30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Převod majetku mezi (ne)příbuznými  (Přečteno 4526 krát)

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« kdy: 09 Listopadu 2019, 15:58:11 »

Dobrý den,

stojím před následujícím problémem. S manželkou vlastníme stavební pozemek. Koupili jsme ho před rokem už jako manželé, tudíž ho máme v SJM, každý 1/2. Nyní chceme vlastnictví pozemku rozšířit ještě o její dceru z předchozího vztahu (tzn. holka není moje, neosvojil jsem si ji) tak, aby každý vlastnil jednu ideální třetinu (chceme stavět společně). A já se tady chci zeptat, zda "dcera" bude muset zaplatit nějakou daň (a pokud ano, tak jakou), když nějakou část toho pozemku dostane ode mě, se kterým vlastně není v příbuzenském vztahu? Na internetech jsem se dočetl, že mezi přímými příbuznými lze bezplatně převést majetek a tento převod nepodléhá žádnému zdanění, to ale, předpokládám, nelze napasovat na tento můj případ...

Díky, Sepp
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #1 kdy: 09 Listopadu 2019, 16:28:38 »

Napasovat to lze, protože bezúplatný převod se vztahuje i na dar od manžela rodičů.

Co naopak asi snadno nevyrobíte jsou ty třetiny pro všechny. Máte-li majetek v SJM, tak nemáte každý polovinu. Podívejte se na tu nemovitost přes https://nahlizenidokn.cuzk.cz/, bude tam uvedeno SJM a nic dalšího, žádné zlomky. To Vám pochopitelně nebrání nechat v SJM dvě třetiny a nevlastní dceři dát třetinu. Pokud byste mermomocí chtěl mít pro každého třetinu, museli byste zúžit společné jmění, například notářským zápisem, ale to už by zadarmo nebylo.
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #2 kdy: 09 Listopadu 2019, 16:55:48 »

Solaris: Díky moc, to mi spadl kámen ze srdce. Máte samozřejmě pravdu, nic o polovinách ve výpise z KN není, uděláme to tak, jak píšete.

Díky ještě jednou!
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #3 kdy: 10 Listopadu 2019, 20:51:39 »

Technicky: Daňově tam problém není, jak už správně uvedli předřečníci. Nevadí-li SJM, tak není problém, abyste společně s manželkou darovali 1/3 podíl na předmětné nemovitosti dceři, ta pak bude vlastníkem 1/3 podílu a zbývající 2/3 zůstanou v SJM. Pokud byste chtěli zrušit i SJM a převést ho na podíly, tak se musíte buď rozvést, nebo smluvně rozsah SJM o danou nemovitost zúžit (§ 716 an. OZ, je třeba forma notářského zápisu). I když SJM a podílové spoluvlastnictví představuje různý režim a v dost aspektech se liší, z praktického hlediska je to podobné - v obou případech „společníci“ věc společně spravují a každému v zásadě náleží 1/2 požitků z ní plynoucích. Podstupovat opičárnu s notářem, zápisem do KN atp. jen kvůli transformaci na podíly nedává prakticky moc smysl, i když technicky to lze.

Ideově: Předpokládám, že důvody zamýšlené transakce máte dobře rozmyšlené, a o nevyžádané rady či konzultace v tomto směru nestojíte. Proto jen obecná poznámka - jakékoliv majetkové společenství je potenciálním zdrojem neřešitelných problémů, a v rámci rodiny či mezi generacemi to platí dvojnásob.

Edit: Neaktualizoval jsem si vlákno, tak koukám, že už jen nosím dříví do lesa. Tak snad jen k poznámce, že notář není zadarmo - to ale není ani ten blbý zápis do KN a náklady s tím spojené (ověřování podpisů na listinách kvůli jejich vkladu do KN atd.). Řádově jsou náklady na notáře s poplatky státu srovnatelné, zejména když teď má katastr podražit na dvojnásobek.
« Poslední změna: 10 Listopadu 2019, 21:13:00 od hh »
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #4 kdy: 10 Listopadu 2019, 21:26:43 »

Ideální počet vlastníků nemovitosti je lichý; tři jsou moc.

Pokud snaha přibrat mezi spoluvlastníky dceru manželky není nějak dána tím, aby si ona na to mohla vzít hypotéku a tím to zafinancovat, tak nejjednodušší je postavit tam ten dům s manželkou a případně pak převádět na dceru až bude hotovo. Jinak budete zbytečně figurovat všichni ve většině úředních cvičení okolo té stavby.
« Poslední změna: 10 Listopadu 2019, 22:43:01 od solaris »
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #5 kdy: 10 Listopadu 2019, 21:37:05 »

hh: I Vám děkuji za reakci! Rozvádět se v plánu nemám a už vůbec ne kvůli rušení SJM. Jde pouze o způsob financování výstavby nového společného bydlení. A aby si holka mohla svou část domu financovat úvěrem,  musí být (spolu)vlastníkem pozemku, na kterém ten dům bude stát, nic víc ani míň v tom není. Že se pouštíme do velkého dobrodružství a vztahy v rodinách se v čase vyvíjejí a mění (k horšímu), si uvědomujeme, no nemáme jinou možnost, jak jí nějak dopomoci k vlastnímu bydlení. Že to nemusí dopadnout dobře, už nám řeklo víc lidí...
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #6 kdy: 10 Listopadu 2019, 21:43:04 »

Solaris: Je v tom, bohužel, ten (hypo)úvěr. My se ženou jsme koupili pozemek a na výstavbu hodláme použít výnos z prodeje současného bydlení. A aby holka mohla taky bydlet ve vlastním v nějaké reálné době, dohodli jsme se na tomto řešení. Není to rozhodně ideální, to dobře víme, no třeba to dobře dopadne...:-)
« Poslední změna: 10 Listopadu 2019, 22:11:45 od sepp »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #7 kdy: 10 Listopadu 2019, 23:52:43 »

Pak prijde nahla udalost(rozvod/dluhy/nehoda) a bum napr. exekutor... a 1/3 se prodava vzdy pod cenou, jisteze kdyz nekdo bere na hypo, ma 1-2M v aktualnich cenach vzdy na ucte na pokryti takovych malickosti.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 362
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #8 kdy: 11 Listopadu 2019, 03:40:28 »

Nejhorší boží trest, který byl na lidstvo uvalen, je spoluvlastnictví.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #9 kdy: 11 Listopadu 2019, 10:09:16 »

Pokud cílový stav je, že v tom novém budete všichni bydlet a mít tam i všichni zainvestováno (vy z prodeje původního, dcera hypotékou), je to sice neobvyklé, ale dává to alespoň smysl, nejen kvůli bance. I tak bych ale v dlouhodobém horizontu přemýšlel o jiném uspořádání (buď hotový vícegenerační dům rozdělit reálně či na jednotky, nebo to na dceru převést celé a nechat si tam užívací břemeno).

signoflife vyjádřil trochu barvitěji myšlenku vyslovenou již výše - je to tak, nadsázka to je, ale jen velmi velmi malá.

IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #10 kdy: 11 Listopadu 2019, 10:25:15 »

Můžete se stát spoludlužníky a ručit domem ze své pozice aniž byste ho přepisovali.
A ještě před tím si tam zapsat užívací právo jak moudře napsal hh.

A to právo si tam zapsat i když budete převádět tu 1/3, jen tak pro jistotu.
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #11 kdy: 11 Listopadu 2019, 12:30:51 »

hh, Opas: děkuji, do budoucna určitě přemýšlíme tímto směrem (přepsání všeho na ní, s naším doživotním užívacím právem) a rozdělení na 2 jednotky jistě také nebude od věci (jednou to stejně bude všechno její). Může se stát, že toho přibrání do holportu někdy v budoucnu budeme hořce litovat, no zatím je naše vůle pomoci jí alespoň touto formou silnější než obavy, co se všechno může přihodit... Ano, mohli jsme ji vést k tomu, aby teď třeba znala nebo uměla něco, co by jí umožnilo koupit si vlastní bydlení s prstem v nose, no to jsme nezvládli a nechceme se dívat, jak se půl života tluče po (pod)nájmech a dávat jí knížecí rady ve stylu "Postarej se, jak umíš, my jsme taky museli". Chceme jí dát alespoň nějakou podporu, když ani jednomu z nás se jí nedostalo (taková "pěkná" rodinná tradice z obou stran).
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #12 kdy: 12 Listopadu 2019, 11:14:27 »

Hele, nemovitost tohle není auto a není si moc radno zahrávat s vlastnickejma právama. A všichni co to zažili, tak ví, že čím víc lidí je tam zapsáno, tím větší problém.

Jeslti jsem to dobře pochopil, na pozemku chcete stavět dvakrát? Tj. pro sebe a na části pozemku pro dceru? V tom případě by bylo nejlepší pozemek rozdělit a tu její část jí věnovat s vlastnictvím 100%.

Ona se v budoucnu může třeba blbě vdát a tím se dostat do dluhů a podobně. Aby jste si nenaběhli. Podle mě jsou elegantnější řešení, jak napsal dalšího vlastníka do jednoho pozemku. Z toho nekouká nic dobrýho.

A zapsání přemene na doživotní užívání je na jednu stranu fajn, na drouho stranu špatné. Pokud by došlo k nejhoršímu. Nemovitost s takovou vadou je v dražbách prodávána za zlomek její hodnoty.
O střeše nad hlavu bych se zamýšlel trošku jinak. Dnes je vše fajn, ale nemusí to tak být vždy. Podobných příběhů je víc než dost. Svůj rodný dům mám napsaný pouze na sebe :) Stejně tak manželka svoje nemovitosti před manželstvím.
« Poslední změna: 12 Listopadu 2019, 11:19:09 od cocomoon »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Převod majetku mezi (ne)příbuznými
« Odpověď #13 kdy: 12 Listopadu 2019, 11:30:19 »

No a já zase myslím, že tazatel je svéprávný, a jak vysvětlil, rizik si je vědom, činí informované rozhodnutí. Nevyžádaných rad už tu bylo dost (čímž se omlouvám, že jsem to asi odstartoval). V tuto chvíli lze buď obecně papouškovat, že spoluvlastnictví nemovitosti je potenciální problém, nebo nabídnout nějaké lepší řešení pro dosažení cíle. To první je zbytečné a na to druhé chybí detaily, což je dobře - protože takovou věc asi není vhodné probírat na veřejném fóru, kde to navíc je off topic.

Mám za to, že téma se vyčerpalo.
IP zaznamenána