30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: AKtuální znění §17a Zákona o obecní polici  (Přečteno 3698 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
AKtuální znění §17a Zákona o obecní polici
« kdy: 07 Května 2019, 23:19:42 »

Při studování zákonů jsem narazil na takovou zajímavost ohledně §17a odst 3 zákona o obecní polici..
Měl jsem za to, že zde jsou aktuální znění když to mají i v záhlaví:https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-553
V tomto odkazu je v odst 3 věta: nebo po uhrazení nákladů provozovatelem podle odstavce 5.
Zde je jiné znění a tato věta tam již není: http://zakony-online.cz/?s87&q87=all
Tady je přímo od ministerstva úprava, kde je daný původní odstavec s větou o provozovateli celý škrtnutý
www.mvcr.cz/soubor/novela-zop-pdf.aspx

Jsem zmaten co je tedy aktuálně platné ( jelikož 2 roky zpět mě na této větě udolaly opičky)
nebo to tam v roce 1991 bylo , pak to zrušili novelizací 2012 a teď to tam zase vrátili??

IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:AKtuální znění §17a Zákona o obecní polici
« Odpověď #1 kdy: 09 Května 2019, 17:18:18 »

Jestli dobře hledám tak ta novela šla k poslancům jako tisk 681 http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=681
..a byla schválená a účinnost od 2018..
..a pak jsem se ztratil v tom legislativním procesu protože ty změny jsou i ve schváleném znění novely, ale vyhlášené ve Sbírce už nejsou.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:AKtuální znění §17a Zákona o obecní polici
« Odpověď #2 kdy: 09 Května 2019, 18:39:03 »

Obecně. Autoritativní znění je to, které je vyhlášeno ve sbírce (i kdyby Parlament hlasoval o trochu jiném znění nebo se někdo na příslušném odboru MV zbláznil a místo novely TZ nechal natisknul Theresianu, šlo by o platné právo - šlo by samozřejmě argumentovat neústavností, ale ne tvrdit, že zákon neexistuje či že platí jiné znění).

Letitý problém novel a jejich správného zapracování do jisté míry řeší nový zákon o sbírce 222/2016 Sb., který je ale účinný až od roku 2020 (a podle toho, co jsem zaslechl, vůbec není jisté, že se přípravy stihnou a nebude nutné legisvakanci prodloužit). Nabíhat bude postupně - stávající předpisy zůstanou v původní formě a do elektronické se překlopí poprvé, kdy se jich legislativní proces dotkne.

Do té doby je rekonstrukce autoritativního znění po všech přijatých novelách obecně netriviální problém. Musí se vyjít z původního znění ve sbírce a aplikovat všechny novely, což může být jednak problém kapacitní (u zákonů typu OSŘ z šedesátých let po stovkách novel je takřka nemyslitelné dělat to ručně), jednak interpretační, protože často v tom jsou buď vyloženě chyby (patch je nekompatibilní se zněním, které patchuje, odkazuje např. na neexistující odstavec, neexistující string atp.), nebo záleží na pořadí, nebo textace novely připouští různé provedení aplikace s odlišným výsledkem ... V praxi to samozřejmě nikdo nedělá sám a spoléhá na zpracovatele soukromých právních databází (včetně zakonyprolidi.cz, dále např. ASPI, Beck, Codexis) - ty jmenované jsou obvykle spolehlivé v tom smyslu, že se nestává často, že by v konsolidovaném znění obsahovaly chybu, která by už v nějaké podobě nebyla ve zdrojových datech.

Nyní konkrétně k § 17a. Tady je to naštěstí jednoduché. Text má jen 3 verze, původní dle vyhlášeného znění zákona 553/1991 Sb., pak dle novely 274/2008 Sb. s účinností 1.1.2009 (v té je to, k čemu směřuje dotaz) a pak kosmetická změna účinná od 1.7.2017 provedená přestupkovým tlusťochem (blok -> příkaz na místě). S aplikací novely není problém vzhledem ke zvolené technice (jde o část třetí čl. V bod 45) - je tam „§ 17a zní“ a celé nové znění, nikoliv doplňování slovíček do stávajícího textu, přečíslovávání odstavců atp. Aby to nebylo jednoduché, tak sama novela 274/2008 Sb. byla opakovaně novelizována (pokud si teď někdo klepe na čelo, vítejte v Kocourkově, rekord pokud vím jsou 4 iterace - novela novely novely zákona), ale jestli správně koukám, předmětný bod zůstal nedotčen.

EDIT: V záchvatu grafomanie jsem se nepropracoval k odpovědi na položený dotaz. Tedy - to co ukazují zakonyprolidi.cz se mi jeví správné, v souladu s tím, co je v oficiálně vyhlášené sbírce. Kdo chce mít jistotu, nechť si na webu MV či v místní knihovně vyhledá částku obsahující předpis 274/2008 Sb.
« Poslední změna: 09 Května 2019, 18:42:51 od hh »
IP zaznamenána