30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: exekuce FÚ kvůli nedoplatku na dani z nemovitosti  (Přečteno 3112 krát)

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
exekuce FÚ kvůli nedoplatku na dani z nemovitosti
« kdy: 16 Ledna 2019, 18:03:09 »

ahoj,

kolegovi přišel liebesbrief od jistého finančního úřadu o exekuci na částku v řádu vyšších stokorun, navýšenou o částku 500 za exekuci, čímž vznikly zcela zbytečné náklady na exekuční příkaz + náklady na provevdení exekuce u banky. Celková výše těchto vícenákladů je srovnatelná s dlužnou částkou.

Finanční úřad se vůbec neobtěžoval kolegu jakkoliv kontaktovat (tel, e-mail, datová schránka), přesto, že všechny tyto kontaktní údaje má.

Podrobnosti viz příloha.

Kolega je pěkně nasupenej (a já se mu vůbec nedivim), mimo jiné proto, že zaplatit prostě zapomněl a kdyby se ho nějaký úředník obtěžoval kontaktovat, třeba telefonicky, tak by hned zaplatil.

Oba jsme přesvědčení, že správce daně postupoval v rozporu s § 5, odst 3. daňového řádu, který říká

Citace
(3) Správce daně šetří práva a právem chráněné zájmy daňových subjektů a třetích osob (dále jen „osoba zúčastněná na správě daní“) v souladu s právními předpisy a používá při vyžadování plnění jejich povinností jen takové prostředky, které je nejméně zatěžují a ještě umožňují dosáhnout cíle správy daní.

Podle našeho názoru je přímá exekuce bez jakéhokoliv předchozího pokusu o smír zcela v rozporu s šetřením práv poplatníka, zvlášť protože mě se už jednou stalo něco podobnýho a můj správce daně mi úplně normálně poslal poslal výzvu a s exekucí jenom vyhrožoval - čili existuje jakýsi hmatatelný precedent toho, že "to jde". Částka tenkrát byla v podobném rozpětí a shodou okolností se taky týkala daně z nemovitosti.

Absurdní je, že správce daně v odůvodnění sám tvrdí, že v souladu § 5, odst. 3. postupoval.

A pak ještě na konci tvrdí, že proti tomuto jednání neexistuje opravný prostředek.

Dá se s tím něco dělat? Je to fakt naprosto zanedbatelná částka, ale jednání úřadu je úplně mimo a kolega je ochotný vrazit vyšší finanční prostředky do případného sporu už z principu.

dík za rady,

 -m.


IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 642
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:exekuce FÚ kvůli nedoplatku na dani z nemovitosti
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2019, 01:16:37 »

Vyžádal bych informace a spis - u těch idiotů je možný, že ho obeslali bůhví kam co měli jako TP, což mohla být klidně stará adresa, zvlášť esli ta nemovitost byl dům/byt, kde si rušil pobyt. Sami přitom mají judikaturu že mají učinit pokus o doručení kdekoli, kde je známo, že by se mohl vyskytovat, ale úřadník se má minimálně za poloboha, to tady vidíme dnes a denně.

Jinak proti exekuci je opravnej prostředek, teď přesně nevim jak se to jmenuje, v DŘ je to popsaný, takže námitky uplatnit tam. Nemá ale myslim odkladnej účinek, takže to pak budou vracet zpětně. Nebál bych se ani soudu, až to nějaká lopata ve vedlejší kanceláři zamítne, voni se budou cukat čistě proto, že to sou hovada, ale musíte vyhrát a náklady uplatnit na nich…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:exekuce FÚ kvůli nedoplatku na dani z nemovitosti
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2019, 10:08:32 »

Žádost o spis už odešla, nicméně neni úplně jasný, kam se obrátit - exekuce přišla z jiného územního pracoviště, než kde je vedená samotná daň. Žádosti proto odešly na obě pracoviště. Předpokládám nicméně, že se budou cukat - datovkou odešla žádost o vyhotovení kopie spisu podle § 67, odst. 3 a její zaslání do DS. Problém samozřejmě je, že obě pracoviště jsou hrozný zapadákovy a kolega bydlí reálně na druhym konci republiky, takže osobní návštěva je komplikovaná, zvlášť když ani neni jasný, na který ÚP by vlastně měl jet.

Zároveň jsme poslali žádost o zastavení exekuce podle § 181 odst 2 a) a b) ("a" protože exekuce bez výzvy je v rozporu s § 5, odst. 3 a "b" protože dlužnou částku už kolega poslal z jiného účtu).

Tak uvidíme.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 642
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:exekuce FÚ kvůli nedoplatku na dani z nemovitosti
« Odpověď #3 kdy: 17 Ledna 2019, 10:11:39 »

Jestli je to nějakej místní pidiúřad, tak to možná řeší jinde čistě proto, že v místě na to nemají člověka :) Pže tohle dycky řeší jiný oddělení než to, co řeší ty samotný daně apod.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:exekuce FÚ kvůli nedoplatku na dani z nemovitosti
« Odpověď #4 kdy: 17 Ledna 2019, 10:31:38 »

§ 153 - daňový řád
Nedoplatek
(3) Správce daně může daňový subjekt vhodným způsobem vyrozumět o výši jeho nedoplatků a upozornit jej na následky spojené s jejich neuhrazením.

Takže se to vyrozumění může úřad klidně vyprdnout. Jinak tzv. "neformálně vyrozumí" - aby se proti té výzvě nešlo odvolat a zdržovat tak platbu.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:exekuce FÚ kvůli nedoplatku na dani z nemovitosti
« Odpověď #5 kdy: 17 Ledna 2019, 10:49:42 »

... Takže se to vyrozumění může úřad klidně vyprdnout...

I vzhledem k § 5, odst. 3? Neni tohle spíš návod pro správce jak postupovat, aby ten § 5 naplnil?
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:exekuce FÚ kvůli nedoplatku na dani z nemovitosti
« Odpověď #6 kdy: 22 Ledna 2019, 16:01:02 »

Tak orgán nám exekuci částečně zastavil. Konkrétně ji zastavil v částce nezaplacené daně, kterou kolega před tím okamžitě z jiného účtu zaplatil. Nicméně exekuce dál běží na exekuční náklady.

Orgánům jsme okamžitě poslali žádost o úplné zastavení exekuce z důvodu § 181 odst 2a)  (tj. nepřiměřenost postupu) a taky jsme na obě pracoviště poslali poměrně rozsáhlou žádost podle InfZ na téma "reálné náklady exekučního příkazu", tak uvidíme.

Akorát teda netušim co dál, když nám to všechno shodí ze stolu - přecijen daňový řád je o dost větší prasárna, než SŘ... :/
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.