30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vlastník x Provozovatel  (Přečteno 4028 krát)

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Vlastník x Provozovatel
« kdy: 07 Listopadu 2019, 08:15:59 »

Dobrý den,
kvůli parkovací zóně (ZPS) chci zapsat u svého vozidla přítelkyni jako vlastníka a sebe jako provozovatele (přítelkyně má trvalé bydliště v zóně já ne, mám desítky výzev které zatím úspěšně ignoruji, ale teď začali aktivně odtahovat). Tedy přítelkyně bude vlastník a na to dostaneme (tedy koupíme si) parkovací oprávnění a já budu provozovatel tedy všechny otravné věci půjdou za mnou... Napadá Vás prosím nějaký háček, který by z toho pro přítelkyni vyplýval? Protože ona je bohužel ještě tak trochu poslušná ovečka co si myslí, že policie pomáhá a chrání a úřady jsou tu pro nás... Mě nic relevantního co by pro ní z vlastnictví auta vyplývalo nenapadlo (a ne opravdu se nebojím, že by mi auto "zcizila").
A ještě jedna podotázka. Musím kvůli přepisu na evidenčku. Auto je tak trochu starej krám co sice svítí troubí brzdí a nikoho neohrožuje ale aby aktivního spatně vyspalého technika nenapadlo tvrdit že auto má ty a ty závady a musí mi třeba omezit platnost TK na 30 dnů... Nastudoval jsem si jaké úkony zahrnuje EK a žádná kontrola "technického stavu" mezi nimi není, ale co si o tom myslíte?
Děkuju za Vaše případné postřehy
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Vlastník x Provozovatel
« Odpověď #1 kdy: 07 Listopadu 2019, 09:17:20 »

Pokud vám nevadí platit za EVK, správní poplatek za přepis a nehrozí rizika od přítulkyně, je ten plán v pořádku. Druhá možnost je stát se autopůjčovnou a vozidlo rezidentce dlouhodobě promajmout či bezplatně vypůjčit. Výhodou je, že není třeba provádět žádný ať už vážně míněný či fingovaný přepis v registru a platit za to, nevýhodou, že úřad vydávající karty může zkoušet ofuky. Řešil jsem identickou situaci v Praze a v HK a sice jsem ani v jednom případě kartu nedostal napoprvé, ale utloukl jsem je poměrně rychle a myslím, že nakonec toho, že to nebylo rovnou a bez keců, litoval víc úřad než já.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Vlastník x Provozovatel
« Odpověď #2 kdy: 07 Listopadu 2019, 09:19:03 »

Vlastnictví auta má nevýhodu exekuční zabavitelnosti v případě exekuce na přítelkyni a také pravděpodobně nelze žádat o dávky v hmotné nouzi.

Jinak evidenčka, z mé praxe, klidně kontroluje i rozměry pneu podle techničáku, i když by se mělo jednat jen o kontrolu typu "auto existuje a má VIN v souladu s techničáku".. technický stav jako takový by řešit neměli.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:Vlastník x Provozovatel
« Odpověď #3 kdy: 07 Listopadu 2019, 09:24:53 »

Auto nemá prakticky žádnou hodnotu a exekuce nehrozí ale dík za dobrý postřeh...
Jinak EK má obsahovat tyto kontrolní úkony (možná to není úplně aktuální):
•   VIN (výrobní číslo vozidla)
•   číslo motoru a jeho typ - soulad podvozku a typu motoru dle výrobce (pouze pokud je uvedeno v TP)
•   barva karoserie
•   zápis tažného zařízení
•   počet míst k sezení
•   zápis ABS a řazení
•   výrobní štítek a jeho údaje
•   vybavení pevnou přepážkou oddělující nákladní prostor od cestujících (u nákladních a montážních vozidel)
•   tachograf (je-li předepsán)
•   rozměry ráfků
•   rozměry a typy pneumatik
takže kontola ráfků a pneu je OK...
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:Vlastník x Provozovatel
« Odpověď #4 kdy: 07 Listopadu 2019, 09:32:42 »

Pokud vám nevadí platit za EVK, správní poplatek za přepis a nehrozí rizika od přítulkyně, je ten plán v pořádku. Druhá možnost je stát se autopůjčovnou a vozidlo rezidentce dlouhodobě promajmout či bezplatně vypůjčit. Výhodou je, že není třeba provádět žádný ať už vážně míněný či fingovaný přepis v registru a platit za to, nevýhodou, že úřad vydávající karty může zkoušet ofuky. Řešil jsem identickou situaci v Praze a v HK a sice jsem ani v jednom případě kartu nedostal napoprvé, ale utloukl jsem je poměrně rychle a myslím, že nakonec toho, že to nebylo rovnou a bez keců, litoval víc úřad než já.
JJ děkuju o té půjčovně jsem také uvažoval, ale zřídit si byť fiktivní půjčovnu jako podnikání a administrace s tím spojená je myslím pro mě větší oser než ta EK a přepis na Registru...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Vlastník x Provozovatel
« Odpověď #5 kdy: 07 Listopadu 2019, 10:48:00 »

Ta „autopůjčovna“ měla být v úvozovkách. Relevantní zákonná úprava k odlišnému režimu užívání PK rezidenty je v § 23(1)(c) PozKom, tam se píše „vozidla fyzické osoby“. Co se tím myslí je třeba vyložit - jedna možnost by byla, že má jít výhradně o vlastnictví. Tak to ale v praxi nefunguje - třeba auta na leasing či služební s možností soukromého užívání se normálně akceptují, a kdyby někde zkoušeli brát jen vlastníka, asi by z toho byl slušný řev. Pokud je tedy shoda, že tím není myšlen jen vlastník, je třeba najít nějaký jiný výklad, např. že jde o libovolné vozidlo, které rezident (oprávněně) užívá. Podstatné ale je, že toto vymezení nepodléhá určení příslušným prováděcím nařízením, na to tam chybí delegace, tedy pokud si radnice vyjmenuje nějaké seznamy vztahů auta a rezidenta, které uznává a které ne, jedná ultra vires (může si určit, jak se třeba má vztah k autu prokazovat, ale ne vyloučit např. auto sdílené v rodině formálně zapsané na nerezidenta). Takový výklad by se musel ustálit (např. prostřednictvím konstantní judikatury) plošně, ale pramenem je zde čistě zákon, není žádné zmocnění modifikovat to prováděcími předpisy, tedy to má platit v Praze stejně jako v Dolních Kotěhůlkách.

IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:Vlastník x Provozovatel
« Odpověď #6 kdy: 07 Listopadu 2019, 12:29:08 »

Nevim jake mate zkusenosti, ale ja jsem byl uspesny s virtualni pujcovnou 2 roky, potom uz se mnou vyjebali. Ackoliv to nikde nebylo dano, domahali se potvrzeni o zaplaceni silnicni dane (protoze vozidlo bylo registrovano na fyzickou osobu), zhadal jsem se tam s celou tlupou darmozroutu, pak mi jeste pres InfZ. sdelili jak z MC, tak z magistratu, ze si vlastne muzou zadat co chteji a je jim jedno, ze to nemaji v metodice.

Nerikam, ze to nepujde protlacit, ale jejich drzost ma evidentne stoupajici tendenci a tim padem bych byl pri doporucovani tohoto postupu opatrny.
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:Vlastník x Provozovatel
« Odpověď #7 kdy: 07 Listopadu 2019, 12:32:34 »

hh: Tím chcete říct, že stačí Já Franta Novák (soukromá nepodnikající FO) půjčuji paní Vocáskové... a na základě toho nakonec paní Vocásková vyhádá parkovací oprávnění..? Tak já se sice zrovna vrátil z EK takže už ten převod asi dotáhnu, ale tohle by bylo super až se stávající auto odebere k ekologické likvidaci tak u nového... Děkuju moc
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Vlastník x Provozovatel
« Odpověď #8 kdy: 07 Listopadu 2019, 12:52:14 »

hh: taktéž mám trochu odlišný zelený strom života od šedé teorie: https://www.pardubice.eu/systemove-stranky/titulni-stranka/dulezite-informace/metodika-vydeje-parkovacich-karet-do-zony-placeneho-stani-na-mistnich-komunikacich-v-pardubicich/?file=46043&page=4459021&do=download

Tedy  v případě "půjčeného vozidla z autopůjčovny" požaduje úředník doložit nájemní smlouvu a živnostenský list FO, který vozidlo půjčuje.
Průda je to i v případě, kdy je vozidlo v SJM a manželé mají odlišná bydliště (pro jiné zony vydávaných karet).
Zatím nevím o případu, kdy by to bylo nějak protlačováno silou, pokud k něčemu takovému již došlo.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Vlastník x Provozovatel
« Odpověď #9 kdy: 07 Listopadu 2019, 14:23:35 »

gumidos, Féna: Ano, o tom vím, proto píšu, že dělají ofuky. Konkrétní osobní zkušenost - v HK (odkud to zřejmě zkopírovaly Koněpůlky, nebo naopak) jsem se přizpůsobil. Ne že bych se bál sporu, ale bylo to nejjednodušší - podnikatel-FO už jsem byl a z předmětného auta silniční daň platil, tak jsem se zkoušel trefit do jejich metodiky do položky autopůjčovna. Na poprvé mě vyhodili s tím, že to nemám jako živnost - což byla ryzí svévole, o tom ani v nařízení rady, ani v interní metodice nebylo ani slovo. Samozřejmě by to šlo uhádat, ale mnohem víc jsem pizdu na přepážce vytočil tím, že jsem si online přes JRF tu „půjčovnu“ k volné živnosti doplnil a aniž bych opustil jejich čekárnu, za půl hodiny mě tam měla znovu. Sice ještě někam žhavila telefon a prskala jak křeček, ale když jsem dal jasně najevo, že dosud viděla moji laskavou tvář a tu druhou vidět nechce, odcházel jsem s kartou. Jiný postup zvolen v Praze - tam šlo vyloženě o průzkum bojem, mám garáž a kartu jsem nijak zvlášť nepotřeboval. Zahřívací kolo dle očekávání - nejde, neděláme, nebudeme se s váma ani bavit, pokud nedoložíte milion nesmyslů. Tak jsem jim tu žádost poslal písemně a začal rozmýšlet, jak to nejefektivněji dostat k soudu - netuším, co se s tím pak dělo interně, ale za cca týden mi někdo volal, ať si přijdu pro kartu ...
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:Vlastník x Provozovatel
« Odpověď #10 kdy: 07 Listopadu 2019, 18:06:34 »

Ja jsem si do zivnosti take nechal zapsat pujcovani veci movitych, dokonce jeste pred prvnim pokusem. A jak rikam, chvili to fungovalo, pak si vymysleli potvrzeni o zaplaceni silnicni dane, neslo z nich dostat ani potvrzeni o tom, ze mi odmitaji vydat parkovaci opravneni, ani co presne chteji (FU zadne potvrzeni o zaplaceni silnicni dane nedava).

Jelikoz se fronta prodluzovala a ja jsem zamestnaval vsechny momentalne pritomne uredniky, dostal jsem parkovaci opravneni na 1/4 roku a to i presto, ze behem meho cekani ve fronte odmitli vydat kartu nekolika lidem v podobne situaci. Po vyprseni platnosti jsem to pak take uz resil jinak.
IP zaznamenána