30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Platný řidičský průkaz SR - neakceptace  (Přečteno 8325 krát)

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« kdy: 10 Ledna 2020, 18:57:54 »

Zdravím

Modelová situace - řidič používá slovenský řidičský průkaz, vydaný v roce 2004, kde není vyznačeno datum platnosti. Ověřeno, že platí do 31.12.2023.

Kontrolní kontrola má problém s chybějící platností a tvrdí, že je neplatný. Vyhrožuje zadržením.

Jak by jste postupovali.

Díky
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #1 kdy: 10 Ledna 2020, 19:56:34 »

Na smartfounu bych policejnimu vopicakovi ukazal tohle a zeptal se jestli umi cist:

http://www.minv.sk/?vzory-dokladov-vodicske-preukazy

Jestli by presto skusil VP zadrzet, pak na policajta podat stiznost a trestni oznameni...
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #2 kdy: 10 Ledna 2020, 20:51:41 »

To mně nenapadlo, to je fakt, díky

A jen pro budoucnost - kdyby to neakceptoval a chtěl zadržet ŘP, co dál? Samozřejmě ve správku by se to prokázalo, že chyba je na jejich straně, ale přijít o ŘP na pár týdnů/měsícu není příjemný že. Prostě jak se bránit na místě zadržení platného ŘP, jen pro jeho předpokládanou neplatnost (tj. žádný přestupek ani nehoda)

Jinak mimochodem loni jsem řešil několikrát nějaké nehody (vždy poškozený, prostě blbý rok  :-\) jak v ČR tak na SK a žádný jiný orgán s tím problém neměl.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #3 kdy: 10 Ledna 2020, 21:01:13 »

Bavíme se o ČR? Docela pochybuji, že by český opicajt měl pravomoc zadržet slovenský ŘP.

Pak je samozřejmě varianta u sebe ŘP vůbec nevozit, nebo vozit jen kopii.
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #4 kdy: 10 Ledna 2020, 21:35:02 »

Ano, stalo se to v ČR
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #5 kdy: 10 Ledna 2020, 21:44:38 »

Může ho zadržet ale musí ho vrátit na slovensko. Mezitím lze na Slovensku nahlásit zrátu a nechat si vystavit nový protože o zabavení fízlem nemají registr.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #6 kdy: 10 Ledna 2020, 22:02:49 »

Pak je otázka, zda v takovém případě smí okradený řidič nadále řídit (§ 118b(2) ZPPK).
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #7 kdy: 10 Ledna 2020, 22:13:48 »

ŘP byl vydán v r. 2004. V roce 2011 ale byla aktualizována Vídeňská úmluva, podle níž je jiný stát (účastník úmluvy) povinen cizozemské ŘP akceptovat za přesně stanovených podmínek - a jednou z nich je vyznačení platnosti na ŘP.

Podle mého názoru neměl řidič s cizokrajným ŘP bez vyznačení platnosti na našem území řídit ani před zadržením ŘP, natož po něm.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #8 kdy: 10 Ledna 2020, 22:16:02 »

Ano, ale řízením bez ŘP se dopouští pouze zbytkového přestupku 125c(1)(k), zatímco řízení po zadržení ŘP je výrazně větší průšvih.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #10 kdy: 11 Ledna 2020, 03:06:42 »

Pak je otázka, zda v takovém případě smí okradený řidič nadále řídit (§ 118b(2) ZPPK).
Ano, v tom je ZPPK poněkud nejednoznačný (čti: napsaný diletanty). Je to taková typická místní praxe - nejdřív se vymyslí poměrně komplikovaný koncept oprávnění a průkazu, což spolu sice souvisí, ale není to ekvivalence (IMHO je to zbytečně formalistické a šlo by to jednodušeji, ale budiž). No a pak se tento konstrukt postaví úplně na hlavu tím, že některé delikty jsou sice navázané na ŘO, ale vedle toho existuje do toho nezapadající institut zadržení ŘP, a aby to nebylo tak jednoduché, tak toto zadržení původně formou faktického zásahu provede PČR, ale pak to rozhodnutím v plnotučném správním řízení úřad potvrzuje (a těžko říct, zda deklaratorně či konstitutivně a zda k okamžiku svého rozhodnutí či zpětně k okamžiku zadržení). A aby v tom byl ještě větší bordel, de lege ferenda se uvažuje o tom, že ten nyní faktický zásah (= fyzické sebrání plastové kartičky) by mohl proběhnout nějakým způsobem i virtuálně.

V tomto bordelu říct, zda a od kdy do kdy může být ve stavu zadržení ŘP cizinec, jehož ŘP sice lze zadržet, ale následně má být předán úřadu ORP a ten ho má obratem vrátit orgánu vydávajícího státu, je nemožné. Pokud bych byl tím cizincem a nepřišlo by mi žádné následné rozhodnutí podle § 118c ZPPK, asi bych se cítil být ve stavu zadrženého ŘP a adresátem zákazu dle § 118b(2) ZPPK od jeho faktického zadržení do okamžiku, kdy bych jakýkoliv v ČR akceptovaný ŘP opět získal do svého držení.
« Poslední změna: 11 Ledna 2020, 03:09:02 od hh »
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #11 kdy: 15 Ledna 2020, 09:02:35 »

Tož máme pokračování, krásný příklad "Pomáhat a chránit" v praxi...

Technická porucha znehybnila vůz v rámci města, kde částečně omezoval provoz. Do minutky diskotéka, asi jeli kolem. Vysvětlil jsem situaci, omluvil se za komplikace s provozem (slušná výchova je železná košile...) a začal řešit co dál.

Reakce PaCh?

PaCh: Pane řidiči XYZ (oslovili mě okamžitě jménem, asi si hned ověřili značku přes databázi tipuju), vy nemáte platný ŘP! Podotýkám, že ještě nic nežádali, nic jsem neukazoval.
Řidič: Mám, vytahuju ten dotyčný z SK
PaCh: To není platný doklad (aniž by se na to vůbec podíval). Začínám tušit, že slušnost opět k ničemu nepovede...
Řidič: Je to platný doklad z SK, o víkendu jsem si to schválně ověřoval
PaCh: a není a není a není bla bla bla. a proč nemám ČR doklad, a bla bla bla
Řidič: Doklad je platný, můžu mít doklad jakékoliv země z EU (kromě toho mám dvojí občanství, ale to už jim ani neříkám)
PaCh: My si to prověříme a blablabla
Řidič: fajn, dělejte co musíte, já se stejně potřebuju věnovat řešení nouzové situace.
PaCh: (za pár minut) - doklad nemá určenou platnost, a je starší než 15 let, tím pádem je neplatný
Řidič: ukazuji na netu stránky slovenského ministerstva vnitra, kde jsou vzory (díky za link tady ve vlákně výše), a u tohoto konkrétního je deklarovaná platnost do 31.12.2023
PaCh: to nás nezajímá, pro nás to není platné, dáváme to na magistrát a dokazovat si to máte s nima
Řidič: Ok, chtěl jsem vám ušetřit práci....

Tož uvidíme co pošlou a jak se to bude řešit dál.

Jediné co mi není jasné, je poznámka kolegu výše:

V roce 2011 ale byla aktualizována Vídeňská úmluva, podle níž je jiný stát (účastník úmluvy) povinen cizozemské ŘP akceptovat za přesně stanovených podmínek - a jednou z nich je vyznačení platnosti na ŘP.


Můžu si nějaké magistrát v ČR říct, že oni ten doklad z SK neuznají právě z důvodu nevyznačení platnosti?


Jinak PaCh se opět předvedli v plné parádě - kolega co tam se mnou byl pak říkal, že se chovali jak dobytek a jednali jako s posledním zločincem. Já to úplně nereflektoval, protože jsem měl starosti s autem a velice rychle jsem pochopil, že komunikace je zbytečná.
Žádost o pomoc s regulací dopravy abych odstranil vůz a neblokoval provoz ignorovali, že to není jejich práce. Snaha pomoct limitně blízká nule. Největší problém byl skutečně jen a jen a jen ten ŘP.

Loni jsem řešil tři nehody a bohužel jsem získal mylný dojem na PaCh - ve všech případech profesionálové, snažili se pomoct, poradit, vyřešit co nejrychleji, slušné jednání. Teď ty dvě zkušenosti v rámci pár dnů ale opět ukázali pravou tvář běžné PaCh...
Takže se vracím k módu nekomunikace.
« Poslední změna: 15 Ledna 2020, 09:06:01 od Kuko28 »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #12 kdy: 15 Ledna 2020, 09:28:43 »

Máte to nahrané??
Jestli to proběhlo takhle a můžete to dokázat tak to dává dobré body obhajoby.. nebudu to zatím rozepisovat pro případ že to tu čtou.

A můžete zvážit stížnost na PČR.. vy máte problém s autem a místo aby vám pomohli tak řeší nepodstatnou formalitu na řidičáku..
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #13 kdy: 15 Ledna 2020, 11:01:21 »

Bohužel nemám, jak říkám, poběhoval jsem kolem auta, volal asistenčku, zároveň konzultovat s domovským servisem, řešil kolegu na odtažení aspoň z křižovatky a do toho musel řešit stupidní konverzaci o nepodstatné věci.

Můžu teoreticky využít kolegu jako svědka, který u toho byl a většinou konverzace slyšel
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Platný řidičský průkaz SR - neakceptace
« Odpověď #14 kdy: 15 Ledna 2020, 15:30:32 »


...Jediné co mi není jasné, je poznámka kolegu výše:

V roce 2011 ale byla aktualizována Vídeňská úmluva, podle níž je jiný stát (účastník úmluvy) povinen cizozemské ŘP akceptovat za přesně stanovených podmínek - a jednou z nich je vyznačení platnosti na ŘP.


Můžu si nějaké magistrát v ČR říct, že oni ten doklad z SK neuznají právě z důvodu nevyznačení platnosti?

Ten vyklad neni presnej. Kolega ma pravdu ze v 2011 doslo ke zmene. Ovsem ta zmena neni retrospektivni! Ridicske prukazy vydane pred rokem 2011 (plus prechodne obdobi 5 let!) jsou platne v clenskych statech EU, kdyz splnuji podminky Videnske umluvy platne v case pred rokem 2011 (a tehdy uznani ridicaku vydaneho jinou clenskou krajinou nebylo podmineno omezenou dobou platnosti).

Jestli tedy vas slovenskej ridicak byl vydanej pred rokem 2011 (a to musel byti, protoze takove ridicaky dle ministerstva vnitra SR byly vydavany do 2004), pak budte v klidu. Zajdete si na spravko, otlucte videnskou umluvu policajtovi a magistratnimu ouradovi o hlavu, a po zastaveni spravniho rizeni z duvodu ze skutek kterej je vam kladenej za vinu neni prestupkem zadejte o nahradu skody vznikle nespravnym urednim postupem (mzda, cestovni naklady, cas, atd).

Tady si stahnete konsolidovane zneni Videnske umluvy:
https://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/conventn/Conv_road_traffic_EN.pdf

Teto problematice se venuje clanek 43 odsek 1. V priloze 6 mate taky predchozi zneni (bez bodu 4b: Expiry date) a hned za tim nove zneni kde uz je pozdavka na omezeni platnosti...
IP zaznamenána