30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Odejmutí ŘO  (Přečteno 5190 krát)

Freki

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
[?] Odejmutí ŘO
« kdy: 27 Února 2019, 14:38:58 »

Dobrý den, řeším aktuální problém s doktory. Proti rozhodnutí bude podáno odvolání (neprůkazná diagnóza - epilepsie). Bohužel nemá odkladný účinek.

Situace: Manželka není občanem ČR, v ČR trávím 7-8 měsíců (nikde nehlásím, jako OSVČ podnikám 9 měsíců z 12, ale na paušál takže není možnost dokázat kdy jsem skutečně v ČR)

Po mozkové příhodě (bez následků) mi chtějí přišít epilepsii, ale ta nebyla 100% diagnostikovaná.

Pokud si udělám ŘP v zemi manželky (mezinárodní akceptovaný úmluvou) mohu řídit na tento v ČR? Nemám vystaven zákaz řízení. Chápu, že PČR by se toto řešení pravděpodobně nelíbilo, ale jsem ochoten to s nimi (ne)řešit, případně se odvolávat až k NSS.
A jak je uvedeno níže, pokud budu celou dobu držitelem platného ŘP i mezinárodního v jiné zemi, je nutné dělat posouzení odborné způsobilosti, pokud o vydání bude požádáno déle než tři roky od odnětí ŘP?

Výňatek
ROZHODNUTÍ
, odbor dopravy (dále jen „správní orgán“), jako věcně a místně
příslušný orgán státní správy k projednávání způsobilosti k řízení motorových vozidel dle ustanovení
§ 124 odst. 5 písm. b) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změně
některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o silničním provozu“) v souladu
s § 67 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád (dále jen „správní řád“), vydává toto rozhodnutí.
Na podkladě ustanovení § 94 odst. 1 písm. a) v souvislosti s § 96 zákona o silničním provozu
se panu XY, odnímá řidičské oprávnění.

Správní orgán rozhodl o odnětí řidičského oprávnění po zjištění Vaší zdravotní nezpůsobilosti
postupem podle ust. § 96 zákona o silničním provozu, čímž byla naplněna nezbytná podmínka
pro odnětí řidičského oprávnění podle § 94 odst. 1 písm. a) zákona o silničním provozu.
Podmínky pro udělení a držení řidičského oprávnění jsou vymezeny dle ustanovení § 82 zákona
o silničním provozu. Dle § 82 odst. 1 písm. b) zákona o silničním provozu lze řidičské oprávnění udělit
pouze osobě, která je zdravotně způsobilá k řízení motorových vozidel.
Dle § 82 odst. 3 zákona o silničním provozu musí držitel řidičského oprávnění příslušné skupiny
splňovat podmínky podle § 82 odst. 1 písm. b), c) a e) po celou dobu držení řidičského oprávnění.
Pokud pominou důvody pro odnětí řidičského oprávnění pro ztrátu zdravotní způsobilosti podle § 94
odst. 1 písm. a) zákona o silničním provozu, rozhodne příslušný obecní úřad obce s rozšířenou
působností na základě žádosti o vrácení řidičského oprávnění, ke které musí být přiložen posudek
o zdravotní způsobilosti vydaný posuzujícím lékařem ne starší než 30 dní ke dni podání žádosti.
Žádost o vrácení řidičského oprávnění podává osoba, které bylo řidičské oprávnění pro ztrátu
zdravotní způsobilosti odňato u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Pokud od
právní moci rozhodnutí o odnětí řidičského oprávnění pro ztrátu zdravotní způsobilosti uplynuly více
než tři roky, musí žadatel prokázat odbornou způsobilost. Odborná způsobilost se zjišťuje
přezkoušením z odborné způsobilosti podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 247/2000 Sb.,
o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých
zákonů, ve znění pozdějších předpisů).
Správní orgán po posouzení všech náležitostí a důkazních materiálů rozhodl tak, jak je uvedeno
ve výroku tohoto rozhodnutí.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Odejmutí ŘO
« Odpověď #1 kdy: 27 Února 2019, 15:19:08 »

Pozbyl jste ŘO, takže řídit na území ČR nemůžete (TČ maření výkonu úředního rozhodnutí), a to ani se zahraničním ŘP.

Co se týče opakování autoškoly po více než třech letech, obávám se, že se mu nevyhnete ani tehdy, když budete v mezidobí v zahraničí řídit na cizozemský ŘP. Spíše bych teď investoval energii do vyvrácení rozhodnutí a znovuzískání českého ŘP.

Jednoho epileptika (diagnostikovaného) jsem jednou řešil. ŘO získal zpět za méně než 18 měsíců od záchvatu. Čili pokud u Vás není diagnóza 100% (a nebyl žádný záchvat), máte nejspíše solidní šanci odebrání ŘO ještě zvrátit.
IP zaznamenána

Freki

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Odejmutí ŘO
« Odpověď #2 kdy: 27 Února 2019, 20:02:55 »

Díky za odpověď. Toto vidím jako standardní pohled na věc.
Ale pokud mi úřad nebo soud vysloví zákaz řízení motorových vozidel, platí tento zákaz pouze pro území České republiky. Tedy mohu mimo ČR bez obav řídit (pokud legislativní úprava daného státu nestanoví jinak a mám legálně držené ŘO, případně pokud mě jako cizinci vysloví úřad nebo soud zákaz řízení motorových vozidel, platí tento zákaz pouze pro území České republiky mohu v ostatních zemích, včetně mé domovské bez obav řídit.

V mém případě, jsem pouze pozbyl ŘO, nemám vystaven zákaz řízení na území ČR.

Byl bych rád, za konkrétní paragraf, ideálně již řešený případ NSS, pokud toto již někdy nastalo.

Samozřejmě udělám při odvolání maximum. Ale jak jsem již zmínil, toto nemá odkladný účinek.
Děkuji

Edit: i kdybych teoreticky řídil s odejmutým ŘO a byl přistižen. A následně by mé odvolání bylo úspěšné, z některých rozhodnutí NSS by se nejednalo o mařenku.
« Poslední změna: 27 Února 2019, 21:26:56 od Freki »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Odejmutí ŘO
« Odpověď #3 kdy: 27 Února 2019, 21:52:06 »

Dvě stručné glosy. 1) O mařenu jde, formálně je to zcela triviální, netřeba judikátů, clara non sunt interpretanda. Stačí si přečíst platné znění § 337 TZ, zejména konec odst. 1 písm. a) v okolí slovesa pozbyl. Opatrně se starou judikaturou či komentáři, ustanovení prošlo novelizací.

2) Kdybyste přesto chtěl tvrdit, že pozbytí ŘO v ČR v kombinaci s vydáním ŘO a ŘP jiného členského státu (variantně před i po pozbytí v ČR, obojí mj. nutně v rozporu s řidičákovou směrnicí) není mařenou, tak judikovat by o tom mohl jedině trestní soud, v konečné instanci NS (nikoliv NSS, ten v otázce spáchání TČ nemá jurisdikci, nesmí si takovou věc posoudit ani jako předběžnou otázku).
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Odejmutí ŘO
« Odpověď #4 kdy: 27 Února 2019, 22:00:50 »

Skutečně nemá smysl o tomto dlouze polemisovat. Skulinku tam nenajdete. Je třeba investovat energii do a) získání cizokrajného ŘP, abyste mohl řídit alespoň mimo ČR, b) vrácení ŘO - viz par. 100 ZPPK (361/2000 Sb.).
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Odejmutí ŘO
« Odpověď #5 kdy: 27 Února 2019, 22:58:30 »

určitě bych to takhle neobcházel, jak bylo řečeno byl by to TČ a to už moc sranda nejni

bojoval bych proti původnímu odnětí ŘO zvláště pokud nejni prokázaná epilepsie tak určitě vyjádření odborného lékaře 
IP zaznamenána

Jirka1

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Odejmutí ŘO
« Odpověď #6 kdy: 12 Září 2019, 11:23:02 »

Dobrý den,
prosím o radu jsem v naprosto stejné situaci, kdy mě doktor udal úřadu. Také zvažuji možnost zahraničního ŘP. V této době je zahájeno správní řízení a mám 20 dní na doložení zdravotní způsobilosti.

Jednalo by se o Maření úředního rozhodnutí, kdybych se vzdal řidičského oprávnění dříve než skončí správní řízení a ŘP mi bude odejmut ?
https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Silnicni-doprava/Ridicske-prukazy,Autoskoly/Vzdani-se-ridicskeho-opravneni


§ 337
Maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání
(1) Kdo maří nebo podstatně ztěžuje výkon rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu veřejné moci tím, že
a) vykonává činnost, která mu byla takovým rozhodnutím zakázána nebo pro kterou mu bylo odňato příslušné oprávnění podle jiného právního předpisu nebo pro kterou takové oprávnění pozbyl,

Slovo pozbyl je zde velice matoucí a nepřesné, vždyť člověk může po pozbytí i nabýt.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Odejmutí ŘO
« Odpověď #7 kdy: 12 Září 2019, 13:20:02 »

Text § 337 se v průběhu času měnil právě kvůli tomu, aby pokryl všechny varianty (zákaz, odnětí, pozbytí ...). Ve vztahu k ŘO jediná situace, která zatím není mařením, je řízení, aniž by řidič kdy byl držitelem ŘO - do prvního zákazu uloženého za přestupek podle § 125c(1)(e). To kdysi taky byl zvláštní TČ (§ 180d TZ/1961), ale do nového TZ/2009 nebyl převzat.

Pokud pozbydu a opět nabydu, maření se nedopouštím. To plyne z logiky věci, nové rozhodnutí o nabytí nahrazuje původní  o pozbytí.
IP zaznamenána