30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Neznačena parkovací plocha na ostatní komunikaci  (Přečteno 3684 krát)

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Neznačena parkovací plocha na ostatní komunikaci
« kdy: 19 Února 2019, 09:25:09 »

Mám spíše hypotetický dotaz, nejde o existující případ.

U jednoho domu, který sousedí s pozemkem města druhu ostatní plocha, využití ostatní komunikace a sloužící k přístupu i k tomuto domu, je zřízena na tomto pozemku města "parkovací plocha".

Žádné značení toto místo nemá, není tam ani zákazová značka, prostě nic. Je tam pouze položena zámková dlažba a sloužit to snad má pouze obyvatelům toho domu, byť tam má přîstup kdokoliv (je to hned mezi komunikací a tím domem, "parkovací plocha" a komunikace má stejné číslo parcely).

Tuto plochu údajně město nařídilo vlastníkům domu takto upravit na jejich náklady (možná to nebylo nařízeno, pouze umožněno, to nevím jistě), ale pokud k tomu vůbec něco existuje, je to pouze nějaká emailová komunikace města a SVJ, žádný zápis, rozhodnutí, nebo tak něco. Takže je to tak nějak na "dobré slovo".

Mám za to, že:

1) Jsem ve stejném postavení k této ploše, jako obyvatel domu, mám stejná práva i povinnosti.

2) Obyvatel domu nemá nárok na toto místo, nemusím mu ho uvolnit, i kdyby mi ukazoval email od města, nebo si přitáhnul starostu.

3) Nelze takovéto místo ohradit, ani nelze na něm použít parkovací zábranu.

4) Město (jakožto vlastník) by mohlo vyžadovat odstranění dlažby.

5) Můžu se dopustit přestupku stejného, jako obyvatel domu. Zde snad má výhodu obyvatel domu, pokud by se prokázalo, že je to se svolením města, ač by to opět bylo na dobré slovo.

Jak to vidíte?

Díky.
« Poslední změna: 19 Února 2019, 10:03:46 od swenak »
IP zaznamenána

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Neznačena parkovací plocha na ostatní komunikaci
« Odpověď #1 kdy: 19 Února 2019, 12:52:39 »

Kamarád to zažil v praxi, kupoval nástavbu na paneláku v P8, podmínkou bylo zaplatit nové parkovací místo, na kterém ovšem může stát kdokoliv.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Neznačena parkovací plocha na ostatní komunikaci
« Odpověď #2 kdy: 19 Února 2019, 12:59:14 »

Ono vlastně zde někdo nedávno i řešil, že koupil byt s parkovacím místem vyhrazeným pro vozíčkáře.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Neznačena parkovací plocha na ostatní komunikaci
« Odpověď #3 kdy: 20 Února 2019, 07:44:22 »

Není-li tam žádné značení, bude nejvíc záviset na faktickém stavu (čí je pozemek, jak si to eviduje vlastník, či co si o tom kdo myslí je sekundární). Jde-li o nějakou plochu bezprostředně přiléhající k ploše, která bez pochyby je veřejnou pozemní komunikací, na níž v rámci obecného užívání a pravidel v ZPPK mohou auta, a vypadá to jako parkoviště (není třeba z proporcí, povrchu, návazností atp. patrné, že mělo jít o chodník či o plochu zamýšlenou jinak než jako komunikaci), tak to osoba rozumu průměrného člověka (§ 4 OZ) vyhodnotí jako součást té komunikace a neporušuje-li tím nějaké ustanovení ZPPK (volná šířka, neblokování výjezdu, vzdálenost od křižovatky ...), může tam stát. Bylo-li to snad myšleno jako vyhrazené parkoviště pro obyvatele toho domu, tak bez značení to těžko někdo může vynucovat.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Neznačena parkovací plocha na ostatní komunikaci
« Odpověď #4 kdy: 21 Února 2019, 10:20:17 »

Díky. Plocha parkoviště je jak jsem psal v majetku města a dle katastru je součástí té ostatní komunikace. Opticky se nejedná o komunikaci, ta je asfaltová, parkovací plocha je zámková dlažba, jsou tam i naznačeny dělící čáry pro jednotlivá vozidla.
IP zaznamenána