30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: "výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku  (Přečteno 18464 krát)

nicolbolas

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« kdy: 18 Listopadu 2014, 13:14:33 »

Došla mi výzva - chybí tam, datum.
Těžko proto mohu ověřit, kdo v danou dobu řídil vůz.
Jedná se údajně o jízdu v poli o cca 11km rychlejší než 50km
S ohledem na místo údajného spáchání se přikláním k tomu, že šlo o automatizovaný systém v menším středočeském městě.

jak na takový podivný dopis bez data určení reagovat a jako provozovatel vozu se bránit?

Je možné že se jedná o podvod ze stranu úřadu? že by prostě rozesílali čaástečně blanketní dopisy a čekali kdo zaplatí?

odkaz na dopis:

« Poslední změna: 18 Listopadu 2014, 23:45:16 od nicolbolas »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #1 kdy: 18 Listopadu 2014, 14:03:16 »

otevírá to nějakou další možnost obhajoby?

Ano. Podle zákona "Výzva podle odstavce 1 musí obsahovat popis skutku s označením místa a času jeho spáchání" - bral bych za samozřejmé že "označení času" znamená i datum.

Šlo by to ignorovat, ale to nejspíš úřadu nezabrání to později hodit na SPRDEL.
Takže lepší taktika bude jim koncem té lhůty (i když Vás ani nic nenutí ji dodržet) poslat dopis ve smyslu: Ve výzvě není dostatečně označen čas přestupku ve smyslu §125h odst. 4 zákona o silničním provozu. Řidiče proto nelze určit. Pošlete prosím výzvu správně.
Tím získáte tak měsíc času (dalších 10 dní doručování nové výzvy a 15 na reakci).
IP zaznamenána

nicolbolas

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #2 kdy: 18 Listopadu 2014, 14:14:39 »

co když pořádně nevědí kdy se to stalo... budou si něco vymýšlet? tohle mi přijde jako zásadní pochybení.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #3 kdy: 18 Listopadu 2014, 14:43:12 »

V tom případě by nemohli přestupek řešit.

Ale oni to datum určitě mají, ale nevytisklo se z nějakého důvodu do toho dopisu.
IP zaznamenána

nicolbolas

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #4 kdy: 18 Listopadu 2014, 20:19:44 »

http://www.bezpecnostprace.info/item/osoba-blizka-2014-jak-predejit-ztrate-bodu

co říkáte tadytomu článku? tam se píše, že pokud nezjistí, kdo řídil, tak e platí (až) 10.000.
« Poslední změna: 18 Listopadu 2014, 23:11:34 od nicolbolas »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #5 kdy: 18 Listopadu 2014, 21:21:28 »

Špatně jste ten článek pochopil.

Cituji ze zákona o silničním provozu (§125f):
Citace
(3) Za správní delikt podle odstavce 1 se uloží pokuta. Pro určení výše pokuty se použije rozmezí pokuty pro přestupek, jehož znaky
porušení pravidel provozu na pozemních komunikacích vykazuje; pokuta však nepřevýší 10 000 Kč.

Úřad nemůže uložit libovolnou pokutu až do 10 000.
Ta logika je opačná.
Může uložit pokutu ve stejné výši jako kdyby řešil ten přestupek. Ale ani za přestupek za který lze uložit pokutu přes 10 000 nemůže dát víc než 10 000.
IP zaznamenána

nicolbolas

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #6 kdy: 18 Listopadu 2014, 21:25:06 »

a je pravda, že už se prekluze prodloužila z 1 roku na 2(4) je ta novela už platná?.

co když jim napíšu, že tam není datum, a proto nejsem schopen určit, kdo v danou dobu řídil, a oni to rovnou pošlou do správního?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #7 kdy: 18 Listopadu 2014, 22:22:08 »

Ještě k těm 10 000 stejně to je spíš jen formalita. Protože tak vysoké pokuty jsou jen za pár přestupků a ty se netýkají parkování a nezjišťují se automatickými systémy bez obsluhy.

Ale tady se bavíme o překročení v obci o méně než 20km/h a pokuta (i pro SPRDEL) může být 1500-2500 (plus 1000 náklady řízení).


"a je pravda, že už se prekluze prodloužila z 1 roku na 2(4) je ta novela už platná?."

Asi ano, ale to prošlo až teď nedávno a rozhoduje se podle zákona platného v době spáchání přestupku. A to datum právě nevíme.

"co když jim napíšu, že tam není datum, a proto nejsem schopen určit, kdo v danou dobu řídil, a oni to rovnou pošlou do správního?"

Podle zákona tam musí být určení času přestupku. Tohle jim snad nikdo nemůže uznat. (Máte udat kdo řídil auto určitý den a neřeknou který den?)
Takže výzvu odpovídající zákonu neposlali.
A bez výzvy nejde začít SPRDEL.

Z údajů nelze zjistit kdo řídil, výzva neodpovídá zákonu, ať pošlou znovu a správně.
- tak bych argumentoval.

Nejspíš to pak pošlou znovu a správně, ale získáte nějaký čas (asi tak měsíc).

Druhá možnost je to ignorovat úplně. A teprve až rozjedou SPRDEL tak jim to tam napálit. Získalo by se víc času, ale asi to bude procesně složitější a bude vyšší riziko.

To datum údajného přestupku je důležité i pro určení taktiky.
IP zaznamenána

nicolbolas

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #8 kdy: 18 Listopadu 2014, 23:06:09 »

díky, teď si zahrávám hlavně s tou formulací.

zda jen napsat, že jejich výzva nesplňuje náležitosti a proto nemohu řidiče určit, nebo i napsat, co tam chybí.

mám trochu obavu z toho, že baba si toho nevšimne ani napodruhé, a prostě mi napří sprdel, protože si vymýšlím
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #9 kdy: 18 Listopadu 2014, 23:34:43 »

mám trochu obavu z toho, že baba si toho nevšimne ani napodruhé, a prostě mi napří sprdel, protože si vymýšlím

To by naopak byla ideální situace  :)
IP zaznamenána

nicolbolas

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #10 kdy: 19 Listopadu 2014, 01:11:48 »

myslíte, že jim mám odpovědět do 15ti dnů, nebo do 75ti dnů (tj. ještě jim nechat 60 dní na další šetření přestupku?)
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #11 kdy: 19 Listopadu 2014, 09:05:26 »

myslíte, že jim mám odpovědět do 15ti dnů, nebo do 75ti dnů (tj. ještě jim nechat 60 dní na další šetření přestupku?)

Určitě ne, současný stav nám vyhovuje.
Ani do 75ti dnů, ale pozor není to 75 dnů, těch 60 dnů na zjištění skutečností odůvodňujících zahájení řízení proti určité osobě začíná běžet dnem, kdy se o spáchání přestupku dozvěděl správní orgán.
To lze zjistit z kopie spisu, kde bude razítko s datem, kdy oznámení správní orgán přijal, od toho data začíná běžet těch 60 dnů.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #12 kdy: 19 Listopadu 2014, 10:53:02 »

Čím později tím lepší, ale asi by byla výhoda jim napsat dřív než stihnou udělat nějaký další krok.
Úplné ignorování by možná pak mohli nějak použít proti Vám.
Ale jinak Vás nic nenutí dodržet těch 15 dní. Možná těch 15 dní vzít jako takové volné doporučení.
IP zaznamenána

nicolbolas

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #13 kdy: 19 Listopadu 2014, 11:01:23 »

další věc je, že to šlo do mé datovky a já pakůň to hned vyzvedl, čímž jsem přišel o 10 dní.
protože s datovkou je to tak, že doručení je ve chvíli, kdy se přihlásíte, nebo po 10 dnech je fikce. že?

bohužel už se úředníci asi mnohokrát spálili, tak datovku ověřují.
divím se, že úředníka datovka neodradila, mohlo to rovnou indikovat, že se nejdná o ovčana.

dále jsem získal pocit, z čísla jednacího, že pro úředníka je to úplně 1. případ, ? tento rok, měsíc, týden?
zahrávám si s myšlenkou v rámci svobodného přístupu k informacím a s ohledem na chybu v dopise si nechat sdělit vzdělání a školení úředníka, kdy bylo provedeno výběrové řízení na danou pozici a jakého důvodu byl vybrán a jeho plat plus odměny.

mám si kopii ze spisu vyžádat rovnou? tím že se jedná o jiné město, chci případné návštěvy omezit na minimum.
« Poslední změna: 19 Listopadu 2014, 11:06:21 od nicolbolas »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:"výzva" - bez data spáchání údajnéo přestupku
« Odpověď #14 kdy: 19 Listopadu 2014, 11:07:07 »

protože s datovkou je to tak, že doručení je ve chvíli, kdy se přihlásíte, nebo po 10 dnech je fikce. že?
Ano.

Na to jsem zapomněl i já, kdybyste měl datovku a přišlo to normální poštou tak to můžete klidně ignorovat (jestli jste nepodepsal převzetí nebo něco).
IP zaznamenána