30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zastavení a stání v modré zóně - filozofická úvaha  (Přečteno 4216 krát)

Berserk

  • Příspěvků: 154
    • Zobrazit profil
Zastavení a stání v modré zóně - filozofická úvaha
« kdy: 12 Prosince 2018, 19:08:17 »

Dobrý den,
pokaždé, když si čtu výzvu k uhrazení za parkování v modré zóně, kde došlo k zastavení a stání po dobu delší 3 minut a úřad se domáhá buď výpalného, anebo udání řidiče vozidla, který přestupek spáchal, napadají mne následující otázky, které by možná bylo zajímavé rozdiskutovat a třeba to povede k novému, atraktivnímu a sexy postupu, při řešení této svízele.

1) pokud zastavím na modré, výpalné neplatím a parkovné nezaplatím, a v čase kratším 3 minut odjedu, tak jsem nic nespáchal

2) pokud zastavím na modré, výpalné neplatím a parkovné nezaplatím, vystoupím z vozu, předám klíče od vozu spolehlivé osobě a ta v čase kratším 3 minut od zastavení, s vozidlem odjede (poodjede?), tak já jako provozovatel jsem nic nespáchal a řidič, který vozidlo odparkuje také ne.

3) pokud zastavím na modré, výpalné neplatím a parkovné nezaplatím, vystoupím z vozu, předám klíče od vozu spolehlivé osobě a ta se na nějaké přeparkovávání vykašle a odejde na pivo, tak byl spáchán přestupek. Jenže: v době spáchání přestupku v autě nikdo neseděl, takže nemohu udat řidiče, který vozidlo v době spáchání přestupku řídil, protože v té době vozidlo nikdo neřídil. Já jsem zaparkováním vozidla taktéž přestupek nespáchal.

4) Finále myšlenkového experimentu: když nás jede víc, třeba, já nechám klíče v autě, ať to jeden ze dvou zbývajících spolucestujících přeparkuje, tak který z nic spáchá přestupek, že tam nechá stát auto i po třetí minutě? Nespáchali ho vlastně oba a neměli by se tedy oba k tomuto hrdelnímu zločinu a SO1 podat vysvětlení, které bude jak od siamských dvojčat?
Může spáchat přestupek někdo, kdo vlastně auto neřídíl, ale měl  :o ?
IP zaznamenána
Pokud by strážník nebo policista zvládl obsluhovat tak složité zařízení, jako je radar, nemusel by pracovat jako strážník nebo policista.
Pokud by úředník dopravního odboru zvládl takovou složitou věc, jako je správní řízení, nemusel by pracovat pro státní správu.

b.o.y

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení a stání v modré zóně - filozofická úvaha
« Odpověď #1 kdy: 12 Prosince 2018, 23:02:31 »

Myslím, že s vaší filozofickou úvahou by vás poslali do háje, protože by nepochybně řekli, že s vozidlem je povinen do 3 minut odjet ten, kdo ho tam zastavil. Přestupek tedy spáchal ten, kdo tam vozidlo dovezl a ten je rovněž řidičem k udání. (Mimochodem, jak auta s kamerami ověřují, že vozidlo stálo déle jak 3 minuty? Projíždí tytéž ulice několikrát za sebou?)

Mě ale napadla trochu jiná filozofická úvaha týkající se modrých zón. V Brně má každý rezident 100 hodin ročně zdarma pro návštěvy, které jim rezervuje přes internet. Zajímavý případ by nastal, kdyby přijela návštěva na noc, já bych jí nejprve zarezervoval celou noc a poté parkování zkrátil třeba na hodinu, abych pošetřil hodiny pro další návštěvy (systém zkrácení umožňuje).
Pokud by návštěvu vyhmátli, mohla by se bránit tím, že viděla, že jsem jí zaregistroval parkování do rána, byla přesvědčena, že parkuje legálně a nemohla vědět, že jsem dobu následně zkrátil. Protože neexistuje žádná možnost, jak by si návštěva sama mohla ověřit legálnost svého parkování, nedokázali by jí zřejmě přišít ani nevědomou nedbalost a přestupek by museli odložit.
IP zaznamenána

Berserk

  • Příspěvků: 154
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení a stání v modré zóně - filozofická úvaha
« Odpověď #2 kdy: 13 Prosince 2018, 00:03:33 »

ad Brno a zkrácené parkování) je možné, že by Vaši návštěvu osolili, ať si to s Vámi vypořádá. Ale pokud máte takto neutažený šroub, tak mne spíš napadá, jestli - a teď tedy přemýšlím nahlas, tak to berte s rezervou - by nebylo zajímavé na vjezd do ulice, kde Vaše návštěvy parkují a kudy čekáte příjezd bonzauta, nenamířít IP kameru/RPi kameru.
Obraz z kamery analyzovat a jakmile by se detekovaly oranžové majáčky (v Praze tedy bonzauta na majáky jezdí), tak automaticky zaslat parkovací SMS, anebo provolat nějakou tu službu, přes kterou si parkování rezervujete.
Jako když dnešní programy na strojové učení rozpoznají v obraze psy a kočky a kdovíco ještě, tak blikající zmrdiauto by mohly taky.
Plus odposlechnout, kde se co volá a s jakými parametry, když si parkování rezervujete a pak to znovu přehrát, to taky není kosmický úkol.
Za předpokladu, že bonzauto jezdí jen pracovní dny a to třeba ještě ne každý den a zóna ještě platí od-do, tak když se dohodnete dva majitelé auta, že se složíte svými 200 hodinami na třetího, tak máte každý parkování za 2/3 původní ceny. Pokud by to bylo benevolentnější a stačilo by ročně sto hodin, tak se můžete domluvit 2+2 a máte parkování za polovinu.
Slovy Horsta Fuchse: "A vážení, to se už vyplatí!" Ale neodcházejte od obrazovek.

ad filozofická tříminutovka)
No, nejsem si jist, že někde v zákoně je zakotvena povinnost, že s vozidlem musí odjet ten, kdo ho zaparkoval.
Pokud to někde vyplývá, ok, potom tedy jinak.
Dorazil jsem domů, bylo mi nevolno, musel jsem se běžet se vys..., vych..., vyb...., prostě cokoliv neodkladného, abych se neznečistil a nepozbyl vážnosti a důstojnosti v ulici a souseda jsem požádal, aby vůz přeparkoval. On s tím souhlasil, ale neprovedl to. Nebo to nestihl.

Prostě mi nějak nedá klid ta představa, že přestupek spáchá samo auto bez řidiče, resp. bez jeho aktivního a vědomého přispění. A co hůř - tím pádem i bez úmyslu....

Jinak z vlastní zkušenosti z naší slepé ulice, tak i k nám Eltodo auto zajede a to jak jednou denně, kdy si dá práci a zajede až na konec, kde se pak jako kokot obrací na pětkrát přes oba chodníky (odhaduji, že mezi průjezdem tam i zpět uplynou na začátku ulice ty tři minuty), tak i 2x denně, kdy to jen prolítne a otočí se laxně v půlce ulice.
Samozřejmě trasy Eltodo aut a odečet těch tří minut je věc, kterou mám v hledáčku a až budu mít víc času, tak se jí chci pěkně podívat na zoubek. Tomu automatickému prostředku použitému bez obsluhy, který ale v autě vozí nějaký čičmunda a rozdíl mezi zjištěním a nezjištěním přestupku spočívá mimo jiné v tom, kdy a kde se rozhodne močit a kdy a kde svačit... To mi přijde už tak nějak kách...
Plus ani nemluvím o tom, že se mi občas stane, že fakt po 3minutách odjedu, vrátím se a zase na 3 minuty zaparkuji, než vyložím nákup, a to jako na potvoru na tom samém místě, protože mezitím ho nikdo nestihl obsadit. No důkazně zapeklitá věc, ne že ne...


Odesláno z mého Lenovo YT3-X90L pomocí Tapatalk

IP zaznamenána
Pokud by strážník nebo policista zvládl obsluhovat tak složité zařízení, jako je radar, nemusel by pracovat jako strážník nebo policista.
Pokud by úředník dopravního odboru zvládl takovou složitou věc, jako je správní řízení, nemusel by pracovat pro státní správu.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení a stání v modré zóně - filozofická úvaha
« Odpověď #3 kdy: 13 Prosince 2018, 00:34:04 »

Nabízí se vjet do slepé ulice hned za autem Eltoda a nechat vlastní auto porouchat tak šikovně, aby tam Eltodovozítko zůstalo uvězněno. Samozřejmě jen po dobu nezbytně nutnou k odstranění závady (nebo kdyby potřeboval vjet/vyjet nějaký slušný člověk).
IP zaznamenána

Berserk

  • Příspěvků: 154
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení a stání v modré zóně - filozofická úvaha
« Odpověď #4 kdy: 13 Prosince 2018, 00:56:04 »

Nabízí se vjet do slepé ulice hned za autem Eltoda a nechat vlastní auto porouchat tak šikovně, aby tam Eltodovozítko zůstalo uvězněno. Samozřejmě jen po dobu nezbytně nutnou k odstranění závady (nebo kdyby potřeboval vjet/vyjet nějaký slušný člověk).
No to jsem jednou chtěl zkusit, když jsem ho načapal v revíru, ale unikl mi o pár metrů od vjezdu a přednost zprava jsem pokoušet nechtěl...

Odesláno z mého Redmi Note 4 pomocí Tapatalk

IP zaznamenána
Pokud by strážník nebo policista zvládl obsluhovat tak složité zařízení, jako je radar, nemusel by pracovat jako strážník nebo policista.
Pokud by úředník dopravního odboru zvládl takovou složitou věc, jako je správní řízení, nemusel by pracovat pro státní správu.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 886
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení a stání v modré zóně - filozofická úvaha
« Odpověď #5 kdy: 13 Prosince 2018, 16:21:48 »

Prostě mi nějak nedá klid ta představa, že přestupek spáchá samo auto bez řidiče, resp. bez jeho aktivního a vědomého přispění. A co hůř - tím pádem i bez úmyslu....

Nojo ale zákonoserce tuto představu vetkl do povinosti provozovatele vozidla, právě pro ty případy, kdy neumí či je líný určit konkrétního řidiče. Takže klidně můžete svoji myšlenkovou konstrukci použít, nicméně obecní kase je to fuk, protože si zacinká u provozovatele.
IP zaznamenána

b.o.y

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení a stání v modré zóně - filozofická úvaha
« Odpověď #6 kdy: 16 Prosince 2018, 01:06:05 »

ad Brno a zkrácené parkování) je možné, že by Vaši návštěvu osolili, ať si to s Vámi vypořádá.

To možné je, ale museli by jí přestupek prokázat. A u normálních přestupků je potřeba zavinění alespoň z nedbalosti. Jak by ho vyčarovali v tomto případě, by mě opravdu zajímalo.

ad filozofická tříminutovka)
No, nejsem si jist, že někde v zákoně je zakotvena povinnost, že s vozidlem musí odjet ten, kdo ho zaparkoval.

"Řidič nesmí zastavit a stát..." Odjet může kdo chce, ale pokud neodjede, jde to za řidičem, který zastavil a stál déle než 3 minuty.

Pokud to někde vyplývá, ok, potom tedy jinak.

Dorazil jsem domů, bylo mi nevolno, musel jsem se běžet se vys..., vych..., vyb...., prostě cokoliv neodkladného, abych se neznečistil a nepozbyl vážnosti a důstojnosti v ulici a souseda jsem požádal, aby vůz přeparkoval. On s tím souhlasil, ale neprovedl to. Nebo to nestihl.

Prostě mi nějak nedá klid ta představa, že přestupek spáchá samo auto bez řidiče, resp. bez jeho aktivního a vědomého přispění. A co hůř - tím pádem i bez úmyslu....

To je klasická krajní nouze. Jakmile pominula, měl jste se přesvědčit, zda soused provedl, co provést měl. Pokud jste to neudělal, udělají z toho nedbalost. Úmysl není pro přestupek potřeba.


IP zaznamenána