30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 5

Autor Téma: [?] Srážka auta s kolem  (Přečteno 12144 krát)

Scientist29

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
[?] Srážka auta s kolem
« kdy: 07 Května 2020, 23:23:15 »

Zdravím,
Před cca 14 dny jsem měl jako cyklista srážku s autem. Situace byla následovná: kvůli opravám silnice se jelo kyvadlově na semafory, v mém směru stála menší fronta, ale když jsem se blížil, rozsvítila se zelená. Měl jsem už nějakou rychlost (cca 30kmh) a pár čekajících aut jsem "podjel" a pak jel podobnou rychlosti jako rozjíždějící se auta. Cca po 50 metrech mě nabralo auto, které odbočovalo na stavbu. Já jsem si nevšiml této odbočky (nejsem si jist, zda byla značená), ani toho že auto dávalo blinkr. Já jsem vyvázl s drobnými zraněními, autu se urvalo zrcátko. Hned potom co jsem vstal, vysedl řidič, který křičel že mi dá do držky a sprostě mi nadával. Jela okolo policie, která zastavila. On celou situaci vysvětlil, tak že jsem ho podjížděl a tím pádem je to moje vina. Tvrdil, že se koukal do zrcátka, ale neviděl mě. Policajti volali na dopravní policii a tvrdili, že bych asi dostal já pokutu za zavinění nehody, ale že se máme domluvit mezi sebou. Nakonec jsem podepsal formulář s tím, že souhlasím se zaviněním. Později jsem si ale uvědomil, že to tak možná nebylo. Jeli jsme podobně rychle, auto pak prudce zabrzdilo a odbočilo na stavbu(!), tím mě křížilo cestu. Řidič ještě na místě volal do servisu a ptal se kolik by stálo nové zrcátko, ale že po mě bude chtít jen polovinu a že si to sám opraví. Teď po mě chce 4000kč. Kdo byl na vině a můžu se případně odvolat? Díky za názory
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #1 kdy: 08 Května 2020, 00:16:41 »

Pokud jste podespal formular s tim, ze souhlasite se zavinenim, co po zdejsich clenech chcete? Pokud jste si nebyl vedom poruseni pravidel, nemel jste nic podepisovat.
IP zaznamenána

Scientist29

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #2 kdy: 08 Května 2020, 01:07:55 »

Pokud jste podespal formular s tim, ze souhlasite se zavinenim, co po zdejsich clenech chcete? Pokud jste si nebyl vedom poruseni pravidel, nemel jste nic podepisovat.

Byl jsem v šoku, zrovna mě srazilo auto. Řidič byl agresivní a v tu chvíli jsem si neuvědomil, že to byla spíš jeho vina
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #3 kdy: 08 Května 2020, 08:18:29 »

Uprimne receno, nejsem si jistej, jestli to byla "spis jeho vina". Dle vaseho popisu ste ho opravdu podjizdel z prave strany. Ve meste na to ridici jeste davaji bacha, ale mimo mesta si cyklista primo koleduje o maler. Zaplatte mu za to zcatko a budte rad, ze vam neprejel pres nohy...
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #4 kdy: 08 Května 2020, 09:49:44 »

A od kdy cyklista nemuze predjizdet vozidla z prave strany?

§ 57 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích

(4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti. To neplatí, odbočuje-li vozidlo vpravo a dává-li znamení o změně směru jízdy.

Pokud opravdu odbocoval a vy ste to jen nevidel, byla by to Vase chyba. Pokud ste nevnimal vyjezd ze stavby, hraje to take proti Vam. Pokud jste mu jel v mrtvym uhlu, taky proti vam. Ja bych tomu bez kamerovyho zaznamu / svedku moc sanci nedaval. Ale platit skodu nejakymu idiotovi, ktery po zranenem po DN agresivne vyjede misto jakekoliv empatie, navic pokud to objektivne nebyla uplne Vase chyba, to se mi taky nezda jako nejlepsi reseni. Je nejaka moznost ze by to platila aspon pojistovna? Jinak pokud nemate zadny trvaly nasledky, tak ste aspon poucen. Predjizdet auta zprava, zejmena tedy odbocujici nebo nakladni je hloupost at je v zakone cokoliv. Snad jedine pokud drahu krizi cyklostezka, to lidi obcas hlavu otocej.

Priste pokud ste v soku, tak se s nikym nebavte, zvlast s fizlama! Ten sok prejde, ale to co podepisete se pak blbe vraci.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #5 kdy: 08 Května 2020, 09:52:21 »

Chapu, ze jste byl v soku. Po nehode je clovek chvilku jeste mimo. A to je presne ten duvod, proc nic nepodepisovat a s nicim nesouhlasit. A to i kdyby jste vedel, ze jste byl vinik.

Jinak v zakone je to napsano takto:

Citace: § 57
(4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti. To neplatí, odbočuje-li vozidlo vpravo a dává-li znamení o změně směru jízdy.

Takze beze svedku je to celkem o nicem - vy tvrdite, ze ridic prudce zabrzdil a zahnul. On zas vypovi, ze zpomalil, dal znameni o zmene smeru jizdy, podival se do praveho zrcatka a zacal odbocovat. V tom se prihnal cyklista a napalil to primo do auta...

A ted komu verit, ze (nerikam, ze nemluvite pravdu, ale cela vec muze byt subjektivne ovlivnena z vasi strany)? Kazdopadne jako ten, co podjizdi z prave strany jste mel dbat zvysene opatrnosti. Kdyz jedu na kole nebo kolobezce, tak podjizdim minimalne a opravdu jen tam, kde je misto a kde je to prehledne. Nechat se smest autem jen proto, ze se snazim nacpat do nejakeho uzkeho mista, abych predjel dve, tri auta, ktere me pak v zapeti stejne predjedou a ujedou, mi za to nestoji.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #6 kdy: 08 Května 2020, 10:50:38 »

Jestli jste odbočující auto podjel, a to navíc blikalo, tak není moc o čem. Vaše verze "jeli jsme podobně rychle" jen jinými slovy říká, že jste ho podjížděl. Pokud jste se dostali na stejnou úroveň (auto vlevo, kolo vpravo), tak buď vás auto předjíždělo a pak nabralo (což by od řidiče byl dost nesmyslný manévr), nebo jste to zkrátka vy napálil zezadu do odbočujícího vozidla.

Angažmá městské policie je jako obvykle bizarní. Přis*la se k tomu zcela mimo své kompetence, a místo aby udělala to jediné, co v tu chvíli dávalo smysl, tedy oznámit na PČR nehodu se zraněním, údajně to s nima nějak na dálku konzultovala a pak uzavřela spekulací o tom, komu by někdo jiný dal pokutu, kdyby přijel ... To nezaslouží další komentář, ale vy můžete být rád, že zapojení MP i PČR vyšlo naprázdno, že to dopadlo prakticky stejně, jako kdyby u toho nebyli vůbec.

Pokud jde o chování řidiče ... určitě by se nikdo nemusel ani po nehodě chovat jako hovado, nadávat a vyhrožovat rozbitím držky, a to bez ohledu na to, kdo nehodu zavinil, ale to jsou zkrátka emoce. Jestli s nadávkami a rozbíjením držky nepokračoval po vychladnutí, pustil bych to z hlavy.

Co teď po 14 dnech ... domáhat se prošetření nehody PČR už nemůžete. Sepsali jste (dokonce za asistence MP) formulář, který se používá v případě, že povinnost volat PČR nevznikla, předpokládám že i jeho obsah s tím koresponduje. Leda by vás po těch 14 dnech začala nějak divně bolet záda/krk/hlava, začal jste s tím otravovat doktory a dávat to do souvislosti s nehodou ... ale to by jednak bylo dost unfair, ale za daných okolností byste si tím nejspíš jen uškodil. I kdybyste přinutil PČR nehodu dodatečně vyšetřit, stejně by to uzavřeli téměř jistě jako vaše zavinění.

K nároku řidiče na náhradu škody se můžete postavit různě. Především zkuste ověřit, jestli nemáte pojistku tzv. na blbost (pojištění odpovědnosti v občanském životě), často bývá součástí pojištění domácnosti. A jestli jo, tak jestli z toho dopravní nehody nejsou vyloučeny (vždy tam bude výluka na škody způsobené provozem vozidla podléhajícího povinnému pojištění, ale u chodců, cyklistů, zvířat apod. to bývá různé).

Pokud jste se na místě dohodli tak, že mu zaplatíte půlku, můžete chtít ukázat fakturu a poslat mu půlku. Nebo mu rovnou poslat 2000 Kč s tímto vysvětlením a doufat, že dá pokoj. Pokud mu nic nezaplatíte dobrovolně, nebude mít jinou možnost, než vás žalovat (v občanském soudním řízení), což se pro jedno zrcátko nevyplatí.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #7 kdy: 08 Května 2020, 13:55:53 »

A od kdy cyklista nemuze predjizdet vozidla z prave strany?

Nerikal sem ze nemuze. Ale ze se neco muze delat, jeste neznamena ze to neni pitomost. V mrtvem uhlu se muze skryt celej autak, ne ze jen cyklista. Ridic mohl udelat vsechno spravne, podivat se do vsech zrcadel, a presto nemusel cyklistu vubec videt. Mnohem snazsi je pro cyklistu videt auto pred sebou...
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #8 kdy: 08 Května 2020, 19:05:52 »

No to bych si tedy nebyl jist vinou cyklisty, řidič odbočující vpravo má povinnost již před odbočením jet co nejvíc u pravého okraje vozovky, pokud by to udělal, cyklista by se tam nevešel.
http://zakony.centrum.cz/zakon-o-provozu-na-pozemnich-komunikacich/cast-1-hlava-2-dil-3-oddil-1-paragraf-21
« Poslední změna: 08 Května 2020, 19:07:47 od beneji »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #9 kdy: 08 Května 2020, 20:06:30 »

Já myslím, že pan hh to vystihl naprosto přesně. Pokud si přečtete i další větu, tak je možné odbočit i z levé strany.  To jsou výsledky protěžování cyklistů. Tento paragraf a ten o pruhu pro cyklisty neměl nikdy vzniknout.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #10 kdy: 08 Května 2020, 20:17:24 »

Pokud to bylo stavební omezení na semafory, tak tam na 99% byla i značka zákaz předjíždění.

Já se tomu řidiči ani nedivím, že vystartoval. Protože řada cyklistů si ani neuvědomuje, že kvůli jejich ignoraci základních silničních předpisů (a hlavně zravého rozumu) se řidič může velice snadno dostat před soud, když takovému poláme nohy, nebo ho dokonce zabije.
Můžete bejt rád, že na tu stavbu odbočoval osobák a né Tatra.

« Poslední změna: 08 Května 2020, 20:24:01 od cocomoon »
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #11 kdy: 08 Května 2020, 20:20:51 »

Zákaz předjíždění platí jen z levé strany. Na pravou nepamatuje.
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #12 kdy: 08 Května 2020, 21:21:09 »

To že řidič bliká, že odbočuje, neznamená přece, že mu to dává přednost v jízdě před cyklistou, který ho podjíždí, když podjíždět může. Dbát zvýšené opatrnosti mají podle zákona oba, ne jen cyklista. A odbočující řidič nesmí navíc ohrozit ty, co jedou za ním.
« Poslední změna: 08 Května 2020, 21:41:22 od beneji »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #13 kdy: 08 Května 2020, 21:39:10 »

Když řidič bliká doprava, tak ho cyklista zprava podjíždět nesmí.
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Srážka auta s kolem
« Odpověď #14 kdy: 08 Května 2020, 21:46:47 »

Pokud bliká s dostatečným předstihem a ne až při manévru. Cyklista nám ale tvrdí, že blikání neviděl, asi začal blikat pozdě, až když už odbočoval.

Cyklista udělal chybu, uznal vinu. Myslím, že by mél kvůli tomu hradit škodu. To že nevolali fízly je OK, to že sepsali euroformulář je OK, ale do euroformuláře má každý napsat svoji verzi a ne uznávat vinu, s kterou nesouhlasí. Co jednou někomu podepíšeš, to už nevrátíš. Zákon přikazuje účastníkům nehody prokázat si navzájem totožnost a sepsat společný záznam o nehodě, nepřikazuje jim, že musí někdo z nich uznat vinu. Každý tam logicky může napsat jinou verzi, tak jak to vidí ze svého pohledu.
« Poslední změna: 08 Května 2020, 22:05:14 od beneji »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.
Stran: [1] 2 3 ... 5