30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Náklady na advokáta v přípravném řízení  (Přečteno 2855 krát)

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Náklady na advokáta v přípravném řízení
« kdy: 30 Října 2018, 23:08:42 »

Zdravím,
chci se zeptat, jestli má podezřelý nárok na náhradu nákladů na zastoupení advokátem?
Podezřelý, tedy nikoliv obviněný = proti osobě nebylo zahájeno trestní stíhání.

Edit:
Resp. abych to upřesnil, dotyčná osoba si vzala advokáta ještě jako podezřelá, následně asi po roce bylo zahájeno trestní stíhání, které bude nyní možná zastaveno. Zajímá mě, v jaké míře může dotyčný žádat náhradu nákladů na zastoupení, jestli za celou dobu, nebo jen od okamžiku zahájení trestního stíhání = oznámení, že dotyčný je obviněný.
« Poslední změna: 31 Října 2018, 10:04:16 od IZS »
IP zaznamenána

Grave

  • Příspěvků: 266
    • Zobrazit profil
Re:Náklady na advokáta v přípravném řízení
« Odpověď #1 kdy: 31 Října 2018, 15:18:15 »

Sorry, ale první co bych udělal, než bych se ptal po internetech, tak bych tuto otázku položil tomu/svému advokátovi.
S předpokladem, že odpověď na ní bude fundovaná a náklady na ní z celkových jeho služeb budou "nulové"
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Náklady na advokáta v přípravném řízení
« Odpověď #2 kdy: 31 Října 2018, 15:47:38 »

Tak pro ještě větší úplnost: na internetu jsem to hledal a v odborných textech jsem odpověď nenašel. Zpravidla je tam konstatováno, že obviněný má nárok na úhradu nákladů na advokátní zastoupení v přípravném řízení. Nicméně do přípravného řízení spadá jak fáze obviněného, tak i jí předcházející fáze podezřelého, toto rozdělení jsem však u úhrady nákladů nenašel.

A ne, nemám k dispozici svého osobního advokáta, ani advokáta dotyčné osoby, jinak bych se jich zeptal a nepokládal otázku zde.
« Poslední změna: 31 Října 2018, 16:10:09 od IZS »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Náklady na advokáta v přípravném řízení
« Odpověď #3 kdy: 31 Října 2018, 16:17:45 »

Promiňte mi to, ale proč se do toho serpletete, když v tom nejste nijak angažován? Chcete-li jen kibicovat, tak bych doporučil trochu sebereflexe a nejste-li schopen si takto elementární věc dohledat sám, raději se vůbec do nějakého kibicování nepouštět.

Stručně. Nic jako náhrada nákladů na zastoupení advokátem v trestním řízení neexistuje, podívejte se do trestního řádu. Buď má někdo nárok na bezplatnou obhajobu, pak stát obhájce přímo hradí (a po nikom již nechce náhradu, ale ani nic nikomu nenahrazuje), nebo nemá. Pokud nemá, tak si buď advokáta platí sám, nebo v případě, že je mu z nějakého důvodu ustanoven (např. jde o nutnou obhajobu), stát sice advokáta v průběhu řízení platí, ale po odsouzeném (bude-li odsouzen) pak bude chtít náhradu. Neexistuje ale režim, ve kterém by si (budoucí) obviněný advokáta sám našel a platil a stát by mu to následně přímo nahradil.

Jediný způsob, jak dostat ze státu náhradu, je přes OdpŠk (zákon 82/1998 Sb.), ale to technicky není náhrada nákladů zastoupení, ale náhrada škody způsobené nezákonným rozhodnutím. Vychází se z konstrukce, že je-li proti někomu zahájeno stíhání, které se ukáže jako nedůvodné (např. pro následné zproštění - přesný důvod ovšem hraje roli), byl tímto nezákonným rozhodnutím úkon, kterým bylo stíhání zahájeno. U podezřelého pak záleží např. na tom, zda šlo o podezřelého v obecném smyslu, nebo podezřelého po zahájení zkráceného přípravného řízení, a vždy musíte najít nějaké rozhodnutí, v jehož kauzálním dosahu by bylo to, že si dotyčný ještě před zahájením stíhání vzal advokáta a cosi mu platil. V detailech prohledejte komentáře k OdpŠk a související judikaturu.
« Poslední změna: 31 Října 2018, 16:19:37 od hh »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Náklady na advokáta v přípravném řízení
« Odpověď #4 kdy: 31 Října 2018, 16:54:56 »

Omlouvám se, moje chyba, nemyslel jsem to v rovině náhrady nákladů na advokátní zastoupení státem, nýbrž v trestním řízení o křivém obvinění. Tam bych čekal, že v kontrastu nálezu ústavního soudu III. ÚS 1017/15 bude šance velká, otázka je v jaké míře.
A vrtám se v tom, protože mám k oběma stranám blízký vztah, se sporem nesouhlasím a pokud neznám výsledek, musím nad tím neustále přemýšlet.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Náklady na advokáta v přípravném řízení
« Odpověď #5 kdy: 31 Října 2018, 17:33:28 »

Takže chcete náhradu škody a újmy po oznamovateli, bude-li odsouzen za křivé obvinění? To by neměl být problém, mezi  křivým TO a vynaloženými náklady na advokáta patrně je příčinná souvislost. Jestli ale teprve je šance, že původní stíhání bude zastaveno, připadá mi blouznění o úspěšném uplatnění adhezního nároku jako stavba vzdušných zámků...
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Náklady na advokáta v přípravném řízení
« Odpověď #6 kdy: 31 Října 2018, 18:29:28 »

Tedy i těch nákladů, které vznikly než byl obviněn?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Náklady na advokáta v přípravném řízení
« Odpověď #7 kdy: 01 Listopadu 2018, 14:07:13 »

Jistěže ano. Nemusím vám snad připomínat svatou trojici odpovědnosti za škodu (protiprávnost, vznik škody, nexus causalis). Pokud by podání TO bylo skutečně vyhodnoceno jako TČ křivého obvinění, není o protiprávnosti pochyb. Pokud na advokáta křivě obviněný něco opravdu vynaložil (nedostal službu zadarmo, neplatil či zpětně nehradil to někdo jiný, např. pojišťovna ...), zjevně mu to zasáhlo do jmění a není sporu, že jde o škodu v zákonném smyslu. Zbývá tedy to obecně nejsložitější, tedy příčinná souvislost, ovšem zde nevidím problém, a to podle žádného standardu. Dle teorie podmínky (sine qua non) by stačilo, že kdyby nebyl nařčen, advokáta by si nebral (problém by byl jen pokud nařčení přišlo z více zdrojů či by se to orgány pravděpodobně dozvěděly i jinak). Dle přísnější teorie adekvátní příčinné souvislosti by ještě bylo třeba zkoumat, zda je vyhledání advokáta (ještě před formálním zahájením stíhání) obecně adekvátním následkem křivého obvinění, o čemž tedy osobně nemám pochyb.
IP zaznamenána