30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nahlížení do spisu - Ostrava  (Přečteno 2836 krát)

Kuzma1

  • Příspěvků: 39
    • Zobrazit profil
Nahlížení do spisu - Ostrava
« kdy: 05 Srpna 2020, 17:22:25 »

Zdravím pánové,

řeším své první údajné pyrátctví. Dnes jsem šel na Ostravský Magistrát vyzvednout spis a byť jsem tam byl v úřední den o kolem 16:00 tak jsem narazil jen na zamknuté dveře (včetně vedoucího odboru). Při odchodu jsem si všiml inormace na dveřích viz. příloha. Pokud to chápu správně, tak podle této informace mohu nahlížet do celého spisu pouze po předchozí domluvě. Zatím se marně snažím najít nějakou oporu v zákoně. Má někdo z ostraváků zkušenost s nahlížením do spisu u nás v poslední době, případně může poradit jak nahlédout do spisu bez předchozí domluvy?

Pokud to nepůjde jinak tak si tam zavolám, ale chtěl jsem ouřadu překvapit.

Děkuji.
IP zaznamenána

Schmebulock

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu - Ostrava
« Odpověď #1 kdy: 05 Srpna 2020, 19:25:17 »

Já jsem byl před časem v Ostravě nahlížet v pátek během oběda. Sice mě místní opičák na vrátnici vyhodil, ale nedal jsem se a hned jsem tam volal. Moc se jim nechtělo, přehazovali si mě jako horký brambor, ale nakonec mě vpustili do baráku a spis dali. Hlavně všechno nahrávat a když budou dělat nějaké ofuky, tak trvat na tom, ať to dají písemně.

« Poslední změna: 05 Srpna 2020, 19:26:52 od Schmebulock »
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu - Ostrava
« Odpověď #2 kdy: 05 Srpna 2020, 19:41:16 »

Ktery den? Kolem 16:00 bylo pred 16:00 nebo po 16:00? Zastihl (a nejlepe nahral) jste nekoho nebo ne?

Uplne obecne... predchozi domluva neni (ackoli to vetsina uredniku tvrdi a mnoho tomu opravdu veri) nutna a je to zde reseno mnohokrat. Ale kdyz prijdete v dobe, kdy tam nikdo (a nejsou prokazatelne uredni nebo pracovni hodiny) neni, tak to v dalsim rizeni neni vyhoda.
IP zaznamenána

Schmebulock

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu - Ostrava
« Odpověď #3 kdy: 05 Srpna 2020, 21:33:28 »

K pracovní době (ne jen úřední době) v Ostravě mám dokument viz příloha.
IP zaznamenána

Kuzma1

  • Příspěvků: 39
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu - Ostrava
« Odpověď #4 kdy: 06 Srpna 2020, 07:46:26 »

Schmebulock: Diky! Zitra tam zajdu v pracovni dobe.
IP zaznamenána

Schmebulock

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu - Ostrava
« Odpověď #5 kdy: 13 Srpna 2020, 17:08:46 »

Jak jste pochodil? Chystám se v nejbližší době zase na nahlížení, tak ať vím, co se změnilo a na co se připravit :).
Díky.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 869
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu - Ostrava
« Odpověď #6 kdy: 13 Srpna 2020, 21:00:04 »

Mohl by prosím někdo z matadorů upřesnit na základě čeho máme vlastně právo k nahlédnutí do spisu "kdykoli"..? Děkuji.
IP zaznamenána

Schmebulock

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu - Ostrava
« Odpověď #7 kdy: 13 Srpna 2020, 21:59:31 »

Podle mě na základě toho, že správní řád žádná omezení (tohoto se týkající) neklade. A protože občan může vše, co není zakázáno a úřad může jen to, co má výslovně povoleno, tak z toho vyplývá, že si úřad nemůže jen tak vymýšlet obezličky.


« Poslední změna: 13 Srpna 2020, 22:07:49 od Schmebulock »
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu - Ostrava
« Odpověď #8 kdy: 13 Srpna 2020, 23:07:06 »

Mohl by prosím někdo z matadorů upřesnit na základě čeho máme vlastně právo k nahlédnutí do spisu "kdykoli"..? Děkuji.

Je toho celkem dost. Pecinovo slavné nahlížení, judikatura (namátkou např. rozsudek NSS č. j. 6 Afs 144/2014) atp. Neznamená to samozřejmě úplně kdykoli, ale přinejmenším kdykoli v pracovní době, pokud tomu nebráni nějaké objektivní skutečnosti (podle judikatury např. když OÚO právě vede ÚJ s jiným nešťastníkem).
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu - Ostrava
« Odpověď #9 kdy: 13 Srpna 2020, 23:47:11 »

Druhá věc je, že pokud vám nahlížení neumožní (třeba z důvodu, že tam úředník nebyl), v řízení vám to bude stejně ve většině případů k ničemu. 
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu - Ostrava
« Odpověď #10 kdy: 14 Srpna 2020, 00:50:22 »

Mohl by prosím někdo z matadorů upřesnit na základě čeho máme vlastně právo k nahlédnutí do spisu "kdykoli"..?
Především na základě toho, že jde o nepříliš častý úkon, a že SO objektivně nic nebrání jej umožnit.

Formálně jde o právo účastníka, tedy účastník takové právo má a SO má povinnost postupovat tak, aby realizaci tohoto práva umožnil. To, že je třeba něco umožnit, samozřejmě má nějaké faktické limity, např. úplně stejně má každý právo na nový pas (OP, ŘP), ale když totéž bude chtít 100 lidí v jeden moment, tak je logické, že někdo bude muset počkat, v extrémních případech třeba i přijít druhý den, objednat se na konkrétní termín atp.

Pokud by se někam chodilo ve velkém nahlížet (podobně jako třeba pro zmíněné občanky a řidičáky), bylo by pochopitelné, že na to budou mít určené přepážky, položku v menu pořadníkového systému, a třeba i nějaké ty úřední hodiny (i když i pak by neměl být problém po dohodě přijít jindy). To je třeba situace i některých soudů, zejména těch velkých, které za tím účelem mají vyhrazené infokanceláře. Pokud někdo přijde neplánovaně, je naprosto v pořádku, že bude muset počkat na odbavení těch, kdo si úkon rezervovali, a že třeba i odejde s nepořízenou, pokud např. bude mít spis u sebe soudce, který zrovna má jednání, není v budově atp. Pokud ale k úřadu v Horní Dolní přijde někdo nahlížet dvakrát do roka, tak zkrátka neexistuje žádný důvod, proč nahlížení neumožnit, pokud je na místě jak spis, tak některá osoba, která k němu má přístup, a aspoň jedna z těchto osob nemá na práci něco objektivně neodkladného či nepřerušitelného (což se u průměrného úřadu naposledy stalo zhruba někdy v době, kdy Franz Ferdinand obdržel v Sarajevu sedm kulí).
IP zaznamenána