30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Problém s přehlášením trvlého pobytu  (Přečteno 2896 krát)

Lys

  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
Problém s přehlášením trvlého pobytu
« kdy: 19 Června 2020, 13:53:17 »

Vážení přátelé,
ježto jsem se přestěhoval, zašel jsem, co vzorný občan, na městský úřad s žádostí o změnu místa trvalého pobytu. Úřednice zavolala na stavební odbor, kde bylo sděleno, že mi pobyt na dané adrese nepřihlásí, protože prý dům není rozdělen na bytové jednotky. Jedná se o dům, kde mám řádnou nájemní smlouvu, v domě spoustu let bydlí nájemníci s tam přihlášeným trvalým pobytem a dům je zařazen do kategorie "víceúčelová stavba", což je podle vyhlášky 357/2013 stavba sloužící mimo jiné k bytovému účelu. Podle zákona 133/2000 Sb. si může zvolit občan místem trvalého pobytu objekt označený číslem popisným, což je splněno. Žádné další relevantní podmínky tam nevidím.
Ještě, než se pustím do boje, chci se zeptat, zda náhodou není někdo znalý a potvrdí či vyvrátí můj dojem, že si paní stavební vykládá zákon po svém. Podle mého názoru splňuji všechny zákonné podmínky a mám v plánu zajít tam znova, nechat si to zamítnout ve správním řízení a pak se odvolat.
Děkuji za případné podněty. Lys
IP zaznamenána
"Každej nemůže bejt chytrej. Ty hloupí musej dělat výjimku, protože kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej."

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Problém s přehlášením trvlého pobytu
« Odpověď #1 kdy: 19 Června 2020, 14:31:00 »

Ke mě se hlásil kamarád, měl nájemní smlouvu a nebyl žádný problém, jen vyplnil žádost.
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Problém s přehlášením trvlého pobytu
« Odpověď #2 kdy: 19 Června 2020, 15:31:12 »

Odmitnuti probehlo jen ustne pri nejakem osobnim jednani, nebo to mate nejak pisemne, kde by byl uveden konkretni zakonny duvod odmitnuti zadosti? Jestli to probehlo jen ustne, mozna by stacil jako dalsi krok jen trvat na pisemnem rozhodnuti a ono to treba nakonec najednou pujde.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Problém s přehlášením trvlého pobytu
« Odpověď #3 kdy: 20 Června 2020, 08:38:31 »

Nemám praktickou zkušenost, ale co jsem vykoukal ze zákona a pár narychlo přečtených článků, mohl by být problém v podmínce a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci v § 10(1) zákona o evidenci obyvatel.

I když nejde o explicitní odkaz, zdá se, že panuje konsensus, že tím je myšleno povolené užívání dle kolaudace. Chcete-li mít jistotu a jít do konfrontace s úředním šimlem, je třeba si tuto informaci opatřit.

Zda je či není dům rozdělen na bytové jednotky, je zcela irelevantní. To je věc čistě soukromoprávní (jde o způsob, jak jednu stavbu vlastní více subjektů a nejde přitom ani o ideální podíly, ani čistě reálné podíly). Např. domy spravované bytovými družstvy také často nejsou rozděleny na jednotky, protože k tomu zkrátka nebyl žádný důvod, jestliže celý dům, tedy všechny byty i všechny společné části mají jediného vlastníka - družstvo. A nevšiml jsem si, že by to nějak bránilo možnosti mít na takovém místě hlášen trvalý pobyt.

Stejně tak není relevantní ani účel podle katastrální vyhlášky. To je, mám dojem, pouze evidence, a zřejmě závislá na tom, co uvede vlastník do formuláře v rámci vkladového či jiného řízení (asi má povinnost udržovat ty údaje v souladu s realitou, ale pochybuju, že se to nějak křížově kontroluje se stavebně-právními procesy).
IP zaznamenána

Lys

  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
Re:Problém s přehlášením trvlého pobytu
« Odpověď #4 kdy: 20 Června 2020, 10:05:28 »

To jsem přesně potřeboval vědět, děkuji pěkně.
IP zaznamenána
"Každej nemůže bejt chytrej. Ty hloupí musej dělat výjimku, protože kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej."

Eleniel

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Problém s přehlášením trvlého pobytu
« Odpověď #5 kdy: 14 Srpna 2020, 10:23:54 »

Zdravím teď mě to taky čeká, a mám to trochu složitější jelikož jsem nebo teda zatím mám trvale bydliště u rodičů a teď jsem se stehovala k přítelovi do podnájmu který sehnal tady jako máme nájemní smlouvu napsanou na 5let. A na úřadech mi řekli že potřebuji podpis majitele nemovitosti se souhlasem k trvalému bydlišti. Takže to budu, muset asi, řešit s ním že ano?  A ne s tou realitní kanceláři ale ty nevím jestli mi dají kontakt na toho majitele.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Problém s přehlášením trvlého pobytu
« Odpověď #6 kdy: 14 Srpna 2020, 10:38:36 »

Zadny souhlas majitele bytu s prihlasenim k trvalemu pobytu neni potreba. Co ale mohou vyzadovat, tak najemni smlouvu, kde jste zapsana i vy, jako najemce. To lze resit dvema zpusoby. Bud sepsanim dodatku k pritelove najemni smlouve nebo... ...no napovim - podpisy na najemni smluve urad nijak neoveruje, neni potreba je ani overene mit... Pokud mate najem na 5 let, asi bych ve variante 2 nevidel problem. Pokud tam budete chtit zustat i dele a mate pocit, ze by se majiteli bytu nemuselo vase nahlaseni bez jeho vedomi libit, doporucuji to s nim probrat osobne.
« Poslední změna: 14 Srpna 2020, 10:53:36 od lerion »
IP zaznamenána

Eleniel

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Problém s přehlášením trvlého pobytu
« Odpověď #7 kdy: 14 Srpna 2020, 10:44:09 »

Zadny souhlas majitele bytu s prihlasenim k trvalemu pobytu neni potreba. Co ale mohou vyzadovat, tak najemni smlouvu, kde jste zapsana i vy, jako najemce. To lze resit dvema zpusoby. Bud sepsanim dodatku k pritelove najemni smlouve nebo... ...no napovim - podpisy na najemni smluve urad nijak neoveruje, neni potreba je ani overene mit... Pokud mate najem na 5 let, asi byt ve variante 2 nevidel problem. Pokud tam budete chtit zustat i dele a matep ocit, ze by se majitely bytu nemuselo vase nahlaseni bez jeho vedomi libit, doporucuji to s nim probrat osobne.
Super díky za rychlou odpověď  ;) tak snad to nebude tak složité jak jsem si myslela.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Problém s přehlášením trvlého pobytu
« Odpověď #8 kdy: 14 Srpna 2020, 10:52:21 »

Jen pro pořádek dodám, že je možné si nechat trvalý pobyt u rodičů (pokud jim to nevadí), nebo si s jejich pomocí nechat trvalý pobyt spadnout na ohlašovnu. Pro potřeby doručování pak stačí nahlašovat pouze doručovací adresu. Popř. si zřídit DS a hlášení adres už neřešit vůbec.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Problém s přehlášením trvlého pobytu
« Odpověď #9 kdy: 14 Srpna 2020, 11:29:34 »

Jako první věc bych kouknul do té nájemní smlouvy, jestli se tam něco nepíše o tom, zda a kdo kromě nájemce může v bytě trvale bydlet, zda s tím nejsou spojeny nějaké povinnosti (obvykle je třeba takovou osobu minimálně někde hlásit, srov. § 2272 OZ). Máte-li toto ošetřeno, tedy vaše nastěhování je v souladu s nájemní smlouvou, a nehrozí, že by vlastník, potažmo ta sprostředkující realitka, v tom mohla spatřovat problém, pak kvůli hlášení trvalého pobytu už s vlastníkem/pronajímatelem nic řešit nepotřebujete.

Normálně podáte ohlášení u úřadu v novém místě, jediné, co potřebujete doložit, je souhlas osoby oprávněné užívat byt, což je v tomto případě váš přítel. Ja praktické, aby tam šel s vámi, v opačném případě byste musela mít jeho písemné prohlášení úředně ověřené. Po příteli nejspíš budou chtít doložit, že je oprávněnou osobou, zde by mělo stačit předložit nájemní smlouvu (šetřte lesy a tak zbytečně nepořizujte kopii, bude-li ji úřad potřebovat, ať si ji vyrobí sám). V žádném případě by ale úřad neměl přezkoumávat obsah smlouvy ohledně toho, zda jste v ní uvedena, či řešit cokoliv jiného, jeho pravomoc končí ověřením, že přítel je oprávěn byt užívat.

Detaily v § 10 zákona 133/2000 Sb. (bude-li babice na přepážce tvrdit něco jiného, ať vám v tom zákoně ukáže, z čeho to dovozuje).
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Problém s přehlášením trvlého pobytu
« Odpověď #10 kdy: 14 Srpna 2020, 13:06:25 »

Lys uvádí, že má "řádnou nájemní smlouvu" - jedná se o nájemní smlouvu "na byt"? Pokud ano, je názor stavebního odboru ještě více nepochopitelný, protože sám musel schvalovat způsob užití nějaké části domu, jako byt - buď ještě podle starého 72/1994 nebo podle OZ. I podle starého 72/94 byl byt specifikován jako "místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení". Pak k nim může být uzavřena nájemní smlouva na byt - a nějaké rozdělení na bytové jednotky není vůbec třeba řešit.
Na druhou stranu, je-li něco užíváno jako byt, podléhá to bambilionu dalších předpisů - zejména rozúčtování energií, instalace měřičů, odpočty, zelené a ještě zelenější předpisy atd, což ale bábě na ohlašovně pobytu může být ukradené.

Takže doufám, že se nejedná o situaci, kdy vůbec nebylo stavebním úřadem schváleno, které místnosti slouží k bydlení (po pár interakcích s touto složkou státu mě nepřekvapí nic) a jeho jemně násilný pokus, jak majitele dodatečně přimět ke spolupráci na nápravě.
« Poslední změna: 14 Srpna 2020, 15:14:51 od gumidos »
IP zaznamenána