30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Registrace k DPH - jak na ně  (Přečteno 3382 krát)

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Registrace k DPH - jak na ně
« kdy: 05 Září 2019, 00:29:52 »

Disclaimer: Svoji znalost daňového řádu v ČR bych s dovolením vyjádřil tímto obrázkem. Vždycky když si o tom chci něco přečíst, tak se strašně naseru.

A teď. Musím se podle zákona registrovat jako plátce DPH, což nastartuje circlejerk přičítání a odečítání virtuálních částek k fakturám, které budou různé subjekty platit mě, a já je zase budu platit úřadu a to i když mi je dodavatel nezaplatí, protože logic. Účetní, které jsem s tímto oslovil, nejsou zvyklé rozporovat jakékoliv požadavky úřadu a přijde jim normální, že mám svoje faktury dokládat nějakým kokotům na finančáku, jako by to byla nějaká bezcenná veřejná informace. Proto se obracím s prosbou sem, jestli je možné tu registraci provést legálně a přitom maximálně neumožnit úřadu zjistit jakékoliv údaje, na které nemá nárok. Chronologicky:

1. Účetní podává přihlášku k DPH přes archaický web finanční správy.
2. Web vyplivne nějaké formuláře.
3. Ty se podepíšou a odešlou úřadu jako dopis.
4. Úřad mi volá, že musím něco někomu někam doložit. Slušně požádám o písemnou výzvu, protože nechci podobné věci řešit přes telefon. Osoba na druhé straně s tím nemá problém a slíbí, že požadavku vyhoví.
5. Požadavek je mi doručen na adresu trvalého bydliště, nikoliv na adresu sídla: Strana 1. Strana 2.

Nechci požadavku vyhovět, nechci jim ukazovat svoje faktury, nic jim do nich není. Zejména mě zajímá tvrzení na konci druhé strany, že pokud výzvě nevyhovím, rozhodne správce daně o registraci z moci úřední. To je přeci správně ne? Ať rozhodnou, mě to je přeci úplně u zadku. Je možné se na ně vykašlat a nechat je rozhodnout?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Registrace k DPH - jak na ně
« Odpověď #1 kdy: 05 Září 2019, 01:03:39 »

Taháte za kratší konec provazu. Když jim faktury (resp. obrat za 12 měsíců, kvůli vzniku povinnosti registrace) nedoložíte, jednoduše u vás udělají kontrolu. Když jim to nedáte ani v průběhu kontroly, úřad si poradí, ale vy z toho nadšený nebudete ...

Co je na těch fakturách tak tajného? Pokud dostáváte zaplaceno na účet, stejně je triviálně dohledatelné, kdo jsou vaši zákazníci, a minimálně u těch plateb, které šly od podnikatelů, si příslušné doklady může FÚ vyžádat od protistrany.
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 362
    • Zobrazit profil
Re:Registrace k DPH - jak na ně
« Odpověď #2 kdy: 06 Září 2019, 05:35:19 »

Přesně tak, jak píše hh. S FU je to voser. Já žádal samostatně a nakonec jsem to musel předat známému auditorovi, protože normální člověk se nemůže orientovat v tom, co, jak a proč FU chce a co vyplývá z daňového řádu. Registrovali mě půl roku a po prvním podání DPH jsem měl kontrolu.
IP zaznamenána

athing

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Registrace k DPH - jak na ně
« Odpověď #3 kdy: 06 Září 2019, 08:26:24 »

Registrace k DPH sa robi podla $6 ZDPH. Pri sprave dani ste povinny poskytnut sucinnost inak naparia pokutu za stazovanie spravy dani (tusim okolo $250 alebo $150 DR).  Ako spominal kolega, ked ste prekrocili obrat tak mate POVINNOST sa registrovat.

Ked uz budete podavat priznania a KH tak pokial faktura bude pod 10k (ZD+DPH) financak ju nevidi lebo to ide do suhrnneho riadku.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Registrace k DPH - jak na ně
« Odpověď #4 kdy: 07 Září 2019, 12:11:03 »

Na fakturách nic tajného není, ale chci úřadu působit maximum obtíží při jakémkoliv úkonu. Pokud bude chtít někdo dělat kontrolu, může. Budeme jí dělat na parkovišti, venku. Před kamerou na trojnožce.

Čili vychází mi z toho, že a) se nemám vzrušovat tím, že úřad komunikuje na trvalé bydliště a ne na sídlo, ani b), že úřad chce vidět faktury a že je mám prostě poslat.

Předpokládám, že průvodní dopis není třeba, že stačí prostě vložit do obálky faktury a lísteček, na kterém bude číslo jednací a podpis.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Registrace k DPH - jak na ně
« Odpověď #5 kdy: 07 Září 2019, 12:46:15 »

Vy jste evidentně ještě kontrolu z FÚ nezažil. Hádejte, kdo rozhoduje o tom, zda kontrola proběhne na parkovišti (nápověda: § 87(3)(a) daňového řádu). Garantuji Vám, že silnější pocit bezmoci a ponížení před vrchností, než je kontrola z FÚ, nelze v aktuálním režimu na svobodě zažít, snad jedině ve vězení/vazbě/CPZ, kteroužto zkušeností nedisponuji.

K daňovým kontrolám je třeba přistupovat nanejvýš pragmaticky. Jsou to hry s nenulovým součtem, v nichž nikdy nemůžete vyhrát - jde jen o minimalizaci ztrát (času a peněz). Za ideálního stavu zahájí FÚ kontrolu nezákonně (např. neuvede její důvod) a Vy se pak v jejím průběhu nemusíte tolik stresovat.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Registrace k DPH - jak na ně
« Odpověď #6 kdy: 07 Září 2019, 13:34:34 »

Čili vychází mi z toho, že a) se nemám vzrušovat tím, že úřad komunikuje na trvalé bydliště a ne na sídlo
Obecně: Doručování se řídí DŘ, § 39 a násl. - je to hodně podobné jako SprŘ, včetně prakticky shodné úpravy fikce, vzhledem k obdobné úpravě je i křížově aplikovatelná judikatura. Jinak ano, při (negativním) splnění pár podmínek by FÚ měl PFO doručovat na adresu sídla (pokud osoba nemá DS, nepožádala o doručování na jinou adresu, to sídlo má zapsané ve veřejném rejstříku ...). Stejně jako podle SprŘ ale platí doktrína materiálního doručení - tedy nejen že lze doručit kdykoliv/jakkoliv/kdekoliv, ale ani se nepřihlíží k vadám spočívajícím v postupu doručování v rozporu se zákonem (např. poštou místo DS), je-li prokázáno, že se adresát se zásilkou seznámil.

V konkrétní situaci z toho plyne, že rozporovat doručování na bydliště má smysl jen v případě, že by vám tam mělo být doručeno fikcí, že nelze prokázat, že jste dopis četl (ani to odvodit nepřímo z obsahu jiných vašich úkonů vůči FÚ) a že ze žádosti o registraci si nemohl FÚ nějak odvodit, že vám má doručovat na bydliště (přičemž dle judikatury k tomu může postačit tu adresu někam nevynuceně uvést, např. do hlavičky, v extrémním případě třeba i jen jako zpáteční na obálku).

Na položenou otázku odpovědět neumím, vzrušený tím už zjevně jste. Je-li to myšleno, zda to lze využít k obstrukcím, tak jak už napsal kdo, leda tak sám sebe. Chcete-li nadále v klidu dělat to, co umíte, a lidi vám za to chtějí platit, je lepší odolat pokušení dráždit FÚ, pragmaticky je nakrmit tím co chtějí a doufat, že zase na chvíli dají pokoj. BTW jestli správně chápu situaci, tak je vlastně i ve vašem ekonomickém zájmu tu registraci k DPH mít brzy hotovou, když už jste přesáhnul rozhodný obrat - jestli máte zákazníky výhradně nebo převážně plátce a zároveň máte netriviální náklady (dokonce takové, že v jiném vlákně jste zvažoval, zda by se vám nevyplatilo vykazovat je ve skutečné výši), tak na tom vyděláte, protože u přijatých plnění to skutečně bude jen, vašimi slovy „circlejerk“ (zákazník si uplatní odpočet, vám zaplatí včetně daně, vy ji pošlete státu, všichni mají nakonec stejně jako při plnění neplátcem DPH), ale zmíněné gadgety, jsou-li vykazatelné jako uznatelný náklad, si budete kupovat bez DPH ...
« Poslední změna: 07 Září 2019, 13:36:13 od hh »
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Registrace k DPH - jak na ně
« Odpověď #7 kdy: 08 Září 2019, 00:17:52 »

nemluvě o bonusu, že projdete-li dnes kontrolou, lze předpokládat, že další vás čeká tak za 80-100let
nemáte-li sídlo někde, kde jsou o 30let rychlejší
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Registrace k DPH - jak na ně
« Odpověď #8 kdy: 08 Září 2019, 17:31:05 »

Děkuji za odpovědi. Pokud se úřad ozve s kontrolou, budu to řešit v jiném vlákně. Do té doby je protě jednodušší se pořádně ohnout a vyšpulit.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Registrace k DPH - jak na ně
« Odpověď #9 kdy: 08 Září 2019, 18:03:18 »

Ono to zní strašně, ale v podstatě to tak je. Moc státu nad občany je v majetkové sféře už de facto absolutní. Jeden zamindrákovaný úředník Vás může - klidně i v rozporu se zákonem - ekonomicky zcela zlikvidovat.

Úřednická svoloč od devadesátých let ztratila strach a s ním spojené zábrany. Veškerá legislativa a většina soudních rozhodnutí jí hraje do karet. Jsou dvě cesty: a) společenská změna, spojená s omezením vlivu státu, omezením pravomocí úředníků a reálnou trestní postižitelností zneužití pravomocí, b) individuální změna - bezdomovci jsou dnes bezkonkurenčně nejsvobodnější vrstvou ve společnosti (přinejmenším ve vztahu k vrchnosti), je téměř nemožné donutit je (Vašimi slovy) ohnout a vyšpulit. Přidat se k nim znamená zbavit stát možnosti vydírat jednotlivce jeho vlastním majetkem.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:Registrace k DPH - jak na ně
« Odpověď #10 kdy: 17 Září 2019, 13:06:21 »

Mě k registraci k DPH stačilo vyplnit daný formulář a "doložit" přijmy za posledních 12 měsíců jednoduchou tabulkou, kde byly po měsících příjmy sepsány.

Bohužel paní úřednice nebyla s to pochopit, že živnost mi v okamžiku pádu do DPH generovala příjmy pouze posledních 10 měsíců a pořád trvala na tom, že nemám prokázané příjmy za ty dva měsíce, ve kterých žádné příjmy neexistovaly. Prostě logik nezafungoval, tak jsem musel do tabulky přidat dva řádky s nulama. Pak byla soudružka maximálně spokojená.

Mnohem větší problém byl pak tu registraci zrušit z důvodu rušení živnosti. To FÚ dělal neskutečný prasárny, blbě doručoval, chtěl kdejakou blbost a soudružky úřednice mi do telefonu vyloženě lhaly (mám nahrané).
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.