30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: "Poškození" stojanu čerpací stanice  (Přečteno 4099 krát)

Přemysl

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
"Poškození" stojanu čerpací stanice
« kdy: 15 Června 2020, 17:02:19 »

Dobrý den, prosím o radu.
Na čerpací stanici mi obsluha připojila CNG hadici k autu, načerpal jsem a... "long story short"..zapomněl jsem si ji vypojit a obsluha to taky neudělala. Hadice se utrhla od stojanu, škoda jinak žádná, je tam nějaká pojistka, která se vycvakne. Obsluha řekla, že je to ok, ať jedu, tak jsem jel. Dnes mi volal distributor cng, že mě neměli nechat odjet a má se to řešit přes povinné ručení. Poslal mi e-mailem formulář k záznamu o nehodě a mám si to nahlásit. Je to skutečně OK postup?
Jedná se o dopravní nehodu, ke které se přiznám vyplněním formuláře o dopravní nehodě? Nebylo by to lepší řešit přes pojistku odpovědnosti 3. stranám?
Děkuji velmi za odpověď, jak postupovat...

(Jsem sice trochu naštvaný na sebe, že jsem si to nezkontroloval, ale neměl hadici zase vypojit zaměstnanec čerpací stanice, když ji i zapojil?)
IP zaznamenána

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:"Poškození" stojanu čerpací stanice
« Odpověď #1 kdy: 15 Června 2020, 17:37:02 »

Zdravím, na postupu nevidím nic nestandardního. Obsluha se pravděpodobně domnívala, že hadici zase přicvaknou a bude to OK. Pak dorazil distributor (majitel?) a vyvedl je z omylu. Z Vašeho povinného ručení se tedy bude hradit uvedení stojanu do původního stavu.

K Vašemu dotazu. Ve formuláři popisujete situaci, která vedla k nehodě, a poškození, které nehoda způsobila. Explicitně se při vyplňování neuvádí kdo je viník a kdo poškozený, to si na základě popisu ve formuláři a třeba výpovědi svědků určí pojišťovna sama, případně nějak rozdělí mezi účastníky. Ve Vašem případě ale bude IMHO viník jasný, bez ohledu na to kdo hadici k autu připojil. Pokud k nehodě nebyla zavolaná policie, skončí to pro Vás (i pokud se přiznáte) maximálně zvýšením ročního pojistného. Pokud se člověk, který Vás kontaktoval, chová korektně, neviděl bych důvod s ním při řešení nehody nespolupracovat. Zaměřil bych se na to, aby se do případu nepřimíchala policie, která by k řešení přispěla pouze pokusem dát Vám nějakou pokutu.

Z jaké pojistky plnit Vám neporadím, natolik se v problematice nevyznám. Jistě se tu najde někdo povolanější.
« Poslední změna: 15 Června 2020, 17:38:44 od mungo »
IP zaznamenána

Spocklw

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
Re:"Poškození" stojanu čerpací stanice
« Odpověď #2 kdy: 15 Června 2020, 17:51:32 »

Když zmiňujete pojistku odpovědnosti, přečtěte si nejdříve pojistné podmínky. Zatém všechny, co jsem viděl, měly výluku na plnění způsobené provozem motorového vozidla.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:"Poškození" stojanu čerpací stanice
« Odpověď #3 kdy: 15 Června 2020, 23:01:36 »

já tedy viděl i ty s provozem svěřeného ( služebního ) vozidla
z blbostní pojistky se pak hradila spoluúčast na pojištění

možná by nebylo od věci získat provozní řád na plnění CNG
kde asi bude, že hadici odpojuje obsluha, ale jistě tam i bude, že dá zákazníkovi pokyn k odjezdu
a to se buď nestalo nebo neprokážete, že se tak stalo
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 678
    • Zobrazit profil
Re:"Poškození" stojanu čerpací stanice
« Odpověď #4 kdy: 16 Června 2020, 07:00:27 »

Obsluha? Trochu mne to překvapuje, já znám pouze samoobslužné plničky CNG.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:"Poškození" stojanu čerpací stanice
« Odpověď #5 kdy: 16 Června 2020, 09:22:22 »

Zkusím odpovědět na otázky zakladatele vlákna, ale předem varuji, že s takovou „nehodou“ nemám žádnou praktickou zkušenost, jen se pokusím vyložit relevantní zákony - ale nevylučuji, že jsem úplně vedle.

Jedná se o dopravní nehodu, ke které se přiznám vyplněním formuláře o dopravní nehodě?
Jestli jde o dopravní nehodu ve smyslu § 47 ZPPK záleží jen na tom, zda se to stalo na pozemní komunikaci (ostatní definiční znaky jsou splněny - vznikla škoda a bylo to v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu). Určit, co je/není PK, občas není snadné, ale zrovna tady to je přímo napsané do zákona, viz § 14(2)(d) PozKom. A protože se tedy událost nestala na PK, nevznikla ani povinnost k tomu volat fízly, nikdo se nemohl dopustit dopravního přestupku atd.

Na druhou stranu, jde bez jakýchkoliv pochyb o škodu způsobenou provozem vozidla, tedy se na ni vztahuje objektivní odpovědnost provozovatele podle § 2927 OZ (vedle toho možná solidárně odpovídá i řidič, který to zavinil) a odpovědnost provozovatele i řidiče je kryta POV (podle § 6(2)(b) zákona 168/1999 Sb. rozsah POV zahrnuje poškození či zničení věci, a není-li vlastníkem čerpací stanice sám provozovatel vozidla nebo jeho manžel/ka, nedopadá na to žádná výluka dle § 7).

Nejdřív bych si zjistil, o jak velkou škodu se jedná. Není povinnost to řešit přes pojišťovnu. Poškozený, bude-li mít pocit, že mu vznikla škoda a nebyla nahrazena, se ale může na vaši pojišťovnu, u které máte POV, obrátit i přímo - a to by pak bylo nepříjemné, protože by hrozil od pojišťovny regres kvůli nesplnění vašich povinností (nahlásit pojistnou událost, poskytovat součinnost atp.). Tedy nedohodnete-li se s poškozeným jinak a bude dávat smysl řešit to přes POV, událost nahlašte.

Není nutné použít euroformulář (viz výše, nejde o nehodu na PK), ale je to asi docela rozumné. Chcete-li, aby to proběhlo hladce, tak zbytečně nedělejte nestandardní kroky, a euroformulář je něco, na co jsou v pojišťovně zvyklí.

Nebylo by to lepší řešit přes pojistku odpovědnosti 3. stranám?
Můžete to řešit přes libovolnou pojistku, která takovou událost pokrývá. U POV je jisté, že tomu tak je, u jiných pojistek, jak už ve vlákně padlo, obvykle na cokoliv související s provozem vozidel bývá výluka - ale za dotaz či prověření dle smlouvy a podmínek nic nedáte.

(Jsem sice trochu naštvaný na sebe, že jsem si to nezkontroloval, ale neměl hadici zase vypojit zaměstnanec čerpací stanice, když ji i zapojil?)
Odjezd s hadicí bych hodnotil jako porušení obecné prevenční povinnosti (§ 2900 OZ) - není to žádná tragédie, nejste první ani poslední, komu se to stalo, ale zkoušet tvrdit, že za to nemůžete, moc nedává smysl. Navíc to není důležité, i kdyby to nikdo nezavinil subjektivně, pořád jde o škodu způsobenou provozem vozidla, za kterou odpovídá provozovatel. Jediné, čím by se to dalo (částečně) přehodit jinam, by bylo zavinění někoho dalšího, případně spoluzavinění poškozeného. Tedy prozkoumat podrobně provozní řád čerpací stanice a z něj plynoucí povinnost jak řidičů, tak obsluhy, a porovnat s tím, co se stalo.
IP zaznamenána

Přemysl

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:"Poškození" stojanu čerpací stanice
« Odpověď #6 kdy: 17 Června 2020, 20:55:37 »

Děkuji všem za vyčerpávající odpověď.  :)
IP zaznamenána