30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Oprava chyby v katastrálních mapách  (Přečteno 2583 krát)

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Oprava chyby v katastrálních mapách
« kdy: 11 Července 2019, 09:22:41 »

Ahoj, dávám to sem, abych zjistil, zda má někdo podobnou zkušenost a nebo jestli je tu někdo (právník), kdo by posoudil, zda má smysl to nějak dál řešit. Soused před časem prodal svůj dům a pozemek jinému člověku a nový majitel nějak dosáhl toho, že třem jeho sousedům (včetně mě) byly katastrálním úřadem "zmenšeny" výměry pozemků. Prakticky se jedná o opravu údajů (výměr pozemků) v katastrálních mapách - s ploty se hýbat nebude. Během 2. světové války někdo na tehdejším katastrálu chybně pronásobil délky stran pozemků a teď se na to (díky novému majiteli sousedící nemovitosti) přišlo. Mě se "zmenšila" výměra pozemku ze 750 na 550m čtverečních. Katastrál nás o tom informoval dopisem, kde uvádí, že pokud s učiněnou změnou (zápisem) nesouhlasíme, máme jim to dát vědět. To jsem já se ženou učinil, na příští středu je nařízeno ústní jednání. Jde mi prakticky o tyto věci - koupil jsem 750m (za cenu odpovídající 750m) a po 15 letech mám najednou o 200m míň. Daň z nemovitosti platíme celé ty roky za 750m (kdo nám asi tak vrátí rozdíl? Vím, je to pár korun, ale tady jde i o princip). Hodnota mého pozemku a možná i jeho prodejnost škrtem pera a razítkem klesla. V budoucnosti navíc hodlám nemovitost prodat, takže na to jednoznačně doplatíme. Má smysl vést s katastrálem spor s nadějí na nějaký úspěch nebo je to prostě ta situce, kdy si člověk musí říct "shit happens"?

Díky, Sepp
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Oprava chyby v katastrálních mapách
« Odpověď #1 kdy: 11 Července 2019, 09:42:24 »

no pokud máte pozemek (dejme tomu) 55x10m a zapsali vám to jako 750m tak co s tím má co dělat soused?
Trvat na tom, že 55x10=750 k úspěchu nepovede.

To je prostě oprava výpočtu a vy můžete maximálně podat žalobu na stát na náhradu škody protože jste byl uveden v omyl. Na úspěch to ale nevidím.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Oprava chyby v katastrálních mapách
« Odpověď #2 kdy: 11 Července 2019, 10:17:24 »

Nový majitel možná pouze oběhl s pásmem svůj pozemek a zjistil, že jeho parcela je reálně větší, než byla uvedena v kupní smlouvě :) a následně pak sousední parcely jsou reálně menší, než je uvedeno v KN. Píšete, že s ploty se hýbat nebude - o faktické hranice pozemků tedy nejde a jsou vytýčeny správně.
Čeho chcete dosáhnout? Chcete mít reálně 750 m2 - tedy posunout svůj stojící plot do sousedovy zahrady?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Oprava chyby v katastrálních mapách
« Odpověď #3 kdy: 11 Července 2019, 10:40:06 »

Přesně tak, pokud jde o opravu výměry a nijak se nehýbe s hranicemi (ani ohledně jejich průběhu a zanesení v katastrálním operátu není nějaká pochybnost), jde skutečně jen o opravu chyb. Nesouhlasem dosáhnete toho, že se o opravě povede řízení (§ 36 katastrálního zákona), tedy že o tom KÚ vydá rozhodnutí s celou procesní parádou, např. možností účastníků se vyjadřovat, navrhovat důkazy, s povinností úřadu rozhodnutí odůvodnit, opravnými prostředky ... Ale předmětem řízení bude pouze to, kolik tam má být správně, nikoliv o následcích toho, že tam byl léta špatný údaj.

Pokud jde o další souvislosti. Kupní cena - záleží jak byla ve smlouvě stanovena, pokud jako cena za m2, plnil jste více, než kolik plynulo ze smlouvy, tak by rozdíl šel po prodávajícím požadovat z titulu vydání bezdůvodného obohacení, ale po 15 letech to máte nejspíš promlčené, pokud byla stanovena celková cena, nevezmete si na prodávajícím nic. Po státu by obecně šlo chtít náhradu škody, ale vznikla-li chyba někdy za Hitlera, je to též promlčené (což je škoda, protože by bylo nanejvýš zajímavé zkoumat, jaký subjekt vlastně odpovídá, zda tato povinnost postupně přešla či nepřešla na současnou ČR a podle jakého práva se to má posoudit).

Pokud jde o daň, musí nejdřív dojít k opravě vyměření - to lze zřejmě podáním dodatečného daňového přiznání - § 141 DŘ (kdyby snad nebylo přípustné, tak žádostí o obnovu řízení). Ale jen ve lhůtě pro stanovení daně, tj. max. 3 roky zpět. Rozdíl si necháte vyplatit jako přeplatek nebo necháte započíst na daň za příští rok.
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Oprava chyby v katastrálních mapách
« Odpověď #4 kdy: 11 Července 2019, 12:39:40 »

Díky Vám všem - já jsem od začátku tak nějak smířen s tím, co píšete (a co je logické), totiž že mi zkrátka zůstal v ruce "černý Petr". Katastr jen opravil chybu, bývalá majitelka nám před 15 lety nemovitost i se všemi údaji prodala v dobré víře, navíc to bude promlčeno a kdybych se chtěl s kteroukoliv institucí o něco tahat, bude to na roky a s prakticky 100% výhledem neúspěchu. Tak trošku jsem (tady) doufal v nějaký "zázrak" a ten, logicky, nepřišel. Navíc mi kamarád řekl, že mám být ještě rád, že se na tu chybu přišlo teď, že kdybych nemovitost prodal s původním zápisem a v nějaké brzké době se na ni přišlo, nový majitel by se prý dle nového OZ mohl soudit, že jsem ho "natáhl"...

Ještě jednou děkuji za cenné podněty, Sepp
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Oprava chyby v katastrálních mapách
« Odpověď #5 kdy: 11 Července 2019, 16:37:47 »

kdybych se chtěl s kteroukoliv institucí o něco tahat, bude to na roky a s prakticky 100% výhledem neúspěchu.

Aspoň daň z nemovitosti asi zpátky dostanete, ale jen to co ještě není promlčené..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Oprava chyby v katastrálních mapách
« Odpověď #6 kdy: 11 Července 2019, 17:20:19 »

Navíc mi kamarád řekl, že mám být ještě rád, že se na tu chybu přišlo teď, že kdybych nemovitost prodal s původním zápisem a v nějaké brzké době se na ni přišlo, nový majitel by se prý dle nového OZ mohl soudit, že jsem ho "natáhl"...
Nic dramatického by se nestalo a neřekl bych, že by zrovna NOZ v tomto něco změnil (a obecně začínám být alergický na různé samozvané experty, podle kterých NOZ může pomalu i za to, že je sucho). Šlo by o jednání v omylu o vedlejší okolnosti, který vyvolala třetí osoba, nebyl vyvolán lstí a nikdo z účastníků na tom neměl podíl ani o tom nevěděl či nemusel vědět (§§ 583 an. OZ). Smlouva je nadále platná a z omylu nemá kupující ani právo na náhradu po prodávajícím (leda opět po státu). Zároveň nemůže prodávající od smlouvy odstoupit, není-li to v ní extra ujednáno (nejde o porušení smlouvy druhou stranou a kdyby to tak někdo přesto hodnotil, nejde o porušení podstatné ve smyslu § 2002 OZ).

Jediným důsledkem by tedy byla možnost požadovat část ceny zpět jako bezdůvodné obohacení, podle toho, jakým způsobem byla kupní cena ve smlouvě ujednána. O to by v zásadě nebyl důvod se soudit, protože rozumný prodávající by to uznal, že těch 200 m2 navíc opravdu neprodal (jak pravil Ulpianus, suum cuique tribuere). A i kdyby se to nevyřešilo smírně a domněle ochuzená strana by vyvolala spor, nešlo by o nic, kvůli čemu by účastník měl přijít o klidné spaní ...
IP zaznamenána