30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nehoda a nahradni vozidlo.  (Přečteno 5727 krát)

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Nehoda a nahradni vozidlo.
« kdy: 05 Dubna 2019, 23:40:11 »

Dobry vecer,

potreboval bych poradit ohledne nehody a nahradniho vozidla. Memu blizkemu pribuznemu se stala nehoda, dodavkar mu urazil zpetne zrcatko kdyz objizdel trolejbus a ujel. Jenze k jeho smule byl dostizen, prinucen zastavit a jelikoz nespolupracoval byla volana policie. Pribuzny je poskozeny, auto ma zrcatko na kasi ktere pojistovna nejspis bez velkych problemu uhradi. Jenze potiz je v tom, ze potrebuje byt mobilni a jezdit po meste s urazenym zrcatkem s devitimistnym autem neni idealni, pritahuje to zbytecne pozornost. Oprava bude trvat nejakou dobu, nebot objednane zrcatko je nutno lakovat a nejaky cas potrva nez dojde.

Predpokladam ze ackoliv je vozidlo pojizdne, je nezpusobile k provozu. Jelikoz plneni bude z povinneho ruceni, predpokladam ze ma narok i na proplaceni pujcovneho za nahradni vozidlo po dobu opravy a pojistovna ji nemuze zpochybnit nebo odmitnout proplatit. Je moje uvaha spravna nebo na to ma ihned zapomenout?
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

Kamiq

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #2 kdy: 06 Dubna 2019, 06:40:26 »

Jestli to řešila policie, tak ta zabavila ORV těch vozidel, které jsou po nehodě nezpůsobilé provozu. Zpětné zrcátko je nepodstatný detail. To na způsobilosti k provozu nic nemění.
http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/tady-jsou-vsechny-zavady-auta-za-ktere-vam-ceska-policie-sebere-maly-technicak/
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

now

  • Příspěvků: 243
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #3 kdy: 06 Dubna 2019, 07:18:15 »

Jestli to řešila policie, tak ta zabavila ORV těch vozidel, které jsou po nehodě nezpůsobilé provozu. Zpětné zrcátko je nepodstatný detail. To na způsobilosti k provozu nic nemění.
http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/tady-jsou-vsechny-zavady-auta-za-ktere-vam-ceska-policie-sebere-maly-technicak/

Nechci Ti kazit radost, ale nikdy jsem nezažil, a že těch nehod řeším hodně, že by po DN, navíc takto malé někomu vzala OTP. Navíc normální člověk si ho vzít ani nenchá, protože on s tím takhle nejel ale je to následek nehody a když ho po chvíli v tom nechtytí tak nemají právní základ vzít mu OTP
IP zaznamenána

now

  • Příspěvků: 243
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #4 kdy: 06 Dubna 2019, 07:30:27 »

A k tomu náhradnímu vozidlu:
Pojišťovny se cukají často, pokud je to auto na podnikatelský subjekt tak je to jednodušší, ale myslím zkurvená Kooperativa kdysi chtěla podepisovat papír, že ho opravdu potřebuješ k ráci a škoda vzniklá taxíky by byla větší.
Pokud jsi soukromá osoba, je to horší, ještě než budeš kontaktovat pojišťovnu si připrav co nejvíce nejpádnějších a pokud možno prokazatelných důvodů.
Dále se připrav na to, že u náhradního vozidla z odpovědnostního pojištění, ti podle nájemní smlouvy budou strhávat amortizaci podle ujetých km půjčeného auta s odkazem na to, že jsi ušetřil opotřebení svého vouzidla a tímto by ses obohatil.
Mají na to nějaký terminus technikus, myslím že tomu říkají na základě znaleckého posudku nebo institutu někdy z roku 2005 a je to často neprůstřelné.
Mně se to podařilo několikrát uhrát, že mi nic nestrhávali, protože jsem jim hned v průvodním dopise vypočítal další škody které jim v tom případě naúčtuju.

Relativní novinkou, rozhodnutou NSS myslím, je snížení hodnoty vozidla. U zrcátka to nevyužiješ, protože budeš mít zcela nové.
Já jsem ale po celkem velké hádce s Kooperativou, kdy jsem 2x obeslal celé představenstvo dostal jak plnou náhradu za půjčené auto, protože nějaká "pitka" likvidátorka začala bez jakýchkoliv důkazů na ségru řvát, že tohlke teda určitě neuzaplatí protože to je dlouho.
Takže šla na ni stížnost a navíc, díky tomu, že při ťukanci do zadku jejich pojištěncem se musela trošku rovnat karoserie, a navíc u couvacích senzorů nevyměnili kabeláž ale opravovali ji, takže to začne brzo zlobit jsem jim jen tak ze srandy napsal, že buď chci vyběmi karoserii a novou kabeláž, nebo 25.000,- snížení hodnoty vozidla (3 roky staré, najeto cca 35.000km, pořizovací cena 550.000). a opět to rozeslal celému vedení.
Nejdříve poslali 7.600,-, po dalším rozčílení doplatili do těch 25.000,-.
Zaplatili náhradní auto dalších asi 15.000,- a škodu cca 80.000,-.
Ale bylo to hodně hodně rozčilování a dostal jsem to jen na základě svých zkušeností. Těžko říct, jestli to stálo za ty miliony mozkových buněk, které mi při tom umřely....
IP zaznamenána

Kamiq

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #5 kdy: 06 Dubna 2019, 11:29:55 »

Jestli to řešila policie, tak ta zabavila ORV těch vozidel, které jsou po nehodě nezpůsobilé provozu. Zpětné zrcátko je nepodstatný detail. To na způsobilosti k provozu nic nemění.
http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/tady-jsou-vsechny-zavady-auta-za-ktere-vam-ceska-policie-sebere-maly-technicak/

Nechci Ti kazit radost, ale nikdy jsem nezažil, a že těch nehod řeším hodně, že by po DN, navíc takto malé někomu vzala OTP. Navíc normální člověk si ho vzít ani nenchá, protože on s tím takhle nejel ale je to následek nehody a když ho po chvíli v tom nechtytí tak nemají právní základ vzít mu OTP
No jsou určitě i lidé, kteří to zažili.
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/ze-zivota-ridice-zabaveni-maleho-technickeho-prukazu-staci-z/r~283028941b1711e98ad6ac1f6b220ee8/?redirected=1554542828
Ale je to o tom, co jsem psal, zabavují pouze ORV vozidel nezpůsobilych k provozu. Ja rozhodně nepsal, že poškozené zpětné zrcátko znamená, že je vozidlo nezpůsobilé k provozu. To psal zakladatel tématu a je to blbost.
« Poslední změna: 06 Dubna 2019, 11:35:09 od Kamiq »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

now

  • Příspěvků: 243
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #6 kdy: 07 Dubna 2019, 08:16:35 »

Lidi na sobě nechají štípat dříví.
Pokud to bylo při nehodě tak bych si ho vzít nenechal.

A na druhou stranu, uražené zrcátko podle mne činí vozidlo nezpůsobilým. Ale hádat se nechci. :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #7 kdy: 07 Dubna 2019, 09:47:37 »

A na druhou stranu, uražené zrcátko podle mne činí vozidlo nezpůsobilým. Ale hádat se nechci. :)

Záleží které zrcátko na kterém autě..
autobus a nákladní auto musí mít levé a pravé zrcátko a osobní auto aspoň levé a vnitřní.. když chybí tak je to závada A a vozidlo není způsobilé.
Chybějící pravé zrcátko u osobáku a nebo provizorní zrcátko s neodpovídajícím umístěním a nebo uchycením je závada B a tak se s tím aspoň nouzově jet dá.
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #8 kdy: 07 Dubna 2019, 10:47:33 »

Spíš závada C místo A, A je lehká - vozidlo je plně způsobilé.
IP zaznamenána

mala.panda

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 329
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #9 kdy: 07 Dubna 2019, 22:09:10 »

Mě ustřelil naklaďák levé zrcátko,pojišťovnu měl kooperativu, oznámil jsem jim to, nasadil náhradní zrcátko dojel do servisu nechal opravit. Auto sem dostal vyšší třídu než moje (moji třídu neměli) za týden hotovo, pojišťovna vše proplatila.
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #10 kdy: 07 Dubna 2019, 22:16:14 »

Proplacení náhradního vozidla by neměl být problém, 5 dnů půjčení auta stejný třídy pojišťovna skousne, na víc se bude cukat. Mimochodem, stejná třída - je sice hezký, že dostanu stejnou třídu, ale tak jako tak jí bude nejspíš chybět automat a bude mít o 100 kw míň...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #11 kdy: 08 Dubna 2019, 02:43:42 »

Nedělejte z toho prosím absurdní divadlo. POV nekryje vše, na co by měl poškozený podle OZ právo, ale jen taxativně vymezenou podmnožinu (s řadou dalších podmínek, zastropováním atd.). Kromě újmy na zdraví do té podmnožiny patří jen škoda (nikoliv obecně újma, tj. včetně nemajetkové) způsobená poškozením/zničením věci a ušlý zisk. Pokud poškozený nemohl dočasně masírovat své ego kw pod kapotou, těžko mu vznikla nějaká škoda či ušel zisk (a pokud jo a umí to prokázat, tak ať si to klidně uplatní, např. pokud to zrušené lambo provozoval jako atrakci pro turisty a s náhradní škodovkou daný byznys nefunguje). Jinak jde maximálně o imateriální újmu (psychické útrapy spojené s řízením náhradního auta) a pokud to poškozený umí objektivně prokázat (např. papírem od nějakého psychošarlatána), tak ať si to klidně nějak ocení a žaluje přímo toho, kdo odpovídá (provozovatel, případně dle okolností i řidiče). Totéž platí o automatu/manuálu - pokud nedoložím, že s tím autem jezdila a musí jezdit osoba s papíry jen na B-automat (jinak by se množila škoda a ucházel zisk), nespadá újma spočívající v nutnosti dočasně používat šaltpáku do rozsahu POV.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #12 kdy: 08 Dubna 2019, 09:12:37 »

Predpokladam ze ackoliv je vozidlo pojizdne, je nezpusobile k provozu. Jelikoz plneni bude z povinneho ruceni, predpokladam ze ma narok i na proplaceni pujcovneho za nahradni vozidlo po dobu opravy a pojistovna ji nemuze zpochybnit nebo odmitnout proplatit. Je moje uvaha spravna nebo na to ma ihned zapomenout?
Poškozený (s ohledem "dostižení a přinucení zastavit"  a účast policie doufám, že to nebyla nějaká akční scéna a otázka zavinění byla vyřešena) má možnost nárok uplatnit přímo proti pojistiteli. Není tedy od věci zavolat přímo pojišťovně viníka a domluvit si podmínky. Akceptací doporučené odtahovky se lze zbavit nutnosti platit odtah a následně žádat proplacení, akceptací doporučené opravny lze vyřešit opravu podobným způsobem. A přitom si lze dohodnout i podmínky zapůjčení náhradního vozidla - opět např. u smluvní půjčovny či přímo opravce.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #13 kdy: 08 Dubna 2019, 09:52:33 »

Automat mi bez keců dali, když jsem měl svýho času naklepnutýho Smarta a k tomu levou nohu v sádře ;D Akorát neměl Smarta, tak mi dali o dost větší káru. Akorát mi byla úplně na hovno - větší spotřeba a blbý parkování.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda a nahradni vozidlo.
« Odpověď #14 kdy: 08 Dubna 2019, 11:08:22 »

K tomu zrcátku mě napadá připsat mou zkušenost z prosince, kdy jsem na D1 přišel mimo laku a rovnosti levých dveří a blatníku i o levé zrcátko (kompletně zničené s trčícími komponentami) a když PČR odjížděla, ptal se mě policajt, jestli si opravdu myslím, že je auto pojízdné a ukázal na pahýl zrcátka. Čul jsem nezpůsobilost vozidla a zakázání řízení (na D1 v noci poněkud nepraktické), tak jsem na ten pahýl namotal reflexku se slovy "o zpětné jsem nepřišel a nouzově to dojedu" a nechal mě jet.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita