30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Žádost o Info - úřad neví a neposkytne  (Přečteno 2753 krát)

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Žádost o Info - úřad neví a neposkytne
« kdy: 26 Července 2019, 12:15:13 »

Zdravím,
mám tady jednu situaci, kterou bych rád zkonzultoval. Na výpisu z registru obyvatel jsem nalezl položku od mého domovského úřadu s popisem "ztotožnění", a protože se tam již několik let nezdržuji, tak mě zajímalo o co jde.

Poslal jsem žádost podle InfZ a úřad reagoval jakýmsi sdělením, že moji žádost přeposlali na "helpdesk CZECHPOINT".
Po uplynutí lhůty jsem tedy podal stížnost na kraj, a ten rozhodl, že stížnost je oprávněná, úřad informace musí mít a přikázal je poskytnout.
Úřad následně vydal rozhodnutí, že informace nemá a neposkytne a v odúvodnění napsal, že žádost se spisem přeposlal na MVČR.

Mám teď čekat, jestli se k tomu vyjádří MVČR, nebo rovnou poslat odvolání? (Pokud správně chápu, tak spis aktuálně nemají a nevím, jak by moje odvolání předložili kraji :) )

Díky moc za názory.

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o Info - úřad neví a neposkytne
« Odpověď #1 kdy: 26 Července 2019, 12:39:11 »

Žádáte podle InfZ? Nevím z hlavy, zda je to správný prostředek, dost možná je na toto info vztahující se k vlastním osobním údajům v registrech nějaký specifický postup (ať už v návaznosti na GDPR, zákony o jednotlivých registrech a informačních systémech veřejné správy ...).

Co popisujete je divné. Pokud povinný subjekt zjistí, že informace nespadá do jeho působnosti, má žádost odložit (to není rozhodnutí, opravným prostředkem je opět stížnost, nikoliv odvolání). Pokud opravdu bylo vydáno rozhodnutí a v poučení je něco o odvolání, hodíte to anonymizované sem?

Předcházející rozhodnutí MV o stížnosti předpokládám přikazuje pouze vyřízení žádosti, nikoliv poskytnutí informace (podle nedávné novely sice už může nadřízený povinného subjektu vydat vykonatelný informační příkaz, ale jen k odvolání, ne k stížnosti podle § 16a). Nebo je tomu jinak?
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o Info - úřad neví a neposkytne
« Odpověď #2 kdy: 26 Července 2019, 13:35:58 »

Přikládám poslední rozhodnutí (během víkendu plánuji doplnit i rozhodnutí kraje, které tomuto předcházelo).

IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o Info - úřad neví a neposkytne
« Odpověď #3 kdy: 26 Července 2019, 14:30:18 »

Na to bych podal odvolání s tím že podle § 4 zákona  133/2000 Sb. může data z registru obecní úřad obce s rozšířenou působností využívat, jen jsou-li nezbytné pro výkon jeho působnosti.
MVČR nepochybně nemůže vědět, pro jakou konkrétní činnost obecní úřad tato data použil, tedy nedává smysl na něj odkazovat.
Obecní úřad je nepochybně povinen poskytnout informaci, pro jaký konkrétní výkon jeho působnosti byl nezbytný přístup do registru obyvatel.
V opačném případě půjde patrně o svévoli a nějakou formu nevěstince (čti bordelu) na úřadě. Žádáte vrácení na obecní úřad a provedení dohledu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o Info - úřad neví a neposkytne
« Odpověď #4 kdy: 27 Července 2019, 01:36:29 »

1) Procesně k InfZ žádosti. Úřad tvrdí, že netuší, kdo a proč od nich se hrabal ve vašich údajích v registrech. To technicky skutečně představuje přípustný důvod pro odmítnutí infožádosti, i když to není podřaditelné pod konkrétní ustanovení InfZ (s obtížemi jedině pod velmi extenzivně vyložený § 2(4) InfZ), je judikaturou akceptována existence vedle § 7 až § 11 i tzv. faktických důvodů odmítnutí (srov. třeba NSS 2 As 71/2007).

Formální stránka a úroveň odůvodnění je jako obvykle tragická, ale přecijen lze úřadu přiznat aspoň nějakou snahu. Zkoušel sám nějaké informace (o vlastní činnosti) vymámit ze supportu CzechPointu. Postoupil to celé na MV ČR (sice netuším, co si od toho slibuje, ale zaslouží si malé bezvýznamné plus). No a preventivně si sype popel na hlavu a evidenci přístupů prý napraví. Jasně, slibem nezarmoutíš, ale aspoň z toho nestříká arogance proudem jako z některých jiných úředních výtvorů.

Lze podat odvolání. Jsou tam drobné formální nedostatky, ty bych ale neřešil. Dalo by se možná uhrát ještě jedno kolo analogickou argumentací jako NSS 1 As 141/2011, tedy pokud povinný subjekt nějakou informaci sice nemá, ale vztahuje se k jeho působnosti a je povinen ji mít či pořídit, nemůže ji pouze s tím, že ji nemá, odmítnout poskytnout. Musí ji nejdřív pořídit, v konkrétním případě tedy zřejmě udělat nějaké šetření, např. zjistit aspoň z jakého agendového systému to šlo, kdo/co od nich k tomu má přístup, srovnat to s případnými vlastními daty (třeba je-li znám přesný čas, kdo u nich byl přihlášený do sítě). Teprve pokud by se ukázalo, že tu informaci nejen nemají, ale ani není možné ji pořídit (dohledat), přičemž tuto nemožnost musejí přezkoumatelně odůvodnit, zakládá to přípustné odmítnutí. Bylo by to ale asi kopání do mrtvoly, protože úřad by stejně nic nenašel a nakonec by to kraj nějak přikryl.

2) K informacím o vlastních údajích v základních registrech. Místo čekání, co vypadne z MV na základě postoupení, lze si přímo požádat o tzv. provozní údaje vztahující se k vašim údajům v registru obyvatel, a to podle § 58 zákona o základních registrech. Je tam i popsáno, kam to lze podat, jaké má žádost náležitosti atd. Zdůrazněte, že vám jde o provozní údaje podle § 18(4), a to v maximálním detailu, který je v registru veden (tj. že nechcete jen již známý řetězec "ztotožnění", ale úplně všechno, tedy třeba co to bylo za agendu, jak vypadal dotaz, jaké odešly informace, jak se ten systém/uživatel autorizoval, zda ty autentizační údaje jde spojit s nějakou osobou ...).

3) Náprava a satisfakce. Jak píše opas, nevěříte-li slibům, můžete jim tam zkusit poslat kontrolu, konkrétně z MV podle zákona o základních registrech a též dle zákona i informačních systémech veřejné správy, a případně klidně paralelně ÚOOÚ. Taky by asi technicky bylo přípustné požadovat satisfakci za to, že si vás lustrují a nejsou schopni vysvětlit proč, jako nemateriální újmu způsobenou nesprávným úředním postupem - zákon 82/1998 Sb.
« Poslední změna: 27 Července 2019, 01:39:41 od hh »
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o Info - úřad neví a neposkytne
« Odpověď #5 kdy: 29 Července 2019, 07:20:37 »

Děkuji mnohokrát za perfektní vysvětlení. Do mrtvoly (zatím) kopat nebudu a zvolím žádost podle zákona o základních registrech.
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o Info - úřad neví a neposkytne
« Odpověď #6 kdy: 28 Srpna 2019, 13:45:30 »

Jenom pro zajímavost, pokusil jsem se o žádost o provozní údaje podle zákona o základních registrech. Ta se podává elektronicky pomocí konkrétního formuláře na webu, což pouze triggeruje automatickou odpověď do datovky, která obsahuje ty samé údaje, co pravidelný výpis.

Nicméně za pár dní se opět ozval můj úřad s následujícím sdělením. Zajímavé je, že ke sdělení byl připojen i screenshot logu o přístupu, včetně poskytnutých údajů (asi nikoho nepřekvapí, že zrovna ten log, který mi poslali, neměl se mnou nic společného a obsahoval údaje z registru o jiné osobě  :) )


IP zaznamenána