30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit  (Přečteno 4022 krát)

nesnasimfizly

  • Příspěvků: 122
    • Zobrazit profil

Zdravím borci, momentálně mě pálí dost bolavá záležitost. 3 týdny zpět jsem vyjel ze servisu a takřka po 30 sekundách mi nedal přednost důchodce se svojí družkou. "Naštěstí" jsem stačil strhnout volant a uhnout se, bohužel jsem najel přímo do obrubníku a zničil si nový elektron+gumu. Řidič zastavil, celou dobu bral jasně na vědomí, že je viníkem, sepsal se záznam o autonehodě. Servis auto opravil. Jenže následně se ozvala pojišťovna viníka, že to rozhodně platit nebudou. Vytvořil jsem tedy prohlášení o dopravní nehodě a vydal se za postarším pánem, aby mi toto psaníčko podepsal. Jenže pán v mezidobí dostal zřejmě kapky od staré a začal se cukat, že mi tohle prohlášení nepodepíše, že kdyby mi to podepsal, tak bych to dal k soudu a vyhrál (???). Jakým způsobem se tedy teď bránit, aby to nešlo z mého havarijního? Poslat předžalobní výzvu pojišťovně viníka? Prosím o radu, mám z toho hlavu v pejru..
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #1 kdy: 12 Září 2019, 14:50:45 »

máte nějaké důkazy? Video, svědectví, apod. ?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #2 kdy: 12 Září 2019, 15:06:11 »

Předpokládám, že škodu jste u pojišťovny uplatnil (jinak by vám jeho pojišťovna nepsala, že nic platit nebude). Toto zamítnutí plnění by mělo být nějak odůvodněné (§ 9(3)(b) zákona 168/1999 Sb.). Ze společně vyplněného záznamu je ta situace jednoznačná, nebo tam je nějaký prostor k závěru, že jste nehodu způsobil sám, či pro nějaké dělení odpovědnosti?

Nárok můžete uplatnit jak po řidiči resp. provozovateli, tak jeho pojišťovně. Kohokoliv z těchto osob buď přesvědčíte k plnění dobrovolně (nejsnáze pojišťovnu, pokud vhodně odpovíte na dopis o zamítnutí plnění a pohrozíte soudem), nebo kohokoliv můžete žalovat. Lze žalovat i jen pojišťovnu přímo - nebo pana důchodce s tím, že pojišťovna následně vstoupí do řízení jako vedlejší účastník na jeho straně. Důkazní břemeno je pak na vás, ale pokud máte záznam a navrhnete i nějaké svědky (minimálně řidiče a jeho družku), neměl by být s prokázáním problém - a bude to vědět i pojišťovna a bude mít snahu se dohodnout bez soudu.
IP zaznamenána

nesnasimfizly

  • Příspěvků: 122
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #3 kdy: 13 Září 2019, 00:12:10 »

na základě § 6 odst. 2 zák. č. 168/1999 Sb. nepovažuje pojišťovna vinu pojištěnce za prokázanou. Nejlíp se mi jeví pohrozit předžalobní výzvou k plnění.. u nehody byl řidič a jeho družka. Na MP jsem se dotazoval, kamery všude po městě, zrovna na téhle křižovatce nic není.. dash kameru taky nemám..
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #4 kdy: 13 Září 2019, 01:09:38 »

Asi nejde tak o to, že by svědčili proti sobě, jako o to, že by museli lhát a on by to možná někdo odhalil. Tak by se jim do toho nemuselo chtít.
IP zaznamenána

FOMP

  • Příspěvků: 433
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #5 kdy: 13 Září 2019, 07:50:14 »

u duchodcu je toto bezne, taky jsem se s tim setkal, oni totiz plati za povinny a havarko nula nula nic pokud nebouraji a razem jednou zavinenou bourackou sem jim to zhoupne vse o tisice nahoru, coz se im samozrejme nelibi.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #6 kdy: 13 Září 2019, 08:22:31 »

Ničím nehrozte, pouze napište jednoduchou rekapitulaci průběhu nehody (aby odpovídala záznamu o nehodě) a pošlete pojistiteli výzvu k úhradě částky fakturované servisem jako předžalobní výzvu. Klidně bych tam připsal, že považuji popisované vysvětlení "..na základě § 6 odst. 2 zák. č. 168/1999 Sb. nepovažuje pojišťovna vinu pojištěnce za prokázanou" za porušení povinnosti dle § 9 3b) zákona 168/1999. Může se jednat o "pokus" pojistitele to v prvním kole odmítnout. Pokud bude nadále odmítat - budete muset podat žalobu.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #7 kdy: 13 Září 2019, 08:58:02 »

Ještě by šlo poslat podnět k šetření na ČNB, jednou mi toto pomohlo.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #8 kdy: 13 Září 2019, 10:42:24 »

Obvykle ČNB odpoví něco v tom duchu, že "zkoumají řádně nastavený efektivní řídící a kontrolní systém, vykonávání činnosti s odbornou péčí...blabla...." a nemá umožněno zasahovat do soukromoprávního sporu mezi pojišťovnou a klientem.
Zde se o klienta nejedná, ale ČNB by mohla přezkoumat odůvodnění odmítnutí plnění - které je nedostatečné, resp. vůbec žádné  (nevíme co přesně v odmítnutí stálo).
IP zaznamenána

nesnasimfizly

  • Příspěvků: 122
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #9 kdy: 13 Září 2019, 11:29:05 »

Moc děkuji za podněty !!
IP zaznamenána

yyz9a1

  • Příspěvků: 259
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #10 kdy: 24 Září 2019, 08:34:09 »

Maník co nám dělá školení řidičů nám doporučoval - pokud nevoláme PaCH a řešíme to jen formulářem, donutit viníka do poznámky napsat "uznávám svou vinu na nehodě + podpis" jinak hrozit PaCHama. Prý to zkomplikuje následné vykrucování....
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #11 kdy: 24 Září 2019, 12:20:03 »

To nemusi stacit. Stalo se my kamaradce ze taky mela malou nehodu, druhej ucastnik priznal vinu, jenze pozdeji si to rozmyslel, ze pry byl v soku a k priznani viny byl vmanipulovan. A soud mu to sezral (zejmena kdyz to podeprel vypovedi sveho lekare)...

Asi tady budu za svini, ale ja osobne vzdy k nehode volam policajty (i kdyby nakou zavinil, coz se mi zatim nestalo). Opravdu nemam chut se pozdeji natahovat s pojistovnou o tom co a jak se pri nehode stalo a kdo je vinnikem. Taky nemohu na miste vedet, jestli spz auta nebo obcanka/ridicak druheho ridice je prava. Uz sem se taky jednou spalil, podruhe to uz neudelam...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:viník nehody si rozmyslel vinu, jeho pojišťovna nechce platit
« Odpověď #12 kdy: 24 Září 2019, 12:22:45 »

Řekl bych, že statisticky mnohem častěji se spálíte o ty policajty. Ale každý svého štěstí strůjcem ...
IP zaznamenána