30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Může pořadatel zastavovat vozidla?  (Přečteno 7743 krát)

polda

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #1 kdy: 11 Října 2018, 15:13:49 »

Pokud je ulice uzavřena, není pozemní komunikací ve smyslu zákona, neplatí tam ZPPK a pořadatel tedy určitě může řídit provoz.

Pokud by však šlo řekněme o akci za plného provozu, pak jsou pravomoci stejné, jako kdyby si tam něco organizoval soused.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #2 kdy: 11 Října 2018, 16:07:10 »

Též záleží na formálním postavení pořadatele, které je ustanoveno v povolení k zvláštnímu užívání PK - pokud něco takového bylo vystaveno*. Může být dokonce osobou oprávněnou ve smyslu § 79 odst. 1 písm. m) a při neuposlechnutí výzvy k zastavení hrozí stejná snakce, jako za jízdu na červenou.

*pokud nebylo, jde o neoprávněné užívání PK a naopak hrozí sankce pořadatelům kace.
« Poslední změna: 11 Října 2018, 16:09:15 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #3 kdy: 11 Října 2018, 19:13:01 »

hrozí stejná sankce, jako za jízdu na červenou.
Ať neplevelím jinde... přenosný semafor kyvadlově řídící dopravu v nějaké horní dolní, nebo v poli, neuposlechnutí toho je též za 5b/2500Kč?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #4 kdy: 11 Října 2018, 20:15:17 »

Přesně tak, je to pořád stejný § 125c/1f) 5. Z pohledu zákona je jedno, zda nezastavíte na pokyn Stůj městapa, oprávněné osoby nebo signál Stůj na přetížené složité křižovatce či 10 m dlouhém rovném přehledném úseku se střídavým provozem se semaforem.
V případě přejezdu zákonoblijce (=zmrd Kudela) přivrdil hru podle § 125c/1f) 9., kde je automaticky nějaký zákaz řízení a nelze projednat příkazem na místě.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #5 kdy: 12 Října 2018, 16:26:30 »

Děkuji za odpověď. Snad příliš už neodbíhám, ale jak si vesnice houfně pořizovaly buzerační semafory - ty, když tam není přechod ani křižovatka, semaforem nejsou, je to tak? Existuje nějaká oficiální mapa skutečných semaforů, kde to lze ověřit? Nebo jen 106 na obec?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #6 kdy: 12 Října 2018, 17:05:52 »

Buzerační semafor je asi pořád pokyn stůj a za projetí asi hrozí trest za jízdu na červenou..

ale došlo snad k pokroku jinde.. slyšel jsem že PČR změnila názor a buzeračním semaforům nedává souhlas s umístěním a tak by už neměly přibývat.
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #7 kdy: 12 Října 2018, 17:13:29 »

To je pro mě novinka, kdesi jsem četl, že buzerační semafor má status náhodného světla u cesty, tedy nemusí být respektován.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #8 kdy: 12 Října 2018, 17:28:45 »

Nahodne svetlo u cesty? Wtf?  ;D
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

gauner

  • Příspěvků: 32
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #9 kdy: 12 Října 2018, 17:30:15 »

Pokud vím, tak průjezd na signál Stůj buzersemaforu nebyl dosud soudně posuzován.

Na samotný buzersemafor lze nahlížet dvěma zcela rozdílnými způsoby. Nejedná se o světelné signalizační zařízení ve smyslu § 70 odst. 1 či § 70 odst. 3. Nicméně sděluje účastníkům provozu na PK signály v souladu s Vyhl. 294/2015 Sb. - světelné signály. Případná obrana by musela být hodně hloubková, táhnoucí se až k certifikacím zařízení, zabudovaných do stavby a požehnáním garančního ministerstva (zde MD) k použití na PK. Žádné zařízení, které ovládá návěstidla buzersemaforů certifikaci podle ČSN EN 12675 a ČSN EN 50556 nemá a papíry od MD také ne. Návěstidla ovšem certifikaci podle ČSN EN 12368 mají.
A teď babo raď.
« Poslední změna: 12 Října 2018, 17:41:36 od gauner »
IP zaznamenána
Přichází koronna krize: jím cornflakes, piji Corona pivo, jezdím v autě Toyota Corona, poslouchám Korna, mám kornatění tepen, skončím na koronární jednotce, jsem koronovaný blb

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #10 kdy: 12 Října 2018, 18:06:52 »

Nahodne svetlo u cesty? Wtf?  ;D
Co já vím, co tam ty vesničani postavili, třeba jim dělá dobře, když jim svítí červený světlo do oken. Kdo jsem já, abych je soudil  :)
Není tam asi přechod, ani křižovatka a je tam pouliční lampa ve tvaru semaforu.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #11 kdy: 12 Října 2018, 19:50:50 »

Medojed:
protiargument..
vesničani nemůžou mít lampu v podobě semaforu.. nic co by bylo možno zaměnit se semaforem se v blízkosti PK nesmí umisťovat.. §78(6) ZPPK..
a u dopravního značení je presumpce správnosti.. dokud řidič neví jistě že to semafor není tak se tím musí řídit.

I když tam není křižovatka ani přechod tak to asi nestačí aby to nebyl semafor.. zákon neomezuje semafory jen na křižovatky a přechody..
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #12 kdy: 12 Října 2018, 23:05:27 »

Světelné signalizační zařízení slouží k řízení provozu, případně k zabezpečení bezpečného přechodu či výjezdu. Neexistuje žádný zákonný předpoklad pro jeho využití za účelem rychlostní šikany. A pokud se nemýlím, žádný zpomalovací semafor nemá potřebnou certifikaci MD (pan enzym mne určitě fundovaně doplní, pokud si tohoto vlákna všimne, za což předem děkuji).
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #13 kdy: 13 Října 2018, 11:23:10 »

Světelné signalizační zařízení slouží k řízení provozu, případně k zabezpečení bezpečného přechodu či výjezdu.
..nebo se jimi upozorňuje na nutnost dbát zvýšené opatrnosti.

Sice nevím jak by úředník obhájil upozornění na nutnost dbát zvýšené opatrnosti semaforem, ale možné je všechno.

Ale nejdůležitější protiargument je že zákon neomezuje semafory jen na křižovatky a přechody.. a dokud řidič nemá jistotu že semafor tam je neoprávněně tak se podle něj musí řídit.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Může pořadatel zastavovat vozidla?
« Odpověď #14 kdy: 15 Října 2018, 17:39:33 »

Zkusme rozebrat § 70 ZPPK podrobněji. Z odst. 1 a odst. 3 vyplývá, že řízení provozu se provádí blíže specifikovanými signály na křižovatce (odst. 1), mimo křižovatku např. na přechodu nebo nepřehledném místu (odst. 3).
Jde o to, jaxi vyložit např., zda se vztahuje pouze k přechodu/nepřehlednému místu a tím pádem jde o výčet taxativní, nebo naopak jde o výčet demonstrativní. Netroufnu si rozhodnout, jak to je; osobně se kloním jako advocatus angeli k taxativnímu výčtu, advocatus diaboli mně patrně opět uštědří KO.
Zkusil bych ještě jedno stéblo, a to pojem řízení provozu. V kontextu ZPPK jde patrně o pojem právně určitý (řízením provozu se vozidla zastavují, aby se jiným umožnila jízda/chůze, případně aby vozidla nepokračovala v jízdě do nepřehledného místa z nějakého blíže definovaného důvodu - typicky tunel ucpaný, s nehodou ...). Aktivace signálu Stůj na základě rychlosti přijíždějícího vozidla mně jako řízení provozu nepřipadá.
Pořád však platí pochybnost o oprávnění účastníka silničního provozu k rozhodování o tom, zda jde o signál Stůj ve smyslu § 70 ZPPK, nebo naopak o cosi blíže nedefinovaného červeného, co na první pohled vypadá jako signál Stůj.

Hloubková obrana podle příspěvku uživatele gauner by už byla těžká defenzíva, protože by se odehrávala na poli čistě technickém mimo zákony a vyhlášky. Podle webu Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví jde o technické normy na funkčně bezpečnostní požadavky řadičů SSZ (12675) a na systémy silniční dopravní signalizace (50556).
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.