30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli  (Přečteno 4411 krát)

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« kdy: 16 Července 2020, 13:29:19 »

Po pul roce od zakoupeni noveho auta mne dohnala neprijemna situace zpusobena autosalonem.
CKP ted po me chce 950 CZK za 10 dni, kdy vozidlo nebylo pojisteno. Prestoze tou dobou stalo u prodejce. Moc sanci v tom nevidim (nebo alespon bez soudniho sporu s autosalonem, ktery vzhledem k 950 korunam nema smysl). Treba tu ale nekdo neco vymysli, jak se neplaceni vyhnout neco castku snizit.

- V listopadu 2019 jsem se rozhodl pro nakup noveho vozu. Kontaktoval prodejce, kde nase rodina uz par aut koupila a on mi oznamil, ze behem prosince bude mit k prodeji uplne nove auto presne v mych specifikacich, ale ze mi na nem dokaze zaridit predvadeci slevu (sleva byla nakonec asi 80k, takze i pres delsi cekacku jsem to nemohl odmitnout).

- Na konci listopadu mi psali, ze auto uz je na autosalonu a ze nejakou dobu musi zustat u nich, aby jim prosla predvadeci sleva.

- S predstihem jsme zacali resit pojistku. Maji vlastniho smluvniho pojistovaka, ktery mi udelal nejakou nabidku. Ta se zdala rozumna, tak jsem napsal, ze to vypada dobre, at poslou podminky do mailu. Po prijeti mailu jsem zjistil, ze to je absolutne neakceptovatelne a ihned jsem jim napsal, ze to rozhodne neberu. Pak byla od pojistovaka jednou za tyden nejaka zmatena komunikace az jsem se nasral a napsal, ze POV si vyresim sam.

- Nakonec se povedlo dohodnout predavaci termin na 16. 12. 2019. 12.12. jsem s platnosti od 13. 12.sjednal POV a havarijko.

- 13. 12. pisu dotaz, jakym zpusobem bude probihat predani, ze predpokladam, ze bude auto na zelenychpapirovych znackach a prisla mi informace, ze vozidlo mam jiz prihlaseno.
Tak tam okamzite volam a ptam se, ze teda jako predvadecku to maji asi prihlaseno na sebe a jak udelame prepis a bylo mi receno, ze vozidlo je prehlaseno na me. Na to se ptam, ze jsem netusil, ze jde udelat prepis bez vedomi noveho majitele/provozovatele nebo alespon jeho plne moci. A na to jsem dostal odpoved "ehm, nooo, my to umime..."

- 16. 12. si vyzvedavam automobil a uz s nim odjizdim. Je napsan na me, na bilych RZ.


Problemem je, ze ac jsem ted hledal v papirech, u vetsiny dulezitych dokumentu mam napsano datum 27. 11., takze budu obtizne prokazovat, ze jsem auto opravdu fyzicky prevzal az 16. Navic je tu uzasna odpovednost provozovatele, takze prestoze museli zfalsovat mou plnou moc (nebo spise maji hodne dobre kamose na mistnim urade), odpovednost jde za mnou.

Mam tedy dva dotazy:

- je nejaka varianta, jak se vyhnout placeni, kdyz jsem fyzicky auto jeste nemel prevzate v autosalonu? Napada me jen zavolat prodejci a rict jim, ze to podelali a ze by se k tomu meli postavit celem a uhradit to oni. Do toho se mi ale moc nechce, protoze cela rodina tam jezdi na servis a nerad bych, aby si to pak vybrali na jinem ukonu...

- dopis prisel nedoporucene a to mi vadi asi nejvic. Jak me mohou vyzivat, ze musim neco do 30 dnu zaplatit, kdyz to poslou jako obycejne psani? Nemam sebemensi chut reagovat, protoze toto se obycejnou postou proste neposila. Ale nejsem si jist, jak je to se zakony, aby nedejboze neprisla exekuce...
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #1 kdy: 16 Července 2020, 14:25:55 »

Doporučil bych vám vydat se na příslušný registr vozidel  a zjistit, na základě jakého dokumentu došlo k přepisu vlastnictví na vaší osobu. Ve formuláři pro převod: https://www.mdcr.cz/getattachment/Dokumenty/Silnicni-doprava/Elektronicke-formulare/Zadost-o-zapis-zmeny-vlastnika-nebo-provozovatele-silnicniho-vozidla.pdf.aspx je uvedeno cosi o ověřené plné moci.....
Pokud jste tedy prodejce něčím nezmocnil a proběhlo to bez vašeho vědomí, pak bych to registru oficiálně sdělil a vyzval je k provedení opravy. Duplicitně bych tutéž okolnost sdělil i CKP, ať si v tom porochní (i když budou pravděpodobně operovat svatým zápisem v registru)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #2 kdy: 16 Července 2020, 15:40:46 »

Výpalné pro ČKP (slovy zákona „příspěvek“) je konstruováno jako soukromoprávní nárok, konkrétně jako závazek z deliktu (něco jako odpovědnost za škodu). Tedy povinnost vzniká už ze samotné právní skutečnosti (provozování nepojištěného auta).

Výzva od ČKP tedy nemá povahu rozhodnutí či nějakého podobného aktu, kterým by povinnost vznikla. Ve skutečnosti je to přesně naopak - povinnost vznikne už provozováním, ale pokud ČKP do roka (a teď nechme stranou, od kterého přesně okamžiku) nepošle dlužníkovi výzvu, závazek zanikne. Formulováno je to tak, že jde skutečně o odeslání - což ČKP asi v pohodě prokáže i u obyčejné zásilky (nějakým podacím deníkem a účtem od pošty), ohledně doručení se aplikují domněnky a fikce dle § 570 an. OZ. Takže neumíte-li prokázat, že pošta ten dopis ukradla, formu dopisu nemá smysl řešit.

Pokud jde o vyhnutí se placení - podle současné verze zákona není povinnost uzavřít POV vázána na faktický provoz vozidla či jeho výskyt na veřejných PK, tedy na tom, že vozidlo stálo kdesi u prodejce a nemohlo ani hypoteticky nikomu způsobit škodu, to nevyhrajete. Jak už ale naznačil gumidos, šlo by to přes ten zápis v registru. Pokud bylo rozhodnutí o přihlášení nezákonné a tedy zápis chybný, nevznikla zatím povinnost vozidlo pojistit - § 1(2)(a) zákona 168/1999 Sb. a zároveň ten zápis není až tak svatý, umíte-li prokázat, že vlastníkem a provozovatelem jste se stal až později (ale to zase záleží na tom, kdy a jak se uzavírala kupní smlouva a co v ní stojí).

Z praktického/pragmatického pohledu - jde o bagatelní částku, nejjednodušší by bylo to ČKP zaplatit, a při příští návštěvě salónu jim lehce vyčinit, aby jim došlo, co způsobili tím svým „ehm, noo, umíme“, a nechat na nich, zda by fakt, že jste to vzal na sebe a nerýpal do jejich kouzlení na registru, neocenili třeba nějakou slevou, umytím auta zdarma atp. Protože i když nad ČKP vyhrajete, ta se nejspíš obratem bude hojit na salónu, se kterým chcete zachovat dobré vztahy ...
« Poslední změna: 16 Července 2020, 15:43:36 od hh »
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #3 kdy: 16 Července 2020, 16:08:35 »

Když jsem přihlašoval nové auto, tak chtěla úřednice registru i zelenou kartu a kopírovala jí, tak je mi divné, že by šlo auto vůbec přihlásit bez povinného ručení. Néjaký úředník musel udělat chybu, anebo nějaka kopie zelené karty na registru vozidel opravdu je. V tom případě bych nejdřív kontaktoval registr vozidel a zjistil, co mají ve složce k vozidlu.
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #4 kdy: 16 Července 2020, 16:10:01 »

Diky obema za komentar. Presne tak jsem si myslel, ze to bude a ze kvuli necele tisicovce nema cenu jit do nejakych vetsich sporu.

Napad hh upozornit autosalon, ze mi svou nechtenou iniciativou zpusobili potize a naklady navic mozna vyuziju. Ale je pravda, ze jsem zas neplatil za prepis vozidla (alespon ne primo, za auto jsem jim zaplatil hodne moc...), takze jsem ve vysledku jen 150 korun v minusu.


beneji: prave ze oni evidentne to POV, ktere jsem odmitnul, uzavreli bez meho vedomi mym jmenem a pak to zpetne rusili.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #5 kdy: 16 Července 2020, 16:21:16 »

Ja bych asi vzal ten dopis z CKP, navstivil prodejce, zeptal se ho jak je to mozne a zkusil se s nim nejak domluvit s tim, ze neni v zajmu ani jednoho z nas aby se do toho zacalo nejak vic stourat na registru. Pokud bych se s prodejcem nejak smysluplne dohodl (vysezminene nahradni plneni formou nejake slevy, sluzby zdarma a pod.) s klidnym srdcem bych ten pakatel CKP zaplatil. Pokud bych s jednanim prodejce spokojen nebyl, uz by mne tam nevideli plus podle miry me nespokojenosti bych zvazil, zda mi stoji za tu namahu do te podivne registrace vozidla stourat anebo je pro mne lepsi to zaplatit a zapomenout.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 690
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #6 kdy: 16 Července 2020, 17:01:53 »

Ještě se to dá pojmout stylem "já tomu vůbec nerozumím, to je nějaký renonc" a jít za autosalonem, ať Vám (nebo ČKP) dá doklad o tom POV, bez kterého by nebyli schopni ten převod udělat. Tedy tvářit se, že přece není možné, aby takový skvělý autosalon udělal takovou krpu, a ať ji opraví.
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 686
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #7 kdy: 16 Července 2020, 17:38:54 »

Doporučil bych vám vydat se na příslušný registr vozidel  a zjistit, na základě jakého dokumentu došlo k přepisu vlastnictví na vaší osobu.
Já bych to vůbec neřešil. Jde o prd a navíc hrozí riziko, že se zjistí, že auto vlastně není přihlášené. A to bych pak věru řešit nechtěl. Nehledě na to, že v servisu se majitel stane osobou extrémně neoblíbenou.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #8 kdy: 16 Července 2020, 19:35:32 »

Já bych to vůbec neřešil. Jde o prd a navíc hrozí riziko, že se zjistí, že auto vlastně není přihlášené. A to bych pak věru řešit nechtěl. Nehledě na to, že v servisu se majitel stane osobou extrémně neoblíbenou.
S ohledem na již popsané výpalné není reálná varianta, že by auto nebylo přihlášené. A tenhle problém bych řešil radši ihned - minimálně v rozsahu zjištění, jak to celé proběhlo.

Když jsem přihlašoval nové auto, tak chtěla úřednice registru i zelenou kartu a kopírovala jí, tak je mi divné, že by šlo auto vůbec přihlásit bez povinného ručení. Néjaký úředník musel udělat chybu, anebo nějaka kopie zelené karty na registru vozidel opravdu je. V tom případě bych nejdřív kontaktoval registr vozidel a zjistil, co mají ve složce k vozidlu.
Tahle poznámka pana Plhy je mimo mísu - získat ten zelený papír (od 1.7. již bílý) je vlastně banálně jednoduché - jednak je každý prodejce obvykle i zprostředkovatelem pojištění různé úrovně (vázaný zástupce, makléř ...) a druhak každý pojistitel nabízí sjednání POV způsobem "na dálku" kdy pojistka je uzavřena okamžikem připsání pojistného na účet pojistitele. Pojistné pak může být připsáno v určité lhůtě dodatečně, pod hrozbou zneplatnění pojištění k počátku. Za "normálních okolností" by při registraci lerionova vozidla klidně mohla být použita zelená karta, která  bude dodatečně stornována, leč ČKP nebude mít důvod se topořit, protože si lerion jinou pojistku zajistí sám. Zde došlo k chybě v matrixu.
« Poslední změna: 16 Července 2020, 19:37:08 od gumidos »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #9 kdy: 16 Července 2020, 21:19:04 »

lerion: mám obavu, že jste v tom udělal poněkud bordel...na druhou stranu jsem to sám přečetl nepozorně...
Píšete na jedné straně o nákupu nového vozidla a svojí představě o přistavení se zelenými převozními značkami, na druhé straně ale zároveň o "předváděcím" vozidle a "přehlášení" na vás. Takže to auto bylo registrováno na dealera a poté přepsáno na vás, jako 2. majitele v pořadí?
Pokud to bylo takto - je bezpředmětná otázka zelené karty při přepisu, protože dealer při přepisu předložil svojí zelenou kartu a poté ke stejnému dni svoje pojištění zrušil z důvodu změny majitele.
Poté se s vozidlem až do okamžiku předání vám (10 dnů) dělo "něco" o čem nemáte přehled. Nejsem si jistý, zda-li bych to nechal v rovině "tytyty autosalone", protože existuje nenulová možnost, že se správní orgán dozví o provozování nepojištěného vozidla - což je přestupek hodnocený částkou 5 až 40 tis. krone.
Možná, že to celé byla zajímavá pomsta za odmítnutí nabízeného pojištění, ale rozhodně to byl postup ze strany autosalonu zcela idiotský.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #10 kdy: 16 Července 2020, 23:09:59 »

beneji: prave ze oni evidentne to POV, ktere jsem odmitnul, uzavreli bez meho vedomi mym jmenem a pak to zpetne rusili.

Když jsem naposledy kupoval auto tak to proběhlo podobně.. uzavřeli mi sami povinné ručení a řekli že když budu chtít jiné tak ať to jejich neplatím.
Bylo mi to podezřelé a tak jsem to radši zaplatil a později zrušil.. asi jsem dobře udělal.

Když jsem přihlašoval nové auto, tak chtěla úřednice registru i zelenou kartu a kopírovala jí, tak je mi divné, že by šlo auto vůbec přihlásit bez povinného ručení.

Jednoduché.. jak píše gumidos.. pojistka vzniká zaplacením, ale zelenou kartu vám pošlou hned.
Ale když nezaplatíte pojistné tak pojistka nevznikla a tak auto pojištěné nebylo.. máte zelenou kartu, ale od pojistky která nikdy nevznikla.. to má stejnou váhu jako když si to vytisknete sám.

Ale je na tom vidět ta absurdita jak nezáleží jestli opravdu máte tu pojistku, ale hlavní je přinést správný papír ve správném odstínu zelené..
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #11 kdy: 16 Července 2020, 23:14:47 »

Takže to auto bylo registrováno na dealera a poté přepsáno na vás, jako 2. majitele v pořadí?

Můj tip že to tak bylo a důvod je ta předváděcí sleva.. aby mu mohli dát slevu tak to dealer musel mít nějakou dobu registrované na sebe.. proto si taky auto nemohl hned vyzvednout.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #12 kdy: 17 Července 2020, 08:07:37 »

Ohledně té registrace a předváděcích vozu: Ano, je to přesně tak. Dealer má auto přihlášené na sebe a oficiálně ho má pro předváděcí účely. Nicméně s ním doopravdy nejezdí, ale půl roku ho má jen postavený. Tím získá od výrobce slevu na předváděcí vůz (dost významnou) a pak ho prodá jako nový se slevou.
Kupoval jsem takhle "předváděcí vůz" s asi 300km na tachometru.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #13 kdy: 17 Července 2020, 09:44:03 »

Zajimave prave je, ze v TP jsem zapsan jako prvni majitel. V servisni knizce take. Ale pri predani mi nedali kod k mobilni aplikaci, ze mi ho poslou az pozdeji, protoze se to generuje z nejake aplikace, kde zatim zapsan byt nemohu.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:CKP - nepojistene vozidlo v dobe pred predanim majiteli
« Odpověď #14 kdy: 17 Července 2020, 10:20:41 »

V servisní knížce je to jasné. V techničáku mě to překvapuje, není to třeba formálně znovuvydaný techničák za ztracený původní? Tam už by se asi nepsal ten původní majitel, tak možná to mají udělané takhle.
IP zaznamenána