30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: stare moto  (Přečteno 6050 krát)

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
stare moto
« kdy: 04 Dubna 2019, 09:45:44 »

Nahodou jsem narazil ve stare stodole na 2 motorky - jawa perak a nejaka cezeta ... papiry k tomu nejsou, bylo provozovano naposledy pred prevratem, znacky sem nejake nasel, ale asi nebudou k tomu ...

ma otazka, ma smysl se vubec zabyvat tim to renovovat a pak se pokouset nejak prihlasit ? nebo to je uz pase a jedine co se da delat to rozprodat na dily ... ?
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #1 kdy: 04 Dubna 2019, 09:55:05 »

Nevím jak u motocyklů, ale auta bez značek s čitelným VINem starší 30 let jdou přihlásit na veteránské značky a skoro normálně provozovat (nemělo by se s tím "běžně" jezdit a nesmí se používat k podnikání)
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #2 kdy: 04 Dubna 2019, 13:30:01 »

Nenapadá mě žádný důvod, proč byste nemohl využít "správního orgánu" a prostě to zkusit zjistit na registru - dle VIN, případně dalších indicií. Takový dotaz vám nemůže nijak uškodit.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #3 kdy: 04 Dubna 2019, 13:42:04 »

Pro prideleni veteranskych RZ je treba prokazat vlastnictvi, mit to odhlaseno z registru a projit tzv. testaci.
Pokud jste nasel nejake SPZ, lze se pokusit dopatrat na registru, k cemu ze ty SPZ patri a pokud vam to pasne na nekterou tu motorku, lze si nechat udelat duplikat TP, ORV, projit STK, zaplatit ruceni a jezdit. Nekolik zdanlive bezprizornich a bezpapirovych motocyklu jsem takhle vratil do legalniho stavu. Jakykoli veteran s puvodnimi doklady ma vetsi hodnotu - historickou i financni.

Je zde riziko toho, ze se po vas povozi CKP za neplaceni ruceni od 1.1.2018.

(Pokud byste uvazoval o prodeji, ta CZ by mne mozna zajimala. Bylo by foto?)
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #4 kdy: 04 Dubna 2019, 13:51:24 »

Je zde riziko toho, ze se po vas povozi CKP za neplaceni ruceni od 1.1.2018.
Protože proběhlo už několik čistek - zejména před rozsudkem ÚS v roce 2014 byla ČKP až brutálně aktivní, je to porozuhodné a svědčí to trochu pro variantu, že vozidla v registru možná nebudou (možná polopřevod a vyřazení atd.)
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #5 kdy: 04 Dubna 2019, 15:01:30 »

gumidos>to je samozrejme mozne, nicmene stejne mozne je, ze CKP po tech dlouho neplacenych rucenich vubec nesla. Mam jeden motocykl, kde neni povinne ruceni placeno cca 30 let, v registru je (overeno) a CKP si ho nikdy nevsimla. Dalsi moznost je, ze jakmile se takto 'drimajici' vozidlo probudi k zivotu a zaplati se za nej ruceni, probudi se i CKP a zacne se domahat sveho baksise - o podobnem pripade jsem slysel, ale je to jen JPP. Skoro bych rekl, ze CKP nepracuje (je to pitomost rikat tomu prace, ale budiz) v modu prochazeni vsech vozidel v registru a overovani existence ruceni, ale v modu sledovani zmen (uzavreni a vypovezeni pojisteni, ulozeni do depozitu), ktere se snazi parovat. A kdyz jim to nesedi, tak poslou vyderacsky dopis.
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #6 kdy: 04 Dubna 2019, 15:02:07 »

Dekuji za info. Nejvetsi obtiz vidim ve stavu, pri zbeznem ohledani jsem na vyrobni stitky narazil, lec necitelne, aspon bez dukladneho cisteni, k cemuz se brzy dostanu. Kdyby nahodou ten stitek byl neobnovitelny, predpokladam ze se to 'da koupit', pak hura do na atestaci ... da se kupni smlouva povazovat za dostatecne prokazani vlastnictvi ? Kdyz predchozi majitel pouze cestne prohlasi (v te smlouve) ze to je jeho ...
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #7 kdy: 04 Dubna 2019, 15:30:48 »

Stitky lze pochopitelne koupit a na ne (nechat) vyrazit/vytisknout patricne udaje.

Smlouva by jako nabyvaci doklad mela stacit. Co se tyce veteranske testace je to hodne 'individualni' zalezitost. Delaji si to veteranske kluby prostrednictvim svych testacnich inspektoru a konkretni postup se lisi clovek od cloveka. Ja o tom moc nevim, nebot nejsem ten spravny veteranista. Jednou jsem se to pokusil absolvovat a jednani toho testacniho inspektora mne navzdy vylecilo z podobnych posetilosti.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #8 kdy: 04 Dubna 2019, 15:52:14 »

medved: ČKP, resp. její kauzy do 15.1.2015, kdy byly příspěvky zrušeny, byly ale právě obvykle u nějakých "mrtvol" - typu shnilý vrak na dvoře, sešrotované vozidlo  a neodevzdané značky apod. Důvodem neoprávněnosti vymáhat příspěvek bylo "neprovozování vozidla (a neponechání na komunikaci). V tomto případě se asi ani nejedná o případ, kdy už to dříve ČKP neúspěšně zkusila, protože by to po 1.1.2018 nepochybně rádi, nyní již legálně, opakovali. Takže pochybuju o modu  - sledování změn.
Povinné ručení se ale spustilo od 1.1.2000. Motorky byly provozované "před převratem". Do doby účinnosti 168/1999 platil 56/1950 a zákonné pojištění. Žádné reálné porovnávání registrovaných a pojištěných vozidel nikdo nedělal. - obvykle bylo zjištěno při kontrole či nehodě. Nebyl regres pojišťovny - pouze zvýšené pojistné, docela pohoda.
Spuštění POV pamatuji - byla to v podstatě chaotická akce, kdy se stály fronty na přesjednání pojištění (do dnešní doby jsou k vidění trika s Bobem a Bobkem, jako bonus za sjednání u tehdejšího provozovatele zákonného pojištění) a evidence pojišťoven se tvořila pouze z údajů nových klientů.
Příspěvek za nepojištěné vozidlo začal platit až od 1.1.2009
Tady vidím možný počátek problému - tím, že to nebylo od počátku POV - tedy 1.1.2000, prostě to nebylo nikdy  v databázi žádné z pojišťoven, a možná že došlo k rozhodnutí tyhle mrtvoly někdy v roce 2009 "odříznout" ze systému.
Docela by mě zajímal vývoj případu - jestli mch nalezne nějakou stopu v registru vozidel.
« Poslední změna: 04 Dubna 2019, 15:54:16 od gumidos »
IP zaznamenána

Luban

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #9 kdy: 04 Dubna 2019, 23:03:38 »

Nevim jak funguje konkrétně ČKP, ale jedno moje auto bylo aktivní v letech 2005-2013, nasledně bylo usazeno do garáže (kde jsem ho dal dokupy až minulý rok) a značky zůstali na autě - tedy žádný deposit.
V roce 2013+ jsem neplatil POVko, protože auto nejezilo a následně skončila ČKP.

Nicméně minulý rok jsem auto znovu pojistil a zatím od ČKP (která se mezitím znovu zaktinila) nic nedorazilo. Tak čekám jestli zareagují až když auto projde STK, nebo se stane jinak aktivní v registru.
Doufám jen, že se ČKP neozve, ostatně ani nevím jestli by mohla právně vymáhat dluh, když oficiálně zanikla.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #10 kdy: 05 Dubna 2019, 09:53:15 »

Luban>CKP nikdy neskoncila, pouze na cas prestala mit moznost vymahat vypalne za neplacene 'povinne ruceni' (zjednodusene receno). Tuto moznost ziskala zpet od 1.1.2018. Takze pokud to po tobe bude vymahat, tak jenom za dobu od 1.1.2018 do doby uzavreni nove smlouvy.
« Poslední změna: 05 Dubna 2019, 15:01:46 od medved »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #11 kdy: 05 Dubna 2019, 12:50:03 »

Nicméně minulý rok jsem auto znovu pojistil a zatím od ČKP (která se mezitím znovu zaktinila) nic nedorazilo. Tak čekám jestli zareagují až když auto projde STK, nebo se stane jinak aktivní v registru.
Doufám jen, že se ČKP neozve, ostatně ani nevím jestli by mohla právně vymáhat dluh, když oficiálně zanikla.
Máte v tom trochu bordel - ČKP je Česká kancelář pojistitelů a nikdy od svého vzniku nezanikla. Pouze nemohla vybírat příspěvek za nepojištěné vozidlo v období od 15.1.2015 do 31.12.2017. Pokud jste tedy měl registrované vozidlo "neustále" a pojistil ho nikoliv od 1.1.2018, pak existuje možnost, že budete v systému "objeven" a vyzván k úhradě poplatku dle sdělení medvěda.
ČKP nedisponuje zdrojovými daty v rozsahu "platnost STK či jinak aktivní auto"  - disponuje pouze údaji dle §15 odst. 12) zákona 168/1999. Platnost STK nemá jakýkoliv vliv na povinnost mít sjednané pojištění.
Takže můžete jen doufat - ačkoliv po hromadě másla na hlavě v roce 2014 je nějaká drobná doba nepojištěnosti, pokud je nyní uzavřeno platné pojištění, možná vyřešena "uložením na dno šuplíku".
« Poslední změna: 05 Dubna 2019, 14:20:07 od gumidos »
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #12 kdy: 05 Dubna 2019, 15:14:39 »

... ačkoliv po hromadě másla na hlavě v roce 2014 je nějaká drobná doba nepojištěnosti, pokud je nyní uzavřeno platné pojištění, možná vyřešena "uložením na dno šuplíku".
bohuzel, z vlastni zkusenosti musim rici, ze nikoli. Mel jsem v roce 2018 nepojisteny karavan - moje blbost, zrusil jsem ruceni (protoze se mi zdalo zvyseni o 50Kc zuviel) a zapomnel uzavrit nove - a CKP mne vyhmatla po cca 3 mesicich. Zkousel jsem se s nimi chvili kockovat, jako ze na to meli prijit driv a ne az po 3 mesicich, ale kupodivu mi i smysluplne odpovedeli, ze to nelze sledovat online a ze pojistovny maji na hlaseni zmen 1 mesic. Coz v podstate dava smysl, takze jsem stahl ocas a zaplatil.
IP zaznamenána

Luban

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #13 kdy: 05 Dubna 2019, 21:39:07 »

medved, gumidos> díky, faktem je že jsem v tom měl trošku zmatek a měl za to, že čkp zanikla jako klasická právnická osoba.
Po 2018 jsem to pojistil až někdy v únoru, takže tam běhá cca 1500 a zatim bez reakce. Šlo mi spíš o ty platby před obdobím 2015.
Díky za informace a sorry za změnu tématu.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:stare moto
« Odpověď #14 kdy: 06 Dubna 2019, 00:34:37 »

pakliže opravdu není jistý původní vlastník, tak bych do registru příliš nešťoural
leda přes nějakého insidera
většinou se to zasekne na uzavřeném dědictví atp.

cesta veteránu je otevřená, protože v těch předkompjůtrových registracích je docela bordel
čili se dá získání prokázat i dovozem z jiného členského státu EU, kde registr není tak akurátní  8)

a naopak, je li jistota živých dokladů, tak ČPP nabízí vozidlům do r.v. - myslím 1970 - poměrně slušnou slevu i bez testace
( já platím na panelku ročně 120,- )
IP zaznamenána