30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...  (Přečteno 2434 krát)

František Dobrota

  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil

Ja ty prusery snad pritahuju. Potrebuju cas od casu tazne zarizeni na auto, na me bezne pouzivane auto tazne neni mozne protoze delaji jen manualni a na nektere auta to proste neni prijatelne. Tak jsem se rozhodl koupit vrak v cene tazneho. Vsechno vypadalo OK az do momentu prohlidky kdy jsem zjistil ze majitelem je cigos. Driv jsem to nepoznal, psanny projev jako ze na 2-, s obcasnou hrubkou, nenabyl jsem dojmu ze si pisu s idiotem. Technicky stav naprosto zalostny, ale ani to mne nevadilo, zainvestoval jsem a nakoupil nove veci. Takze jsem za auto zaplatil, zajeli jsme na postu pro plnou moc k prepisu a odjezd.

Auto jsem jeste neprepsal, platim POV a zatim neni ve stavu ze by mohlo absolvovat EK. No a vcera telefon ze soukromeho cisla, zvednu, policie ceske republiky a vedeli ze jsem koupil to auto. Chtelli smlouvu, nejakou komunikaci ktera probihala. Proc to chteji samozrejme nerekli. Domluveny termin na podani vypovedi. Prodavajici byl zapsan jako majitel i provozovatel, o krap v exekuci zjevne nejde, to by se ozval exekutor a ne pomahaci.

Zajimaji se o to kolegove z jeho bydliste, ale pro vytezeni volal pomahac z oddeleni v mem meste, ze kolegove pozadali.

Mam v planu tam jit abych se dozvedel duvod a zjistil jestli bude nejaka pripadna exekuce abych do toho dal neinvestoval. Jak dalece s tim pomahacum pomuzu je otazka druha, to asi podle toho o co se bude jednat.

Netusite nekdo co by mohl dotycny provest ze se o jeho byvalou plecku zajima hospodarska kriminalka? Vzhledem k tomu ze chteji smlouvu predpokladam ze jim ji byvaly majitel nedal. Vrta mne to hlavou, zajimave je jak na mne prisli, nejspis pres to mnou placene POV.

Jelikoz jsem podavat vysvetleni jeste nebyl, pokud mne neseznami s duvodem proc to chteji, muzu odmitnout vypoved a jit si po svych? Je pravdepodobne ze mam jak inzerat tak i komunikaci s prodavajicim, ale netusim zdali jim to mam davat nebo ne. Zarazi mne ze se zajimaji o vec v tak male hodnote.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...
« Odpověď #1 kdy: 26 Srpna 2020, 10:12:21 »

Proč se s prodavači hrnců vlastně bavíte?
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...
« Odpověď #2 kdy: 26 Srpna 2020, 10:39:20 »

Nestojim o to aby se o mne zacali nejak extremne zajimat ani o ostudu ze by prijelo fizlacke auto pred barak a o cokoliv se snazili. Zatim jsem jim nic nerekl, pouze prislibil soucinnost s tim, ze se dostavim. Domnivam se ze jelikoz se mne to nejakym zpusobem tyka, je vhodne minimalne zjistit o co jde a jak by mne to mohlo pripadne postihnout. A jelikoz si neumim vubec vybavit co by mohl vymamlasit aby se o prodane auto zacala zajimat hospodarska kriminalka tak jsem se zeptal. Ono to jeste ¨nejak¨ jezdilo kdyz jsem to kupoval, taky mohli neco s tim autem vykrast a auto nasledne prodat, nevim.

Fakt se nechci dozit toho ze pro mne prijedou a budou se ptat co jsem delal tehdy a tehdy, ze moje auto bylo natocene pri kradezi bankomatu a ze se mam priznat jako chlap. Pripada mne minimalne rozumne zjistit o co jde.

Nebo se mylim?
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...
« Odpověď #3 kdy: 26 Srpna 2020, 12:09:23 »

Krádeže, vloupačky a přepadení nedělá hospodářská.
Může jít o podvod, neplacení výživného, krácení daní atp.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...
« Odpověď #4 kdy: 26 Srpna 2020, 12:11:06 »

František Dobrota> Jakoukoli spoluprací s fízlem si vždy jen a pouze ublížíte.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...
« Odpověď #5 kdy: 26 Srpna 2020, 12:19:18 »

Podani vysvetleni je o tom, ze se fizl pta, Vy odpovidate. Nemusi Vam nic vysvetlovat, nemusite se nic dozvedet a pochopit "proc". V horsim pripade bude podane vysvetleni pozdeji jedinym dukazem, ze jste vedel... a pomohl timto ucelovym prevodem zakryt neco, co uz zaznelo nize.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...
« Odpověď #6 kdy: 26 Srpna 2020, 12:31:44 »

František Dobrota: Povinnost podat vysvětlení/výpověď, předložit nějaké dokumenty atp. obecně máte (a můžou vás k tomu fízli nutit pokutami, předvedením, nebo i jinými ne úplně čistými metodami v poslední době popisovanými jako zakleknutí). Pokud se ovšem na vás nevztahuje právo vysvětlení/výpověď odepřít typicky z důvodu, že byste sebe či blízkou osobu vystavil riziku stíhání za TČ nebo přestupek.

Což je takový začarovaný kruh, protože jestli sobě či blízkým způsobíte riziko stíhání za nějaký delikt málokdy můžete s jistotou vědět. Právo na odepření se taky snadno může zacyklit, když budete tvrdit, že máte dobrý důvod pro odepření, ale nejste povinen to nikomu vysvětlovat, protože ze zřejmých důvodů právo vysvětlení odepřít dopadá rekurzivně i na tyto důvody. Ale bacha, jedna věc je o tom takto v klidu teoretizovat, a druhá věc je praxe, kde vám nasraný fízl zkrátka pokutu vyměří a na vás pak je se tomu u soudu bránit.

V každém případě ale ten, kdo má nějaké informace fízlům dodat, má právo, aby mu předtím bylo alespoň rámcově sděleno, o co a proč se jedná, právě z důvodu, aby si mohl vyhodnotit, jestli náhodou nemá právo výpověď odepřít. No a konkrétně v případě, že jste auto koupil, ale v zákonné lhůtě nepodal žádost o přepis v registru, máte minimáně tento důvod se o tom s nikým nebavit a žádnou smlouvu jim neukazovat ...
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...
« Odpověď #7 kdy: 26 Srpna 2020, 14:34:34 »

Predpokladam ze nejlepsi reseni to bude nalozit, udelat evidencni kontrolu a prepsat.

Vypovedet ze v nedavne dobe jsem na inzerat koupil vozidlo, smlouvu jsem nekam zalozil, neumim dohledat. Vozidlo neni provozovano a stoji na mem pozemku. Vic k tomu stejne asi nebudu mit co rict.

Nebo se z terminu omluvit a co dal? Predvolani predpokladam poslou, budu to oddalovat a nejspis se tomu stejne nevyhnu.

Vyzivne by to mohlo byt, se nejak okrajove zminil o byvale, ale nevim co, bylo mne to tak nejak uplne jedno..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...
« Odpověď #8 kdy: 26 Srpna 2020, 14:58:23 »

Myslel jsem to trochu jinak.

Pokud k věci chcete přistoupit pragmaticky, tak je-li vaše angažmá takové, jak jste ho popsal, tedy že jste přes inzerát koupil křáp a s prodejcem nemáte žádné jiné vazby, nemusíte se fízlů bát a klidně s nimi spolupracujte. Stále ale platí 2 zásady - 1) nejdřív zjistit, o co jde, alespoň zhruba, aby bylo jasné, že se opravdu nevystavujete žádnému riziku a 2) zdrženlivost, méně je více. U spousty jinak normálních lidí se ve chvíli, kdy se připletou k něčemu, co vyšetřuje PČR, aktivujou nějaké latentní geny, a ve snaze být užitečný a důležitý se začnou chovat aktivněji než filmový Hujer. Je třeba sám sebe hlídat - odpovídat jen na to, na co se fízl ptá, co nejjednodušším způsobem, nic si nedomýšlet, nebát se slov jako nevzpomínám si, nevím, netuším, neznám ...

Pokud jde o lhůtu na přepis, tak ať už je důvod zájmu PČR o křáp libovolný, nesoulad v registru je určitě netrápí, ani to nikam nebudou hlásit. Takže ani tajit písemnou smlouvu není nutné (na druhou stranu, když jim řeknete, že jste auto koupil tehdy a tehdy za 5k, platil jste hotově, máte ověřenou PM kvůli přepisu, ale jestli jste napsali písemnou smlouvu si už nepamatujete, tak tím určitě nic nezkazíte).

Pokud byste ale z libovolného důvodu místo popsané zdrženlivé spolupráce raději volil metodu nas*at, tak kdyby šlo do tuhého, opožděný přepis je naprosto neprůstřelný důvod, pro který vám hrozí postih za přestupek, a který vám dává legitimní právo spolupráci odepřít.
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...
« Odpověď #9 kdy: 26 Srpna 2020, 15:37:20 »

Po zkusenostech u svych nejblizsich kdy podani vysvetleni znamenalo v konecne fazi 'se odsuzuje k podminecnemu trestu a zakazu cinnosti' mam fizly v takove lasce ze bych je hladil a hladil - vsak vy vite jak to je -) Slo o zmeneny udaj v nejake kolonce danoveho priznani, financak podal TO na neznameho pachatele pro kraceni dane ( misto castky zmeneno na 0 protoze castka byla spatne ) a uz bylo vymalovano. Kdyby byla drzena huba a jedinnou odpovedi bylo odmitam vypovidat vysetrili by kulove... Jenze pri podani vypovedi bylo vypovezeno, pote bylo vzneseno obvineni a uz to jelo. Nejaka mala podminka a rok zakaz cinnosti. Od te doby fizlum neverim a ani jim nehodlam jakkoliv pomahat. Nikoho nezajimalo proc tak bylo ucineno, meli pitomce co podal vysvetleni.

Mam spatnou pamet, na nektere veci si absolutne nepamatuju... Ale ani si nechci delat ostudu ze mi postacka bude nosit predvolani nebo ze si prijedou domu, to bych sousedum udelal prilis velkou zabavu.

Dekuju moc za pomoc.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Podani vysvetleni, hospodarska kriminalka, jak jinak nez telefonicky...
« Odpověď #10 kdy: 26 Srpna 2020, 21:47:26 »

určitou možnost představuje, kdy vám krátce po usazení u vyšetřovatele předloží papír, se kterým se máte seznámit a pak jej podepsat
2x jsem na to reagoval tak, že jsem mu řekl, že jsem si myslel, že tam jsem proto, aby se něco dozvěděl
ovšem jakmile mu tohle podepíšu, tak už můžu jen využít svého práva nevypovídat

pak mi překvapivě ochotně sdělil, čeho se to konkrétně týká a v jakém se dosud nacházím postavení
něco jsem mu k tomu řekl a vzápětí sepsal protokol, kde bylo uvedeno
"Po poučení odmítl vypovídat..."
IP zaznamenána