30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží  (Přečteno 4466 krát)

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« kdy: 11 Srpna 2020, 22:36:59 »

Zdravím,

lze nebo nelze podle občanského zákoníku odstoupit od kupní smlouvy před převzetím zboží? Kočkuju se s jedním eshopem a ten tvrdí, že lze odstoupit až po převzetí zásilky. Díky za odpovědi.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #1 kdy: 11 Srpna 2020, 23:09:04 »

Standardně lze odstoupit až po převzetí. Ale spoustu eshopů má ve svých podmínkách, že objednávku lze zrušit před její expedicí (nebo podobně). Ale eshopy nepřevzetí obvykle nehrotí, i když je to pro ně ztráta. Více třeba na https://pravniradce.ihned.cz/c1-65885730-nevyzvednute-objednavky-stoji-e-shopy-miliony-nektere-za-ne-davaji-pokuty
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #2 kdy: 12 Srpna 2020, 07:21:57 »

Bohužel jde o chybu zákonodárce, jelikož v čl. 40 preamble směrnice 2011/83/eu, kterou NOZ implementuje, se hovoří o možnosti odstoupit od smlouvy již před převzetím zboží, ale zjevně se na to zapomnělo. Následující výklad se různí podle toho, jak je kdo ochranářský vůči spotřebiteli - v zásadě by to mělo být možné, vymáhat to ale může být složité a když už vám zboží přijde, tak jej prostě pošlete zpět a soudit se zřejmě nebudete (platí pro obě strany).
« Poslední změna: 12 Srpna 2020, 07:30:48 od IZS »
IP zaznamenána

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #3 kdy: 12 Srpna 2020, 08:36:36 »

Jde mi o to, že jsme si z uloženky nestihl vyzvednout zboží, před tím jsem ale stihl odstoupil od smlouvy. Jenomže mi eshop tvrdí, že odstoupit lze až po převzetí zboží a chce po mně náklady cca 160,- za zpětné odeslání atd. Teď proběhlo mezi mnou a eshopem docela dlouhé kočkování, tak chci mít jistotu, že pravda je na mé straně. Ale jak jsem pochopil z příspěvků výše, tak pravda je asi uplně uprostřed :) Jinak mě docela zaujalo toto stanovisku ČOI: https://www.coi.cz/faq/a-kdy-mohu-od-smlouvy-odstoupit-5/ Snažil jsem se najít nějaké podklady, které by potvrzovali toto stanovisko, ale nic jsem nenašel. Nevíte, o nějakým soudním případu, který by se podobal mému problému? Díky moc všem za odpovědi...
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #4 kdy: 12 Srpna 2020, 09:19:13 »

Není lepší se prostě s e-shopem dohodnout? To není úřad, ale firma, která poskytuje služby. Vy jste si je objednal, pak si to rozmyslel a na straně toho obchodu vznikly náklady.
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #5 kdy: 12 Srpna 2020, 09:49:17 »

Je smutné, že mu vznikly náklady - to je ale na dnešním trhu riziko spojené s dálkovým prodejem konečnému spotřebiteli. Zboží se mu vrátilo zpátky, od smlouvy jste odstoupil a vy uplatňujete vrácení všech peněžních prostředků za nákup (včetně dopravy).

§ 1832

(1) Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, vrátí mu podnikatel bez zbytečného odkladu, nejpozději do čtrnácti dnů od odstoupení od smlouvy, všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem. Podnikatel vrátí spotřebiteli přijaté peněžení prostředky jiným způsobem jen tehdy, pokud s tím spotřebitel souhlasil a pokud mu tím nevzniknou další náklady.

Tím to pro vás končí - samozřejmě pokud chcete sdílet náklady za dopravné z principu tak vám nic nebrání (stejně tak mu můžete přidat za prokliky na heurece, ppc kampaň na googlu, nežiji na údržbu stránek atd.) - ale fakticky Vám žádná taková povinnost nevzniká a ze strany prodejce by z pohledu nákladů nebyl žádný rozdíl, pokud byste zboží převzal, nebo ne.
IP zaznamenána

arwi

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #6 kdy: 12 Srpna 2020, 10:09:34 »

Stalo se mi 2x, že jsem objednal zboží a prodejce nedal nijak vědět (ani potvrzení, nic). Objednal jsem jinde a zboží dostal bez problému.
Po nějakém čase se jednou ozval původní obchod a ve druhém případě rovnou dopravce, že mi veze zboží.
Zatím vždy zafungovalo:
Vzhledem k výše zmíněným okolnostem tímto oznamuji, že odstupuji od kupní smlouvy č.20158849 podle ustanovení § 1829 odst. 1 ve spojení s § 1818 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.

https://www.kurzy.cz/zakony/89-2012-obcansky-zakonik/cast-4-hlava-1-dil-4-oddil-2-pododdil-1/

Když se k tomu případně přimontuje výše zmíněný § 1832, tak je to jasné.

S těmito vícenáklady musí prodejce počítat v ceně dopravy + případné dobírky
IP zaznamenána

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #7 kdy: 12 Srpna 2020, 10:26:23 »

Je smutné, že mu vznikly náklady - to je ale na dnešním trhu riziko spojené s dálkovým prodejem konečnému spotřebiteli. Zboží se mu vrátilo zpátky, od smlouvy jste odstoupil a vy uplatňujete vrácení všech peněžních prostředků za nákup (včetně dopravy).

§ 1832

(1) Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, vrátí mu podnikatel bez zbytečného odkladu, nejpozději do čtrnácti dnů od odstoupení od smlouvy, všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem. Podnikatel vrátí spotřebiteli přijaté peněžení prostředky jiným způsobem jen tehdy, pokud s tím spotřebitel souhlasil a pokud mu tím nevzniknou další náklady.

Tím to pro vás končí - samozřejmě pokud chcete sdílet náklady za dopravné z principu tak vám nic nebrání (stejně tak mu můžete přidat za prokliky na heurece, ppc kampaň na googlu, nežiji na údržbu stránek atd.) - ale fakticky Vám žádná taková povinnost nevzniká a ze strany prodejce by z pohledu nákladů nebyl žádný rozdíl, pokud byste zboží převzal, nebo ne.

Jde mi spíš o to, že paragraf 1829 odstavec a) 89/2012 občanského zákoníku říká: " (1) Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě čtrnácti dnů. Lhůta podle věty první běží ode dne uzavření smlouvy a jde-li o

a) kupní smlouvu, ode dne převzetí zboží"

Tím pádem mi nebylo uplně jasné, jestli je možné odstoupit před začátkem lhůty pro odstoupení. Jinak mi o moc nejde, zboží jsem objednal na dobírku a potom, co mi přišel výhrůžný email ať si vyzvednu zásilku nebo po mě budou chtít tolik a tolik peněz jsem z principu kupní smlouvu zrušil (vydírat se nenechám), s eshopem se soudit nebudu a tohle mě spíš zaujalo z toho důvodu, že jsem docela dost googlil a nikde jsem nenašel jedinný zákonný podklad, který by konkretně řešil odstoupení PŘED ZAČÁTKEM lhůty pro odstoupení...
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 859
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #8 kdy: 12 Srpna 2020, 10:35:41 »

Také si přečtěte obchodní podmínky, které jste odsouhlasil. Často tam mají e-shopy bod, že při nepřevzetí zboží zaplatíte dopravu... Je to vlastně ochrana před likvidací konkurencí. Z minulosti jsem slyšel případy "naobjednány hromady, nepřevzaté, náklady za poštovné v zadeli, ....".
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #9 kdy: 12 Srpna 2020, 11:00:48 »



Je smutné, že mu vznikly náklady - to je ale na dnešním trhu riziko spojené s dálkovým prodejem konečnému spotřebiteli. Zboží se mu vrátilo zpátky, od smlouvy jste odstoupil a vy uplatňujete vrácení všech peněžních prostředků za nákup (včetně dopravy).
Firma na sebe sice bere riziko obchodování se zmr***, já bych jím ale být nechtěl.

IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #10 kdy: 12 Srpna 2020, 11:13:23 »

Má zkušenost je taková, že se mi vždy vyplatilo jednat férově a na rovinu - nehledě na obchodní podmínky. Rozmyslel jsem si koupi zboží před odesláním? Okamžitě píšu, že stornuji objednávku. Rozmyslel jsem si po odeslání? Opět, zavolám prodejci a zeptám se na preferovaný postup z jeho strany. Obvykle to skončí nepřevzetím zásilky a příslibem, že zaplatím poštovné, protože chápu, že s tím má náklady. Tím obvykle komunikace *ze strany e-shopu* končí, faktické zaplacení poštovného nepožadují (v případě dobírky, v případě platby předem často vrátí celou částku i s poštovným). Jen jednou se cukali, ale to bylo něco ve stylu Garantujeme zboží před Vánoci doma a doručovali 3. 1. Jestli vinou dopravce nebo prodejce, to mi bylo jedno, zvláště když jsem volil doporučenou dopravu. Vzhledem k tomu, že jsem se ještě před objednávkou ptal na doporučenou dopravu, tak to bylo prosté...

e-shop není úřad, jak už bylo řečeno, tak proč být tvrdý a nemít vůli se domluvit...
IP zaznamenána

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #11 kdy: 12 Srpna 2020, 13:07:14 »

Má zkušenost je taková, že se mi vždy vyplatilo jednat férově a na rovinu - nehledě na obchodní podmínky. Rozmyslel jsem si koupi zboží před odesláním? Okamžitě píšu, že stornuji objednávku. Rozmyslel jsem si po odeslání? Opět, zavolám prodejci a zeptám se na preferovaný postup z jeho strany. Obvykle to skončí nepřevzetím zásilky a příslibem, že zaplatím poštovné, protože chápu, že s tím má náklady. Tím obvykle komunikace *ze strany e-shopu* končí, faktické zaplacení poštovného nepožadují (v případě dobírky, v případě platby předem často vrátí celou částku i s poštovným). Jen jednou se cukali, ale to bylo něco ve stylu Garantujeme zboží před Vánoci doma a doručovali 3. 1. Jestli vinou dopravce nebo prodejce, to mi bylo jedno, zvláště když jsem volil doporučenou dopravu. Vzhledem k tomu, že jsem se ještě před objednávkou ptal na doporučenou dopravu, tak to bylo prosté...

e-shop není úřad, jak už bylo řečeno, tak proč být tvrdý a nemít vůli se domluvit...

Já jsem si tu objednávku rozmyslel přesně v tom okamžiku, kdy mi x dní před možným vrácením zboží (zboží bylo stále v odběrném místě) poslali výhružný email, že pokud si to nevyzvednu, tak po mně bude chtít jejich právní oddělení peníze. A sorry jako, ale pokud mi někdo začne vyhrožovat právníkama, tak fakt nevidím důvod nebýt na ně tvrdý a zmrd.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Odstoupení od kupní smlouvy před převzetím zboží
« Odpověď #12 kdy: 12 Srpna 2020, 14:30:13 »

Pokud to neni mala firmicka, tak cena baliku je nekde mezi 30-50kc + balne(vypraveni zasilky zabaleni by melo byt take ~20kc) a na eshopech lze bezne videt ~30-150.
Zabivat se tim, je vetsi ztrata nez to resit na obou stranach, chapal bych BAN list na nejakou dobu.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin