30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Předvolání k ústnímu jednání po prekluzi  (Přečteno 3386 krát)

hm23

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
[?] Předvolání k ústnímu jednání po prekluzi
« kdy: 25 Února 2019, 11:11:03 »

Hezký den,

13. 8. 2016 moje vozidlo údajně překročilo maximální povolenou rychlost v opravovaném úseku D1, načež probíhalo standardní kolečko výzev, až 6. 2. 2019 mi přišlo Předvolání k ústnímu jednání o přestupku, kterého jsem se měl dopustit jako provozovatel vozidla. Pokud se nepletu, tak v roce 2016 to ještě nebyl přestupek ale správní delikt a především prekluzní lhůta byla dva roky, tudíž už dávno uběhla. Předně bych se chtěl ujistit, zda-li se nějak nepletu a taky se zeptat, jaký postoj mám zaujmout. Pan úředník (pokud se tedy nepletu), zřejmě bude takový blbec, co je schopný vydat rozhodnutí i rok po prekluzi a tak si říkám, kdy je vhodná doba mu naznačit, že už je dávno pozdě.

Děkuji
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k ústnímu jednání po prekluzi
« Odpověď #1 kdy: 25 Února 2019, 11:33:04 »

Jenže ta lhůta se zahájením řízení restartuje.

V textu je málo informací, prosím podrobnější rozpis, co se kdy dělo.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k ústnímu jednání po prekluzi
« Odpověď #2 kdy: 25 Února 2019, 11:34:22 »

Co všechno obsahuje standardní kolečko výzev?

Součástí předvolání k ústnímu jednání je i sdělení o zahájení řízení? Nebylo správní řízení s provozovatelem zahájeno už dříve (např. spolu se zaslaným příkazem)?

edit: Předvolání k ústnímu jednání (na rozdíl od příkazu) patrně nemůže být prvním úkonem v řízení.
« Poslední změna: 25 Února 2019, 11:40:49 od Číkus »
IP zaznamenána

hm23

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k ústnímu jednání po prekluzi
« Odpověď #3 kdy: 25 Února 2019, 13:19:24 »

Děkuji za odpovědi,

- skutek se stal 13. 8. 2016
- výzva k úhradě určené částky byla odeslána dne 26. 4. 2017
- příkaz o uložení pokuty odeslán 22. 3. 2018
- odpor odeslán 30. 3. 2018
- 19. 4. mi přišlo opravné rozhodnutí, ve kterém opravují příkaz tak, že požadují zaplatit pouze pokutu a ne náklady řízení
- 6. 2. 2019 odesláno Předvolání k ústnímu jednání

Měl jsem (a stále mám) za to, že od 1. 10. 2015 byla prekluze prodloužena na dva roky a až od 1. 8. 2017 došlo k prodloužení na tři, resp. pět let. Pokud vím, tak se zahájením řízení (nebo jiným krokem) se sice lhůta restartuje, ale do maximálního limitu dva, respektive nově tři nebo pět let. Čerpal jsem z vlastní hlavy a svoji paměť jsem si potvrdil zde https://www.epravo.cz/top/clanky/postupne-prodluzovani-promlceci-doby-prestupku-107259.html
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k ústnímu jednání po prekluzi
« Odpověď #4 kdy: 25 Února 2019, 13:51:12 »

Jak funguje promlčení u přestupků.

Ve zkratce:
1. (Údajný) přestupek se stal před 1.7.2017. Nyní se ale řeší správní delikt, nikoli přestupek.
2. Jelikož bylo (sprdelní) řízení o zahájeno do dvou let od spáchání od chvíle, kdy se úřad o přestupku dozvěděl (tj. včas), nedošlo k promlčení.
3. Promlčeno tedy bude až za 4 roky od spáchání.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k ústnímu jednání po prekluzi
« Odpověď #5 kdy: 25 Února 2019, 14:11:33 »

Možná by s tím šlo zamíchat takto:

- Provozovatel obdržel příkaz, kdy byla protiprávně nařízena i úhrada nákladů.
- Provozovatel neměl jinou možnost, než podat v zákonné lhůtě odpor.
- Následně přišel opravený, již správný příkaz
- Zákon neumožňuje zpětvzetí odporu

Žádáte zastavení řízení, protože byla porušena práva účastníka řízení, v řízení vznikla nezhojitelná chyba. Nyní již není možné se vrátit do stavu, kdy by měl v ruce provozovatel bezvadný příkaz.
IP zaznamenána

hm23

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k ústnímu jednání po prekluzi
« Odpověď #6 kdy: 26 Února 2019, 14:17:37 »

Děkuji za informace,

tohle mi teda uniklo. Vyzkouším tu variantu co napsal opas.

Ještě jednou díky
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k ústnímu jednání po prekluzi
« Odpověď #7 kdy: 26 Února 2019, 15:33:13 »

Jelikož jde celkem zjevně o úřad, jehož praktiky jsou dobře známy, existují ještě další argumenty, které vyplynou z obsahu spisu (doporučuji vyžádat si kopii; pokud se nic nezměnilo, celkem rychle Vám ji pošlou).

1) SO nedisponuje žádným důkazem, že v dané době v daném úseku byla rychlost na dálnici omezena pod jinak obvyklých 130 km/h.
2) S nejvyšší pravděpodobností došlo k nesprávnému odložení věci, stejně jako v dalších cca 4000 případech ze stejného období, jelikož SO věc odložil až po zániku odpovědnosti za přestupek a teprve poté začal řešit správní delikt (nyní přestupek provozovatele), čímž popřel subsidiaritu správního deliktu (přestupku provozovatele).
3) Je možné (pokud nebyla určená částka rovna 1000 Kč), že výzva k úhradě určené částky byla vůči provozovateli neúčinná, neboť požadovaná částka na začátku textu se lišila od částky uvedené v poučení (tam je fixně 1000 Kč bez ohledu na to, jaká je výše určené částky), a tedy nebyl splněn požadavek na jednoznačné určení částky.
4) Tento SO je schopen stěží uvěřitelných chyb. Jejich rozhodnutí není třeba rozbíjet, ona se jaksi rozpadají sama.
5) SO si je svého protiprávního jednání a vlastní neschopnosti velice dobře vědom. Loni mj. vracel tento SO 1,211 mil. Kč na nezákonně vybraných úhradách nákladů. Při aplikaci skutečně aktivní obrany se zatáhnou natolik, že z nich nevymámíte rozhodnutí ani tehdy, když KÚ vyhoví Vaší žádosti o odstranění nečinnosti a vydání rozhodnutí jim nařídí.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k ústnímu jednání po prekluzi
« Odpověď #8 kdy: 26 Února 2019, 19:49:13 »

hm23: můžete ještě zkusit argumentaci..
přestupek se sice stal před 1.7.2017, ale řízení bylo zahájeno až doručením příkazu v březnu 2018..

přidal bych bod obhajoby že podle nového zákona bylo promlčeno 13.8.2017 když uplynul rok od přestupku bez zahájení řízení.

SO bude argumentovat přechodným ustanovením zákona a vy budete argumentovat že to je neústavní.
IP zaznamenána