tak skutečně povinnost užít stezku nezahrnuje nutnost příkop i s kolem přeplavat. Aplikuje se selský rozum, povinnost užít znamená najet na stezku na prvním k tomu vhodném místě. Na druhou stranu, s dopravní značkou to souvisí jen velmi volně. Především bych nepřeceňoval že jde o příkazovou značku - jelikož to, co C9a přikazuje cyklistům, je zcela obsaženo i v ZPPK (a doplněno o řadu dalších povinností), nezměnilo by se na obsahu práv a povinností vůbec nic, kdyby šlo jen o informativní značku. Nevidím podrobně do technických záležitostí dopravního značení, ale od boku bych řekl, že primárním důvodem, proč jde o kulatou značku, je především to, že je to tak stanoveno v Úmluvě o silniční signalizaci (Vídeň 1968), a bez významu není ani to, že právě tato značka zakazuje užít stezku jiným účastníkům (např. řidičům aut), tedy pokud jsem nic nepřehlédnul, tak toto plyne skutečně jen z té značky, nikoliv přímo ze zákona. Ale jelikož povinnost užít stezku není přímo na DZ vázána, je nutné ji užít i na nějakém křížení či jiném místě, kde lze najet, i když tam taková značka není. Samozřejmě v tu chvíli se opět otevírá otázka, jak má cykloun bez značky vědět, že to je cyklostezka (a jakého druhu, pokud u té smíšené o povinosti ze shora rozvedených důvodů pochybujeme, resp. může to záviset na detailech jako existenci odděleného cyklo- a chodco-pruhu), ale viz výše, to má vliv jen na případnou absenci zavinění, nikoliv na existenci povinnosti jako takové.

Jiná věc je, že v civilizovaném systému by dodržování dané povinnosti bylo ponecháno primárně samoregulaci a autoritativně řešeny jen poruchové stavy, např. pokud by si cykloun rozbil hubu na silnici na pro cyklisty nevhodně řešeném odvodňovacím kanálu, nedomohl by se ničeho po správci komunikace, když měl jet po stezce. Nebo při kolizi s autem by se zohlednilo (zpravidla jako spoluzavinění), pokud tam ze stejného důvodu neměl cyklista co pohledávat. Preventivně by na to opičáci maximálně upozorňovali, nikoliv generovali čtyřciferné pokuty. Že u nás je možné o takové blbosti vést správní řízení (s možnou soudní dohrou) a z toho důvodu pitvat příslušná ustanovení na prvočinitele, není ani tak problém nepřesně napsaného zákona, jako spíš těch opičáků.
« Poslední změna: 22 Února 2019, 01:41:33 od hh »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 898
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #84 kdy: 22 Února 2019, 02:30:34 »

chápu, snad jen to občasné zbytečně nepěkné titulování příslušníků by se asi nemuselo hrotit
....
odjeli (!) a koně mi nechali na krku
.....
Co si ale o nich myslet, že se tak zachovali?
No já si myslím, že se zachovlali jako zmrdi....a protože jsem se od této sorty lidí (PČR, MP) z 99% jiného chování za posledních cca 50 let (s vyjjímkou několika let cca 1990-1995) lepšího chování nikdy nedočkal, myslím že jsem oprávněn je nazývat zmrdy zcela paušálně, byť tuším že sem tam se asi najde nějaká vyjjímka, kterou jsem bohužel doposud nepoznal.
IP zaznamenána

pozemstan

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #85 kdy: 22 Února 2019, 12:52:52 »

Řekl bych, že řešení všech těchto otázek spočívá ve výkladu slov „povinen užít“ z předmětného ustanovení (a to výkladu standardním, rozumném, založeném na kontextu a smyslu dané úpravy, nikoliv fantasmagorickém typu užít = 1x ročně se dotknout).

chápu, díky - tady mi tedy "jenom" chybí zkušenosti rozlišit, co se považuje za "rozumný" výklad, ale vím o tom a tímhle tady se alespoň trochu "kalibruji".

Ještě se zeptám na další konkrétní situaci v daném místě (myslím, že to zde můžu uvést, stejně je to v původním vláknu na BF) https://mapy.cz/zakladni?x=16.6420188&y=49.3812283&z=18 - předpokládejme, že pojedu z jihu na sever po silnici a rozhodnu se jet po té neznačené cyklostezce co je nalevo u potůčku a vjedu na ni. Pak se rozhodnu, že po téhle stezce by se jelo špatně (bláto např.) a vrátím se zpět k silnici. Najedu do silnice a pokud bych měl přejet na tu značenou cyklostezku (je napravo od silnice), musel bych jednou odbočit doleva a pak hned přejet do protisměru, sesednout asi ještě na silnici z kola, protlačit se přes retardér se zábradlím a pak bych byl teprve na cyklostezce - jinými slovy dvojnásobné nebezpečné odbočování vlevo s dost pravděpodobným zdržením se přímo uprostřed křižovatky bez dostatečného předstihu na volbu ideální stopy a vyhodnocení dopravní situace. Byla by tohle ještě dostatečně smysluplná omluva, proč bych na tu cyklostezku nenajel a rovnou bych nezůstal na silnici? (kde se dá celkem rychle po přejetí do protisměru schovat za krajnicí a člověk se vůbec nemusí pohybovat nebezpečně uprostřed silnice)
IP zaznamenána

pozemstan

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #86 kdy: 22 Února 2019, 13:14:50 »

No já si myslím, že se zachovlali jako zmrdi...

asi to tak bude - a už asi vím, kde mi "to" vázne - já většinou svou komunikací a celkově přístupem lidi kolem sebe irituju, takže už jsem si tak nějak zvykl, že se ke mně nechovají zrovna 2x fér - a většinou i u PČR to automaticky připisuju téhle mé "vině" (která je samozřejmě značně diskutabilní - na jednu stranu jaktože se to druhým lidem takhle pravidelně nestává, ale na druhou stranu většinou není přítomen žádný logický důvod, vyjma zbytečných emocí) - i na tom BF už mám za těch pár měsíců poměrně velký "fanklub" lidí, co jim "trochu vadím"

akorát ten kůň mne měl rád, ale toho jsem zase nemusel já... :-D
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 654
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #87 kdy: 22 Února 2019, 13:19:33 »

já většinou svou komunikací a celkově přístupem lidi kolem sebe irituju,
Já s vámi souhlasím.
IP zaznamenána

pozemstan

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #88 kdy: 22 Února 2019, 13:28:53 »

Citace
Já s vámi souhlasím.

jako vnější pozorovatel nebo jako dotčený subjekt?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 654
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení kvůli nevyužití "cyklostezky"
« Odpověď #89 kdy: 22 Února 2019, 13:57:24 »

 :) já tu vaši hru hrát nebudu.  Souhlasím s vámi jako gumidos.
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 13